بزرگترین دانه برف و کریستالی برفی که تا به حال رسما ثبت شده

0

بارش برف بیشتر اوقات به خصوص برای ما خوشحال‌کننده است، در کودکی نوید تعطیلی مدارس را می‌داد و الان امیدی برای کم شدن رنج خشکسالی سال آینده و نیز تداعی‌کننده خاطرات خوش گذشته است.

برخی از ما که اهل دقت بیشتر هستند ممکن است کریستال‌های برقی را با تقارن زیبا و طرح‌های منحصر به فرد دیده باشند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که یک دانه برف چقدر می‌تواند بزرگ باشد؟ در واقع یک رکورد جهانی گینس برای دانه‌های برف بسیار بزرگ وجود دارد، اما آنقدر‌ها هم که به نظر می‌رسد ساده نیست.

در نوشته‌های تاریخی آمده است:

«در شب 27 ژانویه 1887، طوفان شدید زمستانی دانه‌های برفی را که “بزرگتر از ظرف گرم‌کننده شیر” بودند، بر فراز دره رودخانه کلارک فورک، در مجاورت مزرعه‌ای متعلق به مت کلمن، در نزدیکی میسولا در مونتانا، ایالات متحده فروریخت. رکورد‌های جهانی گینس «گزارش‌ها حاکی از آن است که عرض آن‌ها تا 38 سانتیمتر و ضخامتشان حدود 20 سانتیمتر بوده است.» یعنی شبیه یک توپ یخ هیولایی بودند.

اما در مورد کریستال‌های برفی، آنها انجماد آب از گاز به جامد بدون اینکه ابتدا به مایع تبدیل شود به وجود می‌آید. این طرح‌های متقارن شش‌بر آنها این طوری درست می‌شود و الگوی آن‌ها توسط شرایط محیطی تعیین می‌شود.

دکتر کنت لیبرشت، پروفسور فیزیک و یک محقق باتجربه برف می‌نویسد: «در شرایط بسیار آرام، این گلوله‌های پفکی می‌توانند به توده‌هایی به شکل پنکیک به بزرگی یک بشقاب شام تبدیل شوند، اگرچه این بسیار نادر است.» با در نظر گرفتن این، لیبرشت به دنبال یافتن بزرگترین کریستال برف ممکن رفت.

کتاب رکوردهای جهانی گینس خاطرنشان می‌کند: “بزرگترین کریستال برف منفرد اندازه‌گیری شده 10 میلی‌متر  اندازه داشته و توسط پروفسور کنت لیبرشت (ایالات متحده آمریکا) در کوکران، انتاریو، کانادا، در 30 دسامبر 2003 ثبت شد. در مقایسه، کریستال‌های برف معمولی معمولاً دو تا چهار میلی‌متر قطر دارند.

او می‌نویسد:

«من فقط دو بار کریستال‌های بزرگ برف را مانند این دیده‌ام. هر دو بار در کاکرین، انتاریو. دما نزدیک به -15 درجه سانتی‌گراد  بود – که برای ساخت دندریت‌های ستاره‌ای سرخس مانند مساعد بود و هوا آرام بود. هر دو بار، من این گل‌های بزرگ برفی را دیدم که فقط برای مدت کوتاهی، حدود ده دقیقه میریزند.»

لیبرشت تخمین می‌زند که حدود یک میلیون میلیارد دانه برف در هر ثانیه به طور متوسط در طول یک سال معمولی میریزد. این برف به اندازه‌ای است که هر ده دقیقه یک آدم برفی برای هر نفر روی زمین ایجاد شود.

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.