چگونه با بهینه کردن نوار افزونه‌ها در فایرفاکس، فضای بیشتری ایجاد کنیم؟

3

نویسنده مهمان: حامد اویسی: همان‌طور که دوست‌داران فایرفاکس می‌دانند، این مرورگر از نسخه‌ی ۴ به بعد نوار استاتوس را حذف و نوار افزونه‌ها را جایگزین آن کرد. نوار افزونه‌ها در قسمت پایینی صفحه‌ نمایش قرار گرفته و دسترسی شما به افزونه‌ها را آسان‌تر می‌کند. علت اصلی حذف نوار استاتوس از فایرفاکس، افزایش فضا و استفاده‌ حداکثر از صفحات وب بود، اما واقعاً جای تعجب دارد که نوار افزونه‌ها به هیچ عنوان در این مورد بهینه نیست و هم‌چنان قسمتی از مرورگر توسط آن اشغال می شود.

در این پست ۳ راه‌حل برای برطرف کردن این مشکل معرفی می‌شود:

۱- انتقال نوار افزونه‌ها به نوار آدرس: اگر دقت کرده باشید بخش قابل توجهی از نوار آدرس فایرفاکس خالی بوده و بهترین مکان برای انتقال آیکون افزونه‌ها به آن‌جاست. URL Addon Bar افزونه‌ کوچکی است که تمام آیکون‌های موجود در نوار افزونه‌ها را به نوار آدرس انتقال می‌دهد. دقیقاً بین آدرس صفحات و علامت ستاره که برای بوکمارک کردن سایت‌ها به کار می‌رود.

شما می‌توانید در هر لحظه با کلیک بر روی نشان X در کنار این نوار، آن را پنهان کنید.

معایب:
– اگر شما افزونه‌های زیادی روی فایرفاکس خود نصب کرده باشید، آیکون‌های موجود تمام فضای نوار آدرس را می‌پوشاند که عملاً دیگر قابل استفاده نیست.
– برای صفحه‌ نمایش‌های کوچک و یا آدرس‌های طولانی، ممکن است قادر به دیدن کامل آدرس سایت نباشید.

۲- نوار افزونه‌ها را به مجموعه‌ای از دکمه‌ها تبدیل کنید: Barlesque یک افزونه‌ با کاربردی بسیار آسان است که نوار عریض و خاکستری رنگ افزونه‌ها را به مجموعه‌ای کوچک و جمع و جور از دکمه‌ی افزونه‌ها تبدیل می‌کند. بعد از نصب افزونه، نوار طولانی افزونه‌ها جای خود را به مجموعه‌ای از دکمه‌ها می‌دهد که فضایی بیشتر از حد مورد نیاز خود اشغال نمی‌کند. برای نصب این افزونه باید نوار افزونه‌ها در مرورگر، فعال باشد. برای این کار از منوی View روی Toolbars رفته و گزینه‌ی Add-on Bar را تیک بزنید.

بعد از نصب، نوار افزونه‌‌ها به شکل زیر نمایان می‌شود:

آپشن افزونه به شما اجازه می‌دهد:
حالت فشرده دکمه‌ها را در هر لحظه از طریق یک آیکون کوچک در نوار آدرس غیر فعال کنید.
دکمه‌ها را به سمت چپ یا راست مرورگر انتقال دهید.
با استفاده از تایمر افزونه، تعیین کنید که بعد از چند ثانیه حالت فشرده به صورت خودکار فعال شود.

۳- تعیین کمترین طول ممکن برای نوار افزونه‌ها: افزونه‌ دیگری که قصد معرفی آن را داریم به شما اجازه می‌دهد از طریق حداقل کردن فضای اشغالی نوار افزونه‌ها، با دید بیشتری به مرور صفحات وب بپردازید. با کمک این افزونه می‌توانید عرض، طول و رنگ نوار افزونه‌ها را خودتان انتخاب کنید.

بعد از نصب افزونه:
مقدار پهنای افزونه به صورت پیش فرض روی صفر تنظیم شده است. برای تغییر آن به مقدار دلخواه خود به آپشن افزونه بروید.
تمام آیکون‌های موجود در نوار آدرس مثل Cut، Paste، Print و… حذف خواهند شد. روی نوار افزونه‌ها راست کلیک کرده و با انتخاب گزینه‌ی Customize آیکون‌های دلخواه خود را مجدداً به نوار جدید اضافه کنید.

منبع

 
3 نظرات
 1. امیرمسعود می گوید

  نوشتهٔ جالبی بود. ولی دو تا از سه‌تا افزونه‌ای که در این نوشته معرفی شدند، هنوز به طور کامل از طرف موزیلا بررسی نشده‌اند و از این نظر «امن» نیستند. برای همین من شخصاُ آن‌ها را نصب نمی‌کنم تا وقتی که دکمهٔ Add to Firefox مربوط به آن‌ها به رنگ سبز درآمده باشد.

  افزونه‌ها علی‌الاصول هر کاری که یک برنامهٔ کامل می‌تواند در رایانهٔ شما بکند، می‌توانند انجام دهند. بنابراین نصب یک افزونهٔ نامطمئن می‌تواند همان قدر خطرناک باشد که نصب یک نرم‌افزار ناشناخته (و شاید آلوده به ویروس).

 2. هومن می گوید

  یک سوال داشتم.پس از بروز رسانی به فایر فاکس ۶ آیکون افزونه ها در نوار Add-on Bar فایرفاکس جابجا شده و ترتیب قبلی اش از بین رفت.با customize نیز این آیکون ها جابجا نمی شود.کسی می داند که چه جوری می شود به قول معروف آنها را rearrange کرد؟
  افزونه ها Auto copy,Iranian Calendar,Screen grab,Status bar Ex,etc

 3. ابوالفضل حمیدی می گوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.