زندگی و کیهان، مصاحبه‌ای با استفان هاوکینگ

16

همان قدر که دانش استفان هاوکینگ، مشهورش کرده است، داستان زندگی او هم در این شهرت سهیم بوده است. در 21 سالگی تشخیص داده شد که این فیزیک‌دان انگلیسی مبتلا به بیماری ALS است، این بیماری معمولا ظرف 5 سال شخص مبتلا را از پا در می‌آورد، اما در مورد استفان هاوکینگ این طور نبود و او سالهاست که علیرغم معلولیت شدید، در مهم‌ترین پژوهش‌های کیهان‌شناسی شرکت کرده است. خواندن این پست را که سال‌ها پیش در مورد هاوکینگ نوشتم به شما توصیه می‌کنم.

هاوکینگ در سال 1960 به همراه «سر راجر پنروز»، ماهیت سیاهچاله‌ها را با استفاده از ریاضیات تفسیر کرد. در سال 1973، او نسبیت عام اینشتین را با اصول فیزیک کوانتوم در هم‌آمیخت و نشان داد که سیاهچاله‌ها کاملا تاریک نیستند و مقداری تشعشع از خود نشت می‌دهند و می‌توانند منفجر و نابود شوند. این یافته هنوز هم در فیزیک و کیهان‌شناسی ولوله‌ای ایجاد کرده است.

هاوکینگ در سال 1988 کتابی به نام «تاریخچه مختصر زمان از انفجار بزرگ تا سیاه‌چاله‌ها» را منتشر کرد، 10 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسید و برای دو سال این کتاب در فهرست پرفروش‌ترین‌ها بود.

استفان هاوکینگ

در حال حاضر، هاوکینگ 69 ساله است و یکی از مسن‌ترین جان‌ به در بردگان بیماری ALS و شاید الهام‌بخش‌ترین آنها، باشد. او که کاملا فلج است تنها می‌تواند با یک شبیه‌ساز کامپیوتری گفتار، صحبت کند.

در صفحه نمایشی که در جلوی صندلی چرخدار او نصب شده است، کلمات نمایش داده می‌شوند و او با اشاره مختصر ماهیچه صورت، حسگرهای نصب شده در عینک‌اش را متوجه کلمه انتخابی می‌کند. او با این شیوه تک‌تک کلمات را کنار هم می‌چیند تا جمله‌ای بسازد که در نهایت، مبدل به صدای فلزی ماشینی می‌شود. با این که این شیوه خسته‌کننده و مستالزم صرف وقت زیاد است، اما او به همین طریق، با دنیا ارتباط برقرار می‌کنند و پژوهش‌اش را در مرکز کیهان‌شناسی نظری دانشگاه کمبریج رهبری می‌کند. او با همین شیوه برای متخصصان و عوام می‌نویسد و برای مخاطبان مشتاق‌اش که از فیجی تا فرانسه پراکنده هستند، سخنرانی می‌کند.

هاوکینگ دو سال پیش برای مدتی به شدت بیمار شد، او آنقدر بدحال شد که نزدیک بود فوت کند، از این زمان او ضعیف‌تر شده است، با این همه او حاضر شد که در یک مصاحبه با نیویورک تایمز شرکت کند. برای رعایت حال هاوکینگ از یک هفته قبل، 10 سؤال انتخاب شد و در اختیار دختر هاوکینگ -لوسی هاوکینگ 40 ساله- قرار داده شد، او در طی چند روز تدریجا این سؤال‌ها را از پدرش پرسید. در جریان یک نشست، او به همه این سؤالات پاسخ داد.

– یک روز معمول: در سؤال اول از هاوکینگ خواسته شد که در مورد یک روز معمول‌اش توضیح بدهد، او گفت که هر روز صبح زود، از خواب بیدار می‌شود و به دفترش می‌رود تا با همکاران و دانشجویانش، ‌مشغول کار شود. او از ایمیل برای ارتباط با دانشمندان سراسر دنیا استفاده می‌کند. او سعی می‌کند که بر محدودیت‌هاش غلبه کند، او گفت که به همه دنیا سفر کرده است و حتی به قطب جنوب رفته است و یک بار هم شرایط بی‌وزنی را تجربه کرده است. او گفت که شاید روزی به فضا هم برود. (دانلود صدای هاوکینگ در پاسخ به این سؤال)

– موجودات هوشمند فرازمینی: سؤال دوم جالب بود. هاوکینگ مدتی پیش گفته بود که به نظر او تماس با موجودات هوشمند فرازمینی، اقدام خردمندانه‌ای نیست. اما هفته پیش دختر او در دانشگاه آریزونا، در یک اقدام نمادین پیام‌های بچه‌های یک مهد کودک را برای این موجودات خوشمند احتمالی به فضا ارسال کرد. نظر هاوکینگ در این مورد خواسته شد.

او گفت که فکر می‌کرده ممکن است این تمدن‌های فرازمینی آنقدر پیشرفته باشند که تمدن کنونی ما را با مشکل مواجه کنند. با این همه او فکر می‌کند که اقدام دخترش جالب باشد به خاطر اینکه در طی آن بچه‌ها به صورت خلاقانه در مورد ماهیت نژاد آدمی و حیات در روی کره زمین فکر می‌کنند و سعی می‌کنند که اقداماتی را که انجام داده‌ایم، توضیح دهند.

– بیماری توان‌فرسا: در سؤال سوم نظر او در مورد شک تعدادی از دانشمندان خواسته شد که اظهار می‌کردند احتمالا بیماری هاوکینگ ALS نیست. هاوکینگ گفت که او احتمالا مبتلا به شکل شایع این بیماری درگیر کننده سلول‌های عصبی حرکتی نیست و برای همین است که توانسته این همه مدت، زندگی کند. او گفت که در همه این مدت سعی می‌کرده به وجه مثبت شرایط‌اش فکر کند. او گفت که نسبت به زمانی که بیمار نبود، احساس خوشبختی بیشتری می‌کند. او گفت که از اینکه در رشته فیزیک نظری کار می‌کند، خوشحال است، چرا که این دانش از معدود شاخه‌های دانش است که در آن ناتوانی جسمانی، یک محدودیت جدی ایجاد نمی‌کند. (دانلود صدای هاوکینگ)

– توصیه به بیماران: در سؤال چهارم از او خواسته شد که بگوید چه سخنی با کسانی دارد که مبتلا به بیماری‌های شدید مثلا ALS‌ هستند. او گفت که توصیه‌اش به این افراد این است که بر چیزهایی تمرکز کنند که ناتوانی‌شان مانعی بر سر راه آن چیزها ایجاد نمی‌کند و ناتوانی جسمانی‌شان را به ناتوانی روحی تعمیم ندهند.

– شتاب‌دهنده بزرگ ذرات: در سؤال پنجم نظر هاوکینگ در مورد شتاب‌دهنده بزرگ ذرات در سوئیس خواسته شد. او گفت که برای نظر دادن در مورد نتایج علمی‌ای که از طریق این شتاب‌دهنده می‌توان به آنها رسید، زود است. هنوز دو سال تا زمانی که این شتاب‌دهنده با توان حداکثر حرکت کند فاصله داریم و زمانی که شتاب‌دهنده به این سطح از انرژی برسد، پنج بار نسبت به شتاب‌دهنده‌های بزرگ قبلی، پرانرژی‌تر خواهد بود. (دانلود صدای هاوکینگ)

–  تاریخچه مختصر زمان: در سوال ششم، در مورد موفقیت غیرمترقبه کتاب تاریخچه مختصر زمان سؤال شد. از هاوکینگ پرسیده شد که فکر می‌کند که بیشتر خوانندگان این کتاب، معانی آن را می‌فهمند یا نه. به عبارت دیگر نظر او در کمورد کتاب‌های عامه‌فهم علمی خواسته شد.
او گفت که انتظار چنین موفقیتی را نداشت و پس از موفقیت جالب توجه این کتاب، نسخه تازه و ساده‌تری از آن را نوشت که در آن به پیشرفت‌های جدید هم اشاره شده و از بحث‌های فنی پیچیده اجتناب شد. (دانلود صدای هاوکینگ)

– مراقبت‌های بهداشتی و درمانی: در سؤال هفتم از او خواسته شد که بگوید که چرا با اینکه از آشکار کردن نظرات سیاسی‌اش اجتناب می‌کرده، سال پیش وارد بحث‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا شده است.
او گفت که تابستان سال 2009 در رسانه‌های آمریکا مطالبی مبنی بر نقص سیستم بهداشتی و درمانی بریتانیا در مراقبت از او منتشر شد که به نظر او اصلا درست نبود و او به عنوان یک شهروند انگلیسی لازم می‌دید که در این مورد توضیح بدهد.

– زلزله ژاپن: در سؤال بعدی نظر او در مورد حوادث این روزها از زلزله و فاجعه اتمی ژاپن گرفته تا انقلاب‌ها خواسته شد.
او گفت گه چند بار به ژاپن سفر کرده است و از مهمان‌نوازی‌های ژاپنی‌ها سپاسگزار است. او تأسف خود را ابراز داشت و ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های جامعه جهانی منجر به بهبود شرایط شود. او گفت که جوهره بشر، توانایی چیزه شدن بر این مصائب را دارد.

– سفری در زمان: در سوال نهم از او پرسیده شد که اگر سفر زمانی ممکن بود، دوست داشت به کدام لحظه زندگی‌اش بازگردد.
او گفت که دوست داشت به سال 1967، زمانی که نخستین فرزندش -رابرت- متولد شد برگردد. (دانلود صدای هاوکینگ)

– ذره بنیادی جدید: در سوال آخر نظر او در مورد ادعای جدید مبنی بر شناسایی یک ذره بنیادی جدید خواسته شد. هاوکینگ گفت که هنوز برای ابراز نظر زود است و نتایج باید در شتاب‌دهنده‌ها تأیید شوند. اما اگر این کشف منجر به شناخت بهتر از ما دنیا شود، حادثه خوبی خواهد بود.

البته در یک سؤال اضافی از هاوکینگ در مورد سخنرانی‌ اخیرش با عنوان «تاریخچه مختصر من» پرسیده شد. از او پرسیده شد که آیا علاقه‌مند است مردم او را بهتر بشناسند. هاوکینگ با تأخیر زیاد پاسخ داد که او امیدوار است تجربه او به دیگر مردمان کمک کند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم.البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند.محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

رهبران شرکت‌ها و کشورها در قالب افراد بی‌خانمان- چه کسی می‌داند اگر جبر جغرافیایی و اکوسیستم نبود،…

اگر پدر زیستی استیو جابز او را در یک سناریویی تخیلی به سوریه می‌برد، استیو جابز چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یک کارمند؟ یک مدیر رده میانی؟ یکی از انبوه کشته‌های جنگ داخلی این کشور؟بدیهی است که اکوسیستم مناسب و شرایط اقتصادی و یک آبشار…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند.اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
16 نظرات
 1. rad می گوید

  با دیدن اسم استفان هاوکینگ در پست امروز یک پزشک خیلی ذوق کردم.مرسی دکتر جان .

 2. rad می گوید

  هرچند یک مقدار قدیمی بود و آزمایش بزرگ شتابدهنده ها در سوییس انجام شده بود ولی بازم ممنون.

 3. mehdi می گوید

  این انسان فوق العاده یکی از سر مشق های زندگی من هستش ، امیدوارم مردم ایران بیشتر با این شخصیت و ایده هاش آشنا بشن … و امیدوارم از عمر بعضی فسیل های بی خاصیت کم بشه و بقای عمر استفن هاوکینگ بشه…. ممنونم یک پزشک.

  1. فرهادفتحی می گوید

   بعد از انیشتین و استیون هاوکینگ نوبت منه-اسم منو به یاد داشته باشید-اسم ایران در دنیا دوباره غوغا خواهد کرد

 4. Shobeir می گوید

  هاوکینگ را در برنامه‌ای که در دانشگاه آریزونا داشت دیدم. این‌جا هم شرح مختصری بر آن نوشتم:
  http://abplus.blogspot.com/2011/04/hawking-i.html

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خیلی ممنون. ویدئویی از این برنامه در وب پیدا می‌شه؟؟

   1. شبیر می گوید

    هنوز ویدیوی این سخنرانی رو (که البته فیلم‌برداری می‌شد) منتشر نکرده‌اند.. هر وقت خبری شد خبرتان می‌کنم.

  2. rad می گوید

   لینکی که قرار دادید کار نکرد.

 5. محمد می گوید

  جالب و مفید بود. ممنون.
  +
  در لینک (دانلود صدای هاوکینگ در پاسخ به سؤال یک روز معمول) اشتباهی پیش آمده.
  لینک صحیح:
  http://graphics8.nytimes.com/packages/audio/science/20110510_HAWKING_AUDIO/hawking_typicalday.mp3

 6. اردلان می گوید

  واقعا زیبا و آموزنده بود

 7. امير حسام می گوید

  سلام ؛

  دکتر جان ممنون.

  استفاده کردم.

 8. احسان دیاری می گوید

  خوب بود دکتر

 9. 1dabir می گوید

  سلام آقای دکتر
  عنوان نسخه جدیدتر کتاب تاریخچه مختصر زمان چیه؟!
  می خوام اگه یافتم بخرم.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در سایت آدینه بوک جستجو کنید.

 10. 1dabir می گوید

  در ضمن مطلبتون عالی بود … کلا به فیزیک نظری علاقه دارم 🙂

 11. امیرحسین قاسمی می گوید

  به نظر من بین مغز استفان وما هیچ تفاوتی نیست اگر ما هم اعتقادات اورا داشته باشیم می توانیم به نتایج بزرگی دست پیدا کنیم مغز انسان فوق العاده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.