فلش موب در فرودگاه هیترو

10

بین ما و آدم‌های غربی، تفاوت‌های فرهنگی زیادی وجود دارد. هرچقدر ما مهارت کمی در اعمال و حرکت‌های جمعی داریم، آنها در این زمینه مهارت دارند و هر میزان ما سرگرمی‌های فردی را ترجیح می‌دهیم، آنها مشتاق ماجراجویی‌های جمعی هستند.

غرابت ما با شیوه زندگی غربی در ورزش و تفریحات و شوخی‌هایمان هم هویداست.

اما در این پست اصلا قصد ندارم در این مورد صحبت کنم. راستش من دیشب وقتی ویدئوهای جالبی در یوتیوب دیدم، به این فکر افتادم:

مسافرانی که چند روز پیش در فرودگاه «هیترو»ی لندن بودند، ناگهان با صحنه جالبی مواجه شدند. بدون اعلام قبلی ده‌ها نفر در سالن فرودگاه شروع به اجرای ترانه و هنرنمایی جمعی کردند. آنها برای اجرای موسیقی از هیچ آهنگ زمینه یا وسیله موسیقی استفاده نمی‌کردند و ارکستری انسانی را به صورت خلاقانه ساخته بودند.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

در این نمایش جالب، ۵۰۰ نفر که لباس رانندگان تاکسی، باربرها و لباس عادی به تن داشتند، نمایش جالبی را خلق کردند که تخمین زده می‌شود حدود ۸۰ هزار نفر در ترمینال شماره ۵ فرودگاه شاهد آن بوده باشند.

این ویدئو را می‌توانید در یوتیوب ببینید یا از رپیدشیر دانلود کنید.

این نمایش البته به وسیله T Mobile‌ ترتیب داده شده بود. اما بسیاری از این نوع نمایش‌ها، که به آنها اصطلاحا فلش موب Flash mob گفته می‌شود، به صورت مستقل ترتیب داده می‌شوند.

منظور از فلش موب، اجتماع گروه بزرگی از مردم در یک مکان عمومی و انجام کارهای غیرمعمول توسط آنها در مدت زمانی کوتاه است. آنها به همان سرعت که گرد هم می‌آیند، به سرعت ناپدید می‌شوند.

معولا شرکت‌کنندگان در این مراسم عجیب و غریب، قرارشان را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا ایمیل می‌گذارند.

نخستین تلاش بار در ماه می سال ۲۰۰۳، یکی از دبیران ارشد مجله هارپر به نام «بیل واسیک»، فلش موبی را در منهتن ترتیب داد. اما به خاطر ممانعت فروشگاهی که قرار بود در آن فلش موب برگزار شود، این تلاش ناکام ماند. تلاش دوم در ژوئن سال ۲۰۰۳، صورت گرفت. این بار جمعیتی حدود سه نفر، به طبقه نهم یک فروشگاه رفتند و بعد به لابی ساختمان رفتند و از آنجا همزمان به یک هتل و سپس یک بوتیک کفش رفتند.

از آن زمان تا کنون فلش موب‌های زیادی برگزار شده‌اند که بعضی از آنها واقعا جالب بوده‌اند. البته مقامات انتظامی بسیاری از کشورها میانه خوبی با این نمایش‌ها ندارند، چون معتقدند که باعث مختل شدن نظم اماکن شلوغ می‌شود.

اما با این وجود ابتکاراتی که در فلش‌موب‌ها، دیده می‌شود، در بسیاری موارد دیدنی هستند.

در اینجا می‌توانید فلش موب‌های جالبی را ببینید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. Saeed می گوید

  عجب چیز جالبی بود

  به امید آن روزی که جامعه به این سطح شادی دست پیدا کند

 2. جوانه می گوید

  چه جالب!
  ولی چنین چیزی توی ایران…
  امیدوارم روزی اجرا شه:)

 3. جوانه می گوید

  الان دانلود کردم فیلم رو
  نمیدونم چرا توی چشمام اشک جمع شد…

 4. اسحق می گوید

  چه جالب !
  بدون هماهنگی

 5. بهرام می گوید

  به جون خودم اگه تو ایران اجرا بشه ، همون اولین نفر یدونه کشیده میزنه به طرف ….
  خیلی مونده به این حد از فرهنگ برسیم.
  به امید اون روز …

 6. كيا می گوید

  مطمئنم خیلیا در ایرانی که اینقدر مردمش سرد و بی روح و کسل و خسته و رنجیده و ناراحت و … هستن (بخاطر دلایلی که هممون می دونیم) دلشون می خواد برای ۱ ساعتم که شده ذهنشون و جسمشون رو آزاد کنن و فقط آروم و شاد بشن

 7. حمید می گوید

  خیلی جالب بود
  ما کجا اونا کجا

 8. نادی می گوید

  دور نیست اجرای این برنامه ها در ایران
  کمی فرهنگ سازی لازمه
  و چقدر نشاط میده به مردم

 9. دکتر ریتالین می گوید

  اخیرا فلش موبی که در فرودگاه بین المللی بیروت اجرا شده توی فیس بوک دیدم. اون هم خیلی دیدنی بود. دوباره برگشتم این مطلبتون رو پیدا کردم و دوباره خوندم.
  بازم تشکر

 10. علی پرو خلافکار می گوید

  سلام دوستان اونایی که دوسا داذن فلش موب در خود ایران اجرا کنیم قرار بزاریم با. این شماره هماهنگ کنید۰۹۲۱۵۷۰۶۹۳۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.