افشاگری علم شیمی : کوکائین و اسکناس‌های ایرلندی

در تحقیق که اخیرا انجام شده ، مقادیر کم کوکائین روی اسکناس‌های ایرلندی یافت شده است، Brett Paull و همکارانش در دانشگاه دوبلین به عنوان قسمتی از یک تحقیق بزرگ به منظور ارزبابی میزان مصرف غیرقانونی مواد مخدر در ایرلند ، از علم شیمی استفاده کردند.

کوکائین

آنها برای این کار از روش کروماتوگرافی مایع و اسپکترومتری جرمی استفاده کردند ، تا میزان آلودگی یوروهای ایرلندی را با مواد مخدر بسنجند ، از هر 45 اسکناس یکی به کوکائین آلوده بود و 3 تا با هروئین. همچین میزان آلودگی 2 اسکناس از 45 اسکناس با مواد مخدر به میزانی بود که نشان می‌داد احتمالا از اسکناس برای مصرف و استنشاق مواد مخدر استفاده شده است ، این گروه تحقیقاتی احتمال می دهند مقداری از آلودگی ها به خاطر مجاورت اسکناس‌های آلوده با پاک هم باشد. رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که میزان استفاده از مواد مخدر در ایرلند افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است.

منبع


پی‌نوشت:

بوتهٔ کوکائین یک گیاه همیشه سبز است که در نواحی غربیآمریکای جنوبی می‌روید. برگهای این گیاه طی قرونو اعصار توسط ساکنین مناطق کوهستانی در برخی نواحی آمریکای جنوبی از طریق جـویدن اسـتعمال می‌شده است. این برگها به عنوان ماده خام تهیه کوکائین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که عادت جویدن برگهای کوکائین ناشی از عوامل نامساعد اجتماعی و اقتصادی است، راه حل مسئله نیز دو جنبه اسـاسی و مـشابه در بـردارد:

1-بهبود بخشیدن به شرایط زندگی مـردمی کـه جـویدن برگهای کوکائین در میان آنها یک عادت مرسوم است.

2-اقدام همزمان دولت در مورد محدود کردن کشت گیاه مزبور،

کوکائین، که یک ماده محرّک قوی بـه شـمارمی‌رود، شـیرهٔ اصلی برگ کوکائین است که مستقیما از برگهای این گیاه اسـتخراج می‌شود. کوکائین برای اولین‌بار در قرن گذشته به عنوان یک داروی بیهوشی محلی مورد استفاده قرار گرفت، ولی اهمیت دارویی آن با عـرضهٔ سـایر داروهـای بیهوشی از بین رفته است.

درصورت سوء استعمال، اثر محرک کوکائین مـوجب هیجان، پرگـویی و رفع خستگی می‌شود. کوکائین ممکن است ایجاد وجد و نشاط کند و نیروی جسمانی و عضلانی را افزایش دهد. ولی اثر مـحرک کـوکائین یـک دوره افسردگی به دنبال خواهد داشت. مصرف زیاد کوکائین ممکن است به حالات سـوء ظـن، تـرس، خیالبافی (خصوصیات روان-پریشی پارانویید) منجر شود و رفتار خصمانه و خشن در فرد ایجاد کند. اثرات کوکائین شـبیه اثـراتی اسـت که توسط «امفتامین» [ماده مسکّنی که برای رفع اختلالات روانی به کار می‌رود] ایجاد می‌شود.

از لحاظ داروشناسی، کوکائین محرکی است که بر سیستم مـرکزی اعصاب اثـر مـی‌گذارد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
1 نظر
  1. rzgary می گوید

    hala khobe ke to eran bray amargery az motadan v masrafe en mvad nyazy be elme shemy ham nistshoma metoned sele masraf konandegan v froshandegan tahte hemayate hokomat ra berahaty bebened v takhmin bezanid
    MATALEBETAN KHELY BEROZO JALEBAND
    SHADO PIROZ BASHID

نظرات بسته شده است.