این مرحله از خواب برای پیشگیری از آلزایمر (زوال عقل) نقش اساسی دارد

0

اگر خواب موج آهسته کافی نداشته باشید، ممکن است با افزایش سن، خطر ابتلا به زوال عقل افزایش یابد. یک مطالعه در سال 2023 نشان داد که افراد بالای 60 سال اگر هر سال فقط 1 درصد از این خواب عمیق را از دست بدهند، 27 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

خواب موج آهسته سومین مرحله از چرخه خواب 90 دقیقه‌ای انسان است که حدود 20 تا 40 دقیقه طول می‌کشد. این آرام‌ترین مرحله است که در آن امواج مغز و ضربان قلب کند می‌شود و فشار خون کاهش می‌یابد.

خواب عمیق ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می‌کند و مغز ما را برای جذب اطلاعات بیشتر آماده می‌کند. در سال 2023، تحقیقات نشان داد که افراد مبتلا به آلزایمر در هنگامی که موج آهسته در امواج مغزشان داشتند، در تست‌های حافظه بهتر عمل کردند.

متیو پاس، متخصص مغز و اعصاب، از دانشگاه موناش استرالیا در این مورد می‌گوید: «خواب با موج آهسته یا خواب عمیق، از بسیاری جهات از مغز پیر حمایت می‌کند، و ما می‌دانیم که خواب، دفع مواد زائد متابولیک از مغز را افزایش می‌دهد، از جمله تسهیل پاکسازی پروتئین‌هایی که در بیماری آلزایمر جمع می‌شوند.»

با این حال، ما تا به امروز از نقش خواب با موج آهسته در ایجاد زوال عقل مطمئن نبوده‌ایم. یافته‌های جدید نشان می‌دهد که از دست دادن خواب با موج آهسته ممکن است یک عامل ایجادکننده نظر قابل تغییر باشد.

پاس و همکارانش از استرالیا، کانادا و ایالات متحده، یافته‌های به دست آمده از 346 شرکت‌کننده در مطالعه قلب فرامینگتون را که دو مطالعه خواب شبانه را بین سال‌های 1995 تا 1998 و بین سال‌های 2001 تا 2003 را بررسی کردند.

آنها در زمان مطالعه 2001-2003 هیچ سابقه‌ای از زوال عقل نداشتند و در سال 2020 بیش از 60 سال سن داشتند. این امر، به محققان این فرصت را داد تا با مقایسه مجموعه داده‌های موجود، به ارتباط بین دو عامل در طول زمان نگاه کنند. یعنی خواب عمیقی که از بررسی پلی سومنوگرافی به دست آمده بود و میزان بروز زوال عقل تا سال 2018.

در طول 17 سال پیگیری، از 346 نغر، 52 مورد زوال عقل گرفتند. مشخص شد که میزان خواب موج آهسته آن‌ها از سن 60 سالگی به بعد کاهش می‌یابد، به طوری که این کاهش در سنین 75 تا 80 سالگی به اوج خود می‌رسد.

در نهایت محققان متوجه شدند که هر درصد کاهش در خواب موج آهسته در سال، افزایش 27 درصدی خطر ابتلا به زوال عقل را در بر دارد. در مورد شایع‌ترین نوع زوال عقل که همان آلزایمر باشد، این ارتباط به 32 درصد بود.

میزان پایین خواب موج آهسته با خطر بیشتر بیماری‌های قلبی عروقی، مصرف دارو‌های تاثیرگذار روی خواب و داشتن ژن APOE ε4، که با آلزایمر مرتبط است، مرتبط بود.

البته قدت کنیم که نتیجه علی و معلولی نگیریم. چرا که ممکن است که همان فرایندهای مغزی که زوال عقل را باعث می‌شوند باعث کاهش خواب آهسته هم بشوند.

عجالتا می‌توانید روی میزان خواب کافی خود نظارت کنید و البته راه‌هایی برای افزایش خواب آهسته هم وجود دارد.

این مطالعه در JAMA Neurology منتشر شده بود.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.