شرم یا جهل

اول– ۲۵۰۰ سال پیش ملکه آتوسا ، ملکه مقتدر ایرانی به خاطر سرطان پستان درگذشت. وی تا آخرین مراحل سرطان به خاطر شرم ، پزشک دربار را مطلع نکرده بود.

دوم– یکی دو هفته پیش ، شوهر یک بیمار در گفتگویی با پدرم از تشخیص نادرست یکی از پزشکان صحبت می‌کرد. بیمار با درد شدید پهلو به پزشک مراجعه کرده بود و پزشک نشخیص renal colic یعنی درد پهلو به واسطه سنگ دستگاه ادراری داده بود. درد بیمار علی رغم تجویز مسکن کاهش نیافته بود. تا اینکه پزشک دیگری موضع درد را برهنه کرد و بلافاصله تشخیص نوعی بیماری پوستی به نام زونا داد. شرم پزشک اول ، بیحوصلگیش یا شاید نوع رفتار بیمار هنگام معاینه پزشک باعث اشتباه تشخیص شده بود.

سوم– پسربچه‌ای با مادر خود به درمانگاه مراجعه کرد. مادر مشکل بیمار را وجود خون در مدفوع از نزدیک به یک سال قبل ذکر می‌کرد، حال عمومی بیمار خوب بود ، سابقه تب و کاهش وزن نمی‌داد ، مادر بیمار خون را بصورت رگه‌های روشن در مدفوع مشاهده کرده بود و سابقه اجابت مزاج سفت . پرزحمت را می‌داد. در معاینه در نخستین قدم می‌بایست معاینه ناحیه مقعد انجام شود تا اگر شقاق یا fissure تشخیص داده شود ، تا حد زیادی خیال پزشک و بیمار از نظر نبودن بیماریهای دیگر مثلا بیماریهای التهابی روده IBD راحت شود. مادر بیمار از معاینه کامل جلوگیری کرد و تقاضا کرد با سونوگرافی! بیماری تشخیص داده شود.

چهارم– مردی میانسال با مشکل کمردرد به مطب یکی از پزشکان جراح مغز و اعصاب مراجعه کرد ، پزشک بدون معاینه سی‌تی مهره‌های کمر درخواست کرد و پس از مشاهده سی‌تی تشخیص فتق دیسک بین‌مهره‌ای داد و بیمار را در لیست عمل خود گذاشت. تصادفا بیمار از جراحی وحشت داشت و به یک پزشک داخلی مراجعه کرد ، پزشک دیگر معاینات متعدد از جمله DRE یعنی معاینه مقعد و راست‌روده با انگشت را انجام داد ، و بلافاصله تشخیص سرطان پیشرفته روده را داد. بیمار مشکلاتی در اجابت مزاج داشت ولی به علت شرم قبلا به پزشک چیزی نگفته بود.

نتیجه‌گیری: از ۲۵۰۰ سال پیش تا به حال پزشکان و بیماران ایرانی درگیر مسئله‌ای به نام شرم بودند. پزشکان همواره بیم دارند که در صورت معاینه کامل بیمار به ویژه وقتی معاینه عضو مورد معاینه با شکایت بیمار در نگاه غیرحرفه‌ای متناسب نباشد ، در مظان اتهام اطرافیان و پرسنل محل طبابت قرار بگیرند و بیماران هم همواره از ذکر دقیق مشکلات خود طفره می‌روند و در بسیاری از موارد تجویز سریع داروی شفابخش را می‌خواهند و بس.اگر یک اینترن تازه‌کار در بیمارستانهای ما شکایات و شرح‌حالهای تناسلی بیماران زن را گوش کند ، بدون شک در روزهای اول اشتباهات متعددی مرتکب خواهد شد. چندین هفته طول خواهد کشید تا وی معنی دردشکم ، دلپیچه ، خارش و… که همگی بصورت بسیار مبهم بیان می‌شوند را دریابد. حتی زنان ایرانی از گفتن حامله بودن خود به پزشک شرم دارند. موضوعی که می‌تواند منجر به تجویز داروهای ممنوع در زمان حاملگی شود.

اما شرم تنها چیزی مختص پزشک و بیمار نیست. وقتی شرم ، دستگاههای دولتی یک کشور را هم درگیر خود کند ، مسئله ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. در وبلاگی که الان حضور ذهن ندارم ، نوشته‌ای را می‌خواندم که در آن گرافیستی شکایت کرده بود که برای ترسیم اشکال معاینات شخصی دوره‌ای پستان در یک پوستر رسمی ، دچار چه مشکلاتی شده. نمونه حاضر و آماده شرم سازمانی را این روزها می‌توانید در تلویزیون ببینید ، می‌گویند”ایدز بیماری است که درمان ندارد.” ، آگهی هم می‌سازند ، مبهم و پازل‌گونه. آمار هم می‌دهند ، البته حداکثر قله یک کوه یخ بزرگ.

حیا ، شرم و یا هر اسمی که شما روی آن می‌گذارید ، شاید یکی از احساسات فطری آدمی باشد ، شاید هم اکتسابی باشد ، اما وقتی شرم اینگونه هر سال مسیر زندگی هزاران بیمار را تغییر می‌دهد باید نام دیگری روی آن گذاشت: جهل.

نظرات

 1. در بلاگ نیوز لینک داده شد.
  با تشکر .

 2. اون بالا! مبارک باشه ولی اثری از نشونه های پزشکی نیست که!
  البته همونجور که خودتون می دونین مسیله شرم به فرهنگ ما بر میگرده نه به آگاهی ما.
  نمونه هاشو زیاد شنیدیم پزشکانی که با مریضشون برخورد بدی داشته اند.دکتر زنانی در قم بارها و بارها از شوهر خانمهای مریضش کتک خورده ولی آدم نمیشه.یا پزشک پوستس که میدونم خانمها پیشش تنها نمیرن .
  و البته که در کنار اونها پزشکانی هستند که انقدر آدم باهاشون احساس راحتی میکنه که میخواد همه چیو تعریف کنه.شاید بهتر باشه درسی هم در درسهای پزشکان گنجونده بشه که چه جوری اعتماد مریضز رو ازین نظر بهتر و بیشتر جلب کنند.
  حالا چنین مبحثی دارین یا نه؟!

 3. برای اولین بار زونا رو در یک پیرمرد که به مقیم مراجعه کرده بودم دیدم! دقیقآ همون جوری که شنیده بودم!! کاملآ تیپیک بود!

 4. لوگو مبارک
  چه خوبه شما هر از گاهی از مریضهایی این مدلی و دلایلشون بنویسید گاهی کمی هوشیار یخود بیمار سبب میشه در مراجعه به پزشک کمی بیشتر صریح باشه
  اما آقای دکتر من مدتها پیش سال دوم دبیرستان برای آموزش تزریقات در یک بیمارستان کارآموزی میکردم یکی از پزشکان اورژانس هر وقت می خواست بیماری رو معاینه کنه در مشرف به در اورژانس رو میبست و خوب همه فرک میکردیم می خوادمریض راحت باشه اما یکروز صدای جیغ و داد یک زن در اومد و بعد فهمیدیم ایشون موقع معاینه اون خانم به تعمدا به سینه هاش دست زده البته ابتدا دکتر منکر شد اما چند روز بعد مشخص شد چند شاکی دیگه هم از نحوه معاینه اون دکتر شکایت کردند حتی خانمی گفته بود برای سرماخوردگی ..بهتر اینو نگم خلاصه بیرونش کردن اما از اون وقت شخصا وقتی پیش یک دکتر مرد میرم کمی دلهره دارم و غیر ممکنه تنها برم البته اینا رو گفتم بگم دور از جون شما رون به دیوار ..دی..

 5. من خودم درسال ۵۶ دربخش زنوز از توابع مرند دختری معلم که قرار بود با برادرم ازدواج کند یکدفعه فوت کرد پزشک قانونی علت مرگ را بیماری ساده زنانه اعلام کرد که اگر به پشک مراجعه کرده بود خیلی ساده معالجه میشد امان خجالتی بودن جانشو از دست داد دکتر ویندوز عوض کردم مشکلم رفح شد ساغ اول داش

 6. من یکی که هرروز با این جنبه های شرم و جهل درگریبانم.همین امروز وقتی دیدم تصادف شده و مصدوم روی زمین افتاده کشیدم کنار و خواستم برای کمک بروم.ولی برادر مصدوم اجازه نمیداد دست به مریض بزنم منهم دیدم تا امبولانس می اید خطری تهدیدش نمیکند راهم را کشیدم و رفتم.گاهی اوقات هم این شرم چیز خوبی است.علی الخصوص در کشیکهای زایشگاه که نیمی از مریشها با دیدن قیافه ما فرار میکنند و میروند بیمارستانهای دیگر…

 7. onion booty

  hot hunks big ass gay teens feet tickling gay men young breasts…

 8. getting pregnant

  teen pussy lesbian dildo hot teens nude pregnant

 9. mature moms

  lesbians milf seeker free lesbian porn men having sex with animals

 10. public nudity

  insest sex in public mother daughter sex free incest sex stories free inc…

 11. cumfiesta

  milfhunter girls squirting milf rider glory hole voyeurweb private voyeu…

 12. secretary

  secretary legs orgies galleries free secretary gangbang squad

 13. blowing a horse cock

  animal sex animal testing beauty and the beast animal sex with human

 14. latina pussy

  free voyeurweb latin girls voyer latina teens voyuer voyeu…

 15. pregnant gallery

  prego naked pregnant women pregnant women pregnant sluts

 16. beauty and the beast

  bestiality dog fucking beauty and the beast blowing a horse cock

 17. Cool stuff. Keep up the good work.

دیدگاه بسته است.