دکتر گوگل و مطالب پراکنده دیگر

قبلا داستان والدینی را که با جستجو در گوگل از یک انتقال خون بیمورد به فرزندشان جلوگیری کرده بودند را در وبلاگم نوشته بودم.

امروز یک مقاله جالب دیگر در نیویورک تایمز منتشر شده بود، که به طور خلاصه درباره خانم ۵۸ ساله‌ای بود که با تب و راش صورت به پزشک مراجعه کرده بود و بررسی چند روزه ابتدایی پزشکان نتوانسته بود، بیماری ایشان را مشخص کند تا اینکه این خانم در گوگل ، علایم بیماری خودش را جستجو کرد، اولین نتیجه‌ای که گوگل داد، بیماریی نبود جز تب منقوط کوههای راکی یا Rocky Mountain Spotted Fever.

روز بعد این خانم در مورد جستجویش با پزشکان صحبت کرد و اتفاقا با بررسیهای بیشتر همین بیماری در بیمار تشخیص گذاشته شد. این موضوع را چند وبلاگر پزشک امریکایی در وبلاگهایشان هم مورد بررسی قرار داده‌اند و یکی از آنها به گوگل لقب google MD یا دکتر گوگل داده است.

گرچه دقت جستجوی گوگل قابل تحسین است ، ولی باید توجه داشته باشد که جستجوهای موتورهای جستجو دست‌کم در حال حاضر هوشمند انجام نمی‌شود به این معنی که شما نمی‌توانید یک سوال محاوره‌ای از گوگل بپرسید و منتظر جواب یک کلمه‌ای به سوالتان باشید، گاهی بر حسب تصادف اولین نتیجه جستجو جواب سوالتان را می‌دهد، گاهی هم مجبور می‌شوید که تعداد زیادی از لینکها را باز کنید و مطالب آن صفحه‌ها را بخوانید.

بحث در مورد نحوه استفاده بیماران از اینترنت بسیار است  و سوالات زیادی در این باره می‌توان مطرح کرد:

الف- متاسفانه باید بگویم در وب هیچ سایت به زبان فارسی که با سادگی و دقت بیماریها را  توضیح داده باشد ، وجود ندارد. در مقابل تعداد سایتهایی انگلیسی زبانی که به این مهم می‌پردازند بسیار زیاد است.

ب- دشواری دیگر عدم آشنایی بیماران ایرانی با اصطلاحات پایه پزشکی و ندانستن معادل آنها به انگلیسی است.

ج- معتقدم که سرچ کردن یک هنر است. بسیاری از آن بی‌بهره‌اند.

د- به هر سایتی نمی‌توان اطمینان کرد.

ه- از مطالب پزشکی سایتها تنها به منظور افزایش آگاهیهای خود استفاده کنید .سایتها هیچگاه جای یک پزشک را نمی‌گیرند. بسیاری از سایتها تنها اهداف تجاری دارند و بس.

 فکر کنم بد نباشد گاهی بعضی عکسهای پزشکی جالب را در وبلاگم بگذارم. عکس امروز را از وبلاگ یک پزشک رادیولوژیست هندی انتخاب کرده‌ام. تصویر MR Angiography یک خانم ۲۸ ساله هندی است که با فشار خون به پزشک مراجعه کرده است و تشخیص آرتریت آئورت برایش گذاشته شده است.توضیحات بیشتر

تجلیل وال استریت ژرنال از وبلاگهای پزشکی: در ابتدای این مقاله می‌خوانیم:” پزشکان و پرستاران در حال پیوستن به انقلاب وبلاگی هستند، آنها در مورد موضوعات پزشکی اندیشه می‌کنند و دریچه‌ای را به جهانشان باز می‌کنند. آنها در وبلاگهایشان زاویه دید خود را درباره طیفی از مسائل مهم و غالبا بحث‌برانگیز مطرح می‌کنند، از آخرین مطالعات تحقیقاتی گرفته تا کیفیت مراقبتهای بهداشتی.”

 مقاله نیویورک تایمر درباره جایزه نوبل پزشکی امسال

شستشوی مغزی: راه جدیدی برای درمان اعتیاد

چگونه مطالب خود را ارائه کنیم؟

دکتر عرفان نور از زلزله اخیر می‌گوید.

 این مطلب غیر پزشکی هم برای این پست: امروز به یک اصطلاح جدید در حوزه IT برخوردم: blooker: به کسی گفته می‌شود که وبلاگش را کتاب کرده باشد.  Blookهم به کتابی که از روی وبلاگ تهیه شده باشد گفته می‌شود. گویا هر ساله مسابقه‌ای برگزار می‌شود که در طی آن blookerهای برتر انتخاب می‌شوند. توضیحات کامل در اینجا.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 
5 نظرات
 1. هاله می گوید

  سلام آقای دکتر. این رو دیدی؟

  http://urlsdb.com/gv

  غوغا‌ست براستی.

 2. هاله می گوید

  استرالیائی غوغا کرده‌اند نه؟ هم از این جایزه نوبل پزشکی و هم کشف واکسن سرطان رحم. کلی به‌ام احساس غرور داده. 🙂

 3. narges می گوید

  آقای دکتر مجیدی شما همیشه لینکای خوبی میذارین.این لینکهای به زبان انگلیسی رو با توجه به اینکه عضو بلاگ نیوز هستین اونجا هم بذارین خوبه.
  من با اجازتون یکیشو گذاشتم.
  موفق باشین.

 4. Amir می گوید

  سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالبی دارید می خواستم بگم اگر مایلید با وبلاگ من تبادل لینک کنید لطفا من رو با خبر کنید وبلاگ من شخصی اما با مطالب مفید کامپیوتری هست
  منتظرم
  بای
  امیر
  http://www.nazerhazrat.mihanblog.com

 5. سرزمین رویایی می گوید

  هر وقت می یام اینجا کلی لینکای خوب پیدا می کنم
  مرسی. راستی شما در کدوم کشور هستید ؟

نظرات بسته شده است.