این نمادهای اسرارآمیز شاید نشان‌دهنده اولین نوشته‌های انسانی باشند که تا کنون یافت شده‌اند

0

محققان می گویند آنچه را که آنها «سیستم پیش‌نوشت» می‌نامند کشف کرده‌اند که در نقاشی‌های غارهای ۲۰ هزار ساله پیدا شده و آن را به اولین شکل از نوعی نوشته تبدیل می‌کند که تا به حال پیدا شده.

شکارچیان دوره پارینه سنگی پسین از نمادهایی که روی دیوارها نقش بسته بودند برای انتقال اطلاعات ضروری برای بقا استفاده می کردند: محققان پیشنهاد می‌کنند که این نمادها اطلاعاتی از فصل‌های جفت‌گیری حیوانات را نشان می‌دهند که بر اساس ماه‌های قمری سازماندهی شده است.

این یک یافته قابل توجه است زیرا کهن‌ترین شکل نوشتن انسان خردمند را حدود ۱۴۰۰۰ سال به پیش‌تر می‌اندازد.

محققان در مقاله منتشر شده خود می‌نویسند ، اگرچه در اینجا با حروف و جملات سر و کار نداریم، اما این علامت گذاری ها نشان دهنده “یک واحد معنی کامل” است .

این تیم بیش از ۸۰۰ دنباله از نقاط، خطوط و اشکال Y را که در نقاشی‌های غار در سراسر اروپا از آخرین عصر یخبندان یافت شده بود، بررسی کردند.

این نمادها اغلب در کنار حیوانات قرار می‌گرفتند، که در فرآیند رمزگشایی آنها بسیار مهم بود.

بن بیکن، محقق مستقل، می‌گوید: «معنای نشانه‌های درون این نقاشی‌ها همیشه مرا مجذوب خود کرده، بنابراین سعی کردم آن‌ها را رمزگشایی کنم، با استفاده از رویکرد مشابهی که دیگران برای درک شکل اولیه متن یونانی استفاده کرده بودند.»

پایگاه داده بزرگی از نمونه های نقاشی در مقایسه با چرخه تولد حیوانات به عنوان مرجع بررسی شد، که معانی پنهان قبلی این علائم را آشکار کرد – آنها نشان می دادند که هر حیوان چه زمانی جفت‌گیری می کند.

فرض بر این بود که نماد Y که به طور مرتب در این نقاشی‌ها ظاهر می‌شود به معنای “زایمان” است و به مردم آن زمان اطلاعات مهمی درباره این حیوانات ارائه می‌دهد که شامل اسب‌های وحشی، آهو، گاو و ماموت می‌شود.

این کشف نشان می‌دهد که این شکارچیان عصر یخبندان نه تنها در زندگی روزمره زندگی می‌کردند، بلکه رویدادهای گذشته را برای یادآوری و کمک به خودشان در آینده ثبت می‌کردند.

تونی فریث، ریاضیدان از دانشگاه کالج لندن در بریتانیا ، می‌گوید: «تقویم های قمری به خاطر عدم تطابق با سال خورشیدی، همیشه دشوار بوده‌اند.»

کار ارائه شده توسط این محققان شامل درجاتی از تفسیر و حدس و گمان را با خود دارد، و همه قانع نشده اند که تقویم فصل جفت‌گیری توسط انسان‌ها به نوعی نوشته شده باشد.

محققان پیشنهاد می‌کنند که این علامت‌گذاری‌ها به بهترین وجه به عنوان مرحله‌ای میانی بین نمادگذاری ساده‌تر و یک سیستم نوشتاری کامل در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، حداقل این ایده ارزش بررسی و مطالعه بیشتر را دارد.

نوشتن به شکلی که امروز می‌شناسیم از ناحیه سومر در بین النهرین در حدود ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد پدیدار شد و در ابتدا به شکل اشکال اصلی تصویری به عنوان حروف بود. اما حدس جدید تاریخچه خط خطی کردن ما روی سنگ را ممکن است بسیار بیشتر کرده باشد.

پاول پتیت باستان شناس از دانشگاه دورهام در بریتانیا می گوید: «این مطالعه نشان می دهد که شکارچیان عصر یخبندان اولین کسانی بودند که از یک تقویم سیستماتیک و علائم برای ثبت اطلاعات در مورد رویدادهای مهم زیست محیطی در آن تقویم استفاده کردند.»

به نوبه خود، ما می‌توانیم نشان دهیم که این افراد که میراثی از هنرهای دیدنی را در غارهای لاسکو و آلتامیرا به جا گذاشتند، سابقه‌ای از زمان‌سنجی اولیه را نیز به جای گذاشتند .»

این تحقیق در مجله باستان شناسی کمبریج منتشر شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.