استعفای قطبی: رستگاری پیش از دقیقه ۴۵

84

در تحلیل عدم توفیق مردان بزرگ تاریخ ایران، کمتر تحلیل و نوشته‌ای خوانده‌ایم. محبوب بودن در ایران چندان چیز فرخنده‌ای نیست. کسی که در جامعه ایران زندگی کرده باشد، اگر توانایی ذهنی کنار هم گذاشتن پازل‌های تاریخی را داشته باشد، در همان زمان کسب محبوبیت، باید نگاهی به سرنوشت ده‌ها و صدها ستاره‌های در تاریخ ایران داشته باشد که هر یک در بهترین شرایط، دو سه سالی بیشتر مجال درخشیدن پیدا نکردند.

در جامعه ایران که شوری کنترل‌نشدنی در سر دارد، کمتر می‌توان به صورت هم‌زمان شعوری هم‌ارز این شور، سراغ گرفت. بنابراین جای تعجب نیست که برای مثال در سی تیر سالی، جماعت، مرگ را به رفتن بزرگی ترجیح دهند و در گرمای بعد از ظهر مرداد سال بعد، آنقدر جماعت خواب‌زده و چرتی باشند که نای برخاستن از خواب را نداشته باشند و کم‌هزینه‌ترین کودتای بزرگ تاریخ را به نظاره بنشینند.

در کتاب جالب «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی»، نویسنده بسیار این در و آن در می‌زند تا دریابد به راستی نخبه‌کشی در جامعه ایران چه دلایلی دارد، آیا نخبه‌های ایرانی، خصایصی نابودکننده دارند؟ آیا جامعه ایرانی ویژگی‌های منحصر به فرد دارد؟ و آیا اصلا نخبه بودن در ایران باعث یک عدم درک ضمنی بین او و جامعه می‌شود.

برخی، این رفتار دوگانه جامعه ایرانی را با محبوب‌هایشان، به تغییر رفتار و بی‌وفایی خود محبوب‌ها نسبت می‌دهند، برخی هم همواره دست‌های پشت پرده و آلزایمر جمعی را مسئول می‌دانند و بعضی نفرینی نثار تقدیر بد می‌کنند. اما چرا محبوب‌های فرنگی‌ها در دل‌ها و کتاب‌ها و موزه‌ها و در زمان حیاتشان در بین مردم ماندگار می‌شوند و در بین ما نه؟

شاید مشکل از خود ما باشد که همواره دوست داریم هر پدیده و هر شخصی را سیاه یا سفید ببنیم و تحمل شخصیت‌های مثبت خاکستری را نداریم، «دیوار باستانی تردیدهایمان»، به ما شکیبایی در اوج ندیدن و اشتباهات نخبگان را نمی دهد. ما برای دوست داشتن در شک و تردید هستیم، همواره ناخودآگاه از خود می‌پرسیم که نکند معشوقمان، لیاقت عشقمان را نداشته باشد؟ نکند کاسه‌ای زیر نیم کاسه باشد؟!

گفته‌اند و چه نیکو گفته‌اند که تاریخ تکرار می‌شود و باز هم بسیار زیبا اندیشیده‌اند کسانی که فوتبال ایرانی را مشتی از خروار جامعه و روابط مبهم و تعریف‌نشده قدرت در ایران، دانسته‌اند.

قطبی یک نخبه عرصه دانش و سیاست نبود، مربی‌ای بود تازه از فرنگ برگشته که تا مدت‌ها حتی از درک اصطلاحات و جملات پر از ایهام و متناقض با عملمان، عاجز بود، مربی‌ای بود که گرچه خوب تعویض می‌کرد و تمرین می‌داد، اما در بازی سرنوشت‌ساز حاشیه‌ها و مردم‌شناسی، دوره طفولیت را طی می‌کرد.

قطبی که به اشتباه تصور می‌کرد بعد از یک فصل حضور در ایران قواعد فوتبال پرحاشیه‌ ایرانی را به خوبی فراگرفته، این بار آمده بود که موفقیت را تکرار کند، دورنمایی که از نخستین بازی‌های فصل دیده نمی‌شد. اما به زودی دریافت که مشکل او تنها، دستیار سابق او در فصل قبل نبوده است و این کلیت فوتبال ایرانی است که با او ناسازگار است.

به راستی قطبی چه اندازه اشتباه می‌کرد که تصور می‌کرد صداقت و دانش تنها متاع خواستنی در فوتبال ایران هستند و می‌شود بدون استاد بودن در حاشیه‌ها، داشتن (تصاحب) جایگاهی در مطبوعات ورزشی و لایه‌های پنهان قدرت، به قول آن مفسر و مجری فوتبال، تنها به صورت «فوتبالی» به سرمنزل مقصود رسید، او نمی‌دانست که لعابی از ریا هر چند با سابقه پیشین یک مربی، ورزشکار یا فعال اجتماعی تناسبی نداشته باشد و  مراوده‌ای با یک تازه‌ به دوران رسیده قدرتمند، چقدر می‌تواند جایگاه تزلزل‌ناپذیر و حاشیه اطمینان برایش فراهم کند.

نمی‌دانیم که قطبی بالاخره چه زمانی به علم کامل رسید، زمانی که در بازگشت اخیرش به تهران، سرمربی آینده پرسپولیس را داخل همان هواپیمای خود دید؟!

قطبی نماند تا سناریوی از پیش‌نوشته‌شده اخراج او بعد از بازی روز شنبه، شکل نگیرد، بازی‌ای که باخت پرسپولیس در آن با توجه به غیبت بیشتر ستاره‌هایش، تنها و تنها محتاج کمی حاشیه دیگر است.

قطبی نماند و جام زهر را شجاعانه نوشید، تا کار را برای تعویض مربی آسان کند، تا احتیاجی به ده‌ها مصاحبه و تعارف برای توجیه چرایی اخراجش نباشد.

این پست را با عکسی از آخرین لحظات حضور قطبی در ورزشگاه آزادی و ترانه‌ای از «پینک فلوید»، به اتمام می‌رسانم، ترانه‌ای که آن را با یکی از صحبت‌های قطبی میکس کرده‌ام:

Shine On You Crazy Diamond!

لینک دانلود غیرمستقیم و لینک‌های دانلود مستقیم (+ و +)

نامه قطبی به هوداران پرسپولیس

نوشته مرتبط: پرسپولیس قهرمان شد: پیروزی دانش و امید

 
84 نظرات
 1. رضا می گوید

  فقط می تونم بگم متاسفم.برای خودم,افشین قطبی که عاشقشم و تموم مردم ایران

 2. هوژبر می گوید

  قهرمانی پرسپولیس در فصل قبل همراه با مربی ای که از خارج! اومده که اتفاقا خیلی باشخصیت وجنتلمن هم بوده برای خیلی از فوتبالی ها اعم از روی صحنه وپشت پرده هزینه سنگینی داشت .در سال قبل همه مجذوب اخلاقیات وشخصیت ایشون قرار گرفتند وبه تعریف وتمجید از ایشون هم میپرداختند ولی وقتی قطبی بعد از قهرمانی از پرسپولیس خداحافظی کرد آقایون تازه فهمیدند اوضاع از چه قراره !
  برای همین دستور بازگشت قطبی به هر شکل ممکن با تغییراتی مدیریتی دور از ذهن داده شد وبعد از بازگشت اشتباه قطبی,چنان عرصه رو براش تنگ کردند که راه دیگه ای براش باقی نگذاشتند .البته اگر به همین جا ختم بشه خوبه ولی زمزمه هایی هست مبنی بر اینکه ایشون طبق ۲ بند از قرار دادشون نمیتونند استعفا بدهند! حتما باید برگردد تا توسط هیت مدیره اخراج شود!!

 3. حامد می گوید

  بسیار تاثیرگذار بود. من هم شدیدا متاسف شدم از اینکه قطبی رفت. اگرچه دوست داشتم اول فصل که بیاد و کار ناتمامش رو تمام کنه ، اما از همون اول می دونستم که اشتباه میکنه. خب ! اگر جای او بودم برنمی گشتم و براستی که شجاعت صفت ِ قهرمانان است …
  قطبی رفت اما امیدوارم طرز تفکرش هیچ وقت از تیم نره (اگه همین الانش نرفته باشه)

  … راستی بین افشین قطبی و سیدمحمد خاتمی من یک شباهت بزرگ می بینم که نمی دونم بقیه هم متوجه اش شدند یا نه ، توضیح بیشتری نمیدم اما شاید خاتمی هم بهتر باشه که هرگز برنگرده …

  1. فرید می گوید

   @حامد, کاملا موافقم خیلی وقت بود درگیر هیچ مسئله ای نشده بودم اما رفتن قطبی از ایران برای من یک توهین بود .
   بدتر این همه آدم های بیشعور که از رفتن او حمایت می کنند خودم رو تو اقلیت میبینم برای همین اسم قطبی رو سرچ کردم تا بخونم کسی جای از رفتن او ناراحت شده یا نه.
   میخواستم خودم دست به کار شم چیزی بنویسم که میبینم نه طرفدارهای ما هم کم نیستند .
   مشکل شعور مردم است اگر ما توان درک ارزش ها را نداشته باشیم با خاتمی و قطبی به یک جور رفتار میکنیم

   1. هدی می گوید

    @فرید, نمی دونم چرا این آقایون مردم احمق فرض کردند
    اونا از اول قصد خراب کردن قطبی رو داشتند اما امپرا طور همیشه امپرا طور می مونه
    وقتی شنیدم قطبی رفت کلی گریه کردم

 4. فرحان می گوید

  کاش میموند و استقلال به راحتی میتونست قهرمان بشه!
  اینو بگم که پارسال حمید استیلی تیم رو قهرمان کرد… استیلی سالها توی پرسپولیس بازی کرده… سالها توی تیم میلی بازی کرده… توی جام جهانی بازی کرده و گل هم زده… وجودش در فوتبال پرحاشیه ایران کم نبوده و بسیاری تجربه داره… تیم های استقلال و پرسپولیس به مربی نیاز دارند که قدرت مهار حاشیه رو داشته باشه… قطبی پارسال از نردبان استیلی بالا رفت ولی امسال یه همچین کسی رو کنارش نداشت… توی سایتم بیشتر توضیح داده ام.

  1. هدی می گوید

   @فرحان, پاسخ به کامنت فرحان
   من واقعا برات متاسفم که اینجوری فکر می کنی در باره استعفا قطبی فقط یه جمله می تونم بگم که:
   دل شیر به عقل***های شیطانی باخت

 5. سعيد می گوید

  حیف. مرد بزرگی بود…

 6. EHSAN می گوید

  سلام. به راستی که شجاعانه جام زهر را نوشید…!

 7. hamid می گوید

  سلام. واقعاً متاسفم که باز هم در ایران افراد لایق از میدان به در میشوند. ای کاش فردی مثل آقا فرحان نظر نمی دادند. ای کاش میفهمیدند که افشین قطبی بودن یعنی چی .

 8. شاهین صلحی می گوید

  افسوس… مرد بزرگی بود، من خیلی ازش خوشم میومد.

 9. رها می گوید

  علی‌رضا جان
  ای کاش لینک بدون کلام‌اش رو هم می‌ذاشتی (بدون کلام قطبی) D:

 10. محمد علي می گوید

  استعفای دشمن شاد کنی بود
  و ما از خوشحالی استقلالیها اشکمون جاری شد
  این داستان کاملا از اول فصل معلوم بود خیلیها چشم دیدن قطبی رو نداشتن
  هر چند که همه اول فصل از خبر برگشتش خوشحال شدیم اما میدونستیم که براش نقشه ها دارن و قطبی هم مظلومانه توی دام افتاد شاید هم عاشقانه
  قطبی مردی بود که خیلیها ارزوی اینو داشتن که دقایقی جای اون باشن و شخصیت اونو داشته باشن
  قطبی برای ما یک امپراطور بود هست و تا اخر هم خواهد بود

 11. افشين - دبي می گوید

  به عقیده من قطبى کارش رو بخوبى انجام داد و کارنامه موفقى در این مدت کوتاه از خودش بجاى کذاشت و با وجود تنک نظریها و حسادتهاى برخى مربیان ! کارشو حرفه اى انجام میداد … من متأسفم که بکم فوتبال ایران میتونست از ایشون استفاده هاى زیادى ببره ولى متأسفانه این فرهنک نه تنها فوتبال ماست بلکه اکثر مردم ایرانه که براى تخریب شخصیت افراد هیج ابایى ندارند…

 12. بهروز می گوید

  احتمالا این جمله را شنیده اید :
  ” در ایران ، زنده ی خوب و مرده ی بد نداریم.”

 13. عیسا می گوید

  کاش هیچ وقت برنگشته بود.

 14. P E R S P O L I S I می گوید

  دلم برای خودم میسوزه که عاشق همچین فوتبال کثیفی ام .. فوتبالی که لیاقت ادم های بزرگی مثه قطبی و امثال اونو نداره .. بازگشت قطبی اشتباه بود ..اما اشتباهی که ما رقمش زدیم .. ما خواستیم برگرده و اون بخاطر ما برگشت !!

  امیدوارم هیچ وقت انسانهایی مثل استیلی و مرزبان رو توی پرسپولیس نبینیم .. ادم هایی که به محض از دور خارج شدن خودشون برای تو بورس موندن بقیه رو میکوبن ..

  خدا خودش همه چیزو و میدونه .. و به هر کس به قد لیاقتش بزرگی میده .. ایشالله سالهای دیگه رو هم میبینیم که افشین قطبی کجاست وادم های پستی که باعث این استعفا شدن کجان ..

  امپراتور همیشه امپراتور خواهی ماند

  1. حمید می گوید

   @P E R S P O L I S I, مرسی
   واقعاً که یه آدم منطقی هستی ولی فرشاد پیوس هم آدم (…) هستش

 15. سوفرا می گوید

  در پست قبلی شما که ۱۰ ۱۲ روز پیش بود کاملا این مسئله رو اگه یادتون باشه پیش بینی کردم و دلایلشو هم توضیح دادم و واقعا هم متاسفم که چرا باید در کشوری بدنیا بیام که اینقدر سیاست سیاه در اون رواج داشته باشه . به هرحال بشدت افسرده هستم الان .
  ضمنا من تو بلاگم هر روز نرم افزارهای جدید ، کتاب و مجله های روز دنیا و موسیقی معرفی کرده و لینک دانلود میگذارم خوشحال میشم به وبلاگ من سر بزنید
  مرسی – سوفرا
  http://darabian.wordpress.com

 16. abbas می گوید

  ببینید طبیعت ایرانیا همینه که دوست ندارند موفقیت کسی رو ببینن تا قطبی اومد از اون کچله مرزبان گرفته تا استیلی نامرد حاشیه درست کردن نه به اون داوری مسخره که همش امتیاز می گرفتن می دادن به حریف افسوس به ان مرد که رفت واقعا صداش که دارم می شنوم گریم می گیره

 17. abbas می گوید

  حیف شد حیف

 18. علیرضاآقائی راد می گوید

  سلام
  معتقدم قطبی اولین و بزرگترین اشتباه زندگی اش را آنجایی مرتکب شد که بعد از رفتن از ایران دوباره پذیرفت تا برگردد.آن هم با طناب پوسیدهء داریوش مصطفوی و علی آبادی. اما معتقدم افشین بی ایران چیزی از دست نمی دهد. ولی ایران بی امثال افشین قطبی…نمی دانم!
  شادباشی!

 19. مسعود می گوید

  لطفا این دو پست رو از آقای ناظمی بخونید . حیف که قطبی رفت حیف
  http://maziaran.blogfa.com/post-567.aspx
  http://maziaran.blogfa.com/post-765.aspx

 20. اكبر می گوید

  آقای دکتر همین اول کار میگویم من یک استقلالی هستم. با اینکه ۲۶ سال دارم اما سال قبل با شنیدن استفعای ناصرخان بغضم ترکید و امروز بعد از ظهر با شنیدن چنین خبری همان احساس سال قبلم را داشتم. قطبی را دوست دارم و همراه با بقیه دوستان پرسپولیسی امپراطور صدایش میکنم که سزاوار چنین بزرگواری است.
  قطبی بزرگ بود و همیشه خواهد ماند و رفتنی نیست. قطبی را دوست داشتم به خاطر همان جو و انرژی مثبتش که لذت فوتبال را برایمان دلنشین میکرد.
  راستی آیا باز هم کریم آنگونه شادی خواهد کرد؟ کریم امروز غمگین بود نکند که با شنیدن خبر رفتن قطبی او هم بغضش ترکیده باشد.
  پس به احترام امپراطور کلاهتان را از سر بردارید و بگوئید :خداحافظ رفیق

 21. وحید می گوید

  البته با توجه به ین که این آخرها قطبی هم داشت غیر منطقی می شد. رفتن اش بهتر شد. مصاحبه ی تلویزیونیِ خداحافظی اش با بغضش و لحن حرف زدنش عالی بود… خودش رو بازسازی کرد

 22. […] استعفای قطبی: رستگاری پیش از دقیقه ۴۵ […]

 23. امیر می گوید

  دیگه بدون امپراتور فوتبال پرسپولیس دیدن نداره.

 24. Ali DANG3R می گوید

  سلام
  واقعا متاسفم …
  کاش می موند …

 25. nima می گوید

  بهتر شد که قطبی رفت . ایران عرضه داشتن این جور مربیا رو نداره.

 26. ali reza می گوید

  من یک استقلالی هستم
  متاسفانه یا خوشبختانه ما ایرانی ها آدم های احساساتی هستیم این ابزار در جائی می تونه خوب باشه در جائی بد ایرانی ها رو می شه فقط از راه احساساتی کردنشون گول زد
  زمان انتخابات نمودش واضح هست دور دوم ریاست جمهوری خاتمی وقتی می خواست ثبت نام کنه گریه کرد رئیس جهور فعلی هم با مستند انتخاباتی که ازش ساخته بودند شد رئیس جمهور یک ملت
  اولا هیچ کس نگفت این اقا که مرتب در مصاحبه هاش می گفت من تا اخر هستم من می جنگم من دل شیر دارم چرا تو این روزهای سختی تیمشو تنها گذاشت دل شیر داشتن این نیست که تو اوج مشکلات تیمتو تنها بزاری چهره این مرد و عادل فردوسی پور به خوبی نشون داد واقعا داستان مارکو دیکارمو و حمایت های بی چون و چرای قطبی کاملا مشخصه پارسال تیمو استیلی بست و به نام قطبی تموم شد پارسال پرسپولیس چند شرط با هم داشت تا قهرمان شد اولا مدیریت قوی کاشانی ثانیا کمک مربی قوی با تجربه و کاربلدی مثل استیلی ثالثا عطش قهرمانی تو بازیکنها که می خواستند بعد ۷ سال تیم قهرمان بشه امسال پرسپولیس فقط و فقط از مدیریتش ضربه خورد و خواهد خورد
  اضافه شدن هدایتی و مصطفوی به کادر مدیریتی اشتباه محض بود امسال مصطفوی پرسپولیس در حاشیه ها غرق خواهد کرد وقتی برای اوردن این اقا اقایون از پدر ورزش گرفته تا مصطفوی حاظر به پذیرش هر شرطی از جانب این قطبی شدند همین می شه شخصیت باشگاه و زیر سوال بردند دستمزد نجومی یک میلیاردی سفرهای گاه بی گاه به دوبی و دیدار با همسر اونم تو وسط بازیها
  مارکو دی کارمو ۵۰۰ هزار دلار اقایون رو سرکیسه کردند و به ریش اونها خندیدن قطبی هم ۷۰ درصد قرارداد ۲ ساله رو اول فصل گرفت حالا هم بدون هیچ مجوزی در یک اقدام غیر حرفه ای از ایران رفت
  اول مارکو بعد دی کارمو حالا هم خودش رفت و به ریش همه خندید
  گفتنی زیاده ولی همین ها هم کافی بود

  ا

 27. طرفداران افشین قطبی می گوید

  در پی ناکامی تیم رئال مادرید و تحت فشار قرار گرفتن برند شوستر ، علیرضا مرزبان در مصاحبه‌ای عنوان کرد : شوستر مربی نیست. آنالیزوره. پارسال هم من و استیلی رئال رو قهرمان کردیم.

 28. بیا تو خبر می گوید

  با اینکه استقلالی هستم ولی دوستش دارم…

 29. كامران می گوید

  سلام
  از قدیم گفته اند مرغ همسایه غازه.
  آقای استیلی ، آقای قطبی را امپراطور کرد و به لطف استیلی پرسپولیس پارسال قهرمان شد و استفاده اش را قطبی کرد. همان بهتر که رفت.فرمانده ای که سپاهش را در هنگام مشکلات تنها بگذارد ، همان بهتر که برود.

  1. هدی می گوید

   @کامران, پاسخ به کامنت کا مران
   برای ما هواداران فرق می کنند اسم چه کسی را فریاد بزنیم ، به خاطر وجود چه کسی هیجانزده بشویم و بالا و پائین بپریم
   بدون امپراطور دیدن بازی های پرسپولیس لطفی ندارد
   استیلی اصلا عددی نیست که بخوام در بارش بگم آقا کامران
   استیلی کجا وامپرا تور کجا

 30. سپنتا می گوید

  سلام….من چیز زیادی نمی دونم…یعنی نمی خوام قضاوت الکی بکنم …اما با نظر فرحان بیشتر موافقم….

 31. 25مرداد می گوید

  این ها نباید می ذاشتن که کسی با سربلندی از ایران بره … بنابر این هر چقدر که داشتن خرج کردن و به هر بامبولی بود قطبی رو آوردن تا این قهرمان رو به خاک سیاه بشونن و بعد بهش بگن برو ( تئوری کسی نباید با افتخار از ایران بره ) البته قطبی بعد از اومدنش یک سری اشتباهات کرد ولی بازم آدم خیلی خیلی باهوشیه که نگذاشت تا فصل تموم بشه و با فحش و کتک بره و زود تر رفت ولی ای کاش قطبی بر نمی گشت و ما هنوز یه افسانه ای به نام قطبی داشتیم

 32. محبوب می گوید

  واقعا از نظری که آقای علیرضا و آقای کامران متاسفم.
  متاسفم برای کسانی که استیلی را خوب می دونند.
  تا وقتی تفکر غالب بر جامعه تفکری هست که استیلی را خوب می دونه و قطبی را بد. استیلی را قوی می دونه و قطبی را ضعیف. ایران همین ایران خواهد بود. با صدها سال فاصله با اروپا و کشورهای پیشرفته. حالا فهمیدید ایران چرا ایران شده ؟؟

 33. بابك می گوید

  یکی از سیاست های این کشوری که ما توش هستیم اینه که اجازه نمیدن یه نفر محبوب بمونه با هزار حیله و ترفند برشگردوندن تا محبوبیتشا از بین ببرن من همون موقع به همه ی دوستام گفتم که اشتباه کرد برگشت ولی اونا میگفتن نه بهترین کارا کرد لیاقت ما همون علی دایی هست که تو بازی دیشب همش تسبیح دستش بود نه یک آدم تحصیل کرده و متفکر مثل قطبی امیدوارم دیگه هیچوقت بر نگرده به ایران.

 34. ع . ق می گوید

  از همون اول که شنیدم ایشان را یه جورایی به زور برگردوندند معلوم بود که میخواهند خرابش کنند …
  اصلا چه معنی داره یه تازه از آمریکا برگشته بشه عشق مردم فوتبال دوست (پرسپولیسی و استقلالی نداشت) ؟؟؟
  حالا ایشان میشه مربی تیم ملی امارات (یا یه تیم عربی) بعد هم جلوی ایران می ایسته …
  باز هم همه میگن چرا مربی های خارجی تو ایران نتیجه نمیگیرن ؟؟؟
  حالا فهمیدید چرا ؟؟؟

  امیدوارم (مطمئنم) آقای قطبی در مرحله بعدی مربی گری موفق باشند تا چشم مخالفاشون از کاسه در بیاد …

  افشین قطبی همیشه امپراطوره فوتبال ایران میمونه (چه اینجا باشه یا نباشه)

 35. محمدرضا می گوید

  دوستان خوبم سلام
  دیروز که به ناگهان خبر رفتن امپراطور را شنیدم غم بزرگی را احساس کردم که نمی دانم چطور روز را به اتمام رساندم . اما یادمان باشد که افشین قطبی امپراطور بود و در دل تمام هواداران امپراطور خواهد ماند برای همیشه .
  اینجا مردمانش کسانی مانند قلعه نویی و یا صمد مرفاوی را دوست میدارند که پر از غرور و تکبر هستند و به هنگام حرف زدن از لحن و نوع گفتارشان خرده چیزی از ادب و نزاکت را نخواهی چشید .
  به راستی که شجاعانه رفت و در دل همه هواداران باقی ماند که اگر نمی رفت با هزاران تهمت و دروغ و بدنامی مبردنش . . .
  به قول مرحوم محمدرضا آقاسی :

  هرکه هستی جان مولا مرد باش گر قلندر نیستی شبگرد باش

  براستی که مرد بزرگی بود . . .

 36. شهرام می گوید

  تنگ نظری بخل وحسادت دست ازسرما برنمیداره هیچ کس غیرازخودمون نباید محبوب باشه متاسفم برای خودمون

 37. فرامرز می گوید

  افشین قطبی یه آدم صادق و بی پیله پیله بود و به همین خاطر چه پرسپولیسی چه استقلالی دوسش داشتن
  تو کارش هم نسبتا وارد بود و تخصص داشت
  اما از حق که نگذریم پرسپولیس امسال اصلا خوب نبود
  کما اینکه پارسال هم همیشه ثانیه های آخر ۳ امتیاز رو میگرفت
  من خود قطبی رو خیلی خیلی دوس دارم ولی این طرز بازی کردن پرسپولیس رو اصلا دوس ندارم . مدیریت پرسپولیس تا الان چیزی واسه قطبی کم نذاشتن. هر بازیکنی خواست به خدمت گرفتن براش
  پرهزینه ترین باشگاه کشور رو در اختیار داشت
  اما نتایج به نظرم افتضاح بود

 38. فرحان می گوید

  من مشکلی با قطبی ندارم… برای سادگیش هم احترام و ارزش قائل هستم و همینطور هم قبول دارم که کاش بر نمیگشت تا محبوب بمونه… اما این واقعیت رو باید قبلول کرد که پارسال استیلی تیم رو قهرمان کرد… اگه استیلی برگرده من قول میدم پرسپولیس رو حداقل تا نیمه نهایی باشگاه های اسیا میرسونه ولی قطبی نمیتونه این کار رو به تنهایی انجام بده!

  1. همدم می گوید

   آقای فرحان
   واقعاً براتون متاسفم که هنوز هم سنگ استیلی رو به سینه میزنی این جناب آقای حمید استیلی که انقدر سر مربی قوی بودند چرا هنوز هیچ تیمی حاضر نشده بعنوان سر مربی قبولش کنه ؟ یا شاید هم منتظر نشسته بود بعد از تفرقه اندازیهاش دست اون مرزبان خائن و بگیره دوباره بیاد پرسپولیس

 39. امیرحسین می گوید

  با سلام آقای دکتر:
  متاسفم که میبینم دوستانم چنان تحت تاثیر فیلم هندیِ جنابِ امپراطور قرار گرفته اند که گویی مصیبت بزرگی رخ داده است. ولی وقتی شما افشین قطبی را نخبه‌ی ورزشی خطاب می‌کنی و رفتنش را نخبه‌کشی قلمداد می‌کنی، دیگر توقعی از دوستان نیست. به هر حال نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که سال گذشته پرسپولیس بدلیل نداشتن رقیب و به واسطه‌ی مدیریت فوق العاده کاشانی در کنترل بحران‌ها و مهمتر از همه لطف پروردگار قهرمان لیگ ایران شد. در کامنت‌‌ها دیدم دوستی نوشته “طناب پوسیده‌ی مصطفوی و علی آبادی” نمی‌داانم شاید منظور همان تراول‌های تمام ناشدنیِ جناب هدایتی باشد که خرج امثال مارکو ودیکارمو و افشین خان قطبی شده است. ولی قبول دارم مشکل این تیم فقط ولخرجی‌ها زیاد نبود، مدیریت غلط آقای مصطفوی که همیشه دوست دارد مشکلات را کدخدامنشانه حل نماید را باید به آن اضافه کرد. ولی شما هم قبول کنید جناب به ظاهر امپرطور ارزش یک دهم حمایتی را که شد، نداشت. پرسپولیس در زمان امثال دنیزلی با آن همه مشکلات و معضلات و آن بازیکنان، به مراتب زیباتر و بهتر از امسال و حتی سال گذشته که قهرمان شد بازی می‌کرد. این آقا به راحتیِ آب خوردن با احساس میلیون‌ها هوادار بازی کرد، فقط به بهانه‌ی اینکه در ایران دشمن دارد. زمانی که نامه‌ی خداحافظیِ قطبی را خواندم، دیدم که در کمتر از ۲سال او هم مثلِ خیلی از سیاستمدارانِ ما راه عوامفریبی را به خوبی آموخته است.

  1. سعيد می گوید

   @امیرحسین,
   جالب اینجاست که قهرمانی پرسپولیس را لطف (…) میدونی عزیز.

  2. هدی می گوید

   @امیرحسین, واقعا گریه م گرفت
   آخه چرا در باره قطبی اینجوری می گید واقعا براتون متاسفم البته تاریخ ما لبریز از این جور آدم هاست آدم هایی که باعث شدن ایران به این روز بیفته

    1. هدی می گوید

     @امیرحسین, امیر حسین جان
     نمی خوام احساساتی برخورد کنم
     اما مملکت ما بر اساس (…)
     بخدا هر ثانیه تو این مملکت (…) هیچ کسی متوجه نمیشه
     نمی دونم چقدر اهل سیاست هستی؟
     نمی دونم قضیه (…) ……… قطبی پول زحمتش رو گرفته اون از زندگی در بهترین جای دنیا دست کشیده اومده اینجا با این همه امکانات محدود
     شاید این امکانات برای کسانی که پاشون از این جا بیرون نگذاشتند به چشم بیاد اما برای کسی چندین سال در خارج از کشور زندگی میکرده وضع فرق می کنه
     به قول یکی از دوستان دوس داری بدونی زندگی یعنی چی ؟ امکانات یعنی چی؟ فقط یک هفته برو اروپا می فهمی که حقوق شهروندی و زندگی و….. یعنی چه . ما نباید قطبی با پیوس یا با استیلی مقاسیه کنیم اصلا قابل مقاسیه نیست شرایط زندگی پیوس با افشین قطبی از آسمان تا زمین فرق میکنه پیوس اگه الان پولی هم داره بخاطر فوتباله واز فوتبال به دست آورده اما قطبی ……. طبقه اجتماعی این دوتا اصلا با هم قابل مقاسیه نیست ببین عزیزم چرا نمی خوام قبول کنیم این متاسفانه یک واقعیت تلخ تاریخی هستش ما ایرانی خیلی ساده هستیم خیلی زود فریبمون میدن نم.نه تاریخی هم زیاده کار یکه با مصدق کردند کاری با خاتمی کردند و……..

     1. همدم می گوید

      @هدی, جون با نظرت کاملاً موافقم همین آقای پیوس که روز و شب توی تموم روزنامه ها قلم بدست به جون قطبی افتاده بود و همه جوره سعی در خراب شدنش داشت خودش حتی تو تیم تراکتور سازی هم نتونست کاری از پیش ببره. مهم اینه که ما میدونیم افشین قطبی اسطوره ملت ایران بود و می خواستند هر طور شده اونو از عرصه ورزش کشور با بدنامی اخراج کنند ولی جای قطبی به عنوان امپراطور همیشه در قلب ماست

   1. امیرحسین می گوید
 40. بابک می گوید

  باسلام
  قطبی نمیدونست تو فوتبال ایران چه خبره اون سی سال تو تو فرهنگی بزرگ شده بود که توش دروغ . ریا فریب . زیراب زنی و زیره پاتو خالی کردن نبود ولی تو ایران ………
  واقعا متاسفم

 41. علی می گوید

  من یک ذوب آهنی هستم ولی به راستی که بعد از شنیدن این خبر برای فدراسیون فوتبال ، سازمان تربیت بدنی (آقای علی آبادی که با اون صحبتش وضع را بدتر کرد ) و در کل ورزش ایران متاسفم
  امیدوارم دیگه آدمی مثل قطبی نه به فوتبال ایران بلکه به ورزش ایران پا نذاره تا ما همینجور درجا بذنیم

 42. […] که خبر استعفای افشین قطبی از پرسپولیس را شنیدم خیلی خوشحال شدم، چون خیالم راحت […]

 43. علي می گوید

  این مرد بزرگ نمی تونست با وجود سیاست و باند بازی تو ورزش ایران بمونه .قاطی شدن سیاست و ورزش تو ایران ورزش کشور را به سمت سقوط می بره چیزی که تو تیم ملی هم می شه دید . افشین کار خوبی کرد که رفت . همیشه تو دل من و هوادارا می مونه . و امیدوارم همه این کارش رو درک کنن.

 44. مسعود می گوید

  هر چقدر بیشتر میگذرد بیشتر باورم میشود که بسیاری از ما ایرانیها چشم دیدن موفقیت همدیگر را نداریم. همسایمون یه ماشین میخره چشممون میخواد دراد. فلانی به یک موفقیتی میرسه حرصشو ما باید بخوریم ( آخه خارجیها کجا اینطور هستند….. بیچاره افشین قطبی که نمیدونست چه گرگهایی تو ایران وجود داره! ). تا پرسپولیس میبرد همه ساکت بودند و تا میباخت پیوس ازینور صداش در میومد. مایلی ازونور صداش در میومد. ابراهیمی ازینور صداش در میومد. مرزبان ازونور صداش در میومد. استیلی هم از همونور صداش در میومد! یکی نیست به اینها بگه آخه به شما چه مربوطه!!!؟…مگه پرسپولیس تا حالا باخت نداشته؟ اصلا مگه شما مربی پرسپولیس هستید؟! (حالا خوبه قطبی با اولین تجربه حضورش در ایران پرسپولیس رو قهرمان کرده بود. تا به حال کدام مربی ایرانی توانسته بود چنین کاری انجام بده !!! )خیلی از ما ایرانیها هم هر حرفی رو عین …..!!! قبول میکنیم و خبر نداریم که اینها حرفهای رواج یافته است! مثلا یکی میگه استیلی تیم رو قهرمان کرد! آخه آدم چقدر باید احمق باشه که این حرفها رو قبول کنه! مگه در یک تیم حرف اول و آخر رو سر مربی نمیزنه؟ مگه در رختکن این سرمربی نیست که روی وایتبرد حنجرشو جر میده ؟ یکی هم میگه نه! این دنیزلی بود که تیم رو قهرمان کرد!!! اون دیگه خیلی دیوونست!

 45. مسعود می گوید

  من یک استقلالی ام.اما باور کنید از رفتن قطبی خیلی ناراحت شدم. خیلی دوست داشتم که قطبی می موند و اون وقت استقلال هم پرسپولیس رو شکست می داد و هم قهرمان می شد.واقعاً حیف شد که رفت.

 46. پدرام می گوید

  شاید تیم رو تنها گذاشت.اما کار خوبی کرد رفت.
  رفت تا همیشه توی ایران به عنوان اسطوره باشه.به امید روزی که مربی تیم ملی ایران بشه.

 47. کسری می گوید

  واقعاً که او شیرمرد بزرگی بود.من که یک پرسپولیسی هستم هم از رفتن او ناراحت شدم به این دلیل که دیگر دیدن فوتبال برایم دلنشین نخواهد بود و هم خوشحالم که هر چه زودتر رفت که او را با کلّی فحش و حرف و حدیث اخراج نکنند و همچنان برای ما مانند امپراطور بماند.

 48. پرسپوليسي ‌‍amin می گوید

  من یک پرسپولیسی هستم و از هر چی استقلالی احمقه خوشم نمیاد. پرسپولیس و قطبی عشقه منو تموم ایرانه.

 49. يه مهساي ديگه می گوید

  ای بابا
  ما فقط اونو یک کمی بزرگش کردیم
  قطبی یک انالیزور با هوش و حرفه ای بود که نباید به این زودی مرب تیم پرسپولیس میشد

 50. امین می گوید

  سلام
  حالا مرزبان و استیلی آخر فوتبال شدن و قطبی و همه اونایی که قبولش دارن ( کاشانی . پیروانی . عابدزاده. مستفوی . خیلی از مربیای تیم های دیگه . هواداری فوتبال ……) فوتبالی نیستن؟
  *عمرا اگه قطبی نمیومد پرسپولیس قهرمان پارسال نمی شد .

  **هرکی غیر قطبی بیاد تیم قهرمان میشه چون که فقط اسمش قطبی نیست.

  ***اگه قطبی مربی نباشه پس تو ایران اصلا مربی نداریم . قطبی نباشه قلعه نوعی باشه؟

 51. کارنجک می گوید

  زیاد ازش خوشم نمیاد

  1. ramin t می گوید

   @کارنجک, هه هه پس از اون قلعه (…) خوشت میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 52. مهدی می گوید

  خیلی ناراحت کننده هست ای کاش برمیگشت ولی به نظر من افشین یک اسطوره است در مربی گری

 53. مهرشاد زمانی (امپرطور با دل شير آمد ولی با قلبی شکسته رفت...) می گوید

  هیچ کس باور ندارد ولی افشین قطبی رفت.رفت تا خیلی چیزها را ثابت کند.رفت تا ثابت کند نمیتواند دروغ بگوید.رفت تا ثابت کند نمیتواند پاکی صداقت خود را پشت چهره بظاهر خندان خود مخفی کند.
  رفت تا شاید با رفتنه خود اعتراض را به تمامیه کسانی که هر روز و هر ساعت با ایجاد حاشیه ای جدید برایه او و تیمش مانع از نشان دادن چهره واقعی پرسپولیس میشدند را پایان بخشد.اری افشین خیلی بزرگتر از این حرفهاست که فرار کند….
  پرسپولیس پس از چند سال قهرمان شد … افشین قطبی از ایران رفت … چقدر دوست داشتم اجازه میدادند قطبی در پرسپلیس بماند و باز هم تیم را قهرمان کند …

  همه ما هوادران خبر را که شنیدیم چند دقیقه ای مقابله خبر خشکمان زد.یاد روز های خوب حضور قطبی در فوتبل ایران افتادیم .افشین قطبی تزریق کننده خون تازیه ای در فوتبال ایران بوده مردی که وقتی حرف میزد همه حاضرن را وادار به سکوت میکرد تا اظهار نظرش را بشنوند.یادمان باشد او همان کسی هست که ده ها هزار هوادار را در یک روز و در یک هفته به ورزشگاه ها کشاند.مردی که قلب شیر و فوتبال بین المللی را به همه معرفی کرد تا در پرسپولیس تبدیل به اتفاقی نو شود.فردی کهخیلی هارا به فوتبال علاقه مند کرد و احترام فراموش شده در فوتبله ایران را باز گرداند.تا همین جا همین که حس خوبی را به دیگری منتقل کنید یعنی انسان موفقی هستید.در ایران کمتر مربی هست که در طول فصل دم از کمبود امکانات بزند.توجیحشان هم این است که تا آخر فصل به صندلی بچسبند و به حضورشن در تیم تثبیت ببخشدند.اما قطبی وارد این مسایل نشد.اگرچه او هرگز اسطوره نبود.اگرچه نباید با زاویه فرا انسانی به او نگریست و باید حق خطا و اشتباه را برایه او قابل دانست اما براستی با دیگران فرق داشت.اری.قبول کنیم که با ما فرق داشت….
  فرار را به قطبی نسبت دادند.قطبی رفت چون در این فوتبال جنگیدن با دست خالی بدونه پشتیبانی مدیریتی یعنی سقوط.
  دیدمان منفیست. قطبی حاضر نشد با هر شرایطی به این پست بچسبد.خیلی ها به عآقبت کار فکر نمیکنند و حال را میسنجند.اما افشین به نتیجه فکر کرد و حضور را مهم ندانست.تفاوتها در همین موضوعاته ساده و پیش پا افتاده است.
  نمیتوان تصور کرد.شاید من نتوانم.نیمکت پرسپولیس بدونه افشین.تماشای یک بازی بدون چهره خندان و مرتب.ان فارسی دستو پا شکسته و آن لحنه مودابانه.پرش های بعده گل.جمله معروف <> قهرمانی در وقته اضافه..پرسپولیسه بدونه امپراطور.بدونه قلبه شیربدونه فوتبال بین المللی.
  شاید تصورش برایه خیلی ها آسان باشد.کسانی که از اول خنجر را برای او از جلو بستند. اماغیر قابل انکار است….افشین قطبی یکی از محبوب ترین مربیان تاریخ پرسپولیس را نمیتوان انکار کرد. آری و یک بت شد.افشین قتبی رسماً یک بت شد.
  در نهایت این یک واقعییت است که رفتن افشین قطبی از ایران ضرر بزرگی به باشگاه و کشورمان زد. او انسان بزرگیست.بیکار نخواهد ماند.این پرسپولیس و فوتبال ایران است که از وجودش بهره ای نمیبرند. کاش زودتر از اینکه دیر میشد آقاین مسّئول به فکر میبودند تا این تیم مردمی دوباره به قهقرا نمیرفت.
  کاش…
  امپرطور با دل شیر آمد ولی با قلبی شکسته رفت…

 54. محسن و محمد می گوید

  حیف که امپراطور از جمع ما رفت
  حیف………………………………………….

 55. فریبا می گوید

  قطبی رفت بخاطر اینکه مثل خیلی ها دغلباز و دروغگو نبود. از روز شنیدن این خبر با اینکه خیلی افسرده هستم ولی بخاطر خودش، آبرویش، شخصیتش، افکار و علم و دانشش و هر آنچه که او داشت و ما نداشتیم امیدوارم که دیگر به این جهنم برنگردد.
  آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست هر کجا هست خدایا به سلامت دارش

 56. moh می گوید

  واقعا من از ایرانی بودنم خجالت میکشم . ما ایرانیهایه مرده پرست و نخبه کش و بی آبرو , قطبی اگر هیچی نداشت ذات انسانی و شخصیت داشت که خیلی ها در این فوتبال ندارند از رئیس کمیته انضباطی گرفته که باید کسی (…) , تا اون عادل فردوسی پور (…) و اون حمید استیلی و فرشاد پیوس (…) که اینطوری دنبال نیمکت پرسپولیس بودند مثل یه (…) و این خبر نگارهها که حداقل یه جو معرفت ندارند به خاطر احترامی که قطبی بهشون میزاشت احترام حفظ کنند باید یکی مثل دایی مثل (…) جوابشوون بده من واقعا برای خودمم که این فوتبال دنبال میکنم متاسفم متاسف .

 57. سامان می گوید

  سلام . واقعا که حیف شد افشین قطبی اینجوری از ایران بره . ولی خوشحالم که زود تر از ایارن رفت . یه مطلب کوچیک تو وبلاگم گذاشتم . یه سر بزنید بد نیست .
  موفق باشی دکتر جان .

 58. ramni می گوید

  واقعا متاسفم برای کسانی که آقای قطبی را آزرده کردند!
  واقعا مرد بزرگی بود…هر چی بگیم کم گفتیم!!
  ولی اینو آقای قطبی بدونه که ما هواداران پرسپولیس همیشه دوسش داریم! مرد بزرگی بود ولی کسی اونو نشناخت!! متاسفم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 59. حامد علاقه ی شدید به افشین می گوید

  افشین از رفتنت اشکم را در آوردی ولی دوستت دارم

 60. هدی می گوید

  از مصطفوی متنفرم
  کاشانی برگردد

 61. آشین می گوید

  خیلی وقته مشتری یک پزشکم. این پستش فرق داشتو مسئله رو عمقی تر دیده بود.
  آره درسته. ایرانی ها به آدم ها مهر می زنندو یا خوب یا بد.یکی رو زود عزیز می کنن فرداش یه هو به زمین می زنند. .

 62. ف.ش می گوید

  جناب قطبی، افشین عزیز
  نمی دانم نوشته مرا می خوانی یا نه ولی کاش این حرفها بعنوان درددل یک هموطن تو و یک هوادار به گوشت برسد. من شبی که گریه و حرفهای موقع رفتنت را در تلویزیون دیدم همراه خانواده ام با تو اشک ریختم و از فوتبال این مملکت و هر آنچه مربوط به آن است متنفر شدم. هنوز بعد از یک هفته از رفتنت با بهت و غم و اندوه باید زخم زبانها و اراجیفی که روزنامه و سایت های کثیف، مزدوران قلم بدست و برنامه های بی محتوایی مثل ۹۰ و آدمهای به تاریخ پیوسته ای مثل پروین و … پخش می کنند را تحمل کنیم و دم برنیاوریم آخر ما هوادارانت مثل آنها تریبونی نداریم که فریاد برآوریم از خوبیهایت از شرف و غرورت از جفاها و ظلمهایی که در حقت شد و از اینکه علت واقعی رفتنت چه بود را بگوییم ما هواداران همه می دانیم برای چه ما را ترک کردی می فهمیم و چه شرمنده که میزبانان خوبی برایت نبودیم و تو را چه بد بدرقه کردیم ما را ببخش. ولی بقول خودت یاد تو مثل یک چراغ همیشه در قلب ما روشن خواهد بود. امیدواریم هر جا که باشی همچنان سربلند و پرغرور باشی و دشمنان و بدخواهانت در ایران خوار و ذلیل. خدا پشت و پناهت

  1. هدی می گوید

   @ف.ش, پاسخ به کامنت ف.ش عزیز
   خیلی خوشحالم که بعضی ار بچه ها مثل من فکر می کنند خوشحالم کسی دیگهی هم پیدا شد که از رفتن قطبی ناراحت باشه واشک بریزه
   چرا بعضی ها نمی توند درک کنند آخه واسه ما هوا دارا مهمه اسم چه کسی فریاد بزنیم وواسه کی هورا بکشیم ، به خاطر وجود چه کسی هیجانزده بشویم و بالا و پائین بپریم

  2. همدم می گوید

   @ف.ش, عزیز
   ممنون که خیلی سلیس و روان اصل مطلبو گفتی چند وقتیه که علی پروین، علی دایی، فرشاد پیوس و استیلی و مرزبان و خیلی از کسایی که با اومدن افشین قطبی محبوبیتشون زیر سوال رفت دارند اعصابمون و خورد می کنند از همه بدتر فردوسی پور و برنامه نودش یکی نیست ازش بپرسه آخه تو که هی رو مبلغ قرارداد قطبی زوم کردی گفتی دنیزلی چقدر گرفت و پرسپولیس و قهرمان نکرد؟ علی پروین چقدر گرفت و تیم هفدهم کرد. ولی تحمل می کنیم تا زمانی که این کشور قدر امثال قطبی رو بدونه.

 63. sara می گوید

  سلام.باز که پهلوان مرده را عشقست؟آخه فوتبال ارزش اشک ریختن رو داره؟!!!جدا عرض میکنم.مردم توی تموم دنیا دارن جون میکنن.اونوقت حیله صهیونیست ها کارگر افتاده!همه سرگرم شدیم.از یاست بگیر تا فوتبال.
  دارید برای رفتن یه آدم میلیونر زار میزنید!!!که چرا میره یه جا کمتر پول در بیاره!بیاد همین جاوردل خودمون هم آب ودونش بدیم هم اینکه دوتا جوک باحال دیگه بگه شاید دل زخمی مون کمتر خون بیاد.پول هم که الحمدلله هست.بودجه ورزش زیاد شده واسه همین ها دیگه!!!مبادا در زمینه دستمزد مربیان وبازیکنان جزئ کشورهای عقب مانده محسوب بشیم!!!!
  جناب دکتر روی سخنم با شماست!!فوتبا ل بسیار جذابه!درست ولی…همه جای دنیا ورزش کثیفی هست.
  اصلا میدونید چیه؟ما ایرونی ها هم عجیبیم!!!!عین همون مثالی که فرمودید.یه ظهر داغ وصدجور آنالیز ازش!!!!حالا کثیف بودن وعجیب بودن رو کنار هم قرار بدید نتیجه واضحه!!!!یا ما خودمونوعجیب ویا غریب میدونیم؟چرا خط فکری مستقیمی نداریم؟قطبی هم عین ما؟!شاید هم چون عین ما نبود جذاب بود.یک ایرونی واین همه کلاس؟؟!!!خداوکیلی سال اول کلی جاذبه داشت!ولی سال بعد با جاذبه کمتر ودافعه اومد.تکراری شد.خلاصه…حرف همه ی دوستان به نظرم درسته!!!اما درست ترین تحلیل دست خود قطبیه..

 64. امير حسين می گوید

  واقعا قطبی لیاقتش بیشتر از ایران و بعضی مردم احمقش بود .من با نظر کسایی که از قطبی دفع کردن رو تحسین میکنم و میگم خاک بر سر کسایی که از مردیکه استیلی دفاع کردند.خیلی نامردیه که جوری با کسی که ما رو از نابودی به قهرمانی ,یک ماموریت غیر ممکن رو انجام داد اینجوری رفتار کنی.کسایی که از استیلی و مرزبان دفاع کردین ی نگاه به گذشته بندازین و ببینید کی شما رو نجات داد (…)

 65. reza می گوید

  آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است؟؟؟
  حتما یه دلیلی داره که مربیایی مثل ایویچ،بلازویچ،آری هان،لیت بارسکی و… و قطبی تو این مملک دووم نمیارن

 66. فرحان می گوید

  مربی که تیمشو وسط فصل هم نشده ول میکنه بره همون بهتر که بره…
  هنوز هم معتقدم استیلی تیم رو چند برابر بهتر جمع میکرد

  1. هدی می گوید

   @فرحان, ببین آقای محترم دیگه انقدر استیلی استیلی نکن
   آخر یه چی بهت میگم ………….. ها

 67. حامد می گوید

  عجب حکایتی شد این داستان قطبی!!!
  دوست عزیزم میخواستم خواهش کنم لینک سایت رو توی قسمت پیوندها درج کنید.
  ممنون میشم:
  http://www.Animators.ir

 68. […] که خبر استعفای افشین قطبی از پرسپولیس را شنیدم خیلی خوشحال شدم، چون خیالم راحت […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.