کار چشم‌ها فراتر از تماشاست

8

چشم‌ها، از دیدگاه خشک آناتومیک و فیزیولوژیک، تنها ابزاری اپتیک برای تماشای پیرامون ما هستند. اما چشم‌ها در انسان، پنجره‌ای به سوی روح او هم هستند. کار چشم‌ها فراتر از تماشاست. از این پنجره، عشق و نفرت، امید و ترس و یأس، می‌تواند درک شود.

در این پست می‌خواهیم با درج تعدادی عکس مهم تاریخی، و تمرکز به نقش چشم برای درک ماهیت و حال و هوای صحنه، بیشتر روی سطور بالا تأکید کنیم. با ما باشید:

دیوانگی

این عکسی تاریخی از یک سرباز درگیر در جنگ جهانی اول در میانه سپتامبر سال 1916 است. او به خاطر دیدن صحنه‌های ناگوار در جنگ، دچار شوک سنگر شده بود. این اصطلاحی بود که در آن زمان رواج داشت. چرا که تصور می‌کردند و روزها و هفته‌ها و گاه‌های ماه‌های طولانی زندگی در سنگرهای حفر شده در زمین، در این پدیده مؤثر هستند. این روزها ما از اصطلاح روانپزشکی PTSD با اختلال تنش بعد از تروما، برای این مشکل روانی استفاده می‌کنیم.

شکست و تسلیم

در اینجا سرباز آلمانی شکست‌خورده در نبرد استالینگراد و سرباز فاتح ارتش سرخ شوروی را می‌بینیم. نزدیک به 2 میلیون سرباز آلمانی و روسی در جریان این نبرد کشته شدند.

ترس

این سرباز آلمانی تنها و تنها 15 سال داشت. نامش هانس گئورک هنکه بود. او توسط واحد نهم ارتش آمریکا در رشتنباخ در تاریخ سوم آوریل سال 1945 دستگیر شد. او یکی از اعضای نیروی هوایی آلمان موسوم به لوفت وافه بود. پدر او در سال 1938 و مادرش در سال 1944 مرده بود و او برای اینکه سرپناهی برای خود داشته باشد به لوفت وافه پیوسته بود. شاید او به جای گریه در این صحنه، باید خوشحال می‌بود که به چنگ روس‌ها نیفتاده!

خستگی و ضعف

چشمان این سرباز آمریکایی بعد از آزادی از اردوگاه اسرای آلمان، نمایانگر عمق خستگی و ملالت اوست.

شهامت

در مورد این عکس پیش‌تر نوشته بودیم. پدر بی‌بی عایشه 18 ساله، هنگامی که او 12 سالش بود، قرار گذاشته بود که او را به یک جنگجوی طالبانی بدهد. یکی از اعضای خانواده پدر او، یکی از اقوام جنگجوی طالبانی را کشته بود و حالا او مطابق یک سنت عجیب، باید به همسری یکی از اعضای خانواده مقتول درمی‌آمد. او در 14 سالگی ازدواج کرد و از همان زمان مورد اذیت و آزار قرار گرفت. در 18 سالگی او فرار کرد، اما پلیس دستگیرش کرد و او را بازگرداند. برای انتقام فرار او، شوهر و پدرشوهر و سه عضو دیگر خانواده او را به کوه بردند و بینی و گوش‌هایش را بریدند و رهایش کردند تا بمیرد. او توسط کارگرانی که برای ارتش امریکا کار می‌کردند، نجات داده شد و تصویر چهره او روجلد مجلات و نشریات معروف شد و تبدیل به نماد مظلومیت زنان افغان شد.

اغفال یا شجاعت؟

این خلبان‌های بشاش که این در حال نوازش این توله‌سگ هستند، تنها یک روز بعد در 27 می سال 1945، مأموریت بی‌بازشگت کامیکازه را انجام دادند و هواپیماهای خود را به ناوهای آمریکایی کوبیدند. آنها بین 17 تا 22 سال سن داشتند.

در آن واحد، مردمان مختلف از این اعمال تفسیرهای مختلفی دارند: شجاعت و فداکاری برای میهن یا اغفال توسط راهبران سیاسی که بی‌جهت شهروندان خود را به جان هم می‌اندازند و خود در سنگرهای امن خود در آرامش آنها را هدایت می‌کنند، گویی که گیم بازی می‌کنند!

معصومیت

این عکس با نام چشمان یاقوتی را ونسا برستوف ارسال کرد و به زودی او را متهم کردند که چشم‌های این پسربچه را فتوشاپ کرده است! او با ارسال عکس‌های دیگری از همین پسر ثابت کرد که عکسش، اصالت دارد.

بله! آدم‌های تیره‌پوست هم می‌توانند چشمان آبی را داشته باشند، این حالت در جریان زالی چشمی یا زالی Nettleship-Falls و نیز بیماری چشمی یووئیت رخ می‌دهد. این حالت‌ها منجر به کاهش تراکم رنگدانه در عنبیه می‌شوند.

پذیرش واقعیت تلخ

این عکس در اردوگاه یهودی‌ها در اوکراین در سال 1941 گرفته شد و بعدها از آلبوم خصوصی یک سرباز آلمانی پیدا شد. پشت عکس نوشته شده بود: آخرین یهودی اردوگاه Vinnitsa.

تسکین

در اینجا عکس مشهور این جراح قلب را می‌بینیم که بعد از یک عمل پیوند قلب 23 ساعته، خسته اما خشنود از کاری کرده، روی صندلی نشسته و دستیارش در گوشه تصویر، روی زمین استراحت می‌کند.

یأس

زنی یهودی لهستانی دچار سوء تغذیه شدید، رها شده در گوشه پیاده‌رو. این عکس را یک سرباز آلمانی به نام هاینس جوئست در سال 1941 ثبت کرد.

شگفتی

این حالت صورت و چشم‌های هارولد ویتلز است، وقتی که برای اولین بار توسط یک سمعک توانست، صداهای پیرامون خود را بشنود. او از بدو تولد ناشنوا بود.

اضطراب

سال 1989، ورزشگاه هیلزبورو. جایی که حادثه ناگوار کشته شدن تماشاگران مسابقه فوتبال بین تیم‌های لیورپول و ناتینگهام فارست رخ داد. 96 نفر در جریان این حادثه کشته و 766 نفر زخمی شدند. پلیس متهم شد که با ناکارامدی‌اش مسبب اصلی حادثه بوده است.

معصومیت از دست رفته

پسر 8 ساله سوری، در حال سیگار کشیدن و حمل یک اسلحه کلاشنیکف در حومه شهر حلب.

تنفر

در مورد این عکس هم قبل در «یک پزشک» به صورت مشروح نوشته بودم. در اینجا یوزف گوبلز را می‌بینید. او بعد از اینکه متوجه شد یک خبرنگار، یهودی است، اینگونه با تنفر به او می‌نگرد.

احتیاط

این عکس مشهور شربت گل -دختر افغان- است که توسط استیو مک‌کوری در سال 1980 گرفته شد. از چشمان او حالت احتیاط و عدم اطمینان استنباط می‌شود.

شرم

شهروندان فرانسوی در حال تراشیدن موی سر زنی که متهم به رابطه با سربازان آلمانی است.

رنج

در طی جنگ ویتنام، ارتش آمریکا از ماده شیمیایی موسوم به عامل نارنجی، برای از بین بردن پوشش گیاهی این کشور استفاده کرد. دست‌کم 4.5 میلیون ویتنامی و نیز 2.5 میلیون آمریکا به خاطر تماس با این ماده شیمیایی خطرناک، دچار عوارض شدند. سه نسل از ویتنامی‌ها، هنوز گرفتار عوارض عامل نارنجی هستند. در این عکس یک دختر 9 ساله ویتنامی دچار ناهنجاری و بدشکلی به خاطر عامل نارنجی را می‌بینید.

صلح

عکسی از یک سرباز آمریکایی ناشناس که در 18 ژوئن سال 1965 در ویتنام گرفته شد. به نوشته روی کلاه و البته چشمان او دقت کنید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

عکس‌هایی از طراحی‌های داخلی و خارجی بسیار زیبا و بی‌نظیر

طراحی‌های داخلی و خارجی هم این روزها بسیار تکراری شده‌اند و فاکتورهایی مانند هزینه مواد، هزینه طراح و تخیل او و انتظارات سطح پایین کارفرماها از نظر کاربرد یا زیبایی‌شناسی آنها باعث می‌شوند که شاهد طراحی‌های تقریبا همسان در مجموع باشیم.…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
8 نظرات
 1. Amirhosein می گوید

  عالی بودن

 2. erfan می گوید

  واقعا تاثیر گذار بود . عالی !

 3. علی می گوید

  تشکر می کنم

 4. احسان می گوید

  عکس تعجب پسر ناشنوا جالب بود برام

 5. علی می گوید

  خیلی عالی … مستدام باشید !

 6. یوحنا می گوید

  تابناک بالاخره مطلب شما رو با ذکر منبع منتشر کرد. چندین بار مطالب رو بدون منبع منتشر می کرد که بنده به شخصه تذکر می دادم.
  http://tabnakbato.ir/fa/news/71583/%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D9%87%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B4%D8%A7%D8%B3%D8%AA

 7. Faeze می گوید

  سپاسگزارم خیلی خوب بود?

 8. پرهام می گوید

  جالب بود بیچاره اون دختر افغان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5