تاریخچه شکلک‌ها و خندانک‌ها

خواندن این پست ناصر خالدیان کار دستم داد و باعث شد، جستجویی در ویکی‌پدیا درباره خندانک‌ها و شکلک‌ها انجام دهم. این ویکی‌پدیا واقعا
چه مرجعی شده است:

به شکلک‌ها یا emoticon ، خندانک smiley هم گفته می‌شود. آنها می‌توانند کاراکترهای ساده ای مثل اینها باشند : :-), XD ;o), t(*_*t), ^_^, :-(,
یا ( . Y . )

همچنین می‌توانند یک عکس کوچک باشند ، به هر حال آنها برای نشان دادن حالت چهره و بیان احساس به کار می‌روند. آنها را می‌شود نوعی زبان جانبی محسوب کرد که در میل ، پیام‌رسان‌های فوری و چت و جدیدا در smsها به کار می‌روند.

اما ابتکار استفاده از کاراکترها و کنار هم چیدن آنها برای رساندن حالت روحی ، از چه زمانی و توسط چه کسی باب شد؟

در سال ۱۹۱۲ شخصی به نام امبروز بیرز ، از /___\ برای رساندن مفهوم یک دهان خندان استفاده کرد.

در ۱۰ مارس ۱۹۵۳ برای اولین بار از دو نقطه و یک نیم‌دایره برای نشان دادن حالت چهره انسان استفاده شد. در تیلیغی که برای فیلم Lili انجام شد ، یک
آگهی در روزنامه نیویورک هرالد تریبون به چاپ رسید به این صورت:
☺ ☻
Today
You’ll
laugh ☺
You’ll cry ☹
You’ll kiss ♥ Lili

در سال ۱۹۶۳ با استفاده از علامات چهره انسان بازسازی شد ، برای این کار از از یک خط تیره زرد با دو نقطه سیاه برای نشان دادن چشم و یک علامت گود برای نشان دادن دهان استفاده شد. این کار به وسیله شخصی به نام هاروی بال انجام شد و به سفارش یک شرکت بیمه بزرگ بود.

در ۱۶ آوریل ۱۹۶۹ ، در جریان مصاحبه‌ای که  روزنامه نیویورک تایمز با ولادیمیر ناباکوف – نویسنده مشهور و خالق لولیتا – ترتیب داد ، مصاحبه‌گر از وی پرسید که مقام ورتبه‌اش را در میان نویسندگاه آن زمان و نویسندگان قبل از خود چگونه ارزیابی می‌کند. ناباکوف پاسخ جالبی داد و گفت :” فکر می‌کنم باید علامت چاپی مخصوصی برای لبخند وجود داشته باشد ، نوعی علامت گود با پرانتزهای ایستاده در کنار آن ، چیزی که دوست دارم پاسخم به سؤالت باشد.”

اما شکلک‌های بسیار مشهور 🙂 و 🙁 به وسیله آقای اسکات فالمن ابداع شد. ایشان دقیقا نخستین بار در ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۸۲ پیام الکترونیکی به شرح زیر به یکی از کامپیوترهای دانشگاه Carnegie Mellon ارسال کردند:

۱۹-Sep-82 11:44    Scott E  Fahlman             🙂
From: Scott E  Fahlman <Fahlman at Cmu-20c>

I propose that the following character sequence for joke markers:
🙂

Read it sideways.  Actually, it is probably more economical to mark
things that are NOT jokes, given current trends.  For this, use

🙁

برای مطالعه بیشتر در مورد خندانک‌ها و شکلک‌ها اینجا و اینجا را در ویکی‌پدیا ببینید. این روزها بعضی از سایت‌ها همه کارشان درست کردن خندانک‌ها متنوع است و بس.

 
2 نظرات
 1. sepehr می گوید

  Salam dooste aziz
  kheyli jaaleb bood.
  saitet ham kheyli Aalie man ke kheyli khosham oomad, OmidVaaram hamioshe movafagh baashi.

 2. sajad می گوید

  لپ تاپ مجانی!! شرکت ایسر به کسایی که تو سایتش ثبت نام کنن و ۱۸ نفر از دوستاشونم به ثبت نام دعوت کنن لپ تاپ مجانی میده! امتحانش ضرر نداره ! بعد از ثبت نام در سایت زیر لینکی به شما داده می شود که باید اونو برای ۱۸ نفر از دوستاتون بفرستید و دعوت به ثبت نامشون کنید. به همین سادگی!!
  http://notebook.GustoNetwork.com/index.php?mid=367948

نظرات بسته شده است.