بهترین کتاب های علمی تخیلی برای پرورش تخیل شما |۶۴ اثر خواندنی

0

تهیه فهرستی از آثار علمی تخیلی که در ایران ترجمه و منتشر شده باشند و محبوب باشند، دشوار است. کلا وقتی فهرست می‌کنیم هدف ما ترغیب خواننده به بیشتر خواندن است و نه اینکه ادعا کنیم چیز کاملی درست کرده‌ایم.

پس این شما و شماری از محبوب‌ترین کتاب‌ های علمی تخیلی بازار نشر ایران

۱- کتاب ابر تندر
Thunderhead
(داس مرگ – کتاب دوم)

انتشارات: پرتقال
نویسنده: نیل شوسترمن

معرفی کتاب علمی تخیلی ابر تندر اثر نیل شوسترمن
کتاب «ابر تندر» رمانی نوشته ی «نیل شوسترمن» است که نخستین بار در سال 2018 به چاپ رسید. یک سال از اتفاقات کتاب قبلی می گذرد و «داس آناستازیا» که زمانی با نام «سیترا ترانووا» شناخته می شد، در کنار استادش «داس ماری کوری» زندگی می کند و «خوشه چینی هایش» را در آرامشی نسبی به انجام می رساند. «روئن» حالا با نام «داس لوسیفر» شناخته می شود. او «داس های» فاسدی را شکار می کند که به نظرش، لیاقت داشتن این لقب را ندارند. حاکم این جهان، «ابر تندر» است: یک هوش مصنوعی که همه چیز را در مورد همه کس می داند. با این حال، «ابر تندر» مسئولیتی در قبال «داس شهر» ندارد و به همین خاطر، برای متوقف کردن «روئن» کاری انجام نمی دهد. وقتی دشمنی قدیمی از راه می رسد و «داس شهر» را در آشوب فرو می برد، و وقتی معلوم می شود «روئن» نمی تواند به تنهایی از پس او برآید، تمام ساکنین «داس شهر» به این فکر می کنند که آیا «ابر تندر» قوانین خودش را خواهد شکست و مداخله خواهد کرد یا خیر.

۲- کتاب مریخی
The Martian

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: اندی وییر

معرفی کتاب علمی تخیلی مریخی اثر اندی وییر
شش روز پیش، فضانوردی به نام مارک واتنی به یکی از اولین افرادی تبدیل شد که بر روی مریخ قدم گذاشته است. اما او اکنون مطمئن است که اولین نفری خواهد بود که در این سیاره جانش را از دست می دهد. بعد از این که یک طوفان گرد و غبار مهیب، او را تا مرز مرگ پیش برده و هم سفرانش را-که همگی فکر می کنند مارک مرده است-وادار به ترک محل می کند، واتنی خود را آواره و تنها و بدون راهی برای ارتباط با زمین می یابد. او حتی اگر می توانست با زمین هم ارتباط برقرار کند، منابع و آذوقه اش خیلی زودتر از رسیدن کمک به اتمام می رسید. با این حال، مارک به احتمال زیاد از گرسنگی نخواهد مرد و به نظر می رسد که دستگاه ها و ماشین آلات آسیب دیده، محیط بی رحم و خطاهای انسانی زودتر او را از پا خواهند درآورد. اما مارک هنوز قصد دست کشیدن از تلاش را ندارد. او با کمک گرفتن از نبوغ، مهارت های مهندسی و عزم جزم خود، یکی پس از دیگری به مواجهه با مشکلات به نظر حل نشدنی می رود. آیا زیرکی و هوش بالای او برای غلبه بر این شرایط سخت و باورنکردنی کافی خواهد بود؟

۳- کتاب شهر و ستارگان
The City and the Stars

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: آرتور سی کلارک

معرفی کتاب علمی تخیلی شهر و ستارگان اثر آرتور سی کلارک
کتاب شهر و ستارگان، رمانی نوشته ی آرتور سی کلارک است که نخستین بار در سال 1956 وارد بازار نشر شد. در میلیون ها سال در آینده، اقیانوس های زمین تبخیر شده اند و تمدن انسانی از بین رفته است. ساکنین شهر دیاسپور باور دارند که شهرشان، آخرین باقی مانده از امپراتوری است که زمانی ستارگان را به تسخیر خود درآورده بود. درون گنبد، شهروندان دیاسپور در آرمان شهری فناورانه زندگی می کنند که در آن، از محدودیت های سن و بیماری خبری نیست. همه چیز به شکلی دقیق تحت کنترل است، همانطور که طراحان این شهر می خواستند. اما پسری به نام آلوین به دنیا آمده است. او برخلاف سایر انسان های اطرافش، کنجکاوی سیری ناپذیر و البته خطرناکی را درباره ی جهان بیرون گنبد از خود نشان می دهد. پرسش های آلوین، او را راهی سفری اکتشافی برای کشف حقیقت درباره ی شهر، و تاریخ—و آینده ی—بشریت می کند.

۴- کتاب قهرمان
Champion
جلد سوم مجموعه «افسانه»

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: مری لو

معرفی کتاب علمی تخیلی قهرمان اثر مری لو
کتاب قهرمان، رمانی نوشته ی مری لو است که نخستین بار در سال 2013 چاپ شد. این رمان که آخرین کتاب از مجموعه ی «افسانه» است، داستان بر هم خوردن مجدد صلح و آرامش شکننده ی دنیای جمهوری را روایت می کند. جون که اکنون به مقام ریاست مجلس سنا فکر می کند و دی که حالا به قهرمانی ملی تبدیل شده، باید درمانی برای طاعون کشنده ی به وجود آمده پیدا کنند اما آن ها برای این کار، باید از چیز بزرگی در زندگی خود بگذرند. جون با انتخابی مواجه می شود که وفاداری اش به دی را به آزمایش می گذارد و او را مجبور می کند تا دوباره با گذشته مواجه شود. کتاب قهرمان که داستانی فوق العاده جذاب و احساس برانگیز است، به شکلی هنرمندانه به موضوعاتی چون انسانیت و خیانت می پردازد و سه گانه ی «افسانه» را به شکلی درخشان به پایان می رساند.

۵- کتاب داس مرگ
Scythe
(کتاب اول)

انتشارات: پرتقال
نویسنده: نیل شوسترمن

معرفی کتاب علمی تخیلی داس مرگ اثر نیل شوسترمن
کتاب «داس مرگ» رمانی نوشته ی «نیل شوسترمن» است که نخستین بار در سال 2016 وارد بازار نشر شد. در آینده ی زمین، فقر و جنایت از بین رفته و جاودانگی همه ی انسان ها تضمین شده است—البته تقریبا همه. به خاطر این که نوزادان همچنان به دنیا می آیند، رشد جمعیت باید محدود و کنترل شده باشد. «داس های مرگ» به همین خاطر شکل گرفته اند، گروهی که اعضایش وظیفه دارند که شهروندان را «خوشه چینی» کنند (به قتل برسانند). دو نوجوان شانزده ساله به نام «سیترا» و «روئن» توسط یک «داس مرگ» به نام «فارادی» برای آموزش دیدن انتخاب می شوند. هیچ کدام از آن ها این کار را دوست ندارند، اما انتخاب دیگری در کار نیست. مدتی بعد، «سیترا» شاگرد یک «داس مرگ» افسانه ای به نام «کیوری» می شود و «روئن» نیز تحت تعلیم «گدارد» قرار می گیرد، کسی که به خاطر لذت و سرگرمی آدم می کشد.

۶- کتاب روح امپراطور
The Emperor’s Soul

انتشارات: آذرباد
نویسنده: برندون سندرسون

برنده ی جایزه ی هوگو برای بهترین رمان سال 2013

معرفی کتاب روح امپراطور اثر برندون سندرسون
کتاب روح امپراطور، رمانی فانتزی نوشته ی برندون سندرسون است که برای اولین بار در سال 2012 انتشار یافت. شای، زنی خارجی است که می تواند نسخه ای کاملاً مشابه با اصل هر چیزی را با استفاده از جادو خلق کند. شای به خاطر تلاش برای دزدیدن عصای سلطنتی امپراطور به مرگ محکوم شده است اما به او فرصت دوباره ای برای نجات جانش داده می شود. اگرچه قدرت جادویی شای در ساخت چیزهای مختلف در نظر حاکمین، جرم و گناهی بزرگ تلقی می شود، از او خواسته شده تا روحی جدید برای امپراطور در حال مرگ خلق کند. شای با بررسی عمیق زندگی امپراطور، به ذات و شخصیت واقعی او پی می برد و تصمیم می گیرد تا پرده از رازی سر به مهر بردارد. اما شای تنهاست و بر ملا کردن رازی درباره ی قدرتمندترین فرد حکومت، اصلاً کار راحتی نیست.

۷- کتاب ابلیس
The Stand

انتشارات: دبیر
نویسنده: استیون کینگ

جزو لیست مدرن لایبرری (به انتخاب مخاطبین)

سریالی بر اساس این کتاب در سال 1994 ساخته شده است.
نامزد جایزه ی بهترین داستان فانتزی جهان سال 1979

معرفی کتاب ابلیس اثر استیون کینگ
کتاب ابلیس، رمانی پساآخرالزمانی و فانتزی نوشته ی نویسنده ی مشهور آمریکایی، استیون کینگ است. زمانی که مردی از یک آزمایشگاه بیولوژیک فرار می کند، زنجیره ای از اتفاقات مرگبار به وقوع می پیوندد و ویروسی جهش یافته منتشر می شود که در طی فقط چند هفته، 99 درصد انسان ها را از بین می برد. افرادی که از این مهلکه جان سالم به در برده اند، در ترس و سردرگمی به سر می برند و به شدت به یک رهبر نیاز دارند. با پیشروی داستان، دو نفر برای رهبری و هدایت این جامعه ی کوچک پا پیش می گذارند: زنی 108 ساله و خوش قلب به نام مادر آباگیل که از بازماندگان می خواهد جامعه ای در ایالت کلرادو بسازند؛ و مردی شرور به نام راندال فلگ که از آشوب و خشونت لذت می برد.

۸- عطش مبارزه – 1
The Hunger Games
کتاب اول

انتشارات: افراز
نویسنده: سوزان کالینز

معرفی کتاب علمی تخیلی عطش مبارزه – 1 اثر سوزان کالینز
پانم، که آمریکای شمالی پساآخرالزمانی آن را شکل داده، کشوری است با یک منطقه ی حکومتی ثروتمند و دوازده بخش فقرزده. در ابتدای تاریخ این کشور، شورشی به رهبری بخش سیزدهم علیه منطقه ی حکومتی باعث ویرانی های فراوان و البته شکل گیری رویدادی سالانه به نام «عطش مبارزه» شد. منطقه ی حکومتی به منظور مجازات شورشیان و همچنین یادآوری قدرت و شکوه خود ، تمام بخش ها را مجبور به شرکت دادن یک پسر و یک دختر 12 تا 18 ساله از طریق یک سیستم قرعه کشی در این مسابقات کرد. این افراد که به نوعی «پیشکش» به حکومت هستند، به صورت سالانه انتخاب و مجبور می شوند تا سر حد مرگ با یکدیگر بجنگند و فقط یک نفر از این مسابقات جان سالم به در خواهد برد. وقتی که پریم، خواهر 16ساله ی کتنیس، به عنوان نماینده ی مونث بخش دوازدهم انتخاب می شود، کتنیس داوطلب می شود که به جای او به مسابقات برود. او و همتای مذکرش، پیتا، در مقابل حریفانی بزرگتر و قوی تر قرار می گیرند؛ برخی از این حریفان، تمام عمر خود را صرف تمرین برای این رویداد کرده اند. این موضوع برای کتنیس و پیتا می تواند به منزله ی حکم مرگشان باشد، اما کتنیس قبلا نزدیکی به مرگ را تجربه کرده و جان به در بردن، جزئی از سرشت اوست.

۹- کتاب فصل پنجم
The Fifth Season (Broken Earth Series #1)
(زمین شکسته 1)

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: ان کی جمیسین

معرفی کتاب فصل پنجم اثر ان کی جمیسین
کتاب «فصل پنجم» رمانی نوشته ی «ان کی جمیسین» است که اولین بار در سال 2015 منتشر شد. جهان این گونه به پایان خواهد رسید… برای آخرین بار. داستان با شکل گیری شکافی بزرگ در قلب تنها قاره ی جهان آغاز می شود؛ شکافی که دریایی از خاکستر را به هوا بلند می کند و خورشید را در پشت خود پنهان. این داستان با مرگ آغاز می شود، با پسری به قتل رسیده و دختری گمشده؛ با خیانت، با زخم هایی نهفته که اکنون در حال سر برآوردن هستند. در این سرزمین که مدت ها است به فاجعه عادت کرده و رحم و مروتی در آن به چشم نمی خورد، نیروهای طبیعی زمین به عنوان یک سلاح مورد استفاده قرار گرفته اند. کتاب «فصل پنجم» نخستین عنوان در سه گانه ی تحسین شده و پرفروش «زمین شکسته» اثر «ان کی جمیسین» است.

۱۰- کتاب بازی اندر
Ender’s Game

انتشارات: قطره

مترجم :
پیمان اسماعیلیان – برنده جایزه هوگو سال 1986، برنده جایزه نوبلا سال 1985

معرفی کتاب علمی تخیلی بازی اندر اثر اورسن اسکات کارد
پس از دوبار حمله ی بیگانگان به کره ی زمین که نژاد بشر را تا آستانه ی انقراض پیش می برد، حکومت جهانی برای تضمین پیروزی نوع بشر در جنگ بعدی و حفظ یکپارچگی سیاره دست به گزینش و پرورش نوابغ نظامی می زند و سپس آن ها را در نبردهایی شبیه سازی شده آموزش می دهد تا هنر جنگ را در ذهن های نوپا و تشنه ی دانایی شان نهادینه کند. پس طبیعی است که نخستین آموزش ها جبه ی «بازی» داشته باشند… اندر اندر ویگن حتی در میان نوابغ دستچین شده نیز گل سرسبد و برتر برترین ها است؛ او برنده ی همه بازی ها و برخلاف خواهر عاطفی اش، ولنتاین و برادر دگرآزارش، پیتر دارای تمامی شرایط لازم و کافی برای انجام مأموریت مورد نظر است. در عین حال او چنان باهوش است که می داند وقت رو به پایان است. ولی آیا به قدر کافی باهوش است که زمین را نجات دهد؟

۱۱- کتاب نابغه
Prodigy
جلد دوم مجموعه «افسانه»

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: مری لو

معرفی کتاب علمی تخیلی نابغه اثر مری لو
کتاب نابغه، رمانی نوشته ی مری لو است که اولین بار در سال 2013 انتشار یافت. جون و دی به وگاس می رسند، درست در زمانی که اتفاقی غیرمنتظره رقم می خورد: مقام ارشد جمهوری از دنیا می رود و پسرش، آندن، جایش را می گیرد. دو شخصیت اصلی این رمان همزمان با قرار گرفتن جمهوری در آستانه ی آشوب، به یک گروه شورشی می پیوندند تا برادر دی را از مخمصه نجات دهند. اما این گروه برای همکاری با قهرمان های داستان، یک شرط دارد: جون و دی باید مقام ارشد جدید را به قتل برسانند. این فرصتی است برای تغییر اوضاع کشور و آزاد کردن مردمی که سال هایی طولانی تحت ظلم و ستم بوده اند. اما وقتی جون می فهمد که آندن هیچ شباهتی به پدرش ندارد، بر سر دوراهی سختی قرار می گیرد. شاید آندن یک شروع جدید باشد. شاید معنای تحول، چیزی به جز رنج و انتقام و خشم و خون است. شاید آن گروه شورشی اشتباه می کنند.

۱۲- کتاب قلعه ی مالویل
Malevil

انتشارات: نیلوفر
نویسنده: روبر مرل

معرفی کتاب علمی تخیلی قلعه مالویل اثر روبر مرل
حوادث داستان در مناطق روستایی کشور فرانسه و در اواخر قرن بیستم می گذرد. شخصیت اصلی کتاب امانوئل کمت است؛ مردی که سابقا مدیر مدرسه بوده و اکنون به کشاورزی و مزرعه داری روی آورده است. او همچنین یک مکان توریستی[قلعه ا ی قدیمی به نام مالویل در روستای مجاور]دارد. کمت، مردی بسیار با انگیزه و قابل احترام بوده و به سیاست و رهبری علاقه نشان می دهد. امانوئل و چند تن از دوستانش، به هنگام آغاز جنگی هسته ای، در انبار شراب قلعه به سر می برند و همین موضوع باعث می شود که آسیبی به آن ها نرسد، اما همه چیز در اطراف آن ها به خاکستر تبدیل می شود. اعضای این گروه تصمیم می گیرند تا تحت رهبری امانوئل، به بازسازی پیرامون خود بپردازند و خیلی زود متوجه می شوند که افراد و حیوانات دیگری نیز در مزارع و روستاهای مجاور توانسته اند از انفجار جان سالم به در ببرند. با گذشت زمان و پیشروی داستان، سر و کله ی نجات یافتگان بیشتری پیدا شده و بعضی از آن ها با خود، مرگ و ویرانی را برای این اجتماع نوظهور به ارمغان می آورند. یکی از چالش های اصلی این جامعه ی در حال گسترش، مقابله کردن با تهدید فزاینده ی یک حکومت دیکتاتوری است که توانسته با کمک شورشیانی غارتگر، روستای همجوار آن ها را تصرف کند.

۱۳- کتاب سرزمین متروک
The Waste Lands

انتشارات: افراز
نویسنده: استیون کینگ

جزو لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز
فیلمی بر اساس این کتاب در سال 2017 ساخته شده است.

معرفی کتاب سرزمین متروک اثر استیون کینگ
کتاب سرزمین متروک، سومین رمان از مجموعه ی داستانی برج تاریک، نوشته ی استیون کینگ، است. در این داستان، رولاند، آخرین هفت تیرکش، بیشتر از هر زمان دیگری به برج تاریک رویاها و کابوس هایش نزدیک شده است. او از صحرایی نفرین شده در دنیای مهیب و ترسناکی می گذرد که به گونه ای، تصویری از دنیای ما انسان هاست. دو شخصیت با نام های ادی دین و سوسانا نیز رولاند را در این دنیا همراهی می کنند. خطرهای جدیدی رولاند و همراهان اندکش را در شهر ویرانه ی لود و سرزمین های متروک دور و اطراف تهدید می کنند. رولاند با پیشروی داستان، به تدریج درمی یابد که چه کسی یا چه چیزی در پشت پرده، کنترل اتفاقات را به دست دارد. او مجبور است برای بقا با خیل عظیمی از دشمنان انسان و غیرانسان مقابله کند.

۱۴- کتاب گستره
Leviathan Wakes
کتاب اول بیداری لویاتان

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: جیمز اس ای کوری

معرفی کتاب علمی تخیلی گستره اثر جیمز اس ای کوری
بالاخره دیر یا زود پای انسان به دیگر سیاره های منظومه ی شمسی باز می شود، بالاخره سراغ سیارک ها خواهیم رفت و روزی که رفتیم چه می شود؟ «گستره» در عین حال که یک اپرای فضایی جذاب و نفس گیر است، سوال های مهمی در این باره می پرسد. مثل بسیاری از داستان های علمی تخیلی مهم، در زیر پوسته ای ماجراجویانه، سوال های عمیق و جدی درباره ی آینده ی فناوری و چگونگی استفاده از آن می پرسد. پس اگر به اپراهای فضایی علاقه دارید و از سویی داستان های کلاسیک معمایی برایتان جذاب هستند و هر از گاهی سری به دنیاهای پر از زامبی می زنید، گستره کتابی است که باید بخوانید. سریالی به همین اسم هم ساخته شده و در حال پخش است که به یکی از پرطرفدارترین سریال های علمی تخیلی تبدیل شده. در این کتاب همراه با خدمه ی ناوچه ای فضایی و کارآگاهی غمگین در پی کشف رازی بزرگ به ماجراجویی در منظومه ی شمسی می رویم.

۱۵- کتاب جنگ پیرمرد
Old Man’s War

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: جان اسکالزی

مترجم :
حسین شهرابی

معرفی کتاب علمی تخیلی جنگ پیرمرد اثر جان اسکالزی
کتاب جنگ پیرمرد، رمانی نوشته ی جان اسکالزی است که نخستین بار در سال 2005 به چاپ رسید. جان پِری در روز تولد هفتاد و پنج سالگی خود، دو کار انجام داد؛ او ابتدا بر سر مزار همسرش رفت و سپس، به ارتش پیوست. خبر خوب این است که انسان ها بالاخره توانسته اند سفرهای فضایی را ممکن سازند و خبر بد، کمیابی سیاره های قابل سکونت و تعداد زیاد نژادهای بیگانگانی است که می خواهند با انسان ها وارد جنگ شوند. بنابراین انسان ها به منظور دفاع از زمین و نشان دادن قدرت خود به سایرین، مجبور به جنگ هستند. منابع مادی و انسانی زمین اکنون تماماً در کنترل «نیروی دفاعی مستعمراتی» است. همه می دانند که پس از بازنشستگی، می توان به نیروی دفاعی پیوست، زیرا این نیرو، جوان ها را نمی پذیرد. پس از پیوستن به نیروی دفاعی، افراد به خارج از زمین فرستاده می شوند و هیچ وقت حق بازگشت ندارند. آن ها اگر پس از دو سال حضور در جنگ بتوانند جان سالم به در ببرند، پاداش بسیار قابل توجهی دریافت خواهند کرد. جان پِری این معامله را پذیرفته اما به هیچ وجه نمی داند که قرار است با چه چیزهایی رو به رو شود، چرا که این سفر طولانی و مخاطره آمیز، بسیار عجیب تر از تصورات معمول خواهد بود.

۱۶- کتاب بی روح
UnSouled
(کتاب سوم – مجموعه گسسته)

انتشارات: آذرباد
نویسنده: نیل شوسترمن

معرفی کتاب بی روح اثر نیل شوسترمن
کتاب «بی روح» رمانی نوشته ی «نیل شوسترمن» است که اولین بار در سال 2013 چاپ شد. «لو» و «کانر» دوباره در راه هستند. مقصد آن ها به «اوهایو» تغییر کرده، جایی که عتیقه فروشی به نام «سونیا» با گذشته ای اسرارآمیز، به آن ها کمک خواهد کرد تا «گسستگی» را برای همیشه از بین ببرند. با این حال، آن ها پس از یک سانحه ی رانندگی عجیب، به منطقه ای متعلق به بومی های آمریکا می رسند. اطلاعات زیادی در مورد گذشته ی «لو» در این قسمت ارائه می شود، و «کانر» نیز با شخصیتی منحصر به فرد به نام «کم» دیدار می کند. تعداد زیادی از کاراکترها در کتاب های قبلی این مجموعه، دوباره مورد توجه قرار می گیرند و یک بار دیگر، جهانی هیجان انگیز را می آفرینند که مخاطبین را وادار می کند به پیشروی در داستان ادامه دهند.

۱۷- کتاب ناهمتا
Divergent trilogy
جلد اول مجموعه ناهمتا

انتشارات: آذرباد
نویسنده: ورونیکا راث

یاغی
Divergent: Insurgent
جلد دوم مجموعه ناهمتا

هم پیمان
Divergent: Allegiant
جلد سوم مجموعه ناهمتا

چهار
Divergent: Four
جلد چهارم مجموعه ناهمتا

معرفی کتاب ناهمتا اثر ورونیکا راث
سه گانه ی ناهمتا، داستانی جذاب درباره ی دنیایی پساآخرالزمانی است که به وسیله ی شجاعت، عشق و از خود گذشتگی دگرگون می شود. این مجموعه با ارائه ی احساساتی ژرف و ماجراهایی میخکوب کننده و با نثری زیبا و غنی، مطمئنا هواداران فیلم ساخته شده بر اساس این مجموعه را نیز راضی نگه خواهد داشت. یک انتخاب می تواند تغییری شگرف ایجاد کند. جامعه ای که بیتریس پرایر در آن زندگی می کند، به پنج فرقه تقسیم شده است: راستگویان، از خود گذشتگان، بی باکان، صلح طلبان و خردمندان. بیتریس که عضو خانواده ی از خود گذشتگان است، باید بین ماندن در خانواده اش و فرقه های در حال تغییر، دست به انتخابی سرنوشت ساز بزند. انتخاب او باعث تعجب و شوکه شدن جامعه و البته خودش خواهد شد. اما بیتریس مجبور است که رازی را نیز نزد خود مخفی نگاه دارد، چرا که در این دنیا، وجه تمایز هر کس از دیگران، از او فردی خطرناک خواهد ساخت.

۱۸- کتاب راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها
The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy
کتاب اول

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: داگلاس آدامز

معرفی کتاب علمی تخیلی راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها اثر داگلاس آدامز
کتاب راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها، رمانی علمی تخیلی نوشته ی داگلاس آدامز است که برای نخستین بار در سال 1979 منتشر شد. چند ثانیه قبل از نابودی زمین، آرتور دنت به کمک دوستش، فورد پریفکت، این سیاره را ترک می کند. این دو شخصیت در کنار یکدیگر، سفری فضایی را به همراه همسفران مختلف و متعددی آغاز می کنند؛ همسفرانی چون رئیس کهکشان و نامزدش، رباتی نابغه اما افسرده به نام ماروین، و شخصیتی که ذهنش سخت درگیر چگونگی ناپدید شدن خودکارهایی است که در طول سال ها خریده است. این خودکارها کجا رفته اند؟ ما چرا به دنیا می آییم و چرا می میریم؟ پسخ همه ی این سؤالات، در ستارگان است.

۱۹- کتاب تلماسه
Dune

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: فرانک هربرت

مترجم :
مهیار فروتن فر

معرفی کتاب علمی تخیلی تلماسه اثر فرانک هربرت
کتاب تلماسه، رمانی علمی تخیلی نوشته ی فرانک هربرت است که نخستین بار در سال 1965 به چاپ رسید. داستان این رمان در آینده ای دور و در امپراتوریِ بین سیاره ای و گسترده ای اتفاق می افتد که بخش های مختلف آن، توسط خاندان های اشرافی وفادار به سلسله ی پادشاهیِ کورینو کنترل می شوند. کتاب تلماسه به داستان مردی جوان به نام پال آتردیس (وارث خاندان آتردیس) می پردازد در حالی که او و خانواده اش کنترل سیاره ای بیابانی به نام آراکیس را می پذیرند که دارنده ی تنها منبعِ مهمترین و ارزشمندترین ماده در کهکشان است. داستان این اثر به شکلی هنرمندانه و جذاب، تعاملات پیچیده و چندوجهی سیاسی، دینی، زیستی، فناورانه و انسانی را به تصویر می کشد در حالی که قدرت های امپراتوری برای به دست آوردن کنترل آراکیس با هم رو در رو می شوند. کتاب تلماسه علاوه بر کسب جوایزی معتبر همچون جایزه‌ ی هوگو و نبیولا، به عنوان پرفروش ترین رمان علمی تخیلی جهان شناخته می شود.

۲۰-دکتاب تاریک ترین ذهن ها
The Darkest Minds

انتشارات: خوب
نویسنده: آلکساندرا برکن

معرفی کتاب تاریک ترین ذهن ها اثر آلکساندرا برکن

کتاب تاریک ترین ذهن ما نوشته الکساندر برکن داستانی است تخیلی که دختر بچه ای 16 ساله روایت میکند.هنگامی که روبی 10 ساله شد والدینش اورا به اردوگاه توانبخشی تورموند فرستادند.در آن زمان بیماری شیوع پیدا کرده بود که کودکان 10 ساله را میکشت و آنهایی که زنده میماندند از قدرت خاصی بهره مند میشدند.اکنون که روبی 16 ساله است یکی از خطرناکترین آنها شده است.

وقتی حقیقت آشکار میشود ، روبی به سختی از تورماند فرار می کند. اکنون او در حال فرار است ، ناامید شده است تا پناهگاه امن بچه هایی مانند او را پیدا کند .او به گروهی از بچه ها می پیوندد که از اردوگاه خود فرار کرده اند. لیام ، رهبر شجاع آنها است.

وقتی آنها به شرق رودخانه می رسند ، هیچ چیز به نظر نمی رسد ، حداقل از رهبر اسرارآمیز آن. اما نیروهای دیگری نیز در محل کار هستند ، افرادی که دست از هیچ کاری نمی گیرند تا از روبی در جنگ با دولت استفاده کنند. روبی با انتخاب وحشتناکی روبرو خواهد شد ، این ممکن است به معنای تسلیم شدن تنها شانس او در زندگی ارزش زندگی باشد.

۲۱- کمدی های کیهانی
Cosmicomics

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: ایتالو کالوینو

معرفی کتاب شوخی های کیهانی اثر ایتالو کالوینو
کتاب شوخی های کیهانی، مجموعه ای از داستان های کوتاه نوشته ی ایتالو کالوینو است که ابتدا به زبان ایتالیایی در سال 1965 و سپس به زبان انگلیسی در سال 1968 انتشار یافت. قوه ی تخیل و هوش کم نظیر ایتالو کالوینو در این داستان های کوتاه جذاب درباره ی تکامل جهان با هم ترکیب شده و اثری به یاد ماندنی را خلق کرده است. شخصیت های این کتاب از دل فرمول های ریاضی و ساختارهای ساده ی سلولی سر برمی آورند، بین کهکشان ها به گشت و گذار می پردازند، شکلگیری سیارات را به نظاره می نشینند، از زندگی درون آب به زندگی روی خشکی می رسند، با اتم های هیدروژن بازی های جالبی انجام می دهند و از همه مهمتر، عاشق می شوند. کالوینو در کتاب شوخی های کیهانی با زیبایی و هنرمندی تمام، مفاهیم پیچیده ی علمی را به کنش ها و واکنش های زندگی روزمره ی انسان ها پیوند می زند.

۲۲- کتاب خلع شدگان
The Dispossessed

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: اورسلا کی لوگوین

معرفی کتاب علمی تخیلی خلع شدگان اثر اورسلا کی لوگوین
کتاب خلع شدگان، رمانی نوشته ی اورسلا کی. لوگوین است که اولین بار در سال 1974 به انتشار رسید. شِوِک که فیزیکدانی نابغه است، تصمیم می گیرد دست به کار شود. او به دنبال جواب خواهد رفت، سوال هایی غیرقابل پرسش را خواهد پرسید و تلاش خواهد کرد تا دیوارهای نفرتی را خراب کند که سیاره اش را از سایر جوامع متمدن در کهکشان جدا کرده است. به سرانجام رساندن این مأموریت خطرناک یعنی دست کشیدن از خانواده و حتی زندگی خودش. شِوِک برای به چالش کشیدن ساختارهای پیچیده ی زندگی و شعله ور ساختن آتش تغییر، باید سفری بی مانند و ناشناخته به سیاره ای آرمان شهری به نام اوراس داشته باشد. رمان خلع شدگان، داستانی علمی تخیلی و فوق العاده جذاب از یکی از بهترین های این ژانر، اورسلا کی. لوگوین است و بدون شک، مخاطبین خود را ناامید نخواهد کرد.

۲۳- کتاب پیک نیک کنار جاده
Roadside Picnic

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: آرکادی استروگاتسکی و بوریس استروگاتسکی

معرفی کتاب پیک نیک کنار جاده اثر آرکادی استروگاتسکی و بوریس استروگاتسکی
کتاب پیک نیک کنار جاده، رمانی علمی تخیلی نوشته ی آرکادی استروگاتسکی و بوریس استروگاتسکی است که نخستین بار در سال 1972 به چاپ رسید. رِد شوهارت یک «استاکر» است؛ یکی از آن شورشیان جوانی که علیرغم خطرات بی پایان، دست به ماجراجویی می زند و برای به دست آوردن آنچه بیگانگان از خود بر روی زمین به جای گذاشته ‌اند، به یکی از «نواحی بازدید» می رود. تمام زندگی او، حول محور این مکان و البته بازار سیاه محصولات بیگانگان می چرخد. اما زمانی که او به همراه دوستش برای برداشتن چیزی به ناحیه ی بازدید می رود، اتفاق بدی به وقوع می پیوندد. رد پس از بازگشت از ناحیه از نامزدش خبری دریافت می کند که او را وادار می سازد برای یافتن پاسخ سؤالات خود، دوباره و دوباره به ناحیه بازگردد.

۲۴- کتاب گسسته
Unwind
کتاب اول – مجموعه گسسته

انتشارات: آذرباد
نویسنده: نیل شوسترمن

معرفی کتاب گسسته اثر نیل شوسترمن
کتاب گسسته، رمانی علمی تخیلی نوشته ی نیل شوسترمن است که برای نخستین بار در سال 2007 به چاپ رسید. در آمریکا پس از وقوع دومین جنگ داخلی، ارتش های طرفدار زندگی و طرفدار انتخاب با هم به توافقی رسیده اند: لایحه ی زندگی بیان می کند که زندگی هر انسان از زمان شروع شکل گیری نطفه تا سیزده سالگی نباید مورد تعرض قرار بگیرد. اما پدر یا مادر می تواند از زمان سیزده سالگی تا هجده سالگی فرزندش تصمیم بگیرد که از طریق فرآیندی به نام «گسستگی»، او را از بین ببرد. فرآیند گسستگی اطمینان می دهد که زندگی بچه به صورت «فنی» پایان نخواهد پذیرفت چرا که تمام اعضای بدن او در دریافت کننده هایی متفاوت مشغول به کار خواهند بود. این فرآیند اکنون به عملی معمولی و پذیرفته شده در جامعه تبدیل گشته و نوجوانان دردسرساز و یا ناخواسته خیلی راحت گسسته می شوند. با این حال سه نوجوان قصد دارند از این سرنوشت بگریزند و به زندگی خود ادامه دهند. اما گریختن از گسستگی اصلا کار راحتی نیست.

۲۵- کتاب گهواره گربه
Cat”s Cradle

انتشارات: نشر ثالث
نویسنده: کورت ونه گات

معرفی کتاب گهواره گربه اثر کورت ونه گات
کتاب گهواره گربه، رمانی علمی تخیلی نوشته ی کورت ونه گات است که نخستین بار در سال 1963 به چاپ رسید. دکتر فلیکس هونیکر، یکی از به وجود آورندگان بمب اتم، میراثی مرگبار را برای جهان به جای گذاشته است. او مخترع ماده ای شیمیایی و کشنده است که می تواند تمام سیاره را منجمد سازد. جست و جو برای یافتن این ماده، به سه فرزند عجیب و غریب هونیکر، به دیکتاتوری دیوانه در کارائیب و به جنون منتهی می شود. رمان گهواره گربه، تشریح طنزآمیز ونه گات بر زندگی انسان مدرن و دیوانگی حاکم بر عصر تجدد است. این داستان بی نهایت جذاب و تفکربرانگیز درباره ی سرنوشت نهایی سیاره ی زمین، یکی از مهمترین کتاب های سده ی بیستم است و اوج توانایی های نویسنده ی خود را در خلق اثری ماندگار و تأثیرگذار نشان می دهد.

۲۶- کتاب جنگ با بزمجه ها
War with the Newts

انتشارات: روزگار
نویسنده: کارل چاپک

معرفی کتاب علمی تخیلی جنگ با بزمجه ها اثر کارل چاپک
کارل چاپک نویسنده چک این اثر را در اصل درباره خطر نابودی فرهنگ بشر به نگارش در آورده است.وی کتاب را در قالب سه عنوان اصلی به نگارش در می آورد که عبارتند از :«آندریاس شویس تسری» ،«پله پله به سوی تمدن بزرگ» و «جنگ با بزمچه ها».گفتنیست آندریاس شویس تسری طبیعیدان سوئیسی بوده که موفق میشود فسیل سمندرهایی را بیابد که بسیار شبیه به اسکلت انسان هستند. وی معتقد بود که این اسکلت ها ممکن است بقایای انسان هایی باشد که پیش از طوفان نوح می زیستند.بنابراین کارل چابک نیز با الهام از این اثر به نگارش داستان جنگ با مارمولک ها دست زده است.

۲۷- کتاب 1984
Nineteen Eighty-Four

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: جورج اورول

معرفی کتاب 1984 اثر جورج اورول
کتاب 1984 که در سال 1948 به رشته ی تحریر درآمد، پیش گویی دلهره آور جورج اورول درباره ی آینده است. در حالی که اکنون مدت ها از سال 1984 می گذرد، تصویر پادآرمان شهری او از حکومتی که برای کنترل شهروندانش دست به هر کاری می زند، بیشتر از هر زمان دیگری زنده و پویاست. وینستون اسمیت، مجبور به اطاعت از قوانین حزب می شود و به منظور برآورده ساختن دستورات وزارت حقیقت، تاریخ را بازنویسی می کند. وینستون با هر دروغی که می نویسد، بیشتر و بیشتر از حزب متنفر می شود؛ حزبی که تنها هدفش کسب قدرت بیشتر است و آن هایی که جرأت ارتکاب جرایم فکری را به خود داده اند، تحت تعقیب قرار می دهد. اما زمانی که وینستون شروع به فکر کردن درباره ی محیط پیرامونش می کند، درمی یابد که «برادر بزرگ» همیشه در حال نظاره است… رمان 1984، تصویری خیره کننده و به یاد ماندنی از دنیا ارائه می دهد و رمانی آن چنان قدرتمند است که مخاطب را وادار به پذیرش و باور کردن تمامی اتفاقات داستان می کند. هیچ کس نمی تواند تأثیرگذاری این رمان بر تخیل نسل های متمادی کتاب دوستان را انکار کند. این اثر، میراثی است که با گذشت زمان، فقط بزرگ و بزرگ تر می شود.

۲۸- بخشنده
The Giver

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: لوییس لوری

معرفی کتاب بخشنده اثر لوییس لوری
کتاب بخشنده، رمانی پادآرمان شهری نوشته ی لوئیس لوری است که برای نخستین بار در سال 1993 به انتشار رسید. این رمان به جامعه ای می پردازد که در ابتدا یادآور یک آرمان شهر است اما با پیشروی داستان، چهره ی واقعی خود را نشان می دهد. جوناس، پسری دوازده ساله است که در دنیایی به ظاهر ایده آل و سرشار از قانون مداری و خرسندی زندگی می کند. اما جوناس تنها زمانی به اسرار تاریک و پیچیده ی جامعه ی شکننده و آسیب پذیر خود پی می برد که مأموریتی عجیب بر دوشش گذاشته می شود و او را به گیرنده ی سرگذشت ها و خاطرات درد ها و شادی های واقعی زندگی تبدیل می کند.

۲۹- کتاب رویای جورج ار
The Lathe of Heaven

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: اورسلا کی لوگوین

معرفی کتاب رویای جورج ار اثر اورسلا کی لوگوین
رمان رویای جورج ار، اثری کلاسیک و علمی تخیلی نوشته ی یکی از بهترین های این ژانر، اورسلا کی.لوگوین است و داستانش، در دنیایی اتفاق می افتد که در آن، رویاهای یک نفر، سرنوشت بشریت را رقم می زند. در دنیایی در آینده، که خشونت و فجایع زیست محیطی در آن حرف اول را می زنند، جورج ار پس از بیداری از خواب، درمی یابد که رویاهایش می توانند واقعیت را تغییر دهند. او از دکتر ویلیام هابر درخواست کمک می کند؛ روان شناسی که به سرعت، افسار این قدرت جورج را به دست می گیرد. حالا جورج باید در برابر مهارت دکتر هابر در دستکاری رویاها به منظور رسیدن به اهدافش، از واقعیت محافظت کند. رمان رویای جورج ار، رمانی بسیار پیش گویانه از اورسلا کی.لوگوین است که با مهارتی مثال زدنی، خطرات قدرت و خودتخریب گری نوع بشر را نشانه می رود و ماهیت واقعیت را زیر سوال می برد. رمان رویای جورج ار،[ یک هشدار و پیش گویی تاریک است]قصه ای درباره ی قدرت های کنترل نشده و غیرقابل کنترل.

۳۰- کتاب ایزدان هم
The Gods Themselves

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: آیزاک آسیموف

معرفی کتاب علمی تخیلی ایزدان هم اثر آیزاک آسیموف
ایده ی اصلی داستان کتاب ایزدان هم، پروژه ای توسط بیگانه هایی است که ساکن دنیایی موازی با قوانین فیزیکی متفاوت اند. آن ها با تبادل ماده با زمین، به دنبال بهره برداری از این تفاوت ها در قوانین فیزیکی هستند چرا که تبادل ماده، منبع انرژی جایگزینی در دنیای در حال مرگشان ایجاد خواهد کرد. با این حال، نتیجه ی نهایی تبادل قوانین فیزیکی، تبدیل خورشید به یک ابر-نو-اختر و حتی تبدیل بخش بزرگی از راه شیری به یک کوازار-کهکشانی با سیاه چاله های فراوان-خواهد بود. این، هدف غایی بیگانه ها است چرا که انرژی موردنیاز برای دنیای موازی شان تأمین خواهد شد. افراد اندکی از این حقیقت ترسناک باخبرند: دانشمندی طرد شده، بیگانه ای شورشی و ساکن سیاره ای در حال مرگ، و درنهایت، انسانی شهودگرا و به دنیا آمده بر روی ماه که نابودی قریب الوقوع خورشید را حس کرده است. آن ها حقیقت را می دانند اما چه کسی به حرفشان گوش خواهد کرد؟ آن ها عواقب و نتایج آزاد شدن حجم زیادی از انرژی را درک کرده اند اما چه کسی باورشان خواهد کرد؟ این چند نفر، انسان و بیگانه، کلید نجات زمین از نابودی را در دست دارند.

۳۱- کتاب سرگذشت ندیمه
The Handmaid’s Tale

انتشارات: ققنوس
نویسنده: مارگارت آتوود

معرفی کتاب سرگذشت ندیمه اثر مارگارت آتوود
آفرد، شخصیت اصلی رمان سرگذشت ندیمه و ندیمه ای در جمهوری گیلیاد است. او در طول روز اجازه دارد یک بار خانه ی فرمانده را ترک کند و پیاده به خواربارفروشی هایی برود که در تابلوهایشان به جای به کار بردن کلمات، از تصاویر استفاده شده است چرا که زنان، دیگر اجازه ی خواندن را ندارند. او مجبور است که ماهی یک بار با فرمانده همبستر شده و دعا کند که از او بچه دار شود، چرا که در دوره ی افول زاد و ولد، آفرد و سایر ندیمه های همانند او زمانی ارزش پیدا می کنند که قابلیت باروری داشته باشند. آفرد سال های پیشین را به یاد می آورد: هنگامی که در کنار همسرش، لوک، زندگی خوب و عاشقانه ای را می گذراند؛ هنگامی که با دخترش بازی و از او مراقبت می کرد، هنگامی که شغلی داشت و پول خودش را درمی آورد و می توانست از دانش و سواد بهره گیرد. اما اتفاقات به شکلی رقم خورده اند که همه ی این سال های خوب به خاطراتی مبهم و در حال فراموشی تبدیل شده اند …

۳۲- کتاب انسان ها
The Humans
(هیچ جا خانه نمی شود)

انتشارات: هیرمند
نویسنده: مت هیگ

معرفی کتاب علمی تخیلی انسان ها اثر مت هیگ
کتاب «انسان ها» رمانی نوشته ی «مت هیگ» است که نخستین بار در سال 2013 به انتشار رسید. وقتی موجودی فرازمینی به زمین می رسد، نخستین برداشت هایش از نژاد انسان ها چندان مثبت نیست. این موجود، خود را به شکل ریاضیدانی برجسته در دانشگاه «کیمبریج» به نام پروفسور «اندرو مارتین» درمی آورد تا هرچه سریع تر، مأموریت سختش در این سیاره را به پایان برساند و به آرمان‌شهر خودش بازگردد—جایی که ساکنین آن، همه چیز را می دانند و نامیرا هستند. او از شکل و ظاهر آدم ها، چیزهایی که می خورند، و تمایلشان به قتل و خونریزی بیزار است و به همان میزان، مفاهیمی همچون عشق و خانواده برایش شگفت انگیز جلوه می کند. اما با گذشت زمان، او به تدریج درمی یابد که شاید این موجودات عجیب، پیچیده تر از چیزی باشند که قبلا تصور می کرد.

۳۳- دسته گلی برای الجرنون
Flowers for Algernon

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: دانیل کیز

معرفی کتاب علمی تخیلی گل هایی به یاد آلجرنون اثر دانیل کیز
کتاب گل هایی به یاد آلجرنون، رمانی علمی تخیلی نوشته ی دانیل کیز است که نخستین بار در سال 1959 به چاپ رسید. داستان این رمان به یک تکنیک پزشکی در افزایش توانایی های ذهنی افراد می پردازد. آلجرنون، موشی آزمایشگاهی است که پس از این آزمایش، ضریب هوشی اش چند برابر شده است؛ قرار شده تا مردی به نام چارلی که به معلولیت ذهنی دچار است، اولین انسانی باشد که این آزمایش بر رویش انجام می شود. با انجام آزمایش، هوش چارلی گسترش پیدا می کند و پس از مدتی از هوش دکترهایی که این آزمایش را طراحی کرده بودند نیز فراتر می رود. در ابتدا به نظر می رسد که این آزمایش، نقطه ی تحولی در تاریخ پزشکی باشد اما زوال ناگهانی و غیرمنتظره ی شرایط آلجرنون، همه چیز را تغییر می دهد. آیا همین سرنوشت برای چارلی نیز رقم خواهد خورد؟

۳۴- کتاب عکس فوری
Snapshot

انتشارات: آذرباد
نویسنده: برندون سندرسون

معرفی کتاب عکس فوری اثر برندون سندرسون
داستانی کارآگاهی و پلیسی کاملا متفاوت با دیگر داستان ها، نوشته برندون سندرسون، نویسنده پرفروش نیویورک تایمز. آنتونی دیویس و همکارش چاز، تنها افراد واقعی در شهری ۲۰ میلیون نفری هستند که توسط دادگاه برای کشف حقایق و جمع آوردن آن ها به دنیای واقعی، به آن جا فرستاده شده اند. دیویس و چاز بالاترین قدرت در شهر بازسازی شده اول ماه می هستند. با نشان دادن علامت پلیس شان می توانند هر مانعی را پشت سر گذارند و بر قدرت همه افراد تقلبی اطراف شان غلبه کنند. کارآگاهان به تحقیق و تلاش ادامه می دهند تا اینکه به موردی دردناک درباره چندین قتل بر می خورند، درحالی که واحدشان به آن ها دستور بررسی نکردن این موضوع را داده، این دستوری بود که آن دو باید از آن سرپیچی می کردند. جستجو آغاز شد. گرچه پس از خاموش شدن پروژه عکس فوری هیچ کدام از افراد تقلبی آنجا آینده ای نخواهند داشت، اما این دلیل نمی شود که دیویس و چاز نیز امشب زنده از آنجا بیرون بیایند.

۳۵- کتاب سلاخ خانه شماره پنج
Slaughterhouse-Five

انتشارات: روشنگران و مطالعات زنان
نویسنده: کورت ونه گات

معرفی کتاب سلاخ خانه شماره پنج اثر کورت ونه گات
کتاب سلاخ خانه شماره پنج، رمانی علمی تخیلی نوشته ی کورت ونه گات است که اولین بار در سال 1969 انتشار یافت. این رمان که اثری کلاسیک به حساب می آید، یکی از برجسته ترین کتاب های ضد جنگ در جهان است. داستان این اثر به بمباران جنجال برانگیز شهر درِسدِن آلمان، و شخصیتی به نام بیلی پیلگریم می پردازد که سفرهایش در زمان، بازتاب دهنده ی سفر اسطوره وار همه ی ما در طول زندگی برای یافتن معنی و مفهوم است. کتاب سلاخ خانه شماره پنج به شکلی فوق العاده جذاب و بدیع به ترس ها و تجربیات جنگ جهانی دوم می پردازد و به عنوان تأثیرگذارترین و محبوب ترین اثر کورت ونه گات شناخته می شود. یکی از مهمترین اتفاقات این داستان به یاد ماندنی، جان به در بردن بیلی پیلگریم در زمان اسارت از بمباران شهر درسدن است؛ رویدادی که در زندگی خود ونه گات نیز به وقوع پیوست و همین نکته، رگه های خودزندگی نامه ای به این رمان بخشیده است.

۳۶- کتاب همه کاری که باید بکنی کشتن است
All You Need Is Kill

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: هیروشی ساکورازاکا

معرفی کتاب همه کاری که باید بکنی کشتن است اثر هیروشی ساکورازاکا
کتاب همه کاری که باید بکنی کشتن است، رمانی نوشته ی هیروشی ساکورازاکا است که اولین بار در سال 2004 به چاپ رسید. در جنگی بزرگ میان انسان ها و بیگانگانی متجاوز، کیجی سربازی است که در آغاز دوران خدمت کوتاه خود در ارتش به سر می برد. علیرغم زره جنگی فوق پیشرفته اش، او قرار نیست که مدت زیادی را در جنگ دوام بیاورد و خیلی زود می میرد. اما پس از این رویداد، کیجی ناگهان به دنیا بازمی گردد و به گونه ای، زندگی اش یک روز به عقب بازمی گردد. این اتفاق، ترس بزرگی را برای کیجی به بار می آورد و دوباره و دوباره به وقوع می پیوندد. او هر بار کمی بهتر درک می کند که سرنوشتش چگونه می توانست متفاوت باشد. آیا کیجی می تواند آنقدر از این اتفاق درس بگیرد که تغییری ایجاد کند و حتی این چرخه را بشکند؟

۳۷- کتاب از لنز تیره
A Scanner Darkly

انتشارات: یوبان
نویسنده: فیلیپ کی دیک

معرفی کتاب علمی تخیلی از لنز تیره اثر فیلیپ کی دیک
کتاب از لنز تیره، رمانی علمی تخیلی نوشته ی فیلیپ کی. دیک است که نخستین بار در سال 1977 به چاپ رسید. بدون دلیل نیست که «ماده ی D» با نام مرگ شناخته می شود. این ماده، قویترین و مرگبارترین مخدری است که توانسته راهش را به خیابان های لس آنجلس باز کند. «ماده ی D»، ارتباط بین دو نیمکره ی مغز را از بین می برد و ابتدا باعث اختلال و سپس، آسیب های مغزی شدید و برگشت ناپذیری می شود. مأمور مخفی مبارزه با مواد مخدر که خود را باب آرکتور می نامد، سخت در تلاش است تا منبع تولید اصلی این ماده را پیدا کند اما برای انجام این کار مجبور است خود را جای یک مصرف کننده جا بزند. او پس از مصرف و بدون فهمیدن این که چه اتفاقاتی در حال وقوع است، درست به میزان معتادانی که به میانشان رفته به این ماده وابسته می شود. در این رمان فوق العاده جذاب و هیجان انگیز، دوستان ممکن است به دشمنان تبدیل شوند، اتفاقات شکل دیگری به خود بگیرند و پلیس ها و خلافکارها دو روی یک سکه باشند.

38- کتاب پانزده زندگی اول هری آگوست
The First Fifteen Lives of Harry August

انتشارات: هیرمند
نویسنده: کلر نورث

معرفی کتاب علمی تخیلی پانزده زندگی اول هری آگوست اثر کلر نورث
هری آگوست در دستشویی زنانه ی ایستگاه برویک در سال 1919 به دنیا آمده و پس از سپری کردن زندگی ای معمولی و نه چندان چشمگیر در سال 1989 در بیمارستان نیوکاسل از دنیا می رود. او دوباره در سال 1919 و دقیقا با همان شرایط متولد شده و تجارب و دانسته های زندگی قبلی اش را در سنی پایین به دست می آورد. هری می فهمد که یک «اوروبوران» یا «کالاچاکرا» است و سرنوشتش این است که دوباره و دوباره به دنیا آمدن را تجربه کند. اما شخصیت اصلی داستان تنها نیست و خیلی زود از طرف باشگاه کرونوس، سازمانی با اعضای دارای وضعیت مشابه هری، با او تماس گرفته می شود. بعدها مشخص می شود که این سازمان در طول زندگی های متوالی از هری مراقبت می کرده است. اما نقطه ی تمایز هری با دیگر اعضای باشگاه، «مننژیک» بودن اوست؛ به این معنی که او به جای فراموش کردن اطلاعات مانند سایر انسان ها، می تواند همه چیز را درباره ی زندگی های سابق خود به خاطر آورد. هنگامی که هری به پایان زندگی یازدهم خود نزدیک شده است، دختری بر بالین او ظاهر شده و می گوید: «دلم داشت برایت تنگ می شد، دکتر آگوست، باید پیغامی بفرستم.» این رمان، داستان کارهای بعدی و قبلی هری، پس از دیدار با دخترک است؛ و این که چگونه او سعی می کند تا گذشته ای تغییرناپذیر و آینده ای هولناک را از نابودی نجات دهد.

39- کتاب دونده هزارتو
The Maze Runner

انتشارات: باژ
نویسنده: جیمز دشنر

معرفی کتاب لانه گریورها (دونده هزارتو) اثر جیمز دشنر
کتاب لانه گریورها (دونده هزارتو)، رمانی علمی تخیلی نوشته ی جیمز دشنر است که نخستین بار در سال 2009 انتشار یافت. زمانی که توماس در یک آسانسور به هوش می آید، تنها چیزی که می تواند به خاطر بیاورد، نامش است. او را پسرهای غریبه ای احاطه کرده اند که مانند او، حافظه شان را از دست داده اند. در پشت دیوارهای سنگی اطراف آن ها، هزارتوی بی کرانی وجود دارد که مدام در حال تغییر است. این هزارتو، تنها راه خروج از این مکان به حساب می آید و تا به حال هیچکس زنده از آن رد نشده است. با پیشروی داستان، دختری با پیامی وحشتناک از راه می رسد: به خاطر بیار، زنده بمان و فرار کن.

40- کتاب جنگ جهانی ز
World War Z: An Oral History of the Zombie War
تاریخ شفاهی جنگ زامبی ها

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: مکس بروکس

معرفی کتاب علمی تخیلی جنگ جهانی ز اثر مکس بروکس
کتاب جنگ جهانی ز، رمانی نوشته ی مکس بروکس است که نخستین بار در سال 2006 وارد بازار نشر شد. ما از آخرالزمان زامبی ها جان به در بردیم اما چه تعداد از ما هنوز از آن زمان وحشتناک می ترسند؟ ما مرده های زنده را (موقتا؟) شکست دادیم اما به چه هزینه ای؟ داستان این رمان به صورت مجموعه ای از گزارشات توسط یکی از مأمورین «کمیسیون پساجنگ سازمان ملل» روایت می شود و به ماجرای مشکلات جان فرسای انسان ها در مقابله با طاعون زامبی ها می پردازد. متون دیگری نیز وجود دارند که تقلای بیش از ده ساله ی انسان هایی با ملیت های مختلف را روایت می کند. این گزارشات شخصی همچنین، تغییرات اجتماعی، سیاسی، دینی و محیطی برآمده از دل این آخرالزمان مخوف را به تصویر می کشند.

41- کتاب اطلس ابر
Cloud Atlas

انتشارات: روزگار
نویسنده: دیوید میچل

معرفی کتاب اطلس ابر اثر دیوید میچل
دیوید میچل با ترکیب داستانی ماجراجویانه، معماهایی به سبک ولادیمیر ناباکوف، شخصیت پردازی هایی دقیق و زیرکانه و کنکاش های عمیق فلسفی و علمی، رمانی درخشان و بدیع خلق کرده است که تصویری از چگونگی درهم تنیدگی زندگی و سرنوشت افراد مختلف را به مخاطب ارائه می کند. رمان اطلس ابر، راوی های متعددی دارد: مسافری در حال عبور از اقیانوس آرام در سال 1850، آهنگسازی محروم از ارث و با زندگی ای پرمخاطره در بلژیک، روزنامه نگاری باهوش در کالیفرنیای تحت فرمانداری رونالد ریگان، صاحب نشریه ای در حال فرار از طلبکارانش، خدمتکاری که از لحاظ ژنتیکی دستکاری و اصلاح شده و در انتظار مرگ است، و جزیره نشینی به نام زکری که افول علم و تمدن را با چشمان خود به نظاره می نشیند. هرکدام از این شخصیت ها، پژواک صدای یکدیگر را در دالان تاریخ می شنوند و سرنوشت شان، به شکل های بزرگ و کوچکی دچار تغییر و تحول می شود. دیوید میچل در این اثر شگفت انگیز، مرزهای زبان، ژانر و زمان را درهم شکسته و تمامی مخاطبانش را به تأمل بر میل خطرناک بشر در به دست آوردن قدرت و نتایج آن، دعوت می کند.

42- کتاب دیوار
The Wall

انتشارات: ققنوس
نویسنده: مارلن هاس هوفر

معرفی کتاب دیوار اثر مارلن هاس هوفر
کتاب «دیوار» رمانی جذاب و ژرف است، هشداری که هنرمندانه روح خواننده را لمس می کند تا یک نفس خوانده شود و برای همیشه چون خاطره ای تأمل برانگیز در ذهن او برجای بماند. دیوار، نفوذناپذیر و نامرئی، ناگهان قد علم می کند و دنیا برای راوی یکی از جذاب ترین و ژرف ترین رمان ها دوپاره می شود. آن سوی دیوار همه چیز چون تصویری ابدی متوقف است و در این سو جهانی ناشناخته است و زنی تنها. «امروز، پنجم نوامبر، نگارش گزارشم را آغاز می کنم. تا آن جا که مقدور باشد همه چیز را کاملا دقیق خواهم نوشت. هر چند حتی نمی دانم که امروز به راستی پنجم نوامبر باشد. زمستان گذشته حساب چند روز از دستم رفت. و نمی دانم امروز کدام روز هفته است. البته خیال نمی کنم این چندان مهم باشد. مأخذ گزارشم یادداشت های کوتاهم هستند. کوتاه از این رو که هرگز فکر نمی کردم روزی دست به نگارش چنین گزارشی بزنم. می ترسم که خیلی چیزها در خاطرم نقش دیگری گرفته باشند تا واقعیت. بگذریم که همه گزارش ها چنین نقصی دارند. انگیزه من برای نوشتن شوق به نویسندگی نیست، بلکه چنین پیش آمده است که اگر بخواهم عقل از کف ندهم باید بنویسم. آخر اینجا هیچ کس نیست که با من همفکری و غمخواری کند. من تنهای تنها هستم و باید بکوشم ماه های بلند زمستان را تاب بیاورم چرا که…»

43- کتاب آخرین انسان
Oryx and Crake

انتشارات: ققنوس
نویسنده: مارگارت آتوود

معرفی کتاب آخرین انسان اثر مارگارت آتوود
کتاب آخرین انسان، رمانی علمی تخیلی نوشته ی مارگارت اتوود است که نخستین بار در سال 2003 وارد بازار نشر شد. این رمان جذاب از اتوود، هم عاشقانه ای فراموش نشدنی است و هم تصویری هیجان انگیز از آینده. اسنومن (یا آدم برفی) که قبل از در هم شکسته شدن نوع بشر به وسیله ی طاعون، با نام جیمی شناخته می شد، برای زنده ماندن در دنیایی تلاش می کند که شاید خودش تنها انسان بازمانده در آن باشد. او علاوه بر این، رنج از دست دادن بهترین دوستش، کرِیک و زنی زیبا و زیرک به نام اوریکس را نیز به دوش می کشد. اسنومن در جست و جو برای یافتن پاسخ، سفری را با کمک فرزندان چشم سبزِ کرِیک در محیط وحشی و انبوهی آغاز می کند که تا چندی پیش، شهری بزرگ بود؛ تا این که شرکت هایی قدرتمند، انسانیت را بازیچه ی ماجراجویی خود در انجام روش های کنترل نشده ی مهندسی ژنتیک کردند. مارگارت اتوود در کتاب آخرین انسان، ما را به آینده ای نزدیک می برد که هم بسیار آشناست و هم، ورای تصورات ماست.

44- کتاب جنگاوران اخترناو
Starship Troopers

انتشارات: قطره
نویسنده: رابرت انسون هاینلاین

معرفی کتاب علمی تخیلی جنگاوران اخترناو اثر رابرت انسون هاینلاین
کتاب جنگاوران اخترناو، رمانی علمی تخیلی نوشته ی رابرت انسون هاینلاین است که برای اولین بار در سال 1959 به چاپ رسید. به نظر می رسد که مورخین نمی توانند تصمیم بگیرند که نام حادثه ی اخیر را «جنگ فضایی سوم» بگذارند و یا این که «اولین جنگ بین ستاره ای» نام بهتری برای توصیف آن است. داستان این رمان به ماجرای سربازی در قرن بیست و دوم می پردازد. گروهی از سربازان در آینده مأموریت دارند که به سخت ترین اردوگاه نظامی در جهان هستی بروند و برای مبارزه با مخوف ترین دشمن بشریت به جنگی بزرگ و سرنوشت ساز قدم بگذارند.

45- کتاب مترو 2033
Metro 2033

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: دمیتری گلوخوفسکی

معرفی کتاب علمی تخیلی مترو 2033 اثر دمیتری گلوخوفسکی
اکنون سال 2033 است و نوع بشر، خود را به نابودی کشانده است. چند هزار نجات یافته، موفق شده اند خود را به متروی مسکو برسانند و از تشعشعات مرگبار سطح زمین بگریزند. آن ها هیچ راهی برای فهمیدن این موضوع ندارند که آیا انسان های دیگری نیز در کره ی زمین نجات یافته اند یا خیر. با گذشت چند دهه، تمام زندگی این افراد به محیط مترو محدود شده است: ایستگاه ها، تبدیل به ایالت هایی شده که در آن ها، ایدئولوژی های مختلف حکمرانی می کنند و پول رایج، فشنگ های اسلحه است. آرتیوم، مرد جوانی که تقریبا زندگی بر سطح زمین را به یاد نمی آورد، در یکی از شمالی ترین ایستگاه های مترو به نام VDNKh زندگی می کند. این ایستگاه، جان پناه و دیوار حائل بین انسان ها و موجودات جهش یافته ی بر سطح زمین است؛ ایستگاهی که خانه ی آرتیوم به حساب می آید تا این که روزی سر و کله ی مردی به نام هانتر پیدا می شود که چیزی در آرتیوم نظرش را جلب می کند؛ چیزی که او را متقاعد می کند انجام مأموریتی باورنکردنی در میان ایستگاه ها و جوامع متروی مسکو را به عهده ی آرتیوم بگذارد.

46- کتاب کاخ رویاها
The Palace of Dreams

 

انتشارات: آرادمان
نویسنده: اسماعیل کاداره

معرفی کتاب کاخ رویاها اثر اسماعیل کاداره
کاخ اسرار آمیز رویاها در دل امپراتوری وسیع اما شکننده ی بالکان قرار دارد. در درون آن کارگران به غربال کردن، مرتب سازی، طبقه بندی و در نهایت تفسیر رویاهای شهروندان مشغول اند. آنها در پی یافتن رویاهای برجسته اند، رویاهایی که به سرنوشت امپراتوری و سلطان آن مربوط اند. مارک آلن از خانواده ای نجیب زاده است خانواده ی او سابقا وزرای بسیاری در دربار سلطان داشته اند اما قدرت روزافزون آنها باعث بی اعتمادی سلطان شده است در نتیجه او در مرتبه ای پایین در کاخ آرزو ها به کار گرفته می شود. او سریعا متوجه فشار وحشتناک روی همکارانش می شود ترس از چشم پوشی از یک رویای مهم که تفسیر آن بتواند از یک فاجعه ی سیاسی جلوگیری کند. مارک آلن به سرعت ارتقا مقام پیدا می کند و قبل از هر ارتقا از هزارتویی می گذرد که در حقیقت نشان دهنده ی آگاهی کل امپراتوری است. و همزمان که آگاهی او از سرنوشت کسانی که رویایی تهدیدآمیز دیده اند بیشتر می شود و به مسولیت شخصی خود نسبت به آن نوع رویایی که می تواند یک خانواده را به نابودی بکشاند پی می برد فشار بیشتری نیز روی خود احساس می کند.

47- کتاب فارنهایت 451
Fahrenheit 451

انتشارات: ماهی
نویسنده: ری بردبری

معرفی کتاب علمی تخیلی فارنهایت 451 اثر ری بردبری
رمان فارنهایت 451، رمان موفق ری بردبری در عرصه ی بین المللی و شاهکار ادبیات قرن بیستم است و داستان آن، در آینده ای تاریک و پادآرمان شهری اتفاق می افتد. گای مونتاگ، شخصیت اصلی رمان فارنهایت 451، یک آتش نشان است؛ اما نه یک آتش نشان معمولی. شغل او سوزاندن کتاب هایی است که قدغن شده اند و منشأ اصلی اختلافات و بدبختی ها به حساب می آیند. با این حال، مونتاگ احساس خوشبختی نمی کند و دعوا و اختلاف، در زندگی مشترکش موج می زند. آیا کتاب هایی مخفی شده در خانه اش وجود دارند؟ یابنده ی مکانیکی سازمان آتش نشانی که مسلح به سمومی کشنده است و با چندین هلیکوپتر همراهی می شود، آماده ی ردیابی و دستگیری مخالفینی است که با حفظ و مطالعه ی کتاب ها، به جنگ با جامعه برخاسته اند. رمان فارنهایت 451، رمان کلاسیک و پادآرمان شهری ری بردبری، در کنار آثاری همچون 1984 از جرج اورول و دنیای قشنگ نو از هاکسلی، به عنوان تشریحی پیش گویانه از برده داری رسانه ها، مواد مخدر و پیروی از الگو ها در تمدن غرب قرار می گیرد. نثر قدرتمند و شعرگونه ی ری بردبری با بینشی خارق العاده از ظرفیت بالقوه ی فناوری ترکیب شده و رمانی خلق می کند که با گذشت دهه ها از اولین انتشارش، همچنان درخشش و قدرت خود در شوکه کردن مخاطب را حفظ کرده است.

48- کتاب روبات کامل
The Complete Robot
(مجموعه ی کامل داستان های روباتی)

انتشارات: هوانورد
نویسنده: آیزاک آسیموف

مترجم :
سعید سیمرغ

معرفی کتاب علمی تخیلی روبات کامل اثر آیزاک آسیموف
کتاب ربات کامل گلچین از رویاهای خیره کننده ی آسیموف از آینده ی روباتیک است…

در این داستان‌ها، آیزاک آسیموف سه قانون رباتیک را خلق می‌کند و عصر روبات‌ها را آغاز می‌کند: زمانی که زمین توسط ابر ماشین‌ها اداره می‌شود و زمانی که روبات‌ها انسان‌تر از انسان هستند.

ربات کامل مجموعه ای نهایی از داستان های جاودانه، شگفت انگیز و سرگرم کننده ی ربات از بزرگترین نویسنده علمی تخیلی تمام دوران است که بینش طلایی را در مورد فرآیندهای فکری ربات ارائه می دهد. سه قانون رباتیک آسیموف سی سال پیش در موسسه فناوری ماساچوست – با نتایج شگفت انگیز – در رایانه های واقعی برنامه ریزی شد. خوانندگان امروزی هنوز هم شگفتی های زیادی در انتظارشان هست…

49- کتاب پسری روی پل
The Boy on the Bridge

انتشارات: باژ
نویسنده: مایک کری

معرفی کتاب پسری روی پل اثر مایک کری
کتاب «پسری روی پل» رمانی نوشته ی «مایک کری» است که نخستین بار در سال 2017 منتشر شد. قارچی سمی که در ابتدا یک آفت گیاهی در نظر گرفته می شد، حالا میان آدم ها شیوع پیدا کرده و با تغییر ساختار مغزشان، آن ها را به موجوداتی وحشی و آدمخوار تبدیل کرده است. پزشکی به نام «سامرینا خان» یکی از اعضای گروه دانشمندان و سربازانی است که مأموریتی پژوهشی را بر عهده دارند. آن ها در سراسر بریتانیا سفر می کنند تا در صورت امکان، بازدارنده ای را بیابند که انسان ها را در برابر قارچ سمی، مقاوم و آسیب ناپذیر می کند. «سامرینا» در میانه ی این جهان ترسناک و باورنکردنی، درمی یابد که باردار است. این اتفاق، همه چیز را برای او و همکارانش تغییر می دهد.

50- کتاب دنیای قشنگ نو
Brave New World

انتشارات: نیلوفر
نویسنده: آلدوس هاکسلی

معرفی کتاب علمی تخیلی دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی
کنترل کنندگان جهان در آینده ای بسیار دور، جامعه ای آرمانی خلق کرده اند که تمامی اعضای آن، به واسطه ی استفاده ی هوشمندانه از مهندسی ژنتیک، شست وشوی مغزی، روابط جنسی و مواد مخدر، مشتریانی راضی و خشنود هستند. به نظر می رسد در این جامعه، تنها شخصیتی به اسم برنارد مارکس است که فکر و خیال رهایی از این اجتماع را در سر می پروراند. شاید رفتن به یکی از معدود جوامع کوچک باقی مانده، بتواند علاجی بر پریشانی و آشفتگی مارکس باشد؛ جوامعی استثنایی که در آن ها هنوز زندگی غیرآرمانی به شیوه ی گذشته در جریان است. رمان دنیای قشنگ نو، از شمار آرمان شهرها (یوتوپیاها) است اما یوتوپیای منفی و بدبینانه (پاد آرمان شهر). هاکسلی در فانتزی طنزآلود و تخیلی خود، اختراع و ابداع بسیاری از چیزها را پیش بینی کرد، که همگی آن ها به حقیقت پیوسته اند. رمان دنیای قشنگ نو، داستانی بدیع، آینده نگر و به یاد ماندنی ترین شاهکار هاکسلی است و تصویری بسیار نزدیک به واقعیت از شرایط کنونی زندگی انسان ها ارائه می کند.

51- کتاب برجیس را بخر
Buy Jupiter and Other Stories

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: آیزاک آسیموف

مترجم :
سعید سیمرغ

معرفی کتاب علمی تخیلی برجیس را بخر اثر آیزاک آسیموف
کتاب برجیس را بخر، مجموعه ای از داستان های کوتاه نوشته ی آیزاک آسیموف است که نخستین بار در سال 1975 انتشار یافت. این کتاب مخاطبین را وارد دنیای عجیب و شگفت انگیز آسیموف می کند. این داستان ها که در طول بیست و سه سال دوران حرفه ای آسیموف به وجود آمده اند، نشان دهنده ی قدرت و توانایی های حیرت آور یکی از برجسته ترین نویسندگان داستان های علمی تخیلی هستند. در کنار هر داستان، شرحی جذاب در این باره وجود دارد که آسیموف چگونه و چرا آن داستان را نوشته است و همین موضوع باعث می شود کتاب برجیس را بخر، رگه های خودزندگی نامه ای در خود داشته باشد و اطلاعاتی را از پشت صحنه ی حرفه و زندگی مردی خیال پرداز و هنرمند به مخاطبین بدهد. اگر از علاقه مندان به داستان های علمی تخیلی هستید، به هیچ وجه نباید این کتاب را از دست بدهید.

52- کتاب ابدی ها
The collected stories of Philip K. Dick
شاهکارهای ادبیات علمی تخیلی

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: فیلیپ کی دیک

معرفی کتاب علمی تخیلی ابدی ها اثر فیلیپ کی دیک
فیلیپ ک.دیک یکی از دو – سه شخصیت مهم و تاثیرگذار در ادبیات علمی تخیلی قرن بیستم آمریکاست. او نویسنده, فیلسوف و مقاله نویسی بود که آثارش دارای مضامین اجتماعی و همچنین متافیزیکی بود. آثاری که بسیاری از فیلم های سینمایی هالیوود بعدها با اقتباس از آنها ساخته شد. مجموعه ی حاضر شامل ده داستان کوتاه و یک متن سخنرانی از اوست. واقعیت های متغییر دیک بیش از آنچه بخواهیم در مورد دنیای درون ذهنمان به ما میگوید در توصیفات وحشت آور او از دنیاهایی که هیچ گاه ساخته نشد تجسمات ذهنی ای را میبینیم که خودمان هم در لحظات جنون آمیزمان دیده ایم و گمان کرده ایم که واقعی اند دیک به خاطر ما به آنجا سفر کرد این وظیفه ی ماست که گزارشاتی را که به خانه فرستاده است بخوانیم

53- کتاب جاده
The Road

انتشارات: روزگار
نویسنده: کورمک مک کارتی

معرفی کتاب جاده اثر کورمک مک کارتی
در این رمان، مردی به همراه پسرش در جاده های آمریکا که به کشوری سوخته و برباد رفته تبدیل شده، قدم برمی دارد. هیچ چیز به جز خاکستر های معلق در باد، در دورنمای ویران و بلازده ی آن جا حرکتی ندارد. هوا به قدری سرد است که سنگ ها را شکاف می دهد و برف خاکستری رنگی از آسمان تیره و تار می بارد. مقصد این پدر و پسر، ساحل است؛ اگرچه آن ها نمی دانند که چه چیزی در آن جا انتظارشان را می کشد. این دو نفر به جز هفت تیری برای دفاع در مقابل دسته های یاغی کمین کرده در جاده ها، لباس هایشان و چرخ دستی ای از غذای قابل خوردن، هیچ چیز دیگری ندارند. رمان جاده، داستان تکان دهنده ی یک سفر است. جاده، آینده ای را متصور می شود که هیچ امیدی در آن باقی نمانده است؛ اما این پدر و پسر با عشق پایدار میانشان، تمام دنیای یکدیگر را می سازند. جاده، با تمامیتی کم نظیر در بینش و دید خود، تأملی ژرف و استوار است بر توانایی انسان در انجام بدترین و بهترین کارها: نهایت ویرانگری، سختی ها و رنج های هولناک و البته عشق و محبتی که دو انسان را در مواجهه با یأس و ناامیدی کامل، زنده نگه می دارد.

54- کتاب همسر مسافر زمان
The Time Traveler’s Wife

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: آدری نیفنگر

معرفی کتاب علمی تخیلی همسر مسافر زمان اثر آدری نیفنگر
رمان همسر مسافر زمان، یک داستان عاشقانه ی سرگرم کننده و اغلب گزنده با پیچ و خمی جذاب است: اگر یکی از طرفین قادر به حرکت در زمان باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این رمان بسیار بدیع و خلاقانه، به سوالاتی درباره ی زندگی، عشق و تأثیر زمان بر روابط می پردازد. کلر، دختری زیبا و باهوش است که در رشته ی هنر تحصیل می کند و هنری، کتابداری ماجراجوست. این دو، یکدیگر را از زمانی که کلر، 6 ساله و هنری، 36 ساله بود، می شناسند و در زمان بیست و سه سالگی کلر و سی و یک سالگی هنری، با هم ازدواج می کنند. غیرممکن به نظر می رسد اما حقیقت دارد، چراکه هنری یکی از اولین کسانی است که دچار اختلال تغییر مکان و زمان شده است؛ به طوری که ساعت ژنتیکی بدنش به صورت تصادفی تنظیم مجدد شده و او ناگهان خود را در مکان و زمانی دیگر در گذشته و آینده می یابد. ناپدید شدن های او خود به خود و غیرقابل پیش بینی است و مشکلات عجیبی بر سر راه داستان عاشقانه ی نامتداول کلر و هنری ایجاد می کند. این موضوع که تلاش آن ها برای داشتن یک زندگی مشترک عادی را چیزی غیرقابل پیشگیری و غیرقابل کنترل تهدید می کند، داستان این دو نفر را بسیار تکان دهنده و فراموش نشدنی ساخته است.

55- کتاب ما یادآوری کاملی را برای شما ممکن می سازیم
We Can Remember It for You Wholesale

انتشارات: مجید (به سخن)
نویسنده: فیلیپ کی دیک

معرفی کتاب علمی تخیلی ما یادآوری کاملی را برای شما ممکن می سازیم اثر فیلیپ کی دیک
کتاب ما یادآوری کاملی را برای شما ممکن می سازیم، رمانی نوشته ی فیلیپ کی. دیک است که اولین بار در سال 1966 به چاپ رسید. داگلاس کوییل در آینده ای نه چندان دور زندگی می کند و شغلی معمولی در یک اداره دارد. همیشه بزرگترین آرزوی او، رفتن به مریخ بوده است اما همسرش به هیچ وجه به این رویای داگلاس علاقه ای ندارد و آن را بچگانه می داند. کوییل در نهایت، شرکتی به نام رکال را می یابد که در زمینه ی کاشت و تولید خاطرات فعالیت می کند. او تصمیم می گیرد برای برآورده کردن آرزویش به این شرکت مراجعه کند. اما پس از مراجعه ی کوییل، تکنسین های شرکت رکال در خاطرات او چیزی بسیار عجیب را پیدا می کنند که مسیر پیشروی داستان را به کلی تغییر می دهد.

56- کتاب افسونگران تایتان
The Sirens of Titan

انتشارات: نیلوفر
نویسنده: کورت ونه گات

معرفی کتاب افسونگران تایتان اثر کورت ونه گات

افسونگران تایتان یک رمان علمی تخیلی کمیک از کرت ونه گات جونیور است که اولین بار در سال 1959 منتشر شد. دومین رمان او، شامل مسائلی از اراده آزاد، دانایی مطلق و هدف کلی تاریخ بشر است. بیشتر داستان حول محور حمله مریخی به زمین می چرخد. این رمان با یک نظر دانای کل شروع می‌شود: “اکنون همه می‌دانند که چگونه معنای زندگی را در درون خود بیابند. اما بشر همیشه آنقدر خوش شانس نبود.”
مالاچی کنستانت ثروتمندترین مرد آمریکای شمالی آینده است. او دارای اقبال فوق‌العاده‌ای است که به لطف الهی نسبت می‌دهد که از آن برای ساختن ثروت پدرش استفاده کرده است. او به نقطه مرکزی سفری تبدیل می شود که او را از زمین به مریخ می برد تا برای یک جنگ بین سیاره ای آماده شود، با یکی دیگر از مریخی هایی که از آن جنگ جان سالم به در برده است، به عطارد می رسد، به زمین برمی گردد تا نشانه ای از نارضایتی انسان از غرور او باشد، و در نهایت تایتان جایی که او دوباره با مردی ملاقات می کند که ظاهرا مسئول چرخش وقایعی است که برای او رخ داده است، وینستون نیلز رامفورد.

57- کتاب بنیاد دوم
Second Foundation
جلدسوم از سه گانه ی بنیاد

انتشارات: آمه
نویسنده: آیزاک آسیموف

معرفی کتاب علمی تخیلی بنیاد دوم اثر آیزاک آسیموف
هر تمدنی که دست به ابداع و نوآوری نزند، هر تمدنی که پاسخ پرسش‌هایش را در تحقیقات گذشتگان بجوید، هر تمدنی که دانسته‌هایش بیش‌تر از ندانسته‌هایش باشد، محکوم به نابودی است. امپراتوری کهکشانی هم به مدت دوازده‌هزار سال بر بیست میلیون سیاره‌ی بشر حکم رانده و در تمام این دوران صلح و آرامش را برقرار کرده. اما به آن مشکلاتی دچار شده که تمدن‌های دیگر را به نابودی کشانده و در نتیجه فروپاشی‌اش نزدیک است.

سیاره‌ی ترمینوس، معروف به بنیاد، قرار است بذری باشد که درخت امپراتوری دوم کهکشانی از آن بروید. اما ساکنان بنیاد فهمیده‌اند که جایی هم هست به نام بنیاد دوم، شامل بر دانشمندانی که بر علوم ذهنی تسلط دارند. بنیادی‌ها می‌ترسند اختیار زندگی‌شان روزی در دست ستمگرانی باشد که قدرت بازی‌دادن ذهن میلیاردها نفر را داشته باشند.
دانشمندان بنیاد دوم اعتقاد دارند که تنها هدف‌شان خدمت به طرح سلدون است و کمک به بنیاد برای برپایی امپراتوری کهکشانی.
ساکنان بنیاد اول باید مکان بنیاد دوم را پیدا کنند و نابودش کنند. ساکنان بنیاد دوم می‌دانند که باید پیدا شوند ولی…

58- کتاب پروژه هیل مری
Project Hail Mary

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: اندی وییر

معرفی کتاب علمی تخیلی پروژه هیل مری اثر اندی وییر
کتاب «پروژه هیل مری» رمانی نوشته ی «اندی وییر» است که اولین بار در سال 2021 منتشر شد. «رایلند گریس» از کما بیدار می شود در حالی که هیچ خاطره ای از هویتش ندارد… یا این که چرا اکنون در یک فضاپیما، تنها مانده است. همزمان با این که «گریس» تلاش می کند از شرایط فعلی خود سر درآورد، به تدریج تصاویری عجیب و تشویش آور از گذشته اش در ذهن او نقش می بندد. «گریس» به عنوان یک میکروبیولوژیست کار می کرد تا این که نظریه اش درباره ی عدم نیاز به آب برای حفظ حیات موجودات بیگانه، به شکست انجامید و او به همین خاطر، تحقیقاتش را رها کرد و به تدریس در یک مدرسه روی آورد. اما این شغل او نیز بی سرانجام ماند چرا که ستاره شناسان دریافتند خورشید در حال از دست دادن دمای خود است و آینده ی بشر با تهدیدی جدی مواجه شده است. طبق یافته ها به نظر می رسد دلیل این اتفاق، یک گونه ی حیات میکروسکوپی است که از انرژی خورشید تغذیه می کند. «گریس» به همین خاطر به تیم بین المللی دانشمندانی می پیوندد که در حال تلاش برای جلوگیری از فاجعه ای مرگبار هستند.

59- کتاب آرتمیس
Artemis

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: اندی وییر

معرفی کتاب علمی تخیلی آرتمیس اثر اندی وییر
کتاب آرتمیس، رمانی علمی تخیلی نوشته ی اندی وییر است که نخستین بار در سال 2017 وارد بازار نشر شد. جَز باشارا، یک تبهکار است؛ البته به نوعی. اگر گردشگری ثروتمند یا میلیاردری عجیب و غریب نباشید، زندگی روی آرتمیس، اولین و تنها شهر روی ماه، می تواند کاملاً سخت باشد. پس جا به جا کردن کالاهای قاچاق، آن هم گاهی اوقات، خیلی جُرم بزرگی به حساب نمی آید، اینطور نیست؟ تازه آن هم وقتی که باید بدهی هایتان را بپردازید و شغلتان هم پول چندانی نصیبتان نمی کند که بتوانید اجاره خانه را پرداخت کنید. همه چیز تغییر می کند زمانی که جَز، فرصت ارتکاب جرم بزرگی را به دست می آورد که آن قدر پرمنفعت است که نمی توان از آن چشم پوشید. اما دست و پنجه نرم کردن با کارهای غیرممکن، تازه آغاز مشکلات اوست. جَز با پیشروی داستان درمی یابد که وارد دسیسه ای برای کنترل کل آرتمیس شده و حالا، تنها شانسش برای زنده ماندن به بازی شطرنج گونه ای بستگی دارد که حتی از تحت کنترل درآوردن آرتمیس نیز مخاطره آمیزتر است.

61- کتاب لبه ی بنیاد
Foundation’s Edge
مجموعه بنیاد _ کتاب چهام

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: آیزاک آسیموف

معرفی کتاب علمی تخیلی لبه ی بنیاد اثر آیزاک آسیموف
بیش از یک قرن پیش، سرانجام جنگ تلخ و پرهزینه‌ی میان دو بنیاد به پایان رسید. دانشمندان بنیاد اول پیروز شدند و به سراغ طرح همیشگی‌شان رفتند تا امپراتوری جدیدی را بر ویرانه‌های امپراتوری قدیم بسازند اما هنوز هم شایعاتی دهان به دهان می‌چرخد که بنیاد دوم نابود نشده و بازماندگان جان سختش در پی انتقام هستند. حال دو شهروند تبعیدی بنیاد- یک نماینده‌ی سرکش مجلس و یک تاریخدان روده دراز و ساده لوح – از ترمینوس عازم شده‌اند تا سیاره‌ی اساطیری زمین را پیدا کنند… زمین را پیدا کنند و ثابت کنند که بنیاد دوم هنوز وجود دارد. در این بین کسی یا چیزی خارج از دو بنیاد گویا رویدادها را طوری می‌چیند و به پیش می‌برد تا به اهداف شوم خود برسد. نماینده‌های هر دو بنیاد ناخواسته به سوی دنیایی مرموز کشیده می‌شوند و به سوی سرنوشتی غریب و شاید هراس‌انگیز در انتهای جهان…

62- کتاب پیانوی خودنواز
Player Piano

انتشارات: سبزان
نویسنده: کورت ونه گات

معرفی کتاب پیانوی خودنواز اثر کورت ونه گات
کتاب پیانوی خودنواز، رمانی علمی تخیلی نوشته ی کورت ونه گات است که نخستین بار در سال 1952 به انتشار رسید. داستان این رمان در جامعه ای در آینده ی نزدیک اتفاق می افتد که تقریباً همه ی کارها در آن توسط ماشین ها انجام می پذیرد و نیاز به انسان های کارگر از بین رفته است. سلطه ی گسترده ی ماشین ها باعث شده که مناقشاتی میان طبقه ی ثروتمند اجتماع، مهندسان و مدیرانی که چرخ جامعه را به حرکت در می آورند و قشر پایین تر جامعه به وجود آید؛ قشری که مهارت ها و توانایی هایش به خاطر وجود ماشین ها عملاً بدون استفاده شده است. این رمان بسیار جذاب از ونه گات به داستان مهندسی به نام پال پروتئوس می پردازد که باید راهی برای زندگی در دنیایی بیابد که تحت سلطه ی یک ابَررایانه قرار دارد و توسط ماشین ها اداره می شود. داستان شورش پال، حکایتی بسیار سرگرم کننده، تفکربرانگیز و به شکلی ترسناک نزدیک به واقعیت است.

63- کتاب سه جرم کیهانی
The Three-Body Problem

انتشارات: کتابسرای تندیس
نویسنده: سیکسین لیو

معرفی کتاب علمی تخیلی سه جرم کیهانی اثر سیکسین لیو
کتاب «سه جرم کیهانی» رمانی نوشته «سیسکین لیو» است که اولین بار در سال 2006 انتشار یافت. در سال 1967، فیزیکدانی به نام «یی ژتای» پس از این که نمی پذیرد «تئوری نسبیت» را به عنوان نظریه ای نادرست رد کند، به قتل می رسد. دخترش، «یی ونجی»، مرگ دلخراش او را به چشم می بیند. اندکی بعد، «ونجی» به اتهام ترویج آثار زنی حامی محیط زیست به نام «ریچل کارسون» مجرم شناخته می شود. اما انتخابی پیش روی او است: «ونجی» می تواند از طریق همکاری با یک نهاد تحقیقاتی دفاعی که در جست و جوی هوش فرازمینی است، از مجازات خود اجتناب کند. بیش از چهل سال بعد، فعالیت های «یی» با تعدادی از خودکشی ها ارتباط پیدا می کند—و همینطور با یک بازی نقش-آفرینی پیچیده که شامل معمای فیزیکی کلاسیکی می شود که نام کتاب از آن برگرفته شده است.

64- ماشین زمان
The Time Machine

انتشارات: نشر چشمه
نویسنده: اچ جی ولز

معرفی کتاب علمی تخیلی ماشین زمان اثر اچ جی ولز
بنابراین ، نخستین سفر حیرت آور مسافر زمان 800000 سال فراتر از دوران خودش آغاز می شود – و داستانی که حرفه ای موفقیت آمیز را برای ولز رقم زد و او شهرت خود را به عنوان پدر داستانهای علمی- تخیلی به دست آورد. ولز با جهش سوداگرانه ای که هنوز هم تخیل را به آتش می کشد ، کاوشگر شجاع خود را برای روبرو شدن با آینده ای تحت تأثیر بزرگترین امیدهای ما و همچنین تاریک ترین ترس های ما می فرستد. کشیدن اهرم ماشین زمان او را به سمت زمینی در حال مرگ سوق می دهد. جایی که او در آن دو نژاد عجیب را کشف می کند که نه تنها نمادی از دوگانگی طبیعت انسانی هستند ، بلکه یک چهره وحشتناک از مردان آینده را نیز ارائه می دهند. ماشین زمان در سال 1985 منتشر شد و این کتاب شاهکار در مورد یک اختراع عجیب و هیجان انگیز خوانندگان زیادی را که در آستانه یک قرن جدید بودند مجذوب خود کرد. داستان نویسی منحصر به فرد و بینش تحریک آمیز ولز در کتاب ماشین مزان همچنان نسل های آینده را به خواندنش علاقه مند می کند. این کتاب همچنین الهام بخش چندین فیلم و سریال و کتاب نیز بوده است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

راز تابلوی دختری با گوشواره مروارید (۱۶۶۵) – اثر یوهانس ورمیر

فکر می‌کنید واقعا مرواریدی به گوش دختری که ورمیر پرتره‌ای چنین معروف از او پرداخته، آویزان است؟ حجمی که این تابلو را رازآمیز کرده در واقع رنگ‌دانه‌هایی تاثیرگذار بر تخیل است. ورمیر با یک حرکت دست و تاش رنگ سفید، لایه‌های ذهن ما را فریب…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌…

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا،…

دو اینفلوئنسر سفر در واقع با یک تلویزیون ساده، سفر جعل می‌کردند و هیچ خبری از عکس واقعی در محیط…

دو عکاس به نام مانوئل بختر و و مانوئل رومز رام تصاویر خیره کننده‌ای خلق کردند که آنها را در حال پیاده‌روی در برف، کمپینگ در کوه‌ها و پرواز با هواپیما به سوی مقصدی دور نشان می‌دهد. اما در واقع آنها از در هنگام ثبت همه این عکس‌ها از اتاق…

خوشمزه‌ترین غذاها در کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی

ذائقه مردم کشورهای مخالف متناسب با فرهنگ و مواد غذایی اولیه در دسترس به میزان زیادی با هم متفاوت است تا آن حد که گاه باعث شگفتی ما می‌شود که چطور به خوردن این غذاها می‌شود فکر کرد. اما به صورت متناسب ممکن است برخی غذاهای ما هم برای شهروندان…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.