چگونه خارش بی‌درمان این زن درمان شد؟

26

خارش، عنوان مقاله‌ای است در نیویورکر. فکر نمی کردم نیویورکر مقاله پزشکی با این سبک کار کند. مقاله را دیشب خواندم. به ترجمه خلاصه شده و آزاد مقاله توجه کنید:

نیویورکر در این مقاله داستان خانم M ‌را نقل می‌کند، یک خانم فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی، ازدانشگاه بوستون که در 25 سالگی ازدواج کرده بود و صاحب یک فرزند پسر و یک فرزند دختر شده بود. او بعد از 13 سال کار، مدیر برنامه پزشکی افراد دچار ضربه به سر شده بود.

اما در 32 سالگی زندگی خانوادگی او از هم پاشید، طلاق او را با مشکلات اقتصادی و استرس‌های روانی زیادی مواجه کرد، به علاوه او حتی سرپرستی فرزندان خود را هم از دست داد.

همین مسائل او را به مسیر بدی انداخت، او معتاد به الکل و سپس مواد مخدر از جمله هروئین شد و ناگهان روزی دریافت که در نتیجه استفاده از سرنگ آلوده، مبتلا به HIV شده است.

مدتی بعد، او دچار یکی از عوارض پوستی ایدز به نام شینگلز shingles شد. شینگلز زخم‌های تاولی دردناکی است که به شدت مبتلایان را آزار می‌دهد.

چند سال بعد، در 36 سالگی خانم M ‌تصمیم گرفت که سر و سامانی به زندگی خود بدهد، مواد مخدر را ترک کند و از نو شروع کند. اما بعد از دو سال موفق، او دچار یک مشکل دیگر شد: خارش!

خارش او بعد از عود عارضه شینگلز رخ داد. این ضایعات به درمان ضد ویروسی با داروی آسیکلوویر به سرعت پاسخ دادند، اما بعد از بهبودی این ضایعات، در همان محل او احساس خارش شدیدی کرد.

ضاعات پوستی زیادی می‌توانند خارش ایجاد کنند: واکنش‌های آلرژیک، عفونت‌های باکتریایی و قارچی، بدخیمی پوست، سوریاسیس، شوره ، گال، شپش، ضایعات ناشی از تابش نور خورشید، poison ivy و یا خیلی ساده، پوست خشک. استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی هم می تواند باعث خارش شود. اما خانم M از صابون معمولی استفاده می‌کرد و معاینه و بررسی پوست، هم هیچ عارضه‌ای به جز ضایعات ناشی از خارش را نشان نمی‌داد.

خارش او به یک کرم موضعی که جهات او تجویز شده بود، جواب نداد. او آنقدر سرش را می‌خاراند که صبح بالشش خون‌آلود می‌شد و موی روی محل خارش را هم از دست داده بود.

البته فقط ضایعات پوستی باعث خارش نمی‌شوند، بیماری‌های دیگری مثل پرکاری تیروئید، فقر آهن، بیماری‌های کبدی یا بدخیمی‌های مثل لنفوم هاجکین هم می‌توانند، باعث خارش شوند.

گاهی نشانه‌های خارش خیلی اختصاصی هستند و می‌توان از روی آنها به تشخیص رسید، مثلا خارشی که در ناحیه خارجی بازو وجود داشته باشد و زیر نور خورشید بدتر شود، خارش براکی‌رادیال نامیده می‌شود که ناشی از فشرده شدن عصبی در گردن است. خارشی که بعد از حمام و دوش گرفتن در بدن ایجاد شود، خارش ناشی از آب Aquagenic pruritus نامیده می‌شود. این نوع خارش متناوب و شدید است و در بدن پراکنده است. این نوع خارش ناشی از یک بیماری خونی به نام polycythemia vera است که بیماری‌ای است که در ان بدن گویچه‌های سرخ بیش از حد طبیعی می‌سازد.

امادر مورد خانم M‌خارش محدود به نیمه راست پوست فرق سر بود، شمارش ویروس‌های ایدز در خون او نشان می‌داد که بیمار ایدز او کنترل‌شده است و بقیه آزمایشات خونی و تصاویر اشعه ایکس او هم طبیعی بود.

در اینجا بود که پزشک خانم M، مطمئن شد که خارش او، ناشی از مشکلات روانپزشکی یا رونزاد است. در واقع همه اشکال بیماری‌های روانی می‌توانند باعث خارش شوند، مثلا کسی که روان‌پریشی دارد، می‌تواند هذیان‌های پوستی داشته باشد و اظهار کند که حس می‌کند، انگل، مورچه یا شپش روی سطح پوستش در حال حرکت هستند. استرش شدید هم می‌تواند منجر به احساس خارش شود.

پزشک خانم M اعتقاد داشت که دچار تریکوتیلومانیا tricho-tillomania شده است که یک اختلال وسواسی جبری است که در آن بیمار تمایل مهارنشدنی برای کندن موهایش دارد.

اما داروهای ضدافسدگی که جهت بیماری وسواسی جبری به او داده شد، بهبودی در او ایجاد نکرد، به علاوه این خانم حقیقتا تمایلی برای کندن موهایش نداشت و خارش او تحت تأثیر میزان استرس و یا سطح خلقی‌اش قرار نمی‌گرفت.

اما یک روز صیح اوضاع بسیار بدتر شد، وقتی خانم M‌ از خواب بلند شد، دید مایع سبزرنگی روی صورتش جاری شده، بلافاصله گازی روی ضایعه گذاشت و نزد پزشکش رفت. پزشکش بلافاصله آمبولانسی خبر کرد. خانم M‌ به جراحی احتیاج پیدا کرده بود. در حقیقت او شب قبل آنقدر به خاراندن سرش ادامه داده بود که جمجمه‌اش را سورخ کرده بود و به  مغزش رسیده بود!!

اما خارش چیزی فراتر از یک بیماری است و در حقیقت آن را می‌توان یک محافظت فیزیولوژیک دانست. با خارش بدن انسان با انتقال بیماری‌ها منتقل‌شونده توسط پشه‌ها و حشرات مثل مالاریا، تب زرد و دنگو، تولارمی، بیماری خواب و کوری رودخانه و تیفوس، مقابله می‌کند.

تا مدت‌ها تصور می‌شد که خارش شکل خفیف درد است اما تحقیقات یک محقق آلمانی به نام H. O. Handwerker نشان داد که درد و خارش دو روند جداگانه در بدن هستند. تحقیقات او نقش هیستامین را در ایجاد خارش، نشان داد.

تحقیقات بعدی نشان داند که رشته‌های عصبی خاصی، حس خارش را منتقل می‌کنند، این رشته‌های عصبی با رشته‌های عصبی که درد را منتقل می‌کنند، تفاوت دارند. بر خلاف رشته‌های مربوط به درد که هریک فقط یک میلیمتر از پوست را پوشش می‌دهند، هر رشته عصبی مربوط به خارش مساحت بسیار بیشتری را پوشش می‌دهد. انتقال تکانه‌های عصبی خارش در الیاف مخصوص آن بسیار آهسته‌تر از الیاف درد صورت می‌گیرد.تحقیقات بعدی به یاری PET Scan قسمت‌هایی از مغز را که عهده‌دار حس خارش هستند، مشخص کردند.

بر می‌گردیم به داستان خانم M، یک جراح مغز و اعصاب و یک جراح پلاستیک او را مورد جراحی قرار دادند، اما بعد ازجراحی و قرار دادن یک پیوند پوستی، خانم M ‌آنقدر خودش را مجددا خاراند که پیوند جدا شد و جراحان مجبور شدند، او را مجددا به اتاق عمل ببرند.

پزشکان بر تشخیص بیماری وسواسی جبری او تأکید می‌کردند، اما تست‌های استاندارد ورانپزشکی چنین چیزی را تأیید نمی‌کرد.

در اینجا بود که یک نوورلوژیست شک کرد که نکند خارش شدید خانم M ‌به خاطر شینگلز بوده باشد. بسیاری از بیماران بعد از بهبود ضایعات شینگلز، دچار درد می‌شوند ، اما بعضی‌ها هم دچار خارش می‌شوند.

این پزشک نورولوژیست به تحقیقات خود ادمه داد. ماده بی‌حسی به پوست خانم M تزریق کرد و مشاهده کرد که در کمال تعجب بعد از مدت‌ها واقعا خارش خانم M‌متوقف شده است. بیوپسی پوست خانم M ‌نشان می داد که 96 درصد الیاف عصبی او از بین رفته‌اند. سرانجام مجبور شدند که اعصاب مربوط به حس ناحیه درگیر را قطع کنند. این درمان کاملا مؤثر بود. اما بهبودی بیشتر از چند هفته ادامه پیدا نکرد و برای اینکه خانم M‌ با خارش دوباره به خودش آسیب وارد نکند، مجبور شدند، دست‌های او را ببندند.

خانم M هم‌اکنون 48 ساله است و هنوز هم از خارش طاقت‌فرسا رنج می‌برد!

توضیح ضروری: زونا یا بیماری شینگلز، عبارت است به وجود آمدن ضایعات تاولی دردناک در یک منطقه محدود بدن. این بیماری بر اثر ویروسی به نام واریسلا زوستر به وجود می‌آید. ویروس ورایسلا زوستر عامل بیماری پوستی بسیار شایع آبله مرغان است.

سیر این بیماری به این صورت است که پس از ابتلا به آبله مرغان، ویروس در بدن و در سیستم اعصاب باقی می‌ماند و سال‌ها و یا دهه‌ها بعد به صورت ضایعات دردناکی که گفته شد، تظاهر پیدا می‌کند. پس بیماری شینگلز منحصر به بیماران ایدزی نیست، منتها در بیمالرن ایدزی و همچنین کلیه بیمارن دیگری که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، احتمال بروز بیماری بیشتر است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد.ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم.البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
26 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  آقا علیرضا شما که سابقه ات و محبوبیتت وحشتناک زیاده ، نمیدونم یه نیگاهی هم به ما تازه وارد ها میندازی یا نه !
  راستش قبلا چند تا از این جور چیز ها شنیده بودم فقط یه جای این قضیه رو متوجه نشدم ، اون مایع سبزرنگ چی بود و اگه جمجمه اش سوراخ شده بود ، چرا نمرد ؟؟
  پاسح: احتملا مایع مغزی نخاعی، هر سوراخ شدن جمجمه‌ای که منجر به مرکگ نمی‌شود.

  متشکرم
  خدانگهدار

 2. سرپيكو می گوید

  بسیار جالب و خواندنی بود ، مرسی .

 3. داریوش کبیر می گوید

  بنده خدا !

 4. roadrunner می گوید

  shinglesاون چیزی است که ما در فارسی بهش می گیم : زونا
  بر اثر ویروس واریسلا زوستر که همان ویروس آبله مرغان است بوجود می آید . یعنی معمولا بر اثر فعال شدن دوباره ویروس در بدن بوجود می آید و در مسیر یک رشته عصبی بدن ایجاد تاولهای پوستی و قرمزی پوست و درد خیلی شدید می کند . الزاما هم در بیماران ایدزی دیده نمی شه . در خیلی از افراد سالم ممکنه بروز کنه بخصوص در سنین بالا.
  اینجا یک طوری نوشته اید که زونا ضایعه مربوط به ایدز است در صورتی که اصلا اینطور نیست . بیماران مبتلا به ایدز ممکنه بیماریهای دیگه را هم بگیرند از جمله زونا . اما زونا ضایعه اختصاصی ایدز نیست .
  پاسخ: مسلمه، راستش دیشب کهاین مطلب را می‌نوشتم، زیاد حوصله توضیح مسائل جانبی را نداشتم. زونا که فارسی نیست!

 5. اقلیما می گوید

  با سلام برای من پیش آمده در مقطعی که استرس زیادی دارم خارش سرم بیشتر می شود اما یکی دوبار محل هایی را که بیشتر تحریک کردم بعد از مدتی جوش های کوچکی زد که خود به خود هم بعد از چند بار شستشو خوب شد .
  ممنونم از مطالب خوب شما .

 6. عماد می گوید

  چرا با وجود اینکه اعصاب اون ناحیه درگیر رو قطع کرده بودن.. اما باز خارش ادامه پیدا کرد… اگه رشته اعصاب اون ناحیه قطع شده باشن نباید پیامی مربوط به خارش از اون محل به مغز برسه…

  رشد دوباره رشته های عصبی که در این مدت ناممکنه.. تنها چیزی که به ذهنم میرسه اینکه در نظر بگیریم. مغز خود به خود این پیام رو تشکیل میده و هنوز فکر میکنه اعصاب اون قسمت سالم و تحت خارش هستن… آیا باید همچین فرضی رو درست بدونیم؟
  پاسخ: این نظر هم اگر متن کامل را بخونید، رد شده است.

 7. yasaman می گوید

  عجب بیماری اعصاب خوردکنی… واقعا باید قد سلامتیمونو بدونیم و یادمون باشه که مرز بین سلامتی تا بیماری های غیر قابل تحمل به باریکی یه مو هست….

 8. رامین می گوید

  برید در firefox >help>about>credits
  سومین اسمی که میاد یه ایرانیه شاید دوست داشته باشی
  دربارش تحقیق کنی.

 9. nero می گوید

  من که بعد از خواندن این مقاله همه جایه بدنم شروع به خارش کرد

  ولی از شوخی که بگذریم واقعاْ خیلی سخته که سر آدم به اون شدت خارش کنه ولی نتونه بخارتش

 10. pedar می گوید

  mage mishe ba kharoondan jomjome soorakh beshe?

 11. Amin K می گوید

  من شنیدم که کسانی که آبله مرغان نمی گیرن در سنین بالا دچار زنا می شن…

 12. maryam می گوید

  salam,
  ba tashakkor az in tarjomeh mikhastam bedunam name latine Abele Morghan chieh?
  mamnoonamsa

 13. حاجی کنزینگتون می گوید

  دکی جوون من هم کلی با این مطالب بلند نیویورکر حال می کنم. البته من دیدم این یکی هفت صفحه است گذاشتم سر فرصت بخونم. ولی وقتی می شینی یه مطلب بلند می خونی درباره یه موضوع ظاهرا ساده که به زبانی عامه فهم نوشته شده خیلی حال می ده. یه حس بورژوای زمانی پیدا می کنی. انگار وقت برات پشیزی در مقابل این مطلب ارزش نداره و همینجور دقیقه ها رو جرینگی می ریزی پاش.

 14. samira می گوید

  آقای دکتر من هم به مدت 4 ساله که پشت هر دو گوشم خشک شده و خارش شدیدی داره طوری که به نصف سرم هم سرایت کرده و حالا به سمت گردنم و روی پاهام هم اومده و خارش شدیدی داره هر دکتری هم رفتم نفهمیده تا به حال مشکل چیه یکی میگه ارثیه یکی میگه قارچ و … کلا تشخیص های متنوع میدن ولی هنوز درمان نشده . شما میدونید مشکل من چی میتونه باشه؟ ممکن به خاطر عفونت خونی یا همچین چیزی باشه. بعضی مواقع شک میکنم نکنه ایدز گرفتم دچار این مشکل شدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. فضولباشی می گوید

  دکتر جان مقاله ات امروز در همشهری صفحه 24 چاپ شده!!!

 16. سارا رها می گوید

  این نیویورکر هم مجله جالبی است. ممنون بابت ترجمه مطلب ولی خیلی ترسناک بود! جهنم چه چیزی غیر از همین ها می‌تواند باشد؟!

 17. من بدون سانسور می گوید

  آییییییییییی حس کردم تنم داره می خاره. به قول دخترم چه بخار بخاری شد

 18. samira می گوید

  kheyli vahshatnak bod manam ehsase kharesh behem dast dad.tasavore inke manam injori besham kheyli tarsnake

 19. samira می گوید

  sakht motaser shodam kheyli ham vahshatnak bood .khoda be hamamoon rahm kone

 20. حسين می گوید

  دکتر جان اگه راهی واسه درمان خارش می دونی بگو
  من زیر بغلم می خاره دیگه زله شدم اگر راهی می دونی بگو
  یه قسمت از پام هم می خواره سرم هم تازگیها شروع به خارش کرده….
  جدی میگم ها

 21. zahra می گوید

  کجا دنبال جواب بگردم؟

 22. دکتر جون می گوید

  واقعا عالی بود.این همیشه بیماری های مطرح نیستند که مارو سردر گم میکنند.

 23. مصطفی نجفی می گوید

  با سلام . وتشکر از زحمات شما من در مورد موجی ها دنبال مطلب می گشتم که به مقاله خارش بی درمان برخوردم . متخصص زنبورداری با حدود 25 سال تجربه هستم . اخیراً کتابی به دستم رسیده که راجع به زنبوردرمانی ونیش زنبورعسل است . نویسنده کتاب آقای چارلز مراز کسی است که حدود 70 سال در آمریکا زنبوردرمانی کرده است . اتفاقاً یکی از مواردی که در آن نام برده است درمان خارش و درد ناشی از زونا پس از از بین رفتن علائم تاول های آن است . می توانید Aitherapy ; Charles Mraz جستجو کنید . اگر موفق نشدید با من تماس بگیرید . موفق باشید .

 24. Abbas می گوید

  من هم احساس میکنم پشه شپش رو سروصورت وبدنم خرکت میکنه دوش نیگیرم خوب میشم توخانه روی مبل بشینم یا روی فرش یا روی تخت باز شروع میشه همه روشستم وخیلی هارو ریختن بیرون مثل فرش رو پیف پاف زدم سم پاشی کردن نشد که نشد

 25. Abbas می گوید

  یک خانومی هم همینطوره بهش گفتند خونت مشکل داره تست الرژی هم داده مشخص نشده به چی حساسیت داره اونهم پوست سرش رو خیلی میخارونه وپاهایش را توکلاس وقتی به او فکرمیکنم من هم خارشم میگیره کلاسم رو عوض کردم گفتم شاید شپش داره وبه من سرایت کرده اما میبینم شوهرش یا بغل دستیاش هیچ کدام خارشتک ندارندنفهمیدم داستان چیه

 26. solgi می گوید

  سلام
  با تشکر از متن جالب
  من خیلی ها را میشناسم که به درد خارش دچار هستند من جمله یکی از آشنایانم که خیلی از خارش رنج میبرد ولی درمانش چیه ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5