به‌سوی اسکار ۸۲

22

 

فرانک مجیدی: در شرایطی که روزهاست سایت imdb شمارش معکوس تا آغاز مراسم اسکار را آغاز کرده، هیجان سازندگان فیلم‌ها و سینما دوستان لحظه به لحظه بیشتر می‌شود. مجریان امسال مراسم هم استیو مارتین و الک بلدوین هستند. بسیاری از فیلم‌ها و نامزدهای اسکار، در مراسم گلدن گلوب هم کاندید بودند که درباره‌ی آن پیش‌تر نوشته‌ام. امروز سعی می‌کنیم نامزدها را از جهاتی دیگر بشناسیم.

– بهترین فیلم سال:

آواتار (Avatar): به‌زودی از فیلم گران‌قیمت و پرخرج و پرفروش به تفصیل مطلبی خواهیم داشت. این فیلم با جلوه‌های ویژه‌ی عظیمش، جلوه‌های ویژه‌ی «ارباب حلقه‌ها» را از یادها خواهد برد. آواتار حاصل سکوت یک دهه‌ای «جیمز کامرون» و «جون لندو» است. این دو پیش‌تر در فیلم «تایتانیک» هم با هم همکاری کرده‌اند.

 

بدون مراقب (The Blind Side): فیلمی درباره‌ی یک بی‌خانمان که تبدیل به یک بازیکن فوتبال آمریکایی می‌شود. این فیلم از روی کتابی به قلم «مایکل لوییس» ساخته شده و به‌رغم آن‌که کارگردانش، کارنامه‌ی عریض و طویلی ندارد، توانسته کاندید بهترینِ سال شود.

بلوک ۹ (District 9): هر چند با فیلم کارگردانی شده‌ی «پیتر جکسن»، «استخوان‌های دوست‌داشتنی»، برخورد سردی شد، اما فیلمی که به همراهی «کارولین کانینگهام» تهیه کرده، در لیست بهترین‌هاست. داستان به اقامت اجباری موجودات فضایی در زمین مربوط می‌شود.

یک آموزش (An education): این فیلم انگلیسی هم بسیار مورد توجه قرار گرفته. فیلم ما را با زندگی یک دختر دهه‌ی شصت در لندن آشنا می‌کند که زندگیش دچار دگرگونی‌هایی می‌‌شود.

قفسه‌ی درد (The Hurt Locker): او هم مانند همسر سابقش، «جیمز کامرون»، تهیه‌کننده‌ی فیلم خودش بوده. هرچقدر آواتار در گلدن‌گلوب موفق بود، قفسه‌ی درد هم در بافتا جوایز را درو کرد. باید دید این‌بار کدامیک بر دیگری پیروز می‌شود.

 

حرامزاده‌های بی‌شرف (Inglorious Basterds): فیلم تارنتینو به تهیه‌کنندگی «لورنس بِندِر» شکست بدی در گلدن‌گلوب خورد و از قیافه‌ی عصبانی تارنتینو می‌شد فهمید که فیلمش هیچ جایزه‌ای نبرده و باید به اسکار امیدوار باشد.

پرشس (Percious): این داستان اقتباسی تا امروز ۶۰ نامزدی داشته و ۵۳ جایزه برده و در ۶ رشته هم نامزد اسکار شده. داستان دختری بسیار درشت‌اندام سیاهپوست در محله‌ی هارلم که برای دومین دفعه باردار شده و بی‌سواد است.

یک مرد جدی (A serious Man): خب، جای کوئن‌ها با یک فیلم کوئنی و کمدی سیاه خاصشان معمولاً در اسکار هرگز خالی نمی‌ماند.

بالا (Up): هرچند بعید است یک انیمیشن بهترین فیلم سال شود، اما باز نام این فیلم به تهیه‌کنندگی «جوناس ریورا» بین نامزدهای این رشته مطرح شده.

بالا در آسمان (Up In The Air): برد ۴۴ جایزه و نامزدی در ۶ رشته‌ی اسکار نشان‌دهنده‌ی ساختار قوی این فیلم است.

– بهترین بازیگر مرد

جف بریجز: او برای «دل دیوانه» نامزد شده. او پسر بازیگر شناخته‌شده‌ی تلویزیون، «لوید بریجز» است و تا به‌حال برای ۵ اسکار نامزد شده. اخیراً در ویدئوکلیپ "We Are The World" به نفع آسیب‌دیدگان هائیتی هم همکاری کرده‌است.

جرج کلونی: بخاطر «بالا در آسمان» نامزد شده. با آن‌که پدرش در تلویزیون کار می‌کرد، اما توسط پسرخاله‌اش پایش به بازیگری باز شد. این بازیگر ۴۹ ساله بخاطر شیک‌پوشی و تیپش طرفداران خاص خود را دارد و دوستان صمیمیش «مارک والبرگ»، «برد پیت» و «جولیا رابرتز» هستند. او مستند زیبای «شن و افسوس» (The Sand & Sorrow) را هم تهیه کرده‌است.

کالین فرث: برای «یک مرد مجرد» (A Single Man) نامش در این بخش مطرح شد. پدر و مادر او هر دو استاد دانشگاه بودند. جدیدترین جایزه‌اش برای این فیلم، جایزه‌ای است که برای همین عنوان در جشنواره‌ی بافتا دریافت کرد.

مورگان فریمن: بازیگر ۷۲ ساله‌ی آمریکایی نقش نلسون ماندلا را در «شکست‌ناپذیر» (Invictus) ایفا کرد. اولین شغلش تایپ کردن بود. فریمن به‌خوبی به زبان فرانسوی مسلط است. او جایزه‌ی اسکارش را در قفسه‌ای نگاه می‌دارد که دوستش پیش از برگزاری مراسم در سال ۹۸ برایش ساخته بود و پیش‌بینی کرده‌بود حتماً برنده می‌شود. او با دیدن فیلم‌های «گری کوپر» به بازیگری علاقمند شد.

جرمی رِنِر: این بازیگر ۳۹ ساله، برای فیلم «قفسه‌ی درد» که در آن نقش ویلیام جیمز را بازی کرده نامزد این بخش است.

– بهترین بازیگر زن

ساندرا بولاک: برای «بدون مراقب»، نامزد این بخش شده. مادر او یک خواننده‌ی اپرای آلمانی بود، و خود او در کودکی آموزش رقص باله دیده اما از فیلم‌های موزیکال متنفر است.

هلن میرن: خانم میرن برای «ایستگاه آخر»، فیلمی درباره‌ی روزهای آخر حیات لئون تولستوی نامزد این بخش است. پدربزرگ روس او در زمان جنگ جهانی اول به لندن مهاجرت کرد و نام خانوادگی واقعی او هم میرنوف است. او برای بازی در «ملکه» جایزه‌ی اسکار را برده‌بود. درباره‌ی فیلم «ایستگاه آخر» می‌گوید: «بیشترین دیالوگی که سوفیا دارد این است: چرا باید ساده باشه؟ تو کار و زندگی منی و منم برات همینطورم. این عشقه! و فکر می‌کنم توصیف هوشمندانه‌ای باشد. چون این کار است. و در ازدواج پستی‌ها و بلندی‌های متفاوتی هست.»

کری مولیگان: او کاراکتر جنی در فیلم «یک آموزش» است. اولین بازی این بازیگر ۲۳ ساله، علی‌رغم عدم رضایت خانواده‌اش و ترسشان از ورود فرزندشان به سینما در فیلم «غرور و تعصب» اولین تجربه‌ی بازیگریش رادر کنار «کایرا نایتلی» و «جودی دنچ» کسب کرد.

گابوری سیدایب: این دختر درشت‌اندام سیاه‌پوست در اولین فیلمش «پرشس» توانست نظر داوران را جلب کند. او که مصائب مادرش را که یک بازیگر خیابانی است دیده‌بود، ترجیح می‌داد یک شغل دفتری داشته‌باشد تا امنیت شغلیش تضمین شود. او توسط یک دوست به پروژه‌ی این فیلم معرفی شد. پس از این پروژه، او در پروژه‌ی «فریاد در آسمان» (Yelling To The Sky)هم همکاری خواهد کرد.

مریل استریپ: بانو استریپ، جولیا چایلد دوست‌داشتنی «جولی و جولیا». پنهان نمی‌کنم که دوست دارم او برنده‌ی این بخش باشد. او ۱۵ بار نامزد اسکار شده که از این تعداد، دو بار برای «کرایمر علیه کرایمر» و «انتخاب سوفی» این جایزه را از آن خود کرده. او پیش از آن‌که هنرپیشه شود، پیشخدمت هتل «سامرست» در نیوجرسی بود. پسر بزرگش، هنری، عضو یک گروه راک است و دخترانش مری و گریس هم به بازیگری روی آورده‌اند و تنها دختر کوچکش، لوئیزا، هنوز تمایلی به هنرپیشگی نشان نداده‌است. «دایان کیتون» او را نابغه‌ی نسل خود می‌خواند! دوستان صمیمی او «جیم کری» و «نیکول کیدمن» هستند.

– بهترین بازیگر مرد در نقش مکمل

مت دیمن: بازی در فیلم «شکست‌ناپذیر» او را نامزد این بخش کرده‌است. او و «بن افلک» از کودکی با هم دوست هستند. دیمن بخاطر «ویل هانتینگ خوب» برنده‌ی اسکار شده. بخاطر فیلم «استعداد آقای ریپلی» ۳۰ پاوند وزن کم کرد و نواختن پیانو را آموخت. در مجموع بازیگری است که بخاطر نقش‌هایش زیاد تغییر وزن می‌دهد.

وودی هرلسن: برای بازی در فیلم پیام‌رسان (The Messenger) نامش در این بخش ذکر شده. یک بار بخاطر رقصیدن در خیابان و ایجاد ترافیک در سال ۱۹۸۳ دستگیر شد!

کریستوفر پلامر: این هنرپیشه‌ی اهل کِبِک کانادا، نقش «لئو تولستوی» در «ایستگاه آخر» را بازی کرده‌است. دخترش، آماندا پلامر، هم بازیگر است. او در سال ۲۰۰۴ مدرک دکترای حقوق افتخاری را از دانشگاه اونتاریو گرفت. در سال ۲۰۰۵ او و دخترش همزمان نامزد جایزه‌ی امی شدند و تنها دخترش برنده شد.

استنلی توچی: او جرج هاروی فیلم «استخوان‌های دوست‌‌داشتنی» است. توچی در سال ۲۰۰۹ همسرش را بخاطر ابتلا به سرطان از دست داد و حال با سه فرزندش زندگی می‌کند. او تا بحال دو جایزه‌ی امی و دو گلدن‌گلوب را از آن خود کرده است.

کریستوف والتز: او نقش سرهنگ هانس لاندا را در «حرامزاده‌های بی‌شرف» بازی کرده.

– بهترین بازیگر زن در نقش مکمل

پنه‌لوپه کروز: او در فیلم «نه» بازی کرده. پیش‌تر جایزه‌ی همین بخش را برای «ویکی کریستینا بارسلونا» از آن خود کرده‌است. اصولاً زندگی پرحاشیه‌ای دارد و از «تام کروز» بگیرید تا «خاویر باردم» ارتباطاتی داشته. خیلی هم با دیدن کاراکتر «کارلا» این شخصیت از او دور از انتظار نیست!

ورا فارمیگا: بخاطر فیلم «بالا در آسمان» نامزد این بخش شده. او اصلیت اوکراینی دارد و تا شش سالگی هم هرگز انگلیسی حرف نمی‌زد! فارمیگا از سال ۱۹۹۶ بازیگری را آغاز کرد. او در سال ۲۰۰۴ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در جشنواره‌ی ساندنس شد.

مگی گیلنهال: بازیش در فیلم «دل دیوانه» چشم داوران را گرفت. اولین بار در فیلم پدرش، «استیفن گیلنهال»، به نام «واترلند» در سال ۱۹۹۲ بازی کرد. او خواهر بزرگ‌تر «جیک گیلنهال» است و در سال ۲۰۰۱ در فیلم «دانی دارکو» نقش خواهر و برادر هم را بازی کردند و در فیلم «زن خطرناک» به کارگردانی پدرشان و Homegrown هم هم‌بازی شده‌اند . آن‌ها اولین خواهر و برادری هستند که نامزد اسکار شده‌اند.

آنا کندریچ: او هم در «بالا در آسمان» بازی کرده‌است. او بیشتر بخاطر اجراهایش در برادوی شناخته می‌شود.

مونیک: او برای بازی در نقش مادر «پرشس» تمام جوایز ریز و درشت را این روزها درو کرده و بعید نیست یک اسکار هم به آن‌ها بیفزاید.

– بهترین کارگردانی:

کاترین بیگلو: کارگردان «قفسه‌ی درد». او پس از جدایی از کامرون، ازدواج نکرد. اولین زنی است که جایزه‌ی DGI را برای بهترین کارگردانی گرفته و چهارمین زنی است که در مقام کارگردان، نامزد اسکار می‌شود.

جیمز کامرون: کارگردان «آواتار» به این اندازه هم وفادار نبود و پس از بیگلو، دو بار دیگر هم ازدواج کرد، هرچند قبل از او هم دو با دو نفر دیگر ازدواج کرده‌بود! با کار در پروژه‌های ترمیناتور، علاقمندی خود را به ژانر علمی- تخیلی نشان داد و کارگردانی «تایتانیک» برایش شهرت و موفقیتی عظیم به‌بار آورد. قرار بود پروژه‌ی «مرد عنکبوتی» را اجرا کند، اما طرح او بسیار خشن تلقی شد و با اجرای پروژه توسط «سام ریمی» موافقت شد. دلش می‌خواست «سیاره‌ی میمون‌ها» را بازسازی کند، اما این طرح هم به «تیم برتون» رسید.

لی دنیلز: کارگردان سیاهپوست داستان «پرشس» هم این‌روزها از موفقیت فیلمش خوشحال است. در فیلم Shadowboxer اولین همکاریش را با مونیک انجام داد و در فیلم «تنسی» هم با «مریا کری» کار کرد. او دومین کارگردان آفریقایی- آمریکایی است که کاندید اسکار بهترین کارگردانی می‌شود و اولینشان هست که فیلمش بعنوان بهترین فیلم سال در اسکار نامزد شده.

جیسن ریتمن: این کارگردان خوش‌قیافه‌ی جوان، استعداد مسلّم کشف‌شده‌ی سال‌های اخیر است که ابتدا با «جونو» و بعد با «بالا در آسمان» نگاه‌ها را بسوی خود برگردانده. پدرش، ایوان ریتمن، هم کارگردان بود. درباره‌ی فیلم‌هایش می‌گوید: «نمی‌خواهم فیلمی بسازم که شما را به جواب برساند. اگر پیامی در فیلم‌هایم باشد –که امیدوارم این‌طور نباشد- این است که فکری باز داشته‌باشیم»

کوئنتین تارنتینو: کارگردان «حرامزاده‌های بی‌شرف»، با فیلم «قصه‌های عامه‌پسند» حسابی معروف شد و ده سال پس از برنده شدن این فیلم در جشنواره‌ی کن، داور ارشد مسابقات آن جشنواره شد. او علاوه بر فیلم‌های محبوب «بیل را بکش» یک سکانس از فیلم دوست صمیمیش، «رابرت رودریگوئز»، یعنی «شهر گناه» را هم کارگردانی کرده. او کارگردانی فیلم‌های «سرعت» و «مردان سیاه‌پوش» را رد کرد. می‌گوید: «من جیمز کامرون نیستم و مثل او فکر نمی‌کنم، او هم مثل من فکر نمی‌کند. ولی اگر قرار بود داخل ماشین زمان بروم و مثل او فکر کنم، و آنچه را انجام دهم که او می‌کند، فوق‌العاده می‌شد!»

– بهترین فیلمنامه

گنجه‌ی درد: «مارک بُل» برای این بخش نامزد شده. او تمایلات ضد جنگ خود را پیش‌تر با نوشتن فیلمنامه‌ی «در دره‌ی خدا» هم نشان داده‌بود.

حرامزاده‌های بیشرف: فیلمنامه‌اش را خود کوئنتین تارنتینو نوشته‌است.

پیام‌رسان: در سالی که فیلم‌های جنگی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، «الساندرو کامن» و «اورِن موومن» برای این جایزه نامزد شده‌اند.

یک مرد جدی: برادران کوئن در همکاری دوباره‌ با هم، برای این فیلم جاسوسی- کمدی نامزد هستند.

بالا: انیمیشن دوست‌داشتنی سال گذشته، نام‌های «باب پیترسن»، «پیت داکتر» و «تامس مک‌کارتی» را مطرح کرده‌است.

– بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی

بلوک ۹: «نیل بلامکمپ»، کارگردان فیلم، به همراهی «تری تُچِل» نامزد این بخش هستند.

یک آموزش: «نیک هورن‌بای» انگلیسی نامزد این بخش است.

در یک حلقه (In A Loop): «تونی روچ»، همسر سابق «ورا فارمیگا» به همراه «آرماندو یانوچی»، «سیمون بلک‌ول» و «جس آرمسترانگ» نامزد این بخش هستند.

پرشس: کتاب سپفایر را جفری فلچر برای فیلمنامه شدن بازنویسی کرد.

بالا در آسمان: کارگردان فیلم، جیسن ریتمن، با همکاری «شلدن ترنر» فیلم‌نامه‌ی فیلم را نوشته‌اند.

– بهترین فیلمبرداری

آواتار: «مائورو فیوره» واقعاً کار عظیمی در این فیلم انجام داده. فیلمبرداری هوایی او فوق‌العاده بود.

روبان سفید (Das Weisse Band): یکی از نامزده‌های این فیلم آلمانی در جشنواره‌ی امسال، بخاطر فیلمبرداری «کریستین برگر» است.

هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه (Harry Potter & The Half- Blood Prince): «برونو دل‌بانل» این فیلم را فیلمبرداری کرده.

قفسه‌ی درد: «بری آکیورد» فیلم جنگی خانم بیگلو را فیلمبرداری کره‌است.

حرامزاد‌ه‌های بی‌شرف: یکی از هشت نامزدی این فیلم در اسکار، بخاطر فیلم‌برداری «رابرت ریچاردسن» است.

– بهترین تدوین:

آواتار، بلوک ۹، قفسه‌ی درد، حرامزداه‌های بی‌شرف و پرشس در ان بخش نامزد هستند.

– بهترین کارگردانی هنری

آواتار، توهم دکتر پارناسوس (The Imaginarium Of Doctor Parnassus) که آخرین فیلم هیث لجر فقید است، نُه، شرلوک هلمز(Sherlock Holmes) ، و فیلم انگلیسی ویکتوریای جوان (The Young Victoria) در این زمینه اسکار گرفته‌اند. پیش‌تر گفته‌ایم که «جان مایر» در فیلم نُه، دو بار این جایزه را از آن خود کرده و دو بار هم کاندید دریافت این جایزه شده‌است.

– بهترین طراحی لباس

ستاره‌ی درخشان (Bright Star)، Coco Avant Chanel، توهم دکتر پارناسوس، نُه و ویکتوریای جوان در این بخش به رقابت می‌پردازند. این قسمت، جزو معدود بخش‌هایی است که آواتار در آن شرکت ندارد، و خب، دو تکه پارچه که تن بازیگران مجازی بود که دیگر طراحی نمی‌خواهد!

– بهترین گریم

یکی از دو فیلم سال ۲۰۰۸ که در این بخش شرکت کرده‌اند، فیلم نخست‌وزیر (Il Divo) محصول ایتالیا است که پیش‌تر درباره‌ی آن پستی در این وبلاگ نوشته شده. سفر ستاره‌ای (Star Trek) و ویکتوریای جوان از شرکت‌کنندگان دیگر در این بخش هستند.

– بهترین موسیقی

آواتار: بخش موسیقی یکی از بخش‌های مورد علاقه‌ی من در توزیع جوایز است. «جیمز هورنر» آهنگسازی فیلم کامرون را بر عهده داشته‌است. او از ۵ سالگی نواختن پیانو را آموخت و دکترای آهنگسازی و تئوری آن را از دانشگاه UCLA اخذ کرد. معروف است که او بسیاری از کارهایش را بر اساس آوای بی‌کلام زنانه می‌سازد، که این کار را در آثار مشترک «انیو موریکونه» با «دولچه پونتس» بسیار دیده‌ایم . او چندین ساوندترک فیلم آواتار هم به همین شکل ساخته شده‌است. هورنر با کامرون برای «تایتانیک» نیز همکاری کرده‌بود.

آقای فاکس شگفت‌انگیز (Fantastic Mr. Fox): «الکساندر دسپلت» در این بخش نامزد شده‌است. او از مادری یونانی و پدری فرانسوی در فرانسه متولد شد و نواختن پیانو را از ۵ سالگی آموخت.

قفسه‌ی درد: «مارکو بلترامی» و «باک ساندرز» در این بخش نامزد شده‌اند. بلترامی درباره‌ی آهنگ‌هایش می‌گوید: «من تقریباً با زبان موسیقیایی خودم حرف می‌زنم. فیلم این پتانسیل را دارد که به من اجازه دهد ایده‌هایم را کشف کنم، که این بسیار جذاب است.»

شرلوک هلمز: و باز نام آهنگساز محبوب من، «هانس زیمر»، تکرار شده‌است! نام خانوادگی او در آلمانی به معنای اتاق است. او آهنگسازی برای فیلم را در کنار «استنلی میرز» از «رختشوی‌خانه‌ی زیبای من» (My Beautiful Laundrette) در سال ۱۹۸۵ آغاز کرد. ساخت موسیقی فیلم «مرد بارانی» (Rain Man) برایش شهرت و جوایز متعددی به بار آورد. او در سال ۱۹۹۴ موسیقی فیلم «شیر شاه» را ساخت که ۱۵میلیون نسخه از ساندترک آن در دنیا فروخته‌شد و او را به جایزه‌ی اسکار و گلدن‌گلوب رساند. او موسیقی متن «شاهزاده‌ی مصر»، انیمیشنی درباره‌ی حضرت موسی و «داستان کوسه» را هم ساخته‌است. همکاری او با «ریدلی اسکات» از فیلم به‌یادماندنی «گلادیاتور» آغاز شد که بخاطر آن نامزد اسکار و گرمی شد و جایزه‌ی گلدن‌گلوب را ربود. او برای «سقوط شاهین سیاه» هم آهنگ ساخت. در کمال تعجب موسیقی خارق‌العاده‌ی او برای «آخرین سامورایی» نامزد اسکار نشد و در اندک نامزدی‌هایش در جشنواره‌های مهم دیگر، جایزه‌ای کسب نکرد، با این‌حال از دید منتقدان امتیاز کامل ۱۰۰ را کسب نمود! «استیون اسپیلبرگ» طرفدار دو آتشه‌ی کارهای او است. زیمر می‌گوید: «اگر اتفاقی بیفتد که نتوانم برایش موسیقی بسازم، خودم را می‌کشم! این تنها یک شغل یا سرگرمی نیست. این دلیلی است که بخاطرش صبح‌ها برمی‌خیزم!»

بالا: «مایکل گیاکینو» و آن تک‌نوازی پیانوی ابتدای انیمیشن بالا که بسیار شنیدنی از آب در آمد هم نامزد این بخش هستند. او اولین آهنگساز بازی‌های ویدئویی است که نامزد اسکار می‌شود.

– بهترین آواز اوریجینال نوشته‌شده

ترانه‌ی The Weary Kind از «دل دیوانه»، ترانه‌ی Lion De Paname از فیلم فرانسوی موزیکال Fauburg 36 (در این فیلم، توتوی «سینما پارادیزو» که حالا دیگر خیلی پیر شده هم بازی می‌کند)، ترانه‌ی Take It All که «ماریون کوتیارد» در «نُه» اجرا کرده، Almost There و Down In New Orleansاز انیمیشن «شاهزاده خانم و قورباغه» (Princess & The Frog) به رقابت می‌پردازند.

– بهترین صداگذاری

آواتار، قفسه‌ی درد، حرامزاده‌های بی‌شرف، سفر ستاره‌ای و Transformers: Revenge Of The Fallen به رقابت می‌پردازند.

– بهترین تدوین صدا

آواتار، قفسه‌ی درد، حرامزاده‌های بی‌شرف، سفر ستاره‌ای و بالا نامزدهای این بخش هستند.

– بهترین جلوه‌های بصری

آواتار، بلوک ۹ و سفر ستاره‌ای در این بخش نامزد هستند. این تنها بخشی است که جایزه از پیش معلوم است که به کدام فیلم می‌رسد و اصولاً امیدوار بودن هر فیلمی به غیر از آواتار در این بخش خنده‌دار است!

– بهترین انیمیشن

کورلاین (Coraline)، آقای فاکس شگفت‌انگیز، شاهزاده خانم و قورباغه، راز گل‌های اخری (The Secret Of Kells) و بالا نامزدهای این بخش هستند. حدس می‌زنم شانس «بالا» از رقبایش بیشتر باشد.

– بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

آجامی از اسرائیل (Ajami)، روبان سفید از آلمان، El Secreto De Sus Ojos از آرژانتین، یک پیامبر از فرانسه (Un Prophete)، La Tete Asustada از پرو بخت ربودن جایزه‌ی این بخش را دارند.

– بهترین فیلم مستند

Burma VJ: Reporter I et Lukket Land، The Cove، کارخانه‌ی غذا (Food, Inc.)، خطرناک‌ترین مرد آمریکا: دنیل السبرگ و اسناد پنتاگون (The Most Dangerous Man In America: Daniel Ellsberg & The Pentagon Papers)، خانه کدام طرف است (Wich Way Home) در این بخش نامزد هستند.

– بهترین فیلم کوتاه مستند

فاجعه‌ی غیرطبیعی چین: اشک‌های ایالت سیچووان (China’s Unnatural Disaster: The Tears Of Sichuan Province)، The Last Campaign Of Governor Booth Gardner، The Last Truck: Closing Of A GM Plant، Krolik Po Berlinsku، Music By Prodence بخت‌های کسب جایزه در این بخش هستند.

– بهترین فیلم کوتاه انیمیشن

کباب فرانسوی (French Roast)، خواب زیبای مادربزرگ اُگریم (Granny O’Griss’s sleeping Beauty)، La Dama Y La Muerte، Logorama و والاس و گرویت در «مسئله‌ی مرگ و زندگی» (Wallace & Gromit In "A Matter Of Loaf & Death") نامزدهای این بخش هستند. بزودی این وبلاگ مطلبی تفصیلی درباره‌ی این بخش خواهد داشت.

– بهترین فیلم کوتاه

در (The Door) ، Istället för abrakadabra، Kavi، ماهی معجزه‌آسا (Miracle Fish) و مستاجرهای تازه (The New Tenants) در آخرین بخش اسکار به رقابت می‌پردازند.

پ.ن: آن‌چه در این پست‌ها برای توضیح درباره‌ی بازیگران و عوامل فیلم‌ساز آمده، تنها بخشی از فیلم‌شناسی و بیوگرافی آن‌هاست و محدودیت‌های حجم نوشتاری معمول برای وبلاگ‌نویسی مسلماً مرا از ذکر بسیاری از جزئیات بازداشت. علاقمندان می‌توانند جزئیات بیشتر را در imdb و ویکی‌پدیا بیابند.

 
22 نظرات
 1. roozbeh می گوید

  تقریبا تمام فیلم هایی که کاندید اسکار تو زمینه های مختلف هستند رو دیدم و می تونم بگم خیلی اسکار یخی در پیش هست و در بخش های هالیوودی اوضاع خیلی خرابه و تو کل این فیلم ها فقط روبان سفید و پیامبر رو دوست داشتم .و هارت لاکر هم خوب بود.

 2. پسر بالغ می گوید

  جمعه ساعت ۸ شب پی ام سی مراسم اسکار رو نشون میده .

 3. وب دبیر می گوید

  ممنون از پست خوبت. جالبه من از بین این همه من فقط انیمیشن بالا رو دیدم!

 4. خاموش می گوید


  شما که هستید آدم خیلی راحت می شود! همه چیزهایی که امروز می خواستم درباره ی اسکار امسال اینجا بود! ممنونیم!

 5. مسعود می گوید

  این پاراگراف آخر کلی دلمو سوزوند… پارسال انیمشن های کوتاه منتخب رو برای دانلود گذاشته بودید ولی امسال هیچی که هیچی… هی دل غافل… هی

 6. امیر زیدی می گوید

  ممنون.عالی بود…

 7. یک عدد محسن می گوید

  سلام
  ممنون بابت جمع آوری این اطلاعات و انتشارشان.
  واقعا مفید بود.
  موفق و پیروز باشید.

 8. افشین می گوید

  یک پیشنهاد: شما یک وبلاگ تاسیس کنید. این وبلاگ بیشتر پیرامون پزشکی و آی‌تی بود تا سینما!! راستی چه چیزی در این فیلمهای آبکی و گیشه ای (!) اینقدر شما را هیجان زده می‌کند؟ یاد فیلمهای دهه هشتاد و نود بخیر!!

  1. بهروز می گوید

   با سخنان شما موافقم

  2. فرانک مجیدی می گوید

   دوست عزیز!

   ممنون از پیشنهادتان! اما من به‌هیچ‌وجه قصد جدایی از این وبلاگ را ندارم! این وبلاگ پیش‌تر تنها درباره‌ی آی‌تی و پزشکی «بود» و حال با افزودن بخش سینمایی، دیگر «نیست»! تعجب می‌کنم که چرا باید این‌قدر برای ما داشتن چند نویسنده در یک وبلاگ عجیب و غیرقابل لمس باشد؟! حداکثرش آن است که ما بخش‌هایی را که دوست نداریم نخوانیم!متاسفم، از بابت این‌که فیلمسازها هم فیلم آبکی می‌سازند -البته از دید شما- تقصیر ما نیست و می‌بینید که خیلی‌ها همین آبکی‌ها را دوست دارند! چنان‌که برای من محترم است به نظر شما و کسانی که سیاق اسکار را نمی‌پسندند احترام بگذارم، شاید بشود انتظار داشت شما هم به نظر موافقانش احترام بگذارید.

 9. علی پارسا می گوید

  سپاس
  مطلب جمع و جور و خوبی بود.کار راحت کن
  بازهم سپاس

 10. پاسپارس می گوید

  گمانم امسال سال آواتار است. دست کم در مورد بهترین فیلم. هرچند کاش اینطور نبود و فیلمی مثلinglurious basterds که به نظرم بهترین فیلم امسال بود هم نگاهی بهش می شد. اسکار است دیگر…

 11. وب دبیر می گوید

  پوستر سرد آواتار اشتیاق آدمو برای دیدنش کم می کنه 🙁

 12. iHadi می گوید

  درود،
  خانم فرانک، ممنون از پست‌های خوبی که می‌نویسید؛ به‌خصوص این پست کامل. و یه پیشنهاد این‌که، بنظرم یه وبلاگ شخصی واسه‌ی خودتون دست‌پا کنید!
  در مورد کلمه‌ی Inglorious که باید Inglourious نوشته بشه، البته شکل اول کلمه درسته ولی خوب این [U] اضافی از شیطنتای تارنتینو ِ دیگه!

 13. GAME4ir می گوید

  عالی بود دکتر جان !!!
  کمی به سمت فیلم متمایل شدید 🙂

 14. مهدي می گوید

  ای بابا پس اینطور که معلومه امسال باید موقع تماشای اسکار خوابمون بگیره! اصلا چیزه دندون گیری نیست. پارسال که ۳ یا ۴ تا فیلم خوب بود مثل بنجامین باتن همه جایزه ها نصیب فیلم معمولی میلیونر زاغه نشین شد. کار پارسال باعث شد کارگردان ها دیگه رغبتی به ارائه فیلم خوب نداشته باشن. آواتار هم که ربطی به امسال نداره ۴ سال دارن روش کار میکنن.همون برن یه فیلم هندی احساسی، سوزناک بیارن ۴ تا ۴ تا بهش جایزه بدن. اینارو چه به امثال ریدر، بنجامین باتن و…

 15. مهبد بذرافشان می گوید

  سلام. میخواستم با توجه به اطلاعات مختصری که در رابطه با انیمیشن دارم، نکات کوچکی را در مطالب شما اصلاح کنم. در بخش انیمیشن کوتاه French Roast را “کباب فرانسوی ” ترجمه کردید که ترجمه صحیح آن “قهوه ی فرانسوی” است. French Roast اصطلاحی است که برای دانه های قهوه ی بو داده شده ای که برای تهیه قهوه تلخ و سیاه به عمل می آورند بکار می رود.
  Granny O’Griss’s sleeping Beauty را باید باید ” زیبای خفته ی مادر بزرگ اگریم”، یا “زیبای خفته به روایت مادر بزرگ اگریم” ترجمه کرد، چون در داستان فیلم هم مادر بزرگی در حال تعریف کردن ورژن خودش از داستان زیبای خفته برای نوه اش است.
  در بخش انیمیشن بلند هم The Secret Of Kells را باید همان ” راز کلز” ترجمه کرد. “کلز” در اینجا اشاره ایست به کتاب باستانی و مذهبی راهبان ایرلندی به نام book of kells یا همان “کتاب کلز”.
  با سپاس فراوان و تشکر از مطالب همیشه خوبتان

  1. فرانک مجیدی می گوید

   بسیار سپاسگزارم از تذکرات شما دوست عزیز! چون من خودم انیمیشن‌ها را ندیده‌ام نتوانستم برداشت درستی از نام آن‌ها داشته‌باشم و ترجمه‌ی خوبی ارائه دهم، اما نکاتی که فرمودید بسیار جالب توجه بود!

 16. امین می گوید

  khub

 17. مرتضی می گوید

  فیلم اول: هارت لاکر
  بهترین بازیگر مرد هم جرمی ریز که انگار خلق شده برای این نقش

 18. k-pax می گوید

  این لینک رو هم ببین دُکی جان:
  http://kooyasht.wordpress.com/2010/03/06/inglourious-basterds
  بدک نیست
  بدرود

 19. sadoon می گوید

  جالب بود من بیشتر انیمیشنو بیشتر دیدم اما امسال بعضی از فیلمها و انیمیشن کیفیت سال قبل را ندارند.
  تشکر دوکی جون اطلاعاتت بروز بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.