عجیب: فایرفاکس در نسخه جدید گاهی در نوار آدرس، تبلیغات نمایش می‌دهد – نحوه متوقف کردن این تبلیغات

0

مرورگر فایرفاکس موزیلا از روش جدیدی برای نمایش تبلیغات در مرورگر استفاده می‌کند: از طریق خود نوار آدرس!

به اصطلاح «محتوای حمایت شده»  می‌تواند از طریق ویژگی جدیدی به نام پیشنهاد فایرفاکس یا Firefox Suggest به کاربران نشان داده شود.

کلا قسمت پیشنهاد به منظور ارائه «پیشنهادات هوشمند» در لحظه شروع جستجوی عبارت مورد نظر در نوار آدرس مرورگر طراحی شده.

نوار آدرس فایرفاکس در حال حاضر با استفاده از گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض، نتایج پیشنهاد را ارائه می‌دهد. با این حال، وعده داده شده که با استفاده از سایر منابع اطلاعاتی، از جمله ویکی پدیا و اخبار مربوط به خود موزیلا، نتایج بهتری را ارائه دهد.

اما در این وسط، برخی پیشنهادات در واقع آگهی یا به اصطلاح محتوای حمایت شده هستند. به عنوان مثال، اگر عبارت PS5 را جستجو کنید، پیوندی به آمازون برای خرید پلی استیشن ۵ دریافت خواهید کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

موزیلا ماه گذشته در ابتدا ویژگی Firefox Suggest را به درصدی از کاربران به عنوان یک تجربه قابل انتخاب معرفی کرد. با این حال، این شرکت به طور رسمی این عملکرد را به جدیدترین نسخه مرورگر، Firefox 93، در این هفته اضافه کرد. جای تعجب ندارد که همه طرفدارش نیستند.

من در مک وپی سی Firefox 93 نصب کردم و متوجه شدیم که پیشنهاد فایرفاکس به طور پیش فرض فعا است.

اما شما اگر تحمل این بخش جدید راندارید، می‌توانید به راحتی آن را با رفتن به  مسیر زیر غیرفعال کنید:

ابتدا به این مسیر بروید:

Settings > Privacy & security

به پایین اسکرول کنید تا به به بخش ادرس بار و Firefox Suggest و تیک کنار Include occasional sponsored suggestions را بردارید.

البته فایرفاکس در همینجا، یعنی در پنل تنظیمات توضیح داده این کار به توسعه و بهینه‌سازی فایرفاکس کمک می‌کند.

اما مشکل چیست که اینقدر روی این مسئله حساس شده‌ام؟!

از لحاظ تئوری، بخش پیشنهادات فایرفاکس نباید داده جدیدی از رایانه شما جمع‌آوری کند. ولی عملا با پردازش داده‌های محلی از سابقه مرورهای شما و برگه‌های بازشده، پیشنهادات را شخصی‌سازی می‌کند.

فایرفاکس ۹۳ ویژگی Contextual suggestions برای ارائه پیشنهادات شخصی‌سازی شده، دارد. متاسفانه داده‌های جستجوی شده و اطلاعات مرتبطی مانند موقعیت شهر محل سکونت شما باید توسط موزیلا پردازش شوند. در ضمن لاگ کلیک‌های شما روی پیشنهادات هم ثبت می‌شود.

البته موزیلا گفته که علیرغم اینها تمهیداتی برای حریم خصوصی در نظر گرفته.

«وقتی نتیجه Firefox Suggest را می‌بینید یا روی آن کلیک می‌کنید، موزیلا درخواست‌های جستجوی شما را جمع‌آوری و ارسال می‌کند و نتیجه‌ای را که روی آن کلیک می‌کنید از طریق سرویس پروکسی متعلق به موزیلا به شرکای ما ارسال می‌کند. داده‌هایی که ما با شرکا به اشتراک می‌گذاریم شامل اطلاعات شناسایی شخصی نمی‌شود و تنها زمانی به اشتراک گذاشته می‌شود که پیشنهادی را مشاهده یا روی آن کلیک کنید.»

برای محافظت بیشتر از حریم خصوصی کاربر، موزیلا می‌گوید هر آدرس IP دریافت شده را «بلافاصله پس از دریافت آن به مکان عمومی‌تری تبدیل می‌کند و آدرس IP را از همه مجموعه داده‌ها و گزارشات پایین دست حذف می‌کند.»

منبع: pcmag

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.