یادداشت سینمایی آخر شب

9

این پست را بیشتر به خاطر فرار از وقفه نویسندگی چند روزه‌ام می‌نویسم!:

امروز مطلب جالبی در مورد فروش فیلم‌های علمی تخیلی در سال ۲۰۰۸ خواندم. سال ۲۰۰۸، ۲۰ فیلم پرفروش سال مجموعا ۳.۷ میلیارد دلار فروش کردند، جالب است که ۲.۵ میلیارد دلار از این مبلغ از آن فیلم‌های تخیلی بوده است.

این میزان فروش فیلم‌های علمی-تخیلی بسیار بیشتر از سال‌های دهه ۹۰ میلادی است. شاید پیشرفته‌تر شدن جلوه‌های ویژه که امکان روی پرده بردن ناممکن‌ترین داستان‌ها را می‌دهند و شاید نیاز روز افزون آدمی به خیال‌پردازی باعث این میزان اقبال شده باشد.

سال ۲۰۰۸ را در شرایطی به پایان می‌بریم که تازه اکران موج اکران فیلم‌های مطرح شروع شده است. به جرأت می‌شود گفت که فیلم‌هایی که این یکی دو ماه به نمایش درخواهند آمد، از لحاظ کیفیت بسیار برتر از فیلم‌های اکران تابستانی هستند و اصولا سنت هالیوود بر این منوال است.

بچه عوضی کلینت ایستوود، فراست/نیکسون ران هاوارد، مورد عجیب بنجامین باتن جناب فینچر، میلک گاس ون سنت، کتابخوان استفین دالدری، میلونر زاغه‌نشین دنی بویل، کشتی‌گیر دارن آرنوفسکی، الکی خوش مایک‌لی، مسیر انقلابی سام مندس، استرالیای باز لورمن، فیلم‌های مهمی هستند که فکر می‌کنم به جز دو تا از این فیلم‌ها هنوز نسخه باکیفیت هیچ کدام را نتوان از اینترنت دانلود کرد. طرفدار هر نوع ژانر سینمایی که باشید، قطعا در انتظار دیدن دو سه تا از فیلم‌ها هستید.

«بچه عوضی» را دیده‌ام، در میان این فیلم‌ها اما خودم بالشخصه خیلی منتظر فیلم‌های «استرالیا» و همچنین «مورد عجیب بنجامین باتن» هستم. انتظار می‌رود فینچر بعد از فیلم نه‌چندان موفق «زودیاک»، بار دیگر با اوج بازگردد. در این فیلم سال‌های بعد از شاهکاری به نام «هفت»، فینچر بار دیگر از برد پیت استفاده می‌کند. بازیگر نقش اول زن هم کسی نیست جز کیت بلانشت. بنابراین با این کارگردان و این بازیگرها باید در انتظار فیلم خوبی بود.

داستان فیلم مورد عجیب بنجامین باتن، در مورد مردی است که هنگام تولد ۸۰ ساله است و همانطور که زمان سپری می‌شود، جوان‌تر و جوان‌تر می‌شود.

 
9 نظرات
 1. جعفر می گوید

  من که شخصا منتظر دیدن بنجامین باتن هستم .نمیدونم تریلر فیلمو دیدید یا نه ولی ادم در مقابل همون تیکه های کوتاه فیلم میخکوب میشه . من خیلی جاها خوندم این فیلم یکی از امید های ۱۰۰% اسکار امساله.

 2. رضا می گوید

  به شخصه منتظرم Eagle Eye رو ببینم اما از بین اینهایی که این بالا عنوان شد کتابخوان و مسیر انقلابی رو مشتاق دیدارم ضمن اینکه مگر می شود از کارهای حضرت فینچر گذشت.

 3. فرید عباسی می گوید

  دکتر شما که ماشالله انگلیسیتون خوبه. اسم صحیح تر این فیلم “سرگذشت عجیب بنجامین باتن” است نه “مورد عجیب…”.
  عزت زیاد…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   والا این کیس را نمی‌شه دقیقا سرگذشت ترجمه کرد و این ترجمه هم اشتباهه. کیس در دنیای پزشکی اصطلاح پرکاربردی هست، مثلا می‌گن کیس فلان بیماری عصبی یا کیس فلان بیماری کلیوی. حتی من دیدم که فیلم را «مورد پزشکی …» هم ترجمه کردن.

 4. وحید می گوید

  داستان فیلم منو شوکه کرد چه برسه به خود فیلم

 5. سولوژن می گوید

  The Curious Case of Benjamin Button را امشب دیدم. به نظرم فیلم زیبایی بود و دیدن‌اش پیش‌نهاد می‌شود. راجع به فیلم چیزی نمی‌گویم جز این‌که باید انتظار فیلم‌ای متفاوت از دیگر فیلم‌های فینچر را داشته باشید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اوه من را مشتاق‌تر کردی فیلم را ببینم.

 6. arash می گوید

  مطمئنم این فیلم یک شاهکار تمام عیار خواهد بود
  هنور از اکران ۴ روز بیشتر نگذشته که با ۷۰۰۰ رای تو imdb بهش ۸.۷ میدن که تا این لحظه جز ۸۵# هاست!
  نامزد ۵ golden glob شده
  اسکار هم که دیگه مشخصه!
  در یک کلام: ………………………………….((فقط فینچر))!!
  (راجع به متن البته بعد از se7en برد پیت در شاهکار fight club هم با دیوید جان فینچر کار کرد)

 7. محمد می گوید

  به نظر فیلمی در حد فیلمه هفت در بیاد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.