تاریخچه جامع تراشیدن مو: از سنگ آتش‌زنه تا ژیلت فیوژن!

28

آیا تا به حال به این فکر افتاده بودید که تراشیدن و زدودن موی صورت، سر و یا بدن از چه زمانی شروع شده و آدمیان در گذر زمان از چه وسایلی برای
زودون مو استفاده می‌کردند؟!

با خواندن این پست می توانید به پاسخ خود برسید:

دوران مقابل تاریخ:

تاریخچه تراشیدن مو به عصر حجر و به حدود ۱۰۰ هزار سال قبل بازمی‌گردد. نخستین بار این انسان‌های نئاندرتال بودند که شروع به تراشیدن، تاتو کردن و نقاشی کردن بدن خود کردند. انسان‌های نئاندرتال حتی به دلایلی دندان‌های خود را سوهان‌کاری می‌کردند. بررسی نقاشی‌های غارهای باستانی نشاندهنده شیوه‌هایی است که انسان‌های اولیه از آنها برای تراشیدن موها استفاده می‌کردند. در ابتدا آنها از دو تکه صدف به عنوان موچین استفاده می‌کردند و موها را بیرون می‌کشیدند. موچین‌ها در طول تاریخ به عنوان محبوب‌ترین وسیله آرایشی مورد یاقی ماندند و از سوی مردان و زنان متمدن برای برداشتن توأم با درد موی صورت و بدن مورد استفاده قرار گرفتند.

نخستین تیغ‌های صورت‌تراشی ۳۰ هزار سال با استفاده از سنگ آتش‌زنه، درست شدند. این تیغ‌ها را شاید بتوان نخستین تیغ‌های بک بار مصرف محسوب کرد
به خاطر اینکه تیغ‌های درست شده با سنگ آتش‌زنه به سرعت کند می‌شدند.

۴ هزار تا ۳ هزار قبل از میلاد مسیح: در این دوره زنان برای زدودن موهای بدن از داروهای موزدای ساخته شده از ترکیبات وحشتناکی مثل آرسنیک، نشاسته و آهک استفاده می‌کردند.

۳ هزار سال قبل از میلاد مسیح: در این زمان انسان‌ها قادر به ذوب فلز شدند و توانستند برای نخستین بار تیغ‌های دائمی موتراشی درست کنند. تیغ‌های مسی ساخته شده در این دوره در هند و مصر یافت شده‌اند.

۱۵۰۰ تا ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح: در این دوره در کشورهای اسکاندیناوی تیغ‌ها بسیار هنرمندانه ساخته می‌شد. تیغ‌هایی از گورهای باستانی دانمارک به دست آمده‌اند که پوشش چرمی تزئین شده با نقوش اساطیری دارند، همچنین تیغ‌های برنزی برجسته‌کاری پیدا شده‌اند که دسته‌های به شکل سر اسب دارند.

۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح: در یونان تراشیدن و کوتاه نگاه داشتن موهای صورت محبوبیت داشت. اسکندر در تراشیدن ریشش بسیار وسواس داشت و حتی در هنگام جنگ این عادت را ترک نمی‌کرد.

در این دوره زنان رومی با تیغ و سنگ خارا و داروهای ازاله مو، موهای خود را می‌زدودند. مردان رومی هم یا خدمتکارانی داشتند که در خانه صورتشان را می‌تراشیدند و یا روزشان را با رفتن به سلمانی آغاز می‌کردند. البته به خاطر نوع تیغ‌هایی که در این سلمانی‌ها استفاده می‌شد، خیلی اوقات صورت مردان رومی بریده می‌شد! در این دوره رفتن به سلمانی بسیار محبوبیت داشت، چون سلمانی‌ها محلی برای دسترسی به اخبار و شایعات مختلف بودند.

۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح: در هند مردان ریش‌های خود را به دقت مرتب می‌کردند و می‌آراستند و موهای ناحیه سینه و شرمگاهی را می‌تراشیدند. زنان هم با استفاده از موچین و تیغ موهای پاهای خود را می‌زدودند.

۳۰۰ سال قبل از مبلاد مسیح: در این زمان یک بازرگان ثروتمند یونانی به نام PUBLICUS TICINIUS MAENAS، آرایشگرهای حرفه‌ای از سیسیل به روم آورد. آنها از تیغ‌های آهنی برای اصلاح استفاده می‌کردند که با آب و سنگ چاقو تیزکن، تیز می‌شد. در این دوره از روغن یا صابون در حین اصلاح استفاده نمی‌شد و به همین علت برای اصلاح موی صورت زمان زیادی وقت تلف می‌شد.

۳۰۰ سال قبل میلاد مسیح: در این زمان مردان جوانی که به ۲۱ سالگی می‌رسیدند در طی یک مراسم تشریفاتی نخستین اصلاح موی صورت خود را انجام
می‌داند، دوستان خود را دعوت می‌کردند و آنها در این مراسم برای آنها هدیه می‌آوردند. فقط سربازها و کسانی که تحت تعلیمات فلسفی بودند، عذر موجه برای عدم شرکت در این مراسم داشتند.

۲۹۲ سال قبل از مبلاد مسیح: اصلاح‌های تمیزی که ژنرال و سیاستمدار معورف رومی به نام SCIPIO AFRICANUS MAJOR از سوی بسیاری از مردان روم و کشورهای همسایه مورد تقلید قرار گرفت.

۵۰ سال قبل از میلاد مسیح: رومی‌ها در این زمان از شیوه اصلاح ژولیوس سزار تقلید می‌کردند، او شخصا موهای صورتش را با موچین بیرون می‌کشید!

۵۴ تا ۶۸ سال بعد از میلاد مسیح: همسر نرون -امپراطور بدنام روم- به نام POPPAEA به طور روزانه از داروی موزدا برای زدودن موهای بد استفاده می‌کرد. در این زمان این داروها از رزین، قیر، صمغ پیچک، صفرای بزغاله، خون خفاش و … درست می‌شد!!

۱۰۰ سال بعد از میلاد مسیح: محیوبیت اصلاح و تراشیدن موی صورت تا زمان امپراطور هادریان، ادامه پیدا کرد. در زمان او ریش گذاشتن دوباره احیا شد، چرا که این امپراطور برای پنهان کردن سیمای زشتش، ریش می‌گذاشت.

۴۷۶ سال بعد از میلاد مسیح: امپراطوری روم سقوط کرد.

قرون وسطی: ۴۷۶ تا ۱۲۷۰ سال بعد از میلاد مسیح: در این زمان زنان از البسه‌ای استفاده می‌کردند که قسمت زیادی از سرو صورت آنها را می‌پوشاند و در نتیجه آرایش‌های عجیبی مد شد که در آنها موی ابرو ، شقیقه و مژه‌ها کاملا برداشته می‌شد. در این دوره زنان به طور روزانه موهای صورت خود را می تراشیدند یا با موچین می‌کندند.

۸۴۰ سال بعد از میلاد مسیح: در جنوب اسپانیا، یک موسیقی‌دان و خواننده مشهور که از بغداد آمده بود، نخستین انستیتوی زیبایی جهان را افتتاح کرد. در این مؤسسه هنرآموزان، رموز آرایش و برداشتن مو را فرامی‌گرفتند.

۱۰۶۶ سال بعد از میلاد مسیح: در این زمان آرایش و پیرایش مو سر و صورت سربازان شاه نورماندی باعث پیروزی سپاهیان در انگلستان شد. سربازان شاه نورماندی موهای سرو صورت خود را مثل کشیشان اصلاح کردند و همین مطلب باعث شد، جاسوس‌های انگلیسی آنها را با کشیش‌ها اشتباه بگیرند و در نتیجه سپاهیان انگلیسی غافلگیر شوند.

دوران جنگ‌های صلیبی: ۱۰۹۶ تا ۱۲۷۰ بعد از میلاد مسیح: اروپاییان در این زمان با تجملات زندگی ساکنان خاورمیانه آشنا شدند که تأثیر زیادی بر پوشش، آرایش و رسوم اروپایی‌ها در قرون وسطی گذاشت.

۱۱۰۰ تا ۱۱۹۹ بعد از میلاد مسیح: در قرن دوازدهم پوشش و آراستگی مردم، تغییرات زیادی پیدا کرد. در ابتدای این قرن مردان فرانسوی ریش‌هایی می‌گذاشتند که همه صورت را فرامی‌گرفت ولی در اواخر این قرن، ریش در ناحیه چانه به دقت تراشیده می‌شد.

۱۵۰۰ سال بعد از میلاد مسیح: آزتک‌ها در شمال و مرکز قاره آمریکا ریش خود را با تیغ‌ها درست‌شده از شیشه‌های آتش‌فشانی می‌تراشیدند.

۱۵۵۸ تا ۱۵۰۳ بعد از میلاد مسیح: علاقه زنان برای داشتن پوست صورت بسیار سفید و زودن موهای ابروها و پیشانی ادامه پیدا کرد، چرا که آنها دوست
داشتند از ملکه الیزابت تقلید کنند.

سال‌های آخر قرن هفدهم: زنان اشرافی موهای ناحیه پیشانی خود را می‌تراشیدند و بعد از موی مصنوعی در این ناحیه استفاده می‌کردند.

اواسط و اواخر قرن هجدهم: هم مردان و هم زنان موهای ناحیه پیشانی را می‌تراشیدند و از ابروی مصنوعی استفاده می‌کردند.

سال ۱۷۷۰: یک آرایشگر فرانسوی به نام ژان ژاکوب پرت JEAN-JACQUES PERRET کتابی به نام هنر اصلاح شخصی نوشت. در این کتاب برای نخستین
بار ایده تیغ‌های ایمن مطرح شده بود.

سال ۱۷۷۰: زنان فرانسوی موی سر خود را به صورت کامل می‌تراشیدند تا بتوانند از کلاه‌گیس‌های زینتی مد روز استفاده کنند.

سال‌های پایانی قرن هجدهم: استفاده از تیغ‌هایی باب شد که دسته چوبی L شکل داشتند و موسوم به تیغ‌های PERRET بوند. این تیغ‌ها از بریده شدن عمیق صورت پیشگیری می‌کردند اما هنوز این تیغ‌ها خصوصیات کامل یک تیغ ایمن را نداشتند. با این همه اختراع این تیغ‌ها آغاز انقلاب تیغ‌های ایمن بود.

اوایل قرن نوزدهم: به لطف یک شهروند لندنی شیک پوش به نام Beau Brummell، مردان اهمیت زیبایی به شیک‌پوشی و اصلاح دقیق صورت می‌دادند. می‌گویند که برامل روزانه چند بار اصلاح می‌کردو موهای باقیمانده را با موچین درمی‌آورد!

اوایل قرن نوزدهم: زنان اروپایی در آشپزخانه‌ها داروهای ازاله مو درست می‌کردند. فرمول محبوب آنها این بود که چوپ بلوط ریز ریز شده را با شراب فرانسوی مخلوط کنند و به مدت ۲۴ ساعت در آب بجوشانند و یا بخارپز کنند. یک فرمول دیگر شامل آمیختن آب مقطر با ریشه گیاه مامیران و روغن گردو بود.

قرن هجده و نوزده: تا سال‌های میانی قرن نوزدهم از تیغ‌های فلزی‌ای استفاده می‌شد که به سرعت کند می‌شدند و باید به کرات برای استفاده مجدد تیز می‌شدند.

۱۸۳۰: مردان آمریکایی طاس، با کلاه یا کلاه‌گیس بیرون می‌رفتند.

۱۸۴۰: آقای برامل -شیک‌پوش لندنی- که شرحش رفت، بعد از فرار از انگلستان به خاطر بدهی‌های زیادی که در جریان قمار به بار آورده بود، در تیمارستانی در فرانسه در گذشت.

۱۸۴۷: یک مخترع انگلیسی به نام ویلیام هنسون، تیغی اختراع کرد که به صورت عمودی در دسته جای می‌گرفت و قابلیت اداره بهتری به استفاده‌کننده می‌داد.

سال‌های پایانی قرن نوزدهم: مردان دوره ویکتوریا در مورد اصلاح خود بسیار دقیق شده بودند و از صابون‌های اصلاح و لوسیون‌های بعد اصلاح استفاده
می‌کردند.

سال ۱۸۸۰: در این زمان برادران KAMPFE حق انحصاری اختراع تیغ‌های ایمنی را ثبت کردند. این تیغ در امتداد یک لبه‌اش، یک محافظ داشت.

سال ۱۸۹۵: بازرگانی به نام ژیلت KING CAMP GILLETTE ایده تیغ یک بار مصرف را ارائه کرد و ۶ سال بعدی را صرف تبلیغ آن و تشویق سرمایه‌گذاران و سازندگان اجناس برای عملی شدن ساخته شدن آن کرد.

سال ۱۹۰۰: اعضای قبیله‌های مرکز آفریقا هنوز از تیغ‌های ساخته شده از شیشه‌های آتشفشانی استفاده می‌کردند.

سال ۱۹۰۱: ژیلت با همکاری مهندسی از MIT و مکانیکی به نام ویلیام نیکرسون، گروهی را در بوستون ماساچوست تشکیل دادند. اعضای این گروه با همکاری هم تیغ دو لبه قابل تعویضی درست کردند و در همین سال این اختراع را ثبت کردند. این تیغ به شکل T بود.

سال ۱۹۰۴: در حالی که در سال ۱۹۰۳ تعداد ناچیزی تیغ صورت‌تراشی ژیلت به فروش رسیده بود، در سال ۱۹۰۴، ۱۲۳ هزار تیغ یک بار مصرف و ۹۰ هزار دستگاه
صورت‌تراشی به فروش رسید.

سال ۱۹۰۵: ژیلت شعبه‌ای در لندن باز کرد.

سال ۱۹۱۰: ویلیس شوکی WILLIS G. SHOCKEY نسخه ابتدایی ریش‌تراش الکتریک کنونی را درست کرد.

سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸: جنگ جهانی اول: ژیلت قراردادی با نیروهیا مسلح آمریکا منعقد کرد که بر اساس آن برای همه افراد تحت خدمت ارتش باید تیغ ژیلت
فراهم می‌کرد. این قرارداد موفقیت زیادی برای این شرکت فراهم آورد. چاپ عکس یک مدل زن در سال ۱۹۱۵ در مجله Harper’s Bazaar بانوان را تشئیق کرد که موهای بدن خود را بزدایند!

۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰: ستارگان زن مشهور هالیوود، ابروهای خود را به صورت کامل می‌تراشیدند و بعد مداد می‌کشیدند. کم کم شکل این ابروهای ساختگی عجیب و
غریب شد، مخصوصا وقتی که این ابروها در فیلم‌های سیاه و سفید آن زمان دیده می‌شد. گروچو مارکس GROUCHO MARX هم بعد از اینکه صورت و ابروهایش را کاملا می‌تراشید با مداد ابروهای کلفت عجیب و غریبی برای خودش درست می‌کرد!

سال ۱۹۲۱: یک فرد نظامی آمریکایی به نام JACOB SCHICK، ریش‌تراشی به نام MAGAZINE REPEATING RAZOR که برای تعویض تیغ‌هایش نیازی به لمس
سطح تیغ نبود و تیغ در خود دسته قرار می‌گرفت، او در سال ۱۹۲۵ شرکتش را تأسیس کرد و در سال ۱۹۲۷ نخستین ریش‌تراش الکتریکی خشک را اختراع کرد، در سال ۱۹۲۹، این محصول راهی بازار شد ولی استقبال زیادی از آن به عمل نیامد.

۱۹۲۹ تا ۱۹۴۸: فردی به نام الکساندر هوروویتز در شرکت فیلیپس در آیندهوون هلند مشغول به کار شد. در میان محصولات بسیار زیادی که به وسیله او اختراع
شد و تکامل یافت، ریش‌تراش الکتریکی PHILISHAVE هم قرار داشت.

۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵: در این سال ها که مصادف با جنگ جهانی دوم بودند، فیلیپس شروع به بازاریابی برای ریش‌تراش الکتریکی PHILISHAVE کرد. در این سال‌ها فیلیپس مجبور به سرو کله زدن با نازی‌ها بود، گاهی به زور وادار به عقد قرارداد می‌شد و گاهی می‌توانست از انجام قرارداد طفره برود یا محصولاتش را پنهان کند. در همین زمان در آمریکا خانم‌ها برای زودن موهای خود مجبور شدند از کاغذ سمباده استفاده کنند. در سال ۱۹۴۰ یک لوسیون موزدا به نام NAIR اختراع شد که با استفاده از calcium hioglycolate که در ترکیبش بود پروتئین موها را متلاشی می‌کرد.

۱۹۶۰: ریش‌تراش‌ها ایمن ژیلت با تیغ‌های استیل ضدزنگ تولید شد، بعدها این تیغ‌ها مجهز به کارتریج‌های ارزان یک بار مصرف شدند.

۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰: استفاده از تیغ‌های یک بار مصرفی که تنها ۲ تا ۳ بار می‌توانستند استفاده شوند، رایج شد.

۱۹۹۵: فردی به نام هربی مک‌نینچ به خاطر ناخشنودی از صرف وقت زیاد برای تراشیدن صورتش، ریش‌تراشی دوسره درست کرد. سال بعد این اختراع ثبت شد و نام QUIK SHAVE بر آن گذاشته شد.

منبع

 
28 نظرات
 1. آقای پرش پشتک می گوید

  استفاده مکرر از عبارات زدودن و تراشیدن به صورت جداگونه برای خانوم ها و آقایون جالب بود…!

  از اقتدار Gillette Fusion هم در آخر مقاله خیلی لذت بردم!
  خیلی مطلب جالبی بود، موفق باشید دکتر جان. 🙂

 2. پوچ می گوید

  نخیر این جریان تراشیدن مو انگار ادامه داره ولی این بار به روش دکترا

 3. سارا می گوید

  از اول -صد هزار سال پیش- تا سی هزار سال پیش اش رو که من می دونم اعتبار علمی نداره و نمی دونم این ها رو از کجاشون آوردن.فکر کردم اگه نگم دق می کنم ، ۸ سال پلئو آنتروپولوژی خوندم ،بعد یه دفعه یکی بر می داره یه مقاله اینطوری می نویسه بی ریفرنس مو به تنم سیخ می شه. می دونم که شما ترجمه کردید فقط اما خب …برای اونا هم پیغام می ذارم.

 4. زهره زاهدی می گوید

  سلام
  در عین علمی بودن بسیار جالب بود.مایل هستید تبادل لینک کنیم؟
  وبلاگ کانون هموفیلی فارس

 5. پرانتز می گوید

  خدا خیرت بده من از ۶ سالگی تا حالا داشتم به این موضوع فکز می کردم که قدیمی ها با شمشیر چطوری ریش خودشونو کوتاه می کردن
  ممنون که مارا از جهل مرکب در آوردید

 6. محمود می گوید

  ” در همین زمان در آمریکا خانم‌ها برای زودن موهای خود مجبور شدند از کاغذ سمباده استفاده کنند. ”

  مو رو می زدودند یا کلا بدن در اون قسمت زدوده می شد؟!
  پاسخ: به خاطر کمبود مواد اولیه در زمان جنگ و قضیه بکش ولی خوشگلم کن!

 7. شهروز می گوید

  ممنون از پستتون!
  خسته نباشی دکتر 🙂

 8. rita می گوید

  ۱- چطوری دائم از بین ببریمشون.
  ۲- آیا در جهت مو اون را با تیغ بزنیم زیادتر میشه؟

 9. روانپریش می گوید

  نمی دونم چرا به واجبی اشاره ای نشده

 10. س.ه می گوید

  از شما بسیار ممنونم شما یه سوالی که ذهن من را از دوران کودکی اشغال کرده بود پاسخ دادید.
  بسیار ممنونم

 11. حسن خان حمدی می گوید

  ممنون دکتر جون

  خیلی با ذوقی

 12. mona می گوید

  chetori mishe vase hamishe az sharre moohaye zayed rahat shod???
  mamnoon

 13. Farshid می گوید

  What a reliable and perfect description!
  Thanks

 14. naser می گوید

  میشه روش های مختلف تراشیدن مو در اقایان را بگید . روش هایی که عملی باش . راجع به مدت زماندوامش و اینا بگید . فوتبالیستا چیکار میکنن

 15. shima می گوید

  سلام دکتر جان
  خیلی بامزه بود
  تا حالا مطلب به این بانمکی و جالبی نخونده بودم.
  یه خواهش میتونم ازتون داشته باشم؟
  میشه یه مطلب راجع به اختراع زبان و در نهایت زبانهای مختلف بنویسید یا بفرمایید کجا میتونم پیداش کنم؟
  شادوسربلند باشید

 16. علی می گوید

  دکتر جان فکر کنم تو خط چهارم دوران ماقبل تاریخ مد نظر بوده دیگه ؟! اشتباه تایپی شده

 17. Inviable می گوید

  دکتر جان سلام
  ما بی اجازه شما مقالتون رو کپی کردیم تو ویکی پدیا، البته با ذکر منبع و نام حضرتعالی!
  حالا اومدیم اگه حق تکثیرشو نمیدید پاکش کنیم.
  بی زحمت خودت یه سری بیا ویکی پدیا وضعیتمونو ببین 😀

 18. زینب می گوید

  سلام
  اطلاعات جالبی بود تا بحال بهش فکر نکرده بودم
  ممنونم

 19. ستوده می گوید

  جدا مدل فوژیون – فانتوم ژیلت در بین تیغ های اصلاح بی رقیب است. من به تازگی این مدل را امتحان کردم. تاریخچه هم محشر بود به حسن انتخاب دکتر عزیز تبریک میگم.

 20. mehdi می گوید

  i jaleb bod ba tashakor az shoma

 21. sahand می گوید

  ممنون دکتر…
  پستهای فوق العاده ای بودن

 22. zhilet می گوید

  به به خیلی ممنون

 23. علی می گوید

  من هنوز بلد نیستم بوسیله چه چیزی موهای بدن خود را اصلاح کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

 24. علی می گوید

  آیا می توان به طور کلی از رویش موهای بدن جلوگیری کرد؟

 25. فرزاد برنجي می گوید

  با سلام
  من دنبال تاریخچه شرکت ژیلت بودم که به مطلب شما برخوردم. عالی بود
  با آرزوی موفقیت

 26. milad می گوید

  ممنون خیلی جالب بود دکتر جان دستت درد نکنه مرسی با تشکر

 27. بهزاد می گوید

  سلام کسی از این دسته تیغ های سال ۱۹۰۱ دولبه سراغ داره

 28. سام. می گوید

  هیچ میدانید چرا در اکثر ارتش های جهان و ویران قبل از انقلاب تراشیدن مرتب و هر روز ریش صورت اجباری است ؟
  بجز از مسئله نظافت و بهداشت’ در میادین جنگ که گرد و خاک و عرق پیشانی و صورت و همچنین وجود انواع میکرب و باکتری و جانورانی مثل ساس و کنه در میان کسانی که ریش دارند باعث مشگلات زیادی میشود و کوچکترین زخم باعث ورود انواع میکرب به داخل بدن میشود و عفونت به سرعت سرتاسر بدن را در بر میگیرد و همین باعث شیوع بیماریهای زیادی در بین کل نفرات میشود . و یک سرباز با ریش میتواند یک گروهان را به انواع بیماری مبتلا سازد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.