گوگل و فیس‌بوک، وبلاگ شما را اجتماعی می‌کنند

51

وب 2.0، کاربران اینترنت را اجتماعی کرده است، وب 2.0، توانسته است کاربران اینترنت را از قالب کسانی که در انزوا سایت‌ها را مرور می‌کردند و فقط با ایمیل و سرویس‌های چت با هم در ارتباط بودند، در بیاورد. سایت‌های اشتراک عکس و ویدئو، سایت‌های لینک‌پراکنی جمعی، شبکه‌های اجتماعی متنوع و ویکی‌ها، کاربران را تبدیل به جامعه‌ پویای تولیدکننده محتوا کرده است.

اما گوگل و شبکه اجتماعی فیس‌بوک تصمیمی گرفته‌اند که این بار روی وبلاگ‌ها متمرکز شوند. این دو هر کدام با شیوه خاص خود قصد دارند که هر وبلاگ و سایتی را تبدیل به یک شبکه اجتماعی کارا کنند.

تصور کنید که بدون دردسر بتوانید بتوانید یک شبکه اجتماعی از خوانندگان بسازید، با خوانندگان خود ارتباط برقرار کنید به آنها فرصت بدهید، یکدیگر را بشناسند و تصور کنید که بتوانید علایق وبلاگی هر خواننده خاص خود را دنبال کنید!

چنین چیزی تا پیش از این در حد رؤیا بود و صاحب سایتی که می‌خواست امکانات اجتماعی اینچنینی داشته باشد، نیاز به هزینه کردن صرف و وقت زیاد برای ایجاد چنین سیستمی بود. اما وب 2.0 و تحولات سریع آن، نوید دگرگونی‌های عجیبی را می‌دهند.

به خاطر اهمیت نقشه‌هایی که گوگل و فیس‌بوک برای ما کشیده‌اند، در این پست، به طور مشروح در این مورد توضیح خواهم داد. امیدوارم که صحبت‌هایم را تا انتها دنبال کنید:

Google Friend Connect: نام سرویسی است که گوگل به تازگی راه انداخته است. با Google Friend Connect افراد بیشتری جذب وبلاگ‌ها می‌شوند و امکان ارتباط خوانندگان وبلاگ‌ها با هم فراهم می‌آید.

Google Friend Connect چگونه کار می‌کند؟
هر خواننده می‌تواند با استفاده از حساب کاربری گوگل، یاهو، AIM یا OpenID خود، عضو شبکه اجتماعی یک وبلاگ شود. بعد از عضویت، هر خواننده می‌تواند، افراد دیگر را به عنوان دوست اضافه کند، برای دوستان خود کامنت بگذارد، لینک برای آنها بفرستد.

هر عضو وبلاگ می‌تواند، اشخاص دیگری را به شبکه اجتماعی وبلاگی شما دعوت کند و به این ترتیب بر اعضای شبکه شما و همچنین خوانندگان شما بیفزاید.

به ستون کناری وبلاگم نگاه کنید، در قسمت شبکه دوستان، شبکه دوستان من را که با استفاده از Google Friend Connect درست شده، می‌بینید. برای تست هم که شده به شبکه وبلاگی من بپیوندید!

چگونه Google Friend Connect را به وبلاگ خودم اضافه کنم؟
شیوه کار بسیار ساده است، کافی است به اینجا بروید و مراحل را یک به یک دنبال کنید:
– نخست باید آدرس و نام وبلاگ خودتان را بنویسید.
– سپس دو
فایل به شما معرفی می‌شوند، آنها را دانلود کنید و در فضای وبلاگ خودتان قرار بدهید.
– بعد خیلی سرراست، کدی به شما داده می‌شود. این کد را در جای مناسبی در وبلاگ خودتان می گذارید.

به همین سادگی شما صاحب یک شبکه اجتماعی می‌شوید! البته پیداست که وبلاگ‌نویس‌هایی که دومین اختصاصی ندارند، نمی‌توانند از این نعمت استفاده کنند، چون فضایی برای آپلود دوفایل در اختیار ندارند و به علاوه برای مثال سرویس محبوب وردپرس دات کام، اجازه گذاشتن کدها را نمی‌دهد. شاید در آینده گوگل فکری به حال این دوستان کرد!

دیگر چه؟!
Google Friend Connect، البته گجت‌های متنوعی دیگری هم دارد. مثلا در قسمت Social gadgets، گجتی است به نام Wall gadget، اگر این گجت را در وبلاگ اضافه کنید، هر عضو شبکه وبلاگی شما می تواند برایتان کامنت بگذارد.

نکند برای وبلاگ من کامنت نامناسب گذاشته شود! نکند عضو مزاحمی پیدا کنم!
این هم یکی از نگرانی‌های وبلاگ نویسانی خواهد بود که از این به بعد صاحبان شبکه اجتماعی مخصوص خودشان خواهند شد! خوشبختانه امکان بلوک کردن کاربران مزاحم و حذف کامنت‌های نامناسب وجود دارد.

——————————

Facebook Connect: در محبوبیت فیس‌بوک نباید اصلا شک کرد. فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان است و به جرأت پرکیفیت‌ترین آنها!

پروژه جدید فیس‌بوک یعنی Facebook Connect ، وبلاگ شما را صاحب ویژگی‌های منحصر به فرد فیس‌بوک خواهد کرد. هر خواننده شما می‌تواند در همان صفحه وبلاگ شما وارد حسابش در فیس‌بوک شود و دریابد که کدام یکی از دوست‌های خود در وبلاگ شما بوده‌اند و فعالیتی کرده‌اند. هر عضو سایت فیس‌بوک می‌تواند کامنت‌های خود را در وبلاگ شما، با دیگر دوستان خود در فیس‌بوک به اشتراک بگذارد.

به این ترتیب هم وبلاگ‌ها صاحب یک سیتم اجتماعی بی‌نظیر می‌شوند و هم فیس‌بوک بهره‌مند می‌شود، چرا که یا Facebook Connect حتی زمانی که کسی در فیس‌بوک نیست، دوستان خود را همراه دارد و همواره با تعدادی از آنهاست!

ایده‌ای درخشان:
فیس‌بوک واقعا ایده درخشانی دارد: تصور کنید که کسی سایتی برای گوش کردن به موسیقی درست می‌کند یا تصور کنید که کسی سرویسی برای اشتراک علایق سینمایی و یا ورزشی راه می‌اندازد.

تا پیش از این، این شخص برای اجرایی کردن کار خود باید 2 کار انجام می‌داد:
1- انبوهی از اطلاعات سینمایی، عکس یا موسیقی، جمع‌آوری می‌کرد و آنها را مرتب می‌کرد.
2- یک شبکه اجتماعی درست می‌کرد.

اما فیس‌بوک به صاحبان این سایت‌ها نوید داد که دیگر لازم نیست زحمت مرحله دوم را بر خود هموار کنند. آنها می‌توانند روی مرحله اول متمرکز شوند و کار درست کردن شبکه اجتماعی را به کاردان و متخصصش یعنی فیس‌بوک بسپارند!

به عبارت دیگر فیس‌بوک یک ایده انقلابی را ترویج داد: من اجتماعی می‌کنم،‌ تو فقط به کار خودت بچسب!

این کار برای کاربران ساده اینترنت هم بسیار مفید است. چرا که آنها دیگر مجبور نیستند که برای عضویت در هر سایت، ثبت‌نام کنند و برای شناساندن خود اطلاعات پروفایل را پر کنند. آنها کافی است که با همان نام کاربری و پسورد خود وارد این سایت‌ها شوند.

با Facebook Connect، چنین کاری تسریع خواهد شد و دامنه آن به وبلاگ‌های شخصی هم خواهد رسید.

موش گرفتن در راه رضای خدا؟!
شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا فیس‌بوک دنبال چنین کاری است. این سایت از اجتماعی کردن وب، چه سودی می‌برد. پاسخ این سؤال روشن است. فیس‌بوک با 120 میلیون کاربر در سراسر دنیا، می‌خواهد بر تعداد کاربران خود و در نتیجه سود ناشی از آگهی‌ها و عواید جانبی اضافه کند.

راستی می‌دانستید که فیس‌بوک سال قبل 235 میلیون دلار درامد داشته است؟!

آگهی‌های هوشمندانه:
واقعیت این است که آگهی دادن در شبکه‌های اجتماعی ریسک زیادی برای صاحبان صنایع و خدمات دارد، چرا که میزان کلیک روی آگهی‌ها و خرید به دنیال کلیک، نسبت به دیگر سایت‌ها، در شبکه‌های اجتماعی پایین‌تر است.

برای حل این مشکل 2 راه وجود دارد، یک راه اضافه کردن کل کاربران است. اما راه بهتر، هوشمندانه کردن نمایش آگهی‌هاست.

با Facebook Connect، مدیران فیس‌بوک و صاحبان آگهی‌ها پی می‌برند که هر کاربر سایتشان چه سلیقه‌ای دارد. در این صورت آنها برای کسی که 24 ساعته در وبلاگ‌های آی‌تی است، تبلیغ لپ‌تاپ و نسخه‌های جید نرم‌افزارها را نمایش می‌دهند و برای یک علاقه‌مند سینما، دی‌وی‌دی‌ها جدید را به عنوان آگهی در نظر می‌گیرند.

چگونه می‌توان Facebook Connect را به وبلاگ اضافه کرد؟
اضافه کردن Facebook Connect به سادگی Google Friend Connect نیست. البته در حال حاضر پلاگینی غیررسمی برای وردپرس نوشته شده است.

آخرین نسخه این پلاگین را می‌توانید از اینجا دانلود کنید، راهمای نصب را به صورت نوشتاری و ویدئویی می‌توانید در اینجا ببنید و بخوانید.

متأسفانه من نتوانستم به خاطر یک مشکل کوچک، این پلاگین را نصب کنم! با این همه آنقدر شبکه‌های اجتماعی وبلاگی گوگل و فیس‌بوک مشتاقم کرده‌اند که به فکر تغییرات جزئی در قالب هم افتاده‌ام!

با توجه به این که شرکت سیکس اپارت فعالانه در این پروژه مشارکت داشته است، کاملا قابل پیشبینی است که یک پلاگین مخصوص «ام تی» به زودی عرضه شود. همچنین باید منتظر انتشار یک پلاگین رسمی از سوی فیس‌بوک برای وردپرسی‌ها بود.

————————

تفاوت Facebook Connect با Google Friend Connect:
آشکارترین تفاوت این دو برای کاربران ایرانی اینترنت، عدم امکان استفاده از Facebook Connect به خاطر «در دسترس نبودن فیس‌بوک» است!

اما صرف‌نظر از این محرومیت آزاردهنده، تفاوت دیگری هم بین این دو وجود دارد: گوگل مثل فیس‌بوک یک شبکه اجتماعی مرکزی ندارد. گوگل گرچه به صاحب هر سایت و وبلاگ امکان می‌دهد که عضو جمع کنند و شبکه‌ای برای خود داشته باشند، اما شبکه‌ای که که در اختیار قرار می‌دهد، توانمندی‌ها و نقاط قوت فیس‌بوک را ندارد.

با این همه به خاطر آسانی نصب Google Friend Connect و همچنین در دسترس بودن آن، می توان انتظار داشت که شمار زیادی از وبلاگ‌های فارسی مجهز به این شبکه اجتماعی شوند.

کسی چه می‌داند، شاید به زودی وبلاگ‌نویس‌ها به جای اینکه به تعداد مشترکان فیدی یا بازدیدکنندگان خود بنازند، دغدغه ایجاد شبکه بزرگ‌تری با استفاده از Google Friend Connect را در سر بپرورانند!!

———————————–

ابزار اجتماعی‌ساز لزوما ما را اجتماعی نخواهد کرد!:
به عنوان سخن پایانی می‌خواستم روی این مسئله تأکید کنم که ابزارهای اجتماعی‌کننده‌ای که وب 2.0 به ما هدیه می‌دهد، لزوما باعث اجتماعی شدن ما به معنی واقعی کلمه نخواهند شد.

استفاده از هر فناوری، فرهنگ خاص خود را طلب می‌کند. در جایگاهی نیستم که به خود احازه نقد شیوه کاربری‌مان از سرویس‌های وب دویی را بدهم. اما به باور من، اشتراک و اجتماعی شدنی که منجر به تولید محتوای دست اول یا پردازش هوشمندانه اطلاعات نشود و ابزارهای اجتماعی‌کننده‌ای که همچون شمشیری دو لبه، گاهی به جای ترویج دوستی اسباب آزار کاربران و یا وقت‌گذرانی‌های بی‌هوده را فراهم کنند، از ارزش وب 2.0، نزد ما کم خواهند کرد.

این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم از ابزارهایی که در اختیارمان قرار می‌گیرد، چگونه استفاده کنیم.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصور کنید که در یک دنیای تخیلی، هری پاتر را استودیو جیبلی می‌ساخت

استودیو جیبلی یک استودیوی مشهور انیمیشن‌سازی ژاپنی است که به دلیل سبک هنری متمایز، داستان‌سرایی پر از تخیل و انیمیشن‌های هیجان‌انگیزش مشهور است. استودیو جیبلی که توسط هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا تأسیس شد، تعدادی از محبوب‌ترین فیلم‌های…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…

ایده‌های خوب و خلاقانه برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضای بیرونی خانه‌های و مجتمع‌های مسکونی و اداری

آیا تا به حال به دنبال الهام گرفتن برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضاهای بیرونی منزل خود بوده‌اید. آیا دوست داشته‌اید بتوانید به نوعی طبیعت را در فضاهای کوچک حیاط آپارتمان یا خانه ییلاقی خود ادغام کنید.در این صورت مجموعه این پست می‌تواند…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

چگونه با بدشانسی کنار بیاییم + گالری عکس از انواع بدشانسی‌ها!

کنار آمدن با بدشانسی یا شرایط ناگوار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به ما برای کنار آمدن با این شرایط کمک کند:احساسات بعد رخداد را بپذیرید: طبیعی است که هنگام مواجهه با بدشانسی احساس ناامیدی،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
51 نظرات
 1. آرش می گوید

  از این نوشته ی شما و بخش کمک گوگل اینطور برداشت کردم که امکان برقراری این سرویس روی بلاگر نیست درسته؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   @آرش, نه! بلاگر فکر کنم ویجتی برای گذاشتن شبکه تهیه کرده باشه، یا در آینده تهیه کنه.

   1. CIAvash می گوید

    @علیرضا مجیدی, نیازی به widget نداره. مراحل اضافه کردن مثل سایت های عادیه ، یعنی باید آدرس وبلاگ بلاگرتون رو وارد کنید و مرحله آپلود فایل ها رو رد کنید و بعد کد رو داخل وبلاگ قرار بدید.

    1. علیرضا مجیدی می گوید

     @CIAvash, ممنون

 2. Glimpser می گوید

  خیلی وحشتناکه ،
  سایت ها و بلاگ هایی از کارهای قدیم ، حتی اونهایی که برای تمرین و رفع کنجکاوی درست کرده بودم و بعد یوزر و پسش را داده بودم دست این و اون آورد که چشمام چهارتا شد من حتی ایجادشون رو هم فراموش کرده بودم چه برسه به اسم و ادرس . این دهکده جهانی لحظه به لحظه داره کوچک تر میشه و این برای تکه انداختن و در رفتن خیلی بده . طفلکی اونهایی که میخواهند زیرآبی برند و شناخته نشوند . فکر کنم جا داره 50 مقاله درباره چطوری خفتتو نگیرن برای هم شبکه ایها بنویسید .

 3. CIAvash می گوید

  البته وبلاگ های بلاگر نیازی به آپلود فایل ها ندارن و میشه در بلاگر از این سرویس استفاده کرد.

 4. پزشک78 می گوید

  آیا امکان استفاده از سایتهای اشتراک فایل برای آپلود کردن این فایلها وجود داره تا وبلاگهایی که صاحب خونه نیستن هم بتونن از این سرویس استفاده کنن؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   @پزشک78, نه، این فایل‌ها باید روی خود سایت آپلود بشن.

 5. احمد- ر - ف می گوید

  (ما به باور من، اشتراک و اجتماعی شدنی که منجر به تولید محتوای دست اول یا پردازش هوشمندانه اطلاعات نشود و ابزارهای اجتماعی‌کننده‌ای که همچون شمشیری دو لبه، گاهی به جای ترویج دوستی اسباب آزار کاربران و یا وقت‌گذرانی‌های بی‌هوده را فراهم کنند، از ارزش وب ۲/۰، نزد ما کم خواهند کرد.

  این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم از ابزارهایی که در اختیارمان قرار می‌گیرد، چگونه استفاده کنیم.)
  این چهار خط دکتر جان . مشکل ما همین چهار خطه باور کن .و اما بعد فکرش را بکن در لرستان باشی و از اجتماعی شدن و تولید محتوی و….. واسلام .در ضمن من کامنت ها را فقط برای شما می گذارم هر جا صلاح دانستید نمایش ندهید .

 6. علی تهرانی می گوید

  سلام. یکی از عالی ترین پست هایی بود که تا به حال اینجا خوانده بودم. یقینا ظرف مدت کوتاهی موج این تحرکات “اجتماعی ناک” به همه جا میرسه ولی همینطور که اشاره کرده بودید, استفاده از هر فناوری، فرهنگ خاص خود را طلب می‌کند. این فرهنگ به خودی خود خلق نمیشه و لازم هست که هوشمندانه توسط کسانی که مخاطب بیشتری دارند و به مسولیت خودشون واقفند بین کاربران مختلف بسط داده بشه. امیدوارم بین پیشتازان وبلاگستان, رقابتی جدید بوجود بیاد نه برای جذب مخاطب بیشتر و آمار بازدید بالاتر, که اینبار برای “تاثیر گذار” بودن. یقینا تلاش برای فرهنگ سازی موضوعی نیست که به سادگی به نتیجه برسه ولی در عین حال نسلی رو تحت تاثیر خواهد گذاشت.
  باور دارم که “شما” میتونید تاثیر گذار باشید.
  موفق باشیم

 7. علی تهرانی می گوید

  بزودی شاهد امکان استفاده از سرویس مشابهی از جانب مایکروسافت و “ویندوز لایو” خواهیم بود:
  http://connect.microsoft.com

 8. محمد تنهایی می گوید

  سلام ، من شما رو لینک کردم ، خوشحال می شم که شما هم منو لینک کنید

  با تشکر

 9. www.SorenPhoto.com می گوید

  سرویس خیلی جالبیه
  ———-
  http://www.SorenPhoto.com
  اولین و بهترین وب سایت عکس ایرانیان

 10. بهروز می گوید

  نمیدونم برای من اینطوریه یا برای همه…هر 2 تاشون با اینترنت اکسپلورر مشکل دارن…

 11. پیام می گوید

  سرویس بسیار جالبی است.
  همانطور که یکی از دوستان فرمودند، امکان اضافه کردن این سرویس به Blogger هم هست نیازی به افزودن کدها هم ندارد. نمونه آنرا می توانید در وبلاگ من مشاهده کنید.
  پیام

 12. آشین می گوید

  سلام. این یکی از بهترین پست های IT بود که این چند وقت خوندم. 2تا پیشنهاد، دوتا سئوال!
  1.در مورد جزیره گوگل و گوگل code هم به فکر باشید
  2.شما خودتون کدوم یکی لز نرم افزارهای download accelerator رو می پسندید و کلر می کنید؟DAP? IDA? IDM?

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   @آشین, من از IDM استفاده می‌کنم.

 13. حضرت والا مامبوجامبو می گوید

  من نمی دونم چرا هر چی ارائه می شه همه دم از فرهنگ می زنن خب کاربر این سرویس ها من و

  شما هستیم ما درست استفاده کنیم همه درست استفاده می کنن چنان می گیم تو گویی گوینده

  صاحب فرهنگ آنچنانی و دیگران بی فرهنگ در استفاده از تکنولوژی ، به تجربه اثبات شده کسانی

  که سنگ فرهنگ درست استفاده کردن از تکنولوژی را به سینه می زنن خود در استفاده چنان می

  کنن که بی فرهنگ ترین فرد هم انجام نمی دهد .

  1. احمد- ر - ف می گوید

   @حضرت والا مامبوجامبو, -با سلام قربانت گردم حضرت .قضییه فرهنگ خیلی جدیه چون 1- ما ملت اب زیرکاه هستیم . 2-من هنوز در دور و بر خودم یکی را پیدا نکردم که در مورد این مسایل با هم حرفی بزنیم شانس که بیاورم طرف می پرسه فیلم (…) هم داره؟ ها ای کلک قایم نکن .–پس بدان که اب مان برده ست یا شاید خوابمان برده است.والسلام

   1. آقا امین می گوید

    @احمد- ر – ف, قسمت (…) باحال بود! :)))

 14. چشم شيدا می گوید

  منتظرم واسه وردپرس هم درست بشه

 15. فرید می گوید

  چطور میشه رو بلاگفا این فایل ها رو آپلود کرد؟ من که هرچی زور زدم نفهمیدم. لطفا به داد این بینوا برسید. متشکرم

 16. مَتَتی می گوید

  دکتر عزیز
  من کد اون دو تا فایل رو عین کدهای جاوا گذاشتم رو وبلاگم. بعد هم نصب کردم. تا الان هم درست جواب داده. پس شاید هم کار کنه برا بلاگریها

 17. محمد شریفی می گوید

  با سلام
  دیدم بیشتر دوستان گله داشتند که این سرویس برای وبلاگهایی که از سرویس های رایگان استفاده میکنند نمیشه استفاده کرد.
  من هم یک آموزش کوچک رو در سایتم برای رفع این مشکل گزاشتم که امیدوارم براتون مفید باشه
  http://deva.ir/

 18. محسن می گوید

  هنوز چیز جالبی ندیدم ولی احساس خوبی دارم.

 19. عادل می گوید

  جالب بود و امیدوارم همیشه اینطور باشد :دی

 20. قربانی می گوید

  سلام .
  با تشکر از مطلبتون .
  اما از این سرویس نمیشه برای بلاگفا استفاده کرد .

 21. اکبر یارمحمدی می گوید

  سلام آقای دکتر
  با اجازه از شما من از این مطلبتان در وبلاگم با ذکر منبع استفاده کردم.
  دلیلش هم این بود که سرویس بلاگ اسکای به دوستان امکان استفاده از این امکان گوگل را فراهم آورده است.
  http://akdi.blogsky.com/1387/10/21/post-414/
  از این بابت از شما سپاسگزارم.

 22. حسین می گوید

  سلام
  جالب بود استفاده کردیم

 23. Mmahdi می گوید

  مثل همیشه حرف نداشت

 24. بهرام خسروی می گوید

  سلام – از سایت خوبت بازدید کردم و از مطالب خوبت استفاده کردم اولا ممنون دوما” یه سوال داشتم: من از بلاگها استفاده میکنم از یه پوسته ای استفاده کرده ام که برام جالبه. ولی مشکلم اینه که نمی خوام اسامی برگه هام روی سر برگ وبلاگم نوشته بشه. یه جلوه بدی داره! میشه منو راهنمایی کنید چطور این اسامی رو از روی سربرگ وبلاگم حذف کنم ولی در ستون کناری اونا رو داشته باشم… ممنون میشم

 25. امید می گوید

  سلام میشه لطف کنی کدقسمت نظراتتو بهم بدی؟

 26. وب نوشت می گوید

  به امتحانش می ارزه …

 27. نرگس می گوید

  من نمی تونم واردفیس بوک بشم چیکارکنم؟

 28. نرگس می گوید

  ببخشید چراهرچی کدکاربری رومیزنم میگه دوباره واردکنیدوخطادرکدکاربری خب چیکارکنم لطفایکی کمکم کنه .

 29. کورش می گوید

  چرا فیس بوک الان 6 سایت پربازدید در ایران است

 30. 3 سوت دانلود می گوید

  سلام. برای وردپرس هم میشه استفاده کرد؟

 31. شلم شوربا می گوید

  مطلب فوق العاده ای بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5