زنی در برلین

فیلمی که این هفته در برلین به نمایش درخواهد آمد، بار دیگر چهره کریه جنگ و میل به جنگ‌افروزی را به تصویر خواهد کشید.

زنان و کودکان بی‌پناه‌ترین قربانیان هر جنگ هستند. «زنی در برلین»، بر اساس کتابی با همین عنوان ساخته شده است. کتاب «زنی در برلین» خاطرات روزنامه‌نگاری است که در زمان سقوط برلین ۳۴ سال داشت و در آن، داستان ماه‌های آخر جنگ جهانی دوم و حمله ارتش سرخ را به برلین به نگارش درآورده است. این فیلم و این کتاب نشان می‌دهد که چگونه نیروهای اشغال‌کننده آلمان، زنان آلمانی را به صورت گروهی مورد تجاوز قرار می‌دادند.

در بیستم آوریل سال ۱۹۴۵، برلین توسط نیروهای روسی مورد اشغال قرار گرفت. یک روزنامه‌نگار زن، در غوغای جنگ، از این زمان تا ۲۲ ژوئن خاطراتش را در سه دفترچه ثبت کرد. ترجمه انگلیسی کتابی که او بر اساس همین یادداشت‌های نوشت، نخستین بار در سال ۱۹۴۵ منتشر شد.

هنگامی که این کتاب در سال ۱۹۵۹ در آلمان منتشر شد، به خاطر مباحث طرح‌شده در آن با استقبال خوبی مواجه نشد، زنان و ملت آلمان از داستان‌های نوشته شده در این کتاب احساس شرم می‌کردند و به علاوه بیم آن می‌رفت که کتاب در دوران جنگ سرد باعث بروز تنش‌هایی شود، به همین دلیل نویسنده این کتاب ترجیح داد، ناشناس بماند.

با این همه، دو سال بعد از مرگ نویسنده کتاب در ۹۰ سالگی، هنگامی که در سال ۲۰۰۳ این کتاب تجدید چاپ شد، بسیار پرفروش شد و سرانجام نام نویسنده کتاب یعنی «مارتا هیلرز» فاش شد و این روزنامه‌نگار شناخته‌شده آلمانی به خاطر رک‌گویی و شرح آنچه بر هزاران زن آلمانی بعد از جنگ چهانی دوم آمده بود، مورد ستایش قرار گرفت.

تاریخ به وسیله فاتحان نوشته می‌شود و گاه هیچ فرصتی به قربانیان برای بیان زوایای دیگر آن داده نمی‌شود. در کتاب زنی در برلین، مارتا هیلرز با قلمی شیوا توضیح می‌دهد که چگونه برلینی‌ها برای بقا مبارزه می‌کردند، از انفجار بمب‌ها فرار می‌کردند و اجساد را از زیر آوار بیرون می‌کشیدند. اما این فاش‌گویی او در دهه ۶۰ میلادی مورد پذیرش جامعه آلمان نبود، نوشتن در مورد دختر تحصیل‌کرده‌ای که به خاطر یک مشت سیب‌زمینی مجبور می‌شود خود را به نیروهای روس عرضه کند، با عکس العمل خشم‌آلود زنان آلمانی مواجه شد.

تعداد زنانی که بعد از شکست آلمان مورد تجاوز قرار گرفتند، هنوز به درستی مشخص نیست ولی تصور می‌رود تعداد آنها صدها هزار نفر باشد. بسیاری از این قربانیان مانند مارتا به صورت مکرر مورد تجاوز قرار گرفته بودند. بر اساس برآورد کتاب دیگری با عنوان «سقوط برلین در سال ۱۹۴۵»، ۳.۷ درصد کودکانی که در برلین در سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۶ به دنیا آمدند، پدران روسی داشتند. تا سال‌های آغازین دهه ۹۰، نقل جزئیات این قسمت از تاریخ در آلمان، به نوعی تابو محسوب می‌شد.

البته این تنها روس‌ها نبودند که مرتکب خشونت‌های جنسی در زمان جنگ شدند، خود آلمان‌ها در زمان اشغال لهستان، جنایات مشابهی را مرتکب شدند. ژاپنی‌ها هم ۲۰۰ هزار زن چینی را مورد آزار جنسی قرار دادند.

به سبب ماهیت تجاوزات که هنگام جنگ‌ها رخ می دهند و به خاطر شرم زنان، بسیاری از موارد این خشونت‌ها پنهان نگاه داشته می‌شوند. با این همه مارتا در کتاب خود به صراحت پرده از جزئیات این واقعیت آزاردهنده برداشته است.

تا سال‌ها، تجاوزهای جنسی در هنگام جنگ‌ها، طبق قوانین بین‌المللی، جرم مشمول مجازات محسوب نمی‌شد و به ندرت به عنوان جنایت جنگی تحت تعقیب قرار می‌گرفت تا اینکه در سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴، خشونت‌های جنسی به صورت مدون و برای اولین بار به عنوان جرایم مستقل در دادگاه جرایم بین‌المللی مورد پذیرش قرار گرفتند.

منبع: russiatoday و هرالد تریبون

صفحاتی از کتاب زنی در برلین را می‌توانید در سرویس کتاب گوگل، مطالعه کنید.

نظرات

 1. راستش بعد از خوندن کتاب “زندگی جنگ و دیگر هیچ” اثر اوریانا فالاچی در مساله‌ی جنگ خیلی دچار مشکل شدم … چهره‌ی زشت جنگ و نشان دادن بعضی وقت‌ها پست‌ترین و بعضی وقتها عظیم‌ترین بعدهای انسان پارادوکس‌هایی ایجاد میکنه که در عین حال انزجار آدمی از جنگ را نشان میده و در همان لحظه این حس که انسان جز در جنگ جای دیگری به ذات خود پی نخواهد برد.
  مرسی برای معرفی…

 2. پاسخ: وبگردی در دنیای مجازی » زنی در برلین
 3. ممنون مطلب جالبی بود
  ایران هم از این حوادث در تاریخ به خودش دیده .

 4. با تشکر از مطالب سایت….

  http://ibms.ir

 5. مثل همیشه عالی بود.شاد باشید.

 6. ۵۰۰ هزار حرام زاده پس از جنگ در آلمان زندگی می کردند…

  لعنت به جنگ.

 7. دکتر کاشکی امکان دانلودش بود

 8. مطلب تامل برانگیزی بود جناب دکتر و البته تاسف بار، تشکر.

 9. مطالب مختصرذکرشده درخصوص فیلم زنی دربرلین جالب بود ولی چنانچه امکان ارائه اطلاعات جامع تر میسر باشد ممنون خواهم بود

 10. مطلب بسیار خوبی بود براب دانلود فیلمی که معرفی فرمودید میتونید بهhttp://dardedoran.blogsky.com/1387/08/09/post-59/
  مراجع بفرمایید

 11. فایلهایی که اقای علی کرمی گذاشتند پسورد لازم داره و بعد از ۷۰۰ مگ دانلود با این سرعت افتضاح هرچی برایشان پیغام میگذارم که پسورد فایلها چه چیزی است پاسخ نمی دهند

 12. واقعا دلخراشه
  خدا رو واقعا شکر می کنم که ما حسین فهمیده هایی داشتیم که نمی ذاشتند عراقی ها یه همچین غلط هایی بکنند.

 13. لطف بفرمایید لینک دانلود رو بذارید که بتونیم دانلود کنیم
  با تشکر از شما

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.