معرفی کتاب: پرواز شبانه از آنتوان دو سنت اگزوپرى

1

رمانى از آنتوان دو سنت اگزوپرى (١٩٠٠-١٩۴۴) ، نويسندۀ فرانسوى، كه با مقدمه‌اى از آندره ژيد در ١٩٣١ در پاريس منتشر شد.

وقايع داستان در امريكاى جنوبى اتفاق مى‌افتد، در دورانى كه هوانوردى تجارى كارى قهرمانانه بود. اگزوپرى، كه خود در ١٩٢٩ مدير پست هوايى آرژانتين بود، در اين رمان، گذران زندگى رئيس يك شركت پست هوايى، به نام ريوير ، و گروه خلبانانش را شرح مى‌دهد. هدف اصلى كه ريوير، شخصيت اصلى رمان، براى خود تعيين كرده است عبارت است از اثبات اين موضوع كه براى رساندن محموله‌هاى پستى، هواپيما وسيلۀ نقليه‌اى است سريع‌تر از قطار؛ به اين شرط كه خلبانان وادار به كار بسيار خطرناك پرواز شبانه شوند تا، به اين ترتيب، زمان صرفه‌جويى شده در روز، در شب از دست نرود.

فابين، يكى از خلبانان، محموله‌هاى پستى پاتاگونى را از منتهااليه جنوبى امريكاى جنوبى به بوئنوس‌آيرس مى‌آورد؛ اما گرفتار توفان مى‌شود و موفق نمى‌شود كه خود را به مقصد برساند. فابين، چون بسيارى ديگر، قربانى مى‌شود تا طرح ريوير به موفقيت بينجامد.

در زمين، ريوير به افرادش مى‌آموزد كه از مرگ نهراسند و به مأموريتى كه به آنان واگذار شده است وفادار بمانند. آنها بايد به نحوى عمل كنند كه «گويى چيزى فراتر از ارزش زندگى بشر وجود دارد» : محمولۀ پستى چيزى است مقدس، و حتما بايد هر روز در ساعتى معين به مقصد برسد. خلبانان عهده‌دار اين مسئوليت‌اند و از آن آگاه‌اند؛ و همين، دليلِ زيستن آنهاست.

ريوير، سنگدل، هر ضعفى را برملا مى‌كند و هر قصورى را كيفر مى‌دهد. مكانيكى را با بيست سال سابقۀ كار اخراج مى‌كند، چون در بستن موتور مرتكب اشتباهى شده است؛ خلبانى را تحقير مى‌كند چون در حين پرواز فاقد تهور بوده است؛ سرپرست فرودگاه را تنبيه مى‌كند چون دستورها را به كار نبسته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

2016-04-05_21-57-23

آن‌گاه كه زن فابين براى كسب خبرى دربارۀ شوهرش به ديدن ريوير مى‌آيد به او چيزى نمى‌گويد، و زن مى‌فهمد كه براى او انتظار پايان يافته است. در اينجا، ريوير بر آن است كه حقيقت عشق و حقيقت وظيفه نقيض يكديگرند؛ هرچند هر دو به يك اندازه پذيرفتنى‌اند. به‌رغم از دست دادن خلبان و خدمۀ يك هواپيما-كه براى او شكستى است بزرگ-حتى يك پرواز را لغو نمى‌كند تا آرمان پروازهاى شبانه از بين نرود.

اين گزارش سنت اگزوپرى دربارۀ زندگى خلبانان شركتهاى خطوط هواپيمايى، نشان مى‌دهد كه چگونه سنت اگزوپرى و رفيقان هوانوردش حاضر بودند كه از تمام دلبستگي‌هاى زندگى فردى خود دست بشويند تا از آرمانى دفاع كنند كه به ديدۀ آنان حقانيت داشت.

در اين كتاب، سنت اگزوپرى دو نوع انسان را توصيف مى‌كند: رئيس، كسى كه اراده‌ها را آب دیده مى‌كند؛ و زيردست، كسى كه با پذيرفتن مخاطرات حرفه‌اى، كه خود انتخاب كرده است، دستورها را اجرا مى‌كند. رابطۀ ميان اين دو، رابطۀ ارباب با بردۀ خود نيست؛ بلكه رابطۀ انسانى است با انسانى ديگر، زيرا آزادى براى آن دو عبارت از پذيرش تام يك اجبار و گردن نهادن به يك وظيفه است. با پايبندى به اين اجبار است كه آنها از عظمت خود آگاه مى‌شوند و در خلال عمل است كه قادرند اهميت وظيفه را درک كنند، آن‌گاه كه عمل متوجه هدفى است كه انسان بيرون از خود براى خويش تعيين كرده است.

خرید نسخه دیجیتال کتاب از سایت فیدیبو


   
1 نظر
  1. مصطفی می گوید

    با تشکر فراوان به خاطر معرفی کتاب های خوب .

    جناب مجیدی فکر میکنم یک پزشک کمی از خطی مشی خودش دور شده و دیگه اون یک پزشک قدیمی رو نداریم .
    زمان زیادی از اون دوره که با اخبار پزشکی و تکنولوژی میخکوب کننده شما روحمون سیر میشد نگذشته . لطفا در کنار معرفی کتاب یک گذری هم به اون مطالب بنویسید . حتی گاهی اوقات یادآوری مطالب قدیمی هم بسیار جذاب هست .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.