پنج شیوه ایجاد زمین‌لرزه توسط انسان‌ها

21

زمانی که زلزله هائیتی به وقوع پیوست، شایعاتی در وب منتشر شد، مبنی بر اینکه ممکن است این زلزله صناعی بوده باشد و به احتمال زیاد بارها در وب، مطالبی در مورد «هارپ» خوانده‌اید.

اما اگر از تئوری‌های توطئه و شایعات و افسانه‌پردازی‌ها و همچنین نقل خبرهای بی‌پایه صرف‌نظر کنیم، آیا از لحاظ علمی امکان دارد که انسان بتواند زلزله ایجاد کند؟!

در نخستین فیلم سری سوپرمن، شخصیت‌ تبه‌کار فیلم، «لکس لوتور» با بازی «جین هکمن» نقشه کشیده بود که با انفجار سلاح هسته‌ای در گسل سن آندره‌آس، زمین‌لرزه‌ای ایجاد کند که کالیفرنیا را به زیر آب ببرد. او که مقدار زیادی از اراضی بیابانی را خریده بود، امید داشت با زیر آب رفتن کالیفرنیا، یک‌شبه زمین‌هایش مبدل به سواحل جدید آمریکا شود و ثروتمند شود!

خارج از دنیای سینما، در گذشته این تصور وجود داشت که انسان نمی‌تواند کاری کند که منجر به وقوع زمین‌لرزه شود، اما واقعیت چیز دیگری است:

تخمین زده می‌شود، 25 درصد زمین‌لرزه‌های بریتانیا ناشی از فعالیت‌های انسان باشد، البته بیشتر این زمین‌لرزه‌ها کوچک هستند و کمتر از چهار ریشتر بزرگی دارند.

زمین‌لرزه‌های صناعی را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم، آنهایی که گسل‌های غیرفعال را با تعییر تنش پوسته زمین فعال می‌کنند و آن دسته که به دور از گسل‌ها هستند و مستقل عمل می‌کنند.

وقتی سقف یک معدن بزرگ فرومی‌ریزد، می‌تواند باعث زمین‌لرزه شود، مثلا چند سال پیش معدن کراندال کانیون فروریخت و باعث کشته شدن شش نفر در یوتای آمریکا شد. این زمین‌لرزه‌های خیلی کوچک هستند.

ممکن است تصور کنیم، فعالیت‌های بشری در مقیاس‌های زمین‌شناسی آنقدر بزرگ نیستند که بتوانند باعث فعال کردن یک گسل شوند. اما جابجایی توده‌های بزرگ مواد، مثلا در فعالیت‌های استخراج معادن، آنقدر باعث تغییر نیروها در راستای گسل‌ها می‌شوند که می‌توانند درمواردی باعث فعال شدن گسلی شوند که میلیون‌ها سال، غیر فعال بوده است.

مثلا در سال 1989، زلزله‌ای در نیوکاسل رخ داد که یکی از معدود زمین‌لرزه‌های توأم با تلفات در استرالیا بود. این زمین‌لرزه 12 نفر را کشت، 160 نفر را زخمی کرد و به 50 هزار خانه صدمه زد و تخمین زده می‌شود که چهار میلیارد دلار به استرالیا، زیان وارد آورد.

بررسی دانشمندان نشان داد که فعالیت‌های استخراج زغال‌سنگ که از 200 سال پیش در منطقه شروع شده بود، باعث تغییر طرح تنش زمین در گسل منطقه و زلزله شده بود.

بر خلاف دنیای سینما که در ان اتجارهای اتمی می‌توانند، محرک ایجاد زلزله بشوند، در عالم واقع، قوی‌ترین عاملی که می‌تواند باعث زمین‌لرزه شود، جابجایی حجم زیادی از ماده است:

1- ساختن سد: آب پشت سد به پوسته زمین در پشت دریاچه سد، فشار زیادی که طرح تنش را تعییر می‌دهد و می‌تواند نهایتا در بعضی از موارد باعث زمین‌لرزه شود.

سد هوور Hoover  که دهه‌ها پیش ساخته شده است، دریاچه بزرگی در پشت خود دارد که ارتفاع آب در آن به بیش از 145 متر می‌رسد، از زمان فعال شدن سد، مناطق پیرامون آن صدها زمین‌لرزه تجربه کرده‌اند که البته بیشتر آنها کمتر از پنج ریشتر بزرگی دارند.

ذخایر بزرگ آب در پشت سدهای عظیم چین، متهم هستند که باعث زمین‌لرزه‌های در چین شده‌اند. البته این ادعایی است که ثابت نشده است.

2- تزریق مایع به زمین: در سال 1961 ارتش آمریکا، تصمیم گرفت بهترین راه برای خلاص شدن از مواد سمی زاید ناشی از تولید بمب‌های ناپالم را پیدا کند. آنها یک چاه 3600 متری در کوهای راکی حفر کردد و مولد سمی را به آن تزریق کردند. بین سال 62 تا 66 مجموعا بیشتر از 620 هزار متر مکعب از این مواد به پوسته زمین تزریق شد. اما وقوع زمین‌لرزه‌ها در منطقه، باعث توقف این پروژه شد.

تزریق عمقی مایعات به پوسته زمین، می‌تواند تنش پوسته زمین را تغییر دهد و باعث زمین‌لرزه شود. این احتمال وجود دارد که تزریق CO2 فشرده در معادل زغال‌سنگ هم بتواند باعث زمین‌لرزه شود.

3- استخراج مقادیر عظیم زغال‌سنگ: زغال سنگ بیش از نیمی از نیروی الکتریسیته آمریکا و درصد بیشتری از انرژی چین را تأمین می‌کند. تخمین زده می‌شود، تنها در سال 2006 میلادی، 6195 میلیون تن زغال‌سنگ استخراج شده باشد. معمولا همراه زغال‌سنگ مقادیر زیادی آب هم از معادن بیرون ریخته می‌شود. گاهی مقدار آب استخراج‌شده در این معادن، بیشتر از خود زغال‌سنگ است. طبیعی است که برداشتن این جرم زیاد ماده، بتواند باعث تغییر طرح تنش پوسته زمین و زمین‌لرزه شود. برآورد می‌شود که 50 درصد لرزه‌های مصنوعی زمین به خاطر فعالیت‌های معدنی، رخ می‌دهند.

4- استخراح نفت و گاز: در مناطقی که فعالیت تکتونیک زیاد است، استخراج مقدار زیادی  گاز طبیعی و نفت می‌تواند باعث زمین لرزه شود. سه تا از بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌‌های ایجاد شده توسط انسان در اثر همین فعالیت‌ها در ازبکستان رخ داده‌اند. بزرگ‌ترین آنها 7.3 بزرگی داشت و بررسی دانشمندان روسی، فعالیت‌های استخراچ نفت و گاز را در ایجاد آن مؤثر می‌داند.

5- آسمان‌خراش‌های بسیار بزرگ: سال 2005 یک زمین‌شناس ادعا کرد که مرتفع‌ترین ساختمان آن زمان یعنی «تایپی 101» واقع در تایوان، که 700 هزار تن وزن و 508 متر ارتفاع داشت دارد، باعث فعال کردن گسل خاموش ناحیه شده است.

تا پیش از ساخته شدن آسمان‌خراش، این منطقه از نظر زمین‌لرزه ساکت بود و به طور متوسط سالی دو زمین‌لرزه با بزرگی کمتر از 2 ریشتر در آن به وقوع می‌پیوست، اما از زمان ساخته شدن این بنا، دو زمین‌لرزه به بزرگی 3.8 و 3.2 در منطقه رخ داده است.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند!جستجوی اینترنتی این…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

چگونه با بدشانسی کنار بیاییم + گالری عکس از انواع بدشانسی‌ها!

کنار آمدن با بدشانسی یا شرایط ناگوار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به ما برای کنار آمدن با این شرایط کمک کند:احساسات بعد رخداد را بپذیرید: طبیعی است که هنگام مواجهه با بدشانسی احساس ناامیدی،…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند.اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو / دوچرخه تاشو /حرف آخر /قرص لاغری /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
21 نظرات
 1. دانشجو می گوید

  متاسفانه. تولید محتوی در ایران حدی دارد که به سمت صفر میل میکند!
  جناب دکتر عزیز هدف شما نویسنده مهمان بوده؟ یا مترجم مهمان؟؟؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بضاعت ما در همین حد است، به بزرگواری خودتون ببخشید.

   1. نیما می گوید

    دکتر
    ممنون بابت ترجمه این مطلب
    لذت بردم از خوندنش

  2. Mahdy .D Satoofi می گوید

   خود آقای مجیدی هم در مطلب درخواست نویسنده گفته بود وقت نمی‌کنند همه مطالبی زا که لایک کرده و یا جالب بوده و بوکمارک کرده‌اند را ترجمه کنند و گفته بودند که برای همین در نظر دارند تویسندگان جدید بیاورند.

   در ضمن این مطلب کار خود آقای مجیدی هست چون نام هیچ کس بالای مطلب نیامده.

   همچنین به نظر شخصی بنده هدف اصلی هر وبلاگ ارایه مطالب جالب و مهم به کاربران خود می باشد وترجمه کردن زیاد مشکلی ندارد.

 2. محمد می گوید

  سلام. به نظر این مطلبتون از نظر علمی خیلی متقن نمیاد. احجامی که توسط بشر جابجا می‌شوند واقعا در مقایسه با اندازه زمین خیلی ناچیز هستن. مثلا در مورد بند آخر. گفته شده که برج ۷۰۰ هزارتن وزن داره. می‌خوایم ببینیم این عدد یعنی چقدر. قبلش بگم که چگالی خاک حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعبه. با این حساب ک وزن این آسمان خراش وزن ضخامت یک سانت خاک و مساحت ۴۴ کیلومتر مربع میشه. این یعنی مثلا از شهر کوچیک ۱ سانت خاک برداری بشه (که در عمل خیلی بیشتر از اینا خاک جابجا میشه). این مقدار خیلی خیلی کمتر از مقدار رسوبیه که تو ۱ سال بر اثر فرسایش از سطح یه حوضه آبریز جابجا میشه. همین مثال در مورد سد هم هست که بگذریم. کلا خیلی راحت نمیشه در مورد احجام بزرگ اظهار نظر کرد. مهندسای عمران به بزرگی این اعداد عادت دارن.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   راست و دروغش به گردن منبع مقاله است! منبع مقاله در زمره سایت‌های مرجع علمی نیست و پاپیولار و برای مخاطب عام می‌نویسه اما سایت واقعا خوشنامی است. با مراجعه به منبع می‌تونین به منابع ارجاعیش برسین. من کارشناس فن نیستم، اصلا، اما تصور می‌کنم برای ایجاد تنش، جابجایی جرم‌هایی با ابعاد کم هم کافی باشه.

  2. Mahdy .D Satoofi می گوید

   ما که مهندس نیستیم و دقیق نمی دونیم ولی وبلاگ منبع به بخش های زیادی منبع داده مثل abc و …
   پس فکر نکنم مطلب زیاد مطلب بی خودی باشه

  3. atila می گوید

   دوست گرامی شما مفهوم تنش را تاکنون به گوشتون خورده
   رسوب جا به جا شده رو چطور با فشاری که یک آسمان خراش در یک سطح مقطع محدود می آره مقایسه می کنید
   بر عکس جنابعالی دوستانی که با حداقل مفاهیم مقاومت مصالح آشنائی دارند می دانند که تنشی که یک ساختمان چند صد هزارتنی به یک مساحت محدود می آورد بزرگتر از تنشی است که فرسایش رود ها یا تنش به وجود آمده از یک شهر چند صد هزار نفره می باشد

   البته نمی دونم شاید بعضی از دوستان رشته جغرافیا رو با مهندسی عمران اشتباه گرفتن
   بهتره حداقل مفاهیم مقاومت مصالح رو در حد دانشجویان کارشناسی مسلط باشین جناب محمد خان

  4. atila می گوید

   یه نکته دیگه جناب محمد خان ,شما که ادعای مهندسی عمران می کنی و به ارقام بزرگ عادت داری می دونی تنش به چی می گن؟؟
   اگر مهندسان عمران جامعه همه اینطور باشن واقعا واویلاست!

 3. عباس می گوید

  @ دانشجو
  جناب دانشجوی عزیز از شما که دانشجو هستین این صحبت بعیده! تا اون جایی که زمان دانشجویی ما باب بود اگه می خواستیم حرفی بزنیم اول کلی مدرک و منبع جمع می کردیم بعدش حرفی می زدیم!
  به عنوان یک خواننده برای من جای سوآله که شما از کجا به این نتیجه رسیدین؟ منبعی برای این حرفتون دارین؟
  مگه ترجمه ی یه مطلب و انتشار اون نمی تونه تولید محتوا محسوب بشه؟ مگه همه افراد اونقدر به یه موضوع احاطه دارن که بتونن چند وقت یکبار در اون رابطه مقاله بنویسن؟

 4. atila می گوید

  مطلب جالبی بود
  البته در مورد هارپ شک دارم زیرا قانون دوم ترمودینامیک را نقض می کند و به احتمال بسیار زیادبراساس آموخته هایمان از مباحث ترموداینامیکی و قانون دوم سلاح هارپ فقط یک تبلیغ است!
  در مورد تولید محتوی که دوستمان فرمودند همین که چند سایت دارند اینکار را میکنند بسیار خوب هستش و مطالب ارائه شده بسیار مفید واقع می شوند برای نوشتن هرکدام از این مطالب “نمیگویم مقالات” احتیاج به صرف وقت و هزینه بسیار می باشد که به صورت رایگان در اختیار ما قرار می گیرد خود ماهم اگر صد مطلب ارائه کنیم 99 تا از آن ها بر اساس ترجمه مطالب است
  به طور مثال موسسات بسیار زیاد تحقیقاتی وجود دارند که ارئه گزارش آنها به زبان فارسی باعث مطلع تر شدن خواننده گان میکردد و هدف مقدس اینترنت هم بحث اطلاع رسانی است
  من تا به امروز اصلا نمی دانستم ممکن است این کارهای انسانی شامل سد زدن باعث زمین لرزه شود که اینجا باخواندن این مطلب و همچنین ییادآوری آموخته هایم به صورت منطقی به این نتیجه رسیدم
  مهم نیست چه کسی برای بار اول این مطلب را می نویسد مهم این است که از این مطلب چقدر می توان در جهت رفاه انسان ها و محیط زیستی که در آن قرار داریم استفاه مفید کرد
  بین انسان ها هیچ مرزی وجود ندارد محیط زیست و انسانیت که مرز نمی شناسند
  دست دوستان درد نکند که مطالب خوبی را از سایت های معتبر به زبان رسمی کشور ترجمه میکنند و باعث مطلعتر شدن سایر هموطنان میگردند و مطمئنا این کارها در اینده همه ما نقش مثبت و خوبی خواهد داشت

  1. Ali می گوید

   دقیقا درست است

 5. night می گوید

  ettelaat kamel va jamae bod ba tashakor

 6. وحید می گوید

  در پاسخ به آقا محمد باید عرض کنم که وقتی 700 هزار تن وزن بخواد در سطحی به اندازه مثلا هزار متر مربع توزیع بشه فشار بسیار بسیار بیشتری ایجاد می کنه در مقایسه با حالتی که این وزن بخواد در سطح یک شهر توزیع بشه…مثال شما نمی تونه مدل مناسبی ارائه بده.

 7. آرمان می گوید

  البته حرف آقا محمد هم درسته ولی بعضی مواقع یه حادثه یا یه کار کوچیک می تونه نتایج بزرگ به بار بیاره. همون چیزی که بهش اثر پروانه ای میگن.

 8. Ehsan Tork می گوید

  درسته ترجمه بود اما نثر شیوا و علمیی داشت.

 9. atila می گوید

  جناب آرمان اثر پروانه ای یه تئوری هستش که زیاد متغن نیست
  در حالیکه طبق علم مکانیک مواد که شاخه بسیار عظیمی در دانش است به راحتی می توان به از بین رفتن تعادل در بین لایه های زمین در اثر تنش بسیار بالائیکه یک ساختمان روی سطح مبنای خود ایجاد می کند رسید
  کل مهندسی عمران بروی این مسئله بنیان گذاشته شده وتحلیل بالا بااینکه یک مقاله علمی نیست ولی کاملا صحت داره
  لایه های زیرین زمین جامد نیستن مخلوطی از مایعات و جامدات با دماهای مختلف و ویسکوزیته های متفاوت و همچنین چگالی های مختلف هستن که تنشایجاد شده که همون مثالی مثل فشار هستش اون ها رو به راحتی جابه جا می کنه و مثلا یک سفره آب زیرزمین به شدت بخار می شه و از زیر توده ها به برون می آد و باعث زلزله می شه البته عوامل مختلفی هست
  ولی زلزله حادثه مهیبیه و باید درموردش اطلاعات بیشتری به دست بیاد چون واقعا پیچیده و خانمان سوزه

 10. محمد می گوید

  به آتیلا و وحید: ممنون از شما که بحث تنش رو یاد آوری کردید. اینجا البته چند نکته به ذهنم می‌رسه که عرض می‌کنم.
  اولا: وقوع زلزله معمولا ناشی از جابجایی صفحات تکتونیکیه. این صفحات در نقاط مختلف زمین در اعماق مختلفی قرار دارند: نکته مهم اینکه عمق وقوع زلزله ها از رده چند ده کیلومتره و زلزله هایی که در عمق کمتر از ۷۰ کیلومتر اتفاق بیفتن زلزله سطحی تلقی می‌شن. برای اینکه تصوری از ۷۰ کیلومتر داشته باشید باید بگم این فاصله نیم ساعت رانندگی با سرعت زیاده. فرض کنید این فاصله در عمق طی بشه.
  ثانیا: توزیع تنش در اعماق بسیار زیاد حساسیت بسیار کمی به توزیع بار در سطح داره. این حرف رو اینجوری تجسم کنید: یه ستون رخت‌خواب رو در نظر بگیرید (الاستیسیته رخت‌خوابی :دی) حالا مشتتون رو بزارید رو ستون رختخواب و محکم فشار بدید. می‌بینید که لایه‌های بالای رخت‌خواب به شدت تغییر شکل (=کرنش) دارن ولی هرچی به سطوح پایین‌تر میریم این کرنش کمتر میشه تا جایی که تو عمق سه تشکی (:دی) از جایی که فشار دادین عملا تغییر شکل کل ستون رختخواب یکنواخت شده. می‌دونید که در مسائل مهندسی فرض می‌کنند که تنش و کرنش رابطه خطی دارند. پس وقتی تو یه عمقی از مرز محیط پیوسته کرنش یکنواخت بشه، تنش هم یکنواخت می‌شه.
  نتیجه: اگرچه سازه‌های بزرگ در تنش و کرنش ژئوتکنیک سطحی اثرات مهمی دارن، اما در اون عمقی که زلزله اتفاق میفته واقعا این اثرات ناچیزه.

  1. محمد می گوید

   در مورد اثر ماشه‌ای مخزن سد بر زلزه، به نظر این مقاله رو مطالعه کنید:
   http://www.hindu.com/fline/fl1627/16270870.htm

   در ضمن اعتقادم اینه که مقاله ویکی پدیا در این مورد جانبدارانه نوشته شده.

 11. محسن می گوید

  مطلب بسیار جالب بود اما دوستان وقتی در مورد لایه های زمین صحبت میکنیم باید بدونیم که فشار در لایه های زیرین زمین خارج از تصوره مثلا مگه عمق یک معدن الماس چقدره که اون فشاره عظیم برای تولید الماس رو ایجاد میکنه و هرچی فشار بیشتر باشه پاسخ به تنش هم به تناسب بیشتر میشه اینه که یک آسمان خراش یا یک سد میتونه تعادل محیط رو به هم بزنه ….

 12. آرمان می گوید

  اثر پروانه ای اصلا تئوری نیست، صرفا یه اصطلاحه که در نظریه آشوب به کار رفته.
  و مفهومشم این نیست که حتما یه تغییر کوچیک اثر بزرگ می ذاره بلکه اگه یه تغییر کوچیک یه اثر بزرگ بذاره بهش اثر پروانه ای میگن. منم فقط گفتم گاهی یه تغییر کوچیک می تونه اثر بزرگی بذاره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5