قورباغه‌های شیشه‌ای با انتقال گلبول‌های قرمز خون به کبد شفاف می‌شوند

0

به این دلیل به قورباغه‌های خاصی «شیشه‌ای» گفته می‌شود که هنگام خواب، بدن خود را شفاف می‌کنند تا از شکارچیان در امان باشند. دانشمندان اکنون کشف کرده‌اند که این کار را با انتقال گلبول‌های قرمز خون به کبد انجام می‌شود و تازه شاید این یافته بتواند در پزشکی انسانی هم کاربرد داشته باشد!

قورباغه‌های شیشه‌ای که در سراسر مناطق استوایی آمریکا یافت می‌شوند، در شب سبزرنگ به نظر می‌رسند.

در طول روز، دوزیستان شب‌زی روی سطح زیرین برگ‌های شفاف می‌خوابند. در حین انجام این کار، پوست و بافت ماهیچه‌ای خود را شفاف می‌کنند و فقط استخوان‌ها، چشم‌ها و اندام‌های داخلی‌شان قابل مشاهده است. پس اگر شکارچی از نزدیک به برگ نگاه نکند، تقریبا نامرئی هستند.

گرچه بسیاری از موجودات آبزی دیگر نیز از ترفند شفافیت برای پنهان شدن از شکارچیان استفاده می کنند، قورباغه‌های شیشه‌ای یکی از معدود حیوانات خشکی‌زی هستند که این کار را انجام می‌دهند. چیزی که دیگر موجودات را در مرتبه پایین‌تری از نظر نامرئی شدن قرار می‌دهد، گلبول های قرمز بسیار قابل مشاهده و مات آنهاست. برخی از ماهی‌ها با تولید نکردن گلبول‌های قرمز این مشکل را برطرف می کنند، اما در مورد قورباغه ها چنین نیست.

برای اینکه فهم راهبرد این دوزیست‌ها، تیمی به سرپرستی دانشمندان موزه تاریخ طبیعی آمریکا و دانشگاه دوک، قورباغه‌های شیشه ای به دام افتاده به نام Hyalinobatrachium fleischmanni را با استفاده از تکنیکی به نام تصویربرداری فوتوآکوستیک مورد مطالعه قرار دادند.

در تصویربرداری فوتوآکوستیک، نور لیزر بی‌خطر به بافت زیستی تابانده می‌شود، توسط مولکول‌ها جذب می‌شود – مانند مولکول‌های موجود در گلبول‌های قرمز خون و به امواج اولتراسوند تبدیل می‌شوند. با تجزیه و تحلیل این امواج، دانشمندان می‌توانند موقعیت گلبول های قرمز خون را در بدن ترسیم کنند.

نکته مهم این است که این تکنیک نیازی به مهار، کشتن یا تزریق مواد شیمیایی به قورباغه‌ها ندارد.

مشخص شد که قورباغه‌ها هنگام خواب تقریبا ۹۰ درصد از گلبول های قرمز خون خود را از جریان خون خود به کبد منتقل می‌کنند و پوست و بافت ماهیچه ای آن‌ها را دو تا سه برابر شفاف‌تر از قبل می‌کنند. علاوه بر این، کبد آنها دارای یک غشای بیرونی بازتابنده آینه مانند است که به کاهش دید آن نیز کمک می‌کند!

در بیشتر مهره‌داران دیگر، فشرده شدن گلبول‌های قرمز خون در کنار هم، می‌تواند باعث ایجاد لخته‌های بالقوه کشنده در رگ‌های خونی شود. با این حال، این هرگز در مورد قورباغه های شیشه‌ای اتفاق نمی‌افتد. دانشمندان اکنون در تلاشند تا علت این امر را مشخص کنند، به این امید که پاسخ به این سوال ممکن است به داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون در افراد منجر شود.

مقاله در مورد این تحقیق در مجله Science منتشر شده

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.