دردسر عکس فتوشاپی شرکت BP

5

گویا دردسرهای BP تمامی ندارد، این شرکت بزرگ نفتی، تازه توانسته بود، با نصب کلاهکی نشت نفت را متوقف کند که با اتهام سنگین مذاکرات پنهان و پشت پرده برای آزاد کردن عامل بمب‌سازی لاکربی، برای به دست آوردن دل مقامات لیبی و بستن قراردادی نفتی با این شرکت مواجه شد.

و حالا یک عکس، این شرکت را با بحران جدیدی روبرو کرده است.

قضیه از این قرار است که دیروز BP عکسی در سایت خود قرار داده بود که نشان می‌داد تعدادی از کارکنان این شرکت در پشت مانیتورهای متعدد، سخت مشغول کار روی مراحل عملیات مهار نشت نفت هستند.

اما طولی نکشید که مشخص شد، این عکس فتوشاپی شده است، آن هم با مهارت بسیار پایین. متادیتای عکس نشان می‌دهد که عکس اصلی در سال ۲۰۰۱ گرفته شده است و بعد تصاویر حادثه اخیر در مانتیورها کپی پیست شده است!

گرچه سخنگوی BP ادعا می‌کند که این شرکت با انتشار عکس، قصد نداشته به مخاطبان سخت‌کوشی و میزان توجه BP را القا کند و تصویر اصلی را هم منتشر کرده است، اما نتوانسته جلوی بلند شدن سر و صدا را بگیرد.

تجربه نشان داده است که به خصوص در سال‌های اخیر، فتوشاپی کردن عکس‌ها از سوی شرکت‌ها و دولت‌ها، آخر و عاقبت خوبی نداشته است، آن هم وقتی که فتوشاپ‌کار، مهارت لازم را نداشته باشد.

منبع: گیزمودو

 
5 نظرات
 1. روشن نوروزی می گوید

  گتی ایمجیز عکاسش را بخاطر دستکاری عکس اخراج کرد
  http://aksonline.ir/fa/?p=5230

 2. یاسمن می گوید

  همین میدونی چقدر اعتماد ادمها رو کم میکنه من هر عکسی برام میاد اون ته ته دلم بازم شک میکنم که واقعیه یا نه!

 3. misssdandelion می گوید

  طفلک ها

 4. sorusch می گوید

  dorod
  pezeshk gerami , merci az etelaati , ke zahmat mikeshid , va ersal mikonid , in kar shoma barai ma ghorbat neshinan , arzesh ziadi darad .
  mamnon , moafagh bashid

 5. روشن نوروزی می گوید

  سلام
  بر اساس اطلاعات متادیتا، این عکس با دوربین Canon 1DS Mark III گرفته شده است که تا آگوست ۲۰۰۷ به بازار عرضه نشده بوده و این غیرممکن است که عکاس بریتیش پترولیوم به این دوربین در سال ۲۰۰۱ (شش سال پیش از تولیدش) دسترسی داشته باشد. آنچه که به نظر محتمل می‌رسد این است که تنظیمات تاریخ این دوربین در تمام مدت نادرست بوده است. علاوه بر این اگر خود عکاس مسئول این فتوشاپ‌کاری باشد، چندان عجیب نیست که او در تنظیم دقیق تاریخ دوربین هم سهل‌انگاری کرده باشد.
  اطلاعات بیشتر در اینجا: http://aksonline.ir/fa/?p=5259

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.