معرفی 6 کتاب تازه

8

1- با چراغ و آینه:‌ معرفی کتاب این هفته را با کتاب تازه استاد محمدرضا شفیعی کدکنی شروع می‌کنم، کتاب ارزشمند و مفصلی که اگر از قسمت نمایه آن صرف‌نظر کنیم، 698 صفحه دارد.

کتاب تأثیر تحولات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی را بر شعر فارسی در دوران معاصر بررسی می‌کند و نشان می‌دهد که تبادلات فرهنگی و نهضت ترجمه چه تأثیر بر شهر فارسی داشته است.

به همین علت ما با کتابی تک‌بعدی که تنها به شعر پرداخته باشد، سر و کار نداریم و از لایلای حرف‌های کتاب می‌توانیم مروری بر تاریخ ایران هم داشته باشیم.

متأسفانه بهای کتاب (27 هزار تومان) برای دسته بزرگی از جوانان، قابل پرداخت نیست، اما امیدوارم که هیچ کتابخانه عمومی بی‌بهره از این گنج نماند.

2- دفتر بزرگ: این کتاب را یک نویسنده مجارستانی مقیم فرانسه به نام «آگوتا کریستوف» نوشته است، رمان دفتر بزرگ، جلد اول یک تریلوژی است، این رمان جایزه بهترین رمان اروپایی را هم کسب کرده است.

کتاب نگاهی متفاوت دارد به اشغالگری نازی‌ها و شرایط کشور روسیه. این از بین رفتن احساسات و عواطف تا حدی است که کمتر نشانی از آن‌ها را در ادامه زندگی شخصیت‌ها داستان می‌توان یافت.

داستان از زبان اول شخص جمع روایت می‌شود و البته در اوج نگاه بدبینانه نویسنده به جهان می‌توان نشانه‌هایی از انسانیت را در لابه‌لای رفتار انسان‌ها یافت.

این دو پسربچه در میان شرایط سخت جنگ مجبور می‌شوند برای ادامه حیات نزد مادربزرگ خود بروند و همین مادربزرگ سنگدل در کنار شرایط سخت جنگ سبب می‌شود شخصیت‌های اصلی داستان تحت تاثیر محیطی که در آن قرار گرفته‌اند احساسات خود را به فراموشی بسپارند.

دفتر بزرگ را اصغر نوری برای انتشارات مروارید ترجمه کرده است. این کتاب با احتساب مصاحبه کوتاه آخر کتاب، 198 صفحه دارد و قیمت‌اش 5600 تومان است.

3- یادداشت‌های سال بد: جان مکسول کوتسی متولد سال 1940 است، او نویسنده و استاد دانشگاه اهل آفریقای جنوبی است که اکنون در استرالیا زندگی می‌کند. او جز داستان‌نویسی به ترجمه و نقد نیز پرداخته و علاوه بر کسب جایزه وبل ادبیات در سال 2003، تا کنون دو بار جایزه معتبر بوکر را نیز به خود اختصاص داده است.

کوتسی دکترای زبان‌شناسی دارد و پس از سال‌ها تدریس در دانشگاه‌های مختلف جهان و کسب درجه استادی، بازنشسته شده و حالا در دانشگاه آدلاید استاد افتخاری است.

یادداشت‌های سال بد، دوزادهمین و آخرین رمان کوتسی است که شخصیت اصلی آن را جانشین خودش می‌دانند:

یک نویسنده 72 ساله اهل آفریقای جنوبی که در استرالیا زندگی می‌کند و کتاب در انتظار بربرها را نوشته است. او از همسایه 29 ساله فیلیپینی‌اش می‌خواهد تا به عنوان تایپیست برای او کار کند.

تازه‌ترین پروژه این نویسنده مجموعه‌ای از مقالات سیاسی و فلسفی است. کوتسی هر صفحه رمان را به سه بخش تقسیم کرده: در بخش بالا، مقالات، در بخش میانی، زاویه دید نویسنده ودر بخش پایین، زاویه دید تایپیست روایت می‌شود و همین فرمت رمان را از رمان‌های دیگر متمایز می‌کند.

این کتاب با ترجمه حمید پزدان‌پناه توسط انتشارات افراز در 237 صفحه و به بهای 8400 تومان منتشر شده است.

4- قرار ملاقات: قرار ملاقات تازه‌ترین کتابی است که از هرتا مولر به فارسی ترجمه شده است.

هرتا مولر که در سال 2009 به خاطر «تمرکز بر شعر و صداقت در نشر» و ارائه «دورنمایی نزدکی محرومان» برنده جایزه نوبل شده بود.

هرتا مولر اصالتی رومانیایی دارد، بعد از جنگ جهانی دوم مادر او پنج سال را در اردوگاه کار اجباری سپری کرد و پدرش که زمانی عضو گروه اس‌اس وافن بود، راننده کامیون شد.

امتناع او از همکاری با پلیس مخفی رژیم نیکلای چائشسکو، سبب شد که علیرغم داشتن تحصیلات عالی در زبان آلمانی و ادبیات رومانی، شغل معلمی را از دست بدهد و در یک کارخانه به عنوان مترجم کار کند، اما در اینجا هم پلیس مخفی انتظاراتی از او داشت که از دید او قابل قبول نبود، به همین خاطر از آنجا هم اخراج شد و به تدریس خصوصی برداخت.

در داستان‌های او با قلمی شیوا و شاعرانه، وضعیت خفقن‌بار حکومت چائشسکو به تصویر کشیده است.

داستان از جایی شروع می‌شود که زنی جوان که کارگر یک کارخانه دوزندگی است، با تراموا برای بازجویی معمول نزد پلیس مخفی می‌رود.

این کتاب را انتشارات مروارید با ترجمه مهرداد وثوقی در 218 صفحه و به بهای 5200 تومان منتشر کرده است.

5- در کشور مردان: این کتاب را یک نویسنده لیبیایی به نام «هشام مطر» نوشته است، کتاب از زبان کودکی 9 ساله به نام «سلیمان» روایتگر دیکتاتوری دوره قدافی است. کتاب البته در سال 2006 و قبل از سقوط وی نوشته است و برنده جایزه من بوکر هم شده است.

هشام مطر در رمانش، در قالب ترسیم زندگی خانواده‌‌ای از طبقه متوسط و نیمه‌مرفه شهری، از سویی خشونت مردانه و قبیله‌ای حاکم بر کشور زادگاهش را به تصویر کشیده و از سوی دیگر خفقان سیاسی حاکم بر لیبی در دوران حکومت معمر قذافی را. به همین دلیل است که ترس و احساس ناامنی و همواره در خطر بودن در سراسر این رمان حضور دارد.

جالب است که پدر این نویسنده هم که در مأمور وزارات امور خارجه بود، یکی از ناپدیدشدگان دوره قدافی است و علیرغم سقوط او، هنوز هم مطر نتونسته نشانی از پدر بیابد.

مطلب کاملی در مورد این کتاب را می‌توانید در سایت روزنامه شرق بخوانید.

این کتاب را مهدی غبرایی برای نیکو نشر ترجمه کرده است،کتاب 272 صفحه دارد و قیمت‌اش 7800 تومان است.

6- هنرمندی از جهان شناور: کازوئو ایشی گورو، نویسنده ژاپنی است که از کودکی در انگلستان زیسته است و از پنج سالگی ژاپن را به همراه والدینش ترک کرده، اما بیشتر داستان‌هایش را در فضای ژاپن می‌نویسد.

«هنرمندی از جهان شناور» رمانی 272 صفحه‌ای است که در آن ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم و در میانه گذار پرهیاهیو از دوران پیش از جنگ به پس از آن و همچنین عبور از سنت به مدرنیته به تصویر کشیده می‌شود.

این اثر ایشیگورو را می‌توان داستانی پرکشش دانست که شیوه روایت آن هم منحصر به فرد است. داستان حول محور هنرمند نقاشی به نام ماسوجی اونو می‌گذرد که در دوران پیش از جنگ جهانی دوم در کشورش دارای شهرت بوده ولی جنگ کشورش را دستخوش تغییرات بنیادین می‌کند به نوعی که افراد معتبر گذشته از اعتبار می‌افتند.

در سایت سیمرغ می‌توانید مطلب کاملی در مورد این کتاب بخوانید.

نشر افراز با ترجمه یاسین محمدی این کتاب را با قیمت 8800 تومان منتشر کرده است.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
8 نظرات
 1. مهدی بردبار می گوید

  مرسی خیلی عالی بود
  از این بین قرار ملاقات رو خوندم و کتاب خوبیه

 2. مجید می گوید

  کتاب ها چرا این همه گران هستند؟

 3. ebi می گوید

  سپاس . از کتاب و ادبیات مطالب بیشتری بزارید ممنون

 4. بازتاب می گوید

  مرسی از معرفی کتاب، واقعن ازت ممنونم دکتر.

  اما یه سؤال داشتم، چرا وقتی عکسها با کیفیت پایین اسکن میشن شما با سرچ از طریق انتشارات کتابها (البته میدونم تصویری از بعضی از کتابها نیست، یا اگه هست مناسب نیست) برنمیداری توی یک پزشک قرار نمیدی ؟ میخوام بدونم نکته حرفه ای داره ؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اسکنر من قدیمی هست و همیشه توی سایتهای انتشاراتی‌ها هم عکس‌های کاور مناسب پیدا نمی‌شه. تا خرید اسکتر تازه اوضاع به همین منوال می‌مونه.

 5. وحید می گوید

  باسلام
  این همه میگن کتاب بخونیدولی هزاران تاسف که درمملکت ما گرانی وهزاران مشکلات دیگه گریبانگیر مردم است.

  برسان باده که غم روی نمود ای ساقی این شبیخون بلا باز چه بود ای ساقی.

 6. رها می گوید

  چرا کتابای قشنگ رو فقط می خونیم
  ولی خبری از تاثیرش تو زندگیامون نیست
  و ما همچنان زشت زندگی میکنیم؟!
   

 7. sina می گوید

  ایشیگورو ، یک کتاب دیگه هم توی همین مایه ها داره به اسم «منظر پریده رنگ تپه ها».کتاب بسیار زیبایی است و ظرافت های قابل توجه ای داره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.