سرویس‌های اجتماعی مبتنی بر موقعیت یا لطفا دار و ندارم را بدزدید!

4

مدتی پیش در «یک پزشک» در مورد، سرویس‌های اجتماعی مبتنی بر موقعیت برایتان نوشتم.

اما چند روزی است که در اینترنت در مورد خبر جالبی بحث‌ می‌شود:

دزدها ۵۰ خانه را در نیوهمپشایر انگلیس، مورد سرقت قرار داده‌اند و مجموعا ۱۰۰ هزار دلار دزدیده‌اند. دزدی‌ها وقتی انجام شده بودند که صاحبان خانه‌ها در منزل نبودند. به همیت خاطر پلیس‌ها کنجکاو شدند که دریابند، سارقان چگونه از خالی بودن منازل مطلع شده بودند. ظن اولیه آنها این بود که صاحبان‌ها خانه‌ها با استفاده از یکی از ویژگی‌ فیس بوک به نام Facebook Places، دیگران را از مسافرت رفتن خود مطلع کرده‌اند و در این میان دزدان هم متوجه قضیه شده‌اند. اما به دنبال انتشار این خبر اولیه، فیس‌بوکی‌ها که نگران خدشه وارد آمدن به وجهه خود و راه افتادن یک داستان دیگر مشکلات امنیتی و حریم خصوصی در این شبکه اجتماعی بودند، مداخله کردند و خواستار اعاده حیثیت شدند و در نتیجه با انجام تحقیقات بیشتر معلوم شد که در این رشته از سرقت‌ها، دزد‌ها از فیس‌بوک استفاده نکرده بودند.

تحقیقات مشخص کردند که صاحبان منازل، نبودنشان را در منزل، در سرویس‌های دیگر و همچنین به صورت‌های دیگر قبلا جار زده بودند! البته مشخص شد که دو نفر از قربانیان سرقت با دزدها، در فیس‌بوک دوست بودند.

اما حتی اگر در این مورد خاص فیس‌بوک را مقصر ندانیم، باز هم چیز از نگرانی ما در مورد سرویس‌های اجتماعی مبتنی بر موقعیت کم نمی‌شود. چک کردن موقعیت و مشخص کردن اینکه در تعیطلات به کجا رفته‌ایم، مترادف است با اینکه ما در منزل حضور نداریم!

چندی پیش سایت جالبی به نام «از من بدزد» یا Please Rob Me راه افتاده بود که خطرات اعلام موقعیت در Foursquare و سایر سرویس‌ها را گوشزد می‌کرد.

ظاهرا باید این هشدار را جدی گرفت. Foursquare و Gowalla سوابق چک کردن موقعیت را در پروفایل عمومی هر کاربر، مشخص می‌کنند و به علاوه اپلیکیشن‌ها هم گاهی با دسترسی به API‌ها، می‌توانند اطلاعات بیشتری را برای کسانی که نیت‌های بدی در سر دارند، در دسترس قرار دهند.

بنابراین مواظب کلیه اشتراکات اینترنتی خود باشید و به یاد بیاورید که اینترنت جای بزرگی است که در آن اعمالتان به صورت عمومی قابل مشاهده است.

منابع: techcrunch و ProgrammableWeb

 
4 نظرات
 1. امیر می گوید

  تیتر عالی…..

 2. حسن می گوید

  میدونم بی انصافیه ولی الان دوس دارم بگم که دم دزدا گرم;)

 3. دختران آفتاب، پسران مهتاب می گوید

  سلام من موسس موسسه فرهنگی کوچکی با همین نام هستم که در قالب یک کافی نت مجوز تاسیس دریافت کرده است.
  مدت هاست خواننده مطالب مفید شما هستم و علی رغم گرفتاری بسیاری که دارید پیشنهاد می کنم سر کوچکی به وبلاگ تازه افتتاح شده ما بزنید. چرا که من از منتقدین وضعیت فعلی فناوری کشورم! اگر چه کارمند مخابرات هستم!
  متشکرم

 4. ari می گوید

  با این موردی که شما ذکر کردید برای من این سوال پیش اومده که آیا یک کاربر می تواند تمام یا قسمتی از اطلاعات شخصی که بر روی اینترنت به جا گذاشته را خارج کند یا پاک کند؟ ممنون میشم اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید رو بدونم……

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.