سیستم هشدار زلزله اندروید در فیلیپین به کار گرفته شد و مردم را پیش از شروع زمین لرزه از خواب پراند

سیستمی که سال‌های آینده برای تمام دستگاه‌های اندرویدی جهان فعال می‌شود

0

ماه گذشته گوگل سیستم هشدار زلزله اندروید (Android Earthquake Alerts System) را پیش از عرضه جهانی، در بیش از ۷ کشور راه‌اندازی کرد.

کشور فیلیپین یکی از کشورهای انتخاب شده برای بررسی و تست این سیستم هشدار بوده است. دیروز، کاربران اندروید با هشدارهای پرسروصدایی روبرو شدند که نشان از فعال شدن این سیستم و وقوع زلزله می‌دهد.

طبق گزارش سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، زلزله‌ای به قدرت ۶.۷ ریشتر در ساعت‌های اولیه صبح دیروز در تینگلو فیلیپین رخ داد. رویترز گزارش داده است لرزش‌های این زلزله حدود یک دقیقه طول کشیده و برخی از ساکنان را بیدار کرده است.

اما برخی از کاربران اندرویدی، چند ثانیه پیش از شروع لرزش‌های این زلزله، با صدای هشدار بلند گوشی‌های اندرویدی خود از خواب بیدار شدند و دیگران را از وقوع زمین لرزه باخبر کردند. موفقیت این سیستم هشدار زلزله در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و سایت‌هایی مانند رددیت مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

سیستم هشدار زلزله اندروید چگونه کار می‌کند؟

گوگل این سیستم را برای ایجاد «بزرگ‌ترین شبکه تشخیص زمین لرزه در جهان» ساخته است. این سیستم به طور گسترده‌ای از سنسورها و فناوری‌های تشخیص زلزله کمک می‌گیرد تا به موقع هشدار زمین لرزه را به کاربران بدهد.

در حالی‌که ایجاد یک شبکه سنتی از لرزه‌سنج‌های زمینی (مانند کالیفرنیا و ساحل غربی ایالات متحده) همیشه عملی نیست؛ اما سیستم هشدار زلزله اندروید گوگل می‌تواند هشدارهای صادر شده از سوی دولت‌ها یا مراکز زمین‌شناسی را زودتر به دست کاربران برساند.

سیستم هشدار با استفاده از شتاب‌سنج دستگاه اندرویدی شما، سعی در شناسایی موج P اولیه و غیرمخرب دارد. سپس، تلفن همراه شما یک سطح مکانی از شهر که شامل کد پستی یا آدرس خیابان نیست را به سرور تشخیص زمین لرزه گوگل ارسال می‌کند.

گزارش‌ها پیش از ارسال یک اعلان عمومی پرسروصدا که شامل نقشه، اندازه زلزله و برخی یادآوری‌ها است؛ مورد تایید قرار می‌گیرند. در اینجا، امیدواریم اعلان عمومی، چند ثانیه پیش از رسیدن موج مخرب P زلزله باشد.

سیستم هشدار زلزله اندروید به طور خودکار برای همه دستگاه‌ها فعال می‌شود ولی کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن Settings و بعد مسیر Location > Advanced > Earthquake Alerts آن را فعال کنند.

گوگل این سیستم را در آگوست ۲۰۲۰ و یک دوره آزمایشی اولیه در دو کشور فعال کرد. سپس، در آوریل امسال برای کشورهای دیگری در دسترس قرار گرفت. در سال‌های آینده، همه دستگاه‌های اندرویدی در سراسر جهان که از خدمات گوگل پلی استفاده می‌کنند؛ می‌توانند دارای این سیستم هشدار زلزله باشند. این سیستم به‌ویژه برای کشورهایی که مرتبا در خطر وقوع زلزله هستند؛ مانند کشورهای آسیای شرقی بسیار کاربردی و نجات‌بخش خواهد بود.

منبع 9to5google
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.