پزشکی در جیب شما: نخستین گوشی موبایل مجهز به ECG

آنقدر گوشی موبایل با امکانات مختلف در بازار وجود دارد که آدم هنگامی که قصد تعویض گوشی می‌کند، ساعت‌های زیادی را باید صرف مطالعه و تحقیق در مورد گوشی موبایل مناسب برای خود بکند.

اما در این میان شاید تنها گوشی‌ای که تونایی نجات جان شما را داشته باشد، گوشی EPI Life باشد. این گوشی توسط شرکت سنگاپوری Ephone  شاخته شده است و ویژگی متمایزکننده آن این است که مجهز به دستگاه نوار قلب یا ECG‌ است.

این گوشی می‌تواند ظرف مدت ۳۰ ثانیه از کاربرش، یک نوار قلب بگیرد و سپس از طریق GPRS، آن را ارسال کند. نوار ارسالی توسط تیمی از متخصصان قلب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر نوار مشکل جدی داشته باشد، به صاحبش اطلاع داده می‌شود و هماهنگی لازم برای فرستاده شدن آمبولانس و پذیرش کاربر در ۳ بیمارستان محلی انجام می‌شود.

به علاوه این وسیله می‌تواند اطلاعات جانبی در مورد وضعیت سلامتی صاحبش مثل فشار خون، گلوکز و کلسترول را از راه اینترنت وارد پرونده پزشکی شما کند تا همیشه در دسترش باشد.

این گوشی در سنگاپور، مالزی و هنگ کنگ قابل دسترسی است و قیمت آن حدود ۳۶۰ دلار است، البته بابت استفاده از سرویس ویژه ECG ‌این دستگاه باید حدود ۷۱ دلار ماهانه پرداخت شود، با این مبلغ خریدار می‌تواند ماهانه حداکثر ۱۰ نوار قلب بگیرد و ارسال کند. البته اگر کاربر دست در جیب کند و ۲۱۵ دلار در ماه بپردازد، می‌تواند به صورت ناحدود نوار قلب از خود بگیرد و بفرستد.

این شرکت قصد دارد مدل مجهزتری را با ویژگی‌های پشرفته‌تر پایش سلامتی روانه بازار کند.

خوب! این مطلب را در cnet خواندم. البته با توجه به عکس، پیداست گه گوشی تنها از لیدهای دست استفاده می‌کند و نمی‌تواند دقت بالایی داشته باشد. می‌دانید که برای گرفتن یک نوار قلب باید دستگاه نوار قلب به چهار اندام و همچنین شش نقطه در جلوی قفسه سینه متصل شود تا بتواند یک ECG استاندارد ۱۲ لیدی بگیرد. اما خوب! شرکت زرنگ Ephone مسلما این مطلب را به شما نمی‌گوید!

اما گذشته از این، تصور می‌کنم به زودی و در طی دو سه سال آینده شاهد پیدایش انواع سرویس‌های پایس سلامتی مبتنی برموبایل باشیم.

نظرات

 1. مقاله جالبی بود ، مرسی ، میثمی .

 2. در زمانه بسیار زیبایی زندگی میکنیم. خدایا شکرت.

 3. جالب بود ؛ حد اقل در آینده موبایل ها یه سودی هم برای سلامتی خواهند داشت…
  موفق و پیروز باشید

 4. عالیه 🙂
  بعد از مدتها یه تنوع درست و حسابی

 5. کاش قند فشار خون و … را هم چک می کرد :دی

 6. باید خیلی باحال باشه
  چقدر ایده جالبیی

 7. باسلام

  چه جالبو حرفه ای! مجهز به ECG … دمشون گرم…

 8. آقای دکتر ما به شما و همکارانتون بیشتر اعتماد داریم. اما برای مسافرت و یا مواقع اضطراری اگه دقت بالایی داشته باشه می تونه مفید باشه.

 9. افسوس که آرزوها و خیالپردازیهای انسان یکی یکی تحقق می یابد و ما هنوز در افتخارات گذشتگانمان درجا میزنیم

 10. به نظرم لازمه همه یکیشو داشته باشیم

 11. این رو ببینید.
  این حتا یک درجه پیشرفته تره.
  http://sensorlab.cs.dartmouth.edu/pubs/neurophone.پدف

 12. خیلی جالب بود. دستشون درد نکنه.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.