هشدار پزشکی : از حرکت زیدان تقلید نکنید

این روزها موقع خواندن وبلاگ‌ها ، مطالعه روزنامه‌ها و دیدن اخبار غیرممکن است به خبر و یا نظری در مورد زیدان برنخوریم. تفسیرهای مختلفی هم از جنبه‌های مختلف در مورد این قضیه انجام شده است ، تنها در مورد جنبه پزشکی این رخداد هیچ صحبتی دست‌کم در رسانه‌های فارسی‌زبان ندیدم.

متأسفانه ورزشکاران ایرانی تمایل زیادی برای تقلید حرکات ناشایست ورزشکاران خارجی دارند ، با توجه به اینکه حجم توهینهای کلامی و انواع محرک‌های مختلف دیگر در استادیوم‌های ما به اندازه است که برای برانگیختن ورزشکاران کافی است ، هیچ بعید نیست که از حرکت زیدان تقلید شود. در وبلاگ یکی از پزشکان آمریکایی مطلبی در مورد خطرات چنین برخوردهایی خواندم ، چند پاراگراف زیر ترجمه‌ای از مقدمه مقاله “کوموشیو کوردیس” سایت پزشکی emedecine است :

مر گ غیرقابل انتظار ناگهانی قلبی که در طی فعالیت‌های ورزشی اتفاق می‌افتد ، معمولا به علت اختلالات قلبی الکتریکی یا ساختمانی شناخته‌شده یا تشخیص‌داده نشده است. مثال‌هایی از این اختلالات شامل کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک ، منشأ غیرطبیعی عروق کرونری ، کاردیومیوپاتی بطنی آریتموژنیک راست و اختلالت الکترکی اولیه است ، همچنین طولانی شدن مادرزادی دوره‌های QTc و تاکی‌کاردی بطنی ناشی از آزاد شدن کاتکلامین‌ها ، می‌توانند باعث باعث مرگ ناگهانی قلبی شوند.

مرگ ناگهانی به علت فیبریلاسیون بطنی همچنین ممکن است طی بازی بیسبال یا دیگر برخوردهای پرتابی به ناحیه جلوی سینه در شخصی که بیماری قلبی زمینه‌ای ندارد ، اتفاق افتد. به مرگ‌های ناگهانی که به این صورت اتفاق می‌افتند در پزشکی اصطلاحا commotio cordis گفته می‌شود.

اطلاعات جدید از مرکز ثبت اطلاعات انستیتوی قلب مینیسوتا نشان می‌دهد که “کوموشیو کوردیس” ، دومین علت مرگ ناگهانی در ورزشکاران جوان است. طبق این اطلاعات کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک مقام اول را در مرگ ناگهانی ورزشکاران جوان دارد.

کوموشیو کوردیس معمولا در ورزشکاران مردی که متحمل ضربه سریع وغیرنافذ شده‌اند ، اتفاق می‌افتد. گرچه معمولا کوموشیو کوردیس در طی بیسبال اتاق می‌افتد ولی در هر ورزش دیگری که هم که اجسام پرتابی یا تماس‌های بدنی سریع به ناحیه جلوی سینه رخ دهد ، می‌تواند اتفاق افتد. تا به حال ۱۲۸ مورد کوموشیو کوردیس در مرکز ثبت داده‌های انستیتوی قلب مینیسوتا ، ثبت شده است.

اما از این هشدار پزشکی که فارغ شویم ، لینک‌های جالبی هم در مورد زیدان این طرف و آن طرف دیدم:

صفحه اول روزنامه شرق

نظر روزنامه کیهان

این بازی جالب در مورد زیدان را از دست ندهید.

– احتمال پس گرفتن جایزه بهترین بازیکن از زیدان

اعتراف ماتراتزی : بله ، من به زیدان توهین کردم

– این هم ویدئوی جالبی که از صحنه برخورد زیدان و ماتراتزی از زاویه دیگری گرفته شده که گویا از روی آن لب‌خوانی کرده‌اند و به نتایج مندرج در رسانه و نشریات رسیده‌اند:

می‌گویند امشب زیدان در یک برنامه زنده ، در مورد برخوردش با ماتراتزی توضیح خواهد داد.

 
1 نظر
 1. عليرضا می گوید

  سلام علیرضا جان
  لینک بازی ویروس دارد
  و در پوشه سیستم ویندوز یک فایل غیر قابل تعمیر با آنتی ویروس از خود بجا می گذارد…
  منظورم این لینکه:
  *** این بازی جالب در مورد زیدان را از دست ندهید.***

نظرات بسته شده است.