اختصاصی «یک پزشک»: نگاهی به فروشگاه‌های «بارنز اند نوبل»

22

یکی از خوانندگان خوب یک پزشک که داوطلب همکاری شده بود، در ایمیلی که به من زده بودند، توضیح داده بودند که مقیم خارج از کشور هستند، با توجه به قابلیت‌های خوب ایشان ترجیح دادم به جای اینکه کار نوشتن مقالات روتین فناوری را به ایشان بدهم، از ایشان درخواست که در صورت تمایل گزارش‌های اختصاصی از روتین‌های فرهنگی و فناوری مردم آن دیار برای ما بنویسند. ایشان هم قبول زحمت کردند و در نخستین قسمت، نگاهی انداختند به فروشگاه «بارنز اند نوبل».

به گمانم یکی از کارهایی که وبلاگ‌نویس‌های کشورهای مختلف می‌توانند بکنند، آشنایی مردم با فرهنگ‌ها و روتین‌های زندگی در کشورهای خود و کشورهای دیگر است.

خیلی وقت‌ها نگاه و ذهنیت ما بعد از شنیدن نام کشوری، صرفا رویدادها و چالش‌های سیاسی یا تصور تاریخی ما از کشور مربوطه است. در همین راستاست که در این هفته خبری که در خبرگزاری رویترز در مورد فروش بالای محصولات اپل در ایران (علیرغم تحریم‌ها) و وجود قشری از علاقه‌مندان این شرکت در ایران منتشر شده بود، بسیار سر و صدا به پا کرد و سایت‌ها و وبلاگ‌های فناوری گویی که چیز عجیبی کشف کرده باشند، تقریبا همگی بدون استثنا این خبر را بازتاب دادند! (مثلا در گیزمودو)، چیزی که از دید ما، مطلب خاصی نیست و فکر می‌کنیم برای همه بدیهی باشد که در کشور بزرگ ایران با این همه جمعیت جوان و تحصیل‌کرده مسلما قشر بزرگی از مردم تحت هر شرایطی نیاز خود به فناوری و گجت‌ها را به نوعی برطرف می‌کنند.

با این مقدمه به نوشته نویسنده مهمان «یک پزشک» توجه کنید. شما هم اگر دوست داشتید می‌توانید از این دست گزارشات تصویری برای «یک پزشک» ارسال کنید، از نوشته شما اگر منطبق به کارکرد و جو کلی وبلاگ باشد، استقبال خواهد شد.

فدیک اشکواری: فروشگاه‌های «بارنز اند نوبل» از جمله بزرگترین کتابفروشی‌های آمریکا محسوب می‌شوند. این شرکت با سابقه بیش از صد سال، توانسته است نمونه خوبی از موفقیت در فروش و ترویج کتابخوانی در فرهنگ آمریکایی باشد. در زمانی که اکثر کتابفروشی‌ها بر اثر رقابت با فروشگاه‌های اینترنتی ورشکست شدند ، بارنز اند نوبل کماکان با در پیش گرفتن سیاست متفاوت توانسته است به سود دهی مناسبی دست پیدا کند.

ساختمان فروشگاه
من تا کنون از چندین فروشگاه بارنز اند نوبل خرید کرده‌ام . چیزی که در همه آنها جلب توجه می‌کند فضای بسیار بزرگی است که هر فروشگاه در اختیار دارد. معمولا فروشگاه‌های بارنز اند نوبل در مراکز خرید یا مکان‌های شلوغ فرار گرفته و به صورت پیش‌فرض یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آن منطقه با فضاهای بیش از سه یا چهار هزار متر به این کتابفروشی تعلق دارد. این را با مغازه‌ها و زیر پله‌های انقلاب که مقایسه بکنیم، تازه متوجه تفاوت می‌شویم.

بارنز اند نوبل

محصولات
به طور طبیعی اولین چیزی که جلب توجه می‌کند کتاب‌های جدید و پر فروش هستند که بر روی میزی درست پشت در ورودی قرار گرفته‌اند.

بارنز اند نوبل

چیدمان اجناس در هر فروشگاه بارنز اند نوبل متفاوت است، ولی همیشه می‌توان چند بخش را در همه آنها انتظار داشت:

قسمت موسیقی معمولا خلوت‌ترین قسمت فروشگاه است . با توجه به افزایش فروش موسیقی در فروشگاه‌های آنلاین و رواج فرمت‌های فشرده، کمتر کسی علاقه به خرید CD دارد. در مقابل قسمت فروش فیلم خیلی شلوغ‌تر به نظر می‌آید. این قسمت به دو بخش DVD و Blue ray تقسیم شده و هر کدام به صورت موضوعی طبقه بندی شده‌اند.

قسمت دیگری که جلب توجه می‌کند، بخش فروش کتابخوان و تبلت‌های مختلف NOOK است. من همیشه به این قسمت با احتیاط نزدیک می‌شوم، چون همیشه یکی از فروشنده‌ها به محض دیدن کوچک‌ترین علاقه شروع به صحبت کردن و نشان دادن قابلیت‌های مدل‌های مختلف می‌کند!

بارنز اند نوبل

بخش مربوط به کودکان از پرطرفدارترین قسمت‌ها است. این قسمت شامل کتاب، وسایل کمک آموزشی و اسباب‌بازی می‌شود. برنامه‌های کتاب‌خوانی برای کودکان هم در روزهای مختلف به صورت رایگان برگزار می‌شود. علاوه بر آن کودکان می‌توانند از اسباب‌بازی‌ها یا کتاب‌ها در محل فروشگاه بطور رایگان استفاده کنند. با این اوصاف تعجبی ندارد که فروشگاه‌های بارنز اند نوبل به محل مورد علاقه بچه‌ها تبدیل شده و فرهنگ کتابخوانی از کودکی در آنها رواج پیدا کند.

لوازم التحریر، مجلات و سایر کالاهای متفرقه مربوط به کتاب قسمتهای دیگر فروشگاه هستند. تی شرت Games of Throne ، چوب جادویی هری پاتر یا عروسک پرندگان خشمگین و کالاهای مانند اینها نیز طرفداران خودشان را دارند.

خدمات
به جز تعداد زیادی فروشنده که همیشه آماده کمک کردن هستند، شما می‌توانید از کامپیوترهای راهنما نبز استفاده کنید. پیدا کردن یک کتاب خاص در فروشگاه خیلی بزرگ یک دردسر کامل هست. این کامپیوترها علاوه بر اینکه به شما مکان دقیق هر کتاب را در فروشگاه نشان می‌دهند، امکان خربد آنلاین را هم فراهم می‌کنند.

بارنز اند نوبل

استارباکس یکی از اجزای جدانشدنی فروشگاه‌های بارنز اند نوبل است. اینترنت بی‌سیم رایگان هم که از واجبات به شمار می‌آید.

بارنز اند نوبل

تعداد مبل‌ها در کل فروشگاه همیشه کم هست و در نتیجه همیشه تعداد زیادی از مردم روی زمین نشسته‌اند و مشغول خواندن کتاب یا استفاده از اینترنت رایگان هستند. بطور کلی خیلی‌ها از این فروشگاه‌ها به عنوان یک کتابخانه رایگان و بدون حق عضویت استفاده می‌کنند.

برپایی جلسات با نویسنده‌های مختلف جهت بحث یا گرفتن امضا نیز پای ثابت این کتابفروشی است.

بارنز اند نوبل


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است.خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…

عمو حاجی -کثیف‌ترین مرد جهان- چند ماه پس از نخستین حمام برای اولین بار در ۶۰ سالگی، سال پیش درگذشت!

عمو حاجی (۱۹۲۸–۲۰۲۲) مردی ایرانی بود که بیش از ۶۰ سال به حمام نکردن شهرت داشت. عمو حاجی نام واقعی او نبود بلکه لقبی بود که به این فرد مسن داده می‌شد. او در روستای دژگاه فارس در آلونک و چاله‌ای در زمین زندگی می‌کرد.از آنجایی که او…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

شوخی با مجسمه‌ها – وقتی حال مردم خوش است!

شوخی و طنز هم حال و هوای خاص خودش را می‌طلبد. مردم اگر از نظر پیشبینی شرایط اقتصادی آینده و وضعیت رفاه اکنون، آرامش و اطمینان خاطر لازم را داشته باشند و اگر بتوانند خود مقوله فرهنگ و اخلاق و دانش خود را ارتقا بدهند، شرایظ ظاهری و باطنی دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
22 نظرات
 1. محمد قاسمیان می گوید

  تنوع فروشگاه خیلی برایم جالب بود. واقعا به صرف وجود کتاب، نمیتوان منتظر استقبال از کتابفروشی ها بود. هر چند حرکتهای خوبی در ایران نیز شروع شده است
  مثل :
  شهر کتاب >> http://bookcity.org/page-about.aspx
  باغ کتاب >> http://www.bagheketab.ir/gardenHelp.htm
  البته خیلی باید کار بشه تا استقبال بیشتر بشه. چه در زمینه خدمات و محصولاتی که ارائه می شه و چه در زمینه ارائه اینترنت بیسیم رایگان که جذابیت را دو چندان میکند. بالاخص با این وانفسای اینترنت ایران که برای توسعه ایران، واقعا مساله ساز شده.

 2. mehrdad می گوید

  کامل نبود ولی ایده ی جالبی بود ممنون .

 3. Wahid می گوید

  خیلی جالب بود خسته نباشید ولی کوتاه بودنش و همچنین نبود آدم و مشتری ها توی عکس یه خورده ضد حال بود!!!

  1. اشکواری می گوید

   سلام
   حق با شماست . ولی مشکل این بود که از طرف کارمندان فروشگاه به من تذکر دادند گرفتن عکس از داخل فروشگاه خلاف مقررات فروشگاه است.
   عکس ها مال قبل ار این تذکر بود و متاسفانه تعداد محدودی شد.
   تنها استثتا عکس نوک بود که گفتند به گونه ای باید عکس گرفته شود که آرم و نام بارنز اند نوبل در کادر نباشد

 4. ابراهیم می گوید

  مقاله ای کامل بود!

  جدیدا هم چند تا کتاب رایگان رو از طریق مرورگر ها در اخیتار کذاشتن که کتاب های خوبی هستند!

 5. Saeid می گوید

  عالی بود فگر کنم گزارش های بعدی این دوستمون جالب تر شه

 6. RS232 می گوید

  اطلاعات جالبی بود. من هم گاهی به این کتابفروشی ها می روم و همان جا می نشینم و ساعت ها کتاب می خوانم.

  1. pooria می گوید

   به به آقا آرش گل …
   به جان خودم وقتی کامنت ت رو خوندم لحنش برام آشنا بود بعد دیدم بابا این که آرش خودمونه…
   به دوستان و جناب مجیدی خوندن این وبلاگ رو شدیدا” توصیه میکنم
   البته قبلش باید یه کلنگی چیزی داشته باشین چون “برادران” دورش دیوار کشیدن: http://natashagodwin.blogspot.com/

 7. piano می گوید

  وای چقدر خوب بود…خیلی دلم خواست…من اگه امریکا بودم این فروشگاه ها حتما پاتوقم میشد…فعلا باید به همین شهر کتاب بسنده کنیم…

 8. یوسف می گوید

  برام خیلی جالب بود ولی اگه عکسهاش بیشتر میبود بهتر بود

 9. saeidrad می گوید

  ایده ، خیلی عالی هستش .

 10. محمد می گوید

  گزارش خوبی بود، هرچند عکس ها ناکافی بودند و توضیحات ناکافی تر

  نوشته بودند “فروشگاه بزرگی است” و فقط 2 عکس آن هم با زاویه بسته از قفسه ها گذاشته بودند نه از محیط داخلی فروشگاه.

  می‌شد در مورد قیمت کتاب ها، جنس کاغذ ها، نحوه برخورد کارکنان و… هم صحبت کنند.

  در مورد بخش موسیقی و فیلم نوشته بودند ولی هیچ عکسی از آن نبود.
  در مورد بخش کتاب های الکترونیک نوشته بودند ولی تنها یک عکس از کتابخوان نوک گذاشته بودند نه از بخش فروش!

  و…

  امیدوارم نکاتی که گفتم در بهتر شدن گزارشات کمک کند. 🙂

 11. سورنا می گوید

  سلام. جالبه که این فروشگاه خیلی شبیه فروشگاه های کتاب ایندیگوی کاناداست. فقط طبعن اینجا کتاب فروشی ها خیلی کوچک ترند و بخش فیلم هم ندارن. اما بودن استارباکس و کل فضا شبیه به همن. http://www.chapters.indigo.ca/home/

 12. فرزاد می گوید

  *بطور کلی خیلی‌ها از این فروشگاه‌ها به عنوان یک کتابخانه رایگان و بدون حق عضویت استفاده می‌کنند.*

  سلام
  یعنی اجازه میدن بدون خرید کتاب چند ساعت اونجا بشینی و کتاب رو کامل بخونی؟

 13. عارف می گوید

  زیبا بود همیشه اینگونه گزارش ها رو دوست داشتم و دارم. لطفا بیشتر از این کار ها کنید. اگر از نقاط مختلف دنیا دوستان این گزارش ها رو بفرستند عالی میشه

 14. مرجان . در جستجوی خویشتن . می گوید

  با تشکر از شما و نویسنده مطلب.
  پست بسیار جالبی بود
  امیدوارم این روند ادامه داشته باشه

 15. mhkh می گوید

  سلام
  به نظرم سعی کنین قدری مفصل‌تر بنویسین بهتر خواهد بود
  ولی خوب بود،ممنون

 16. mohsen می گوید

  میتونین در تهران هم سری به مکانهای مشابه مثل “شهر کتاب” بزنین و گزارش تهیه کنین

 17. مجتبی می گوید

  سلام خیلی عالی بود.از علیرضا هم تشکر میکنم.خیلی خوبه که از جاهای فرهنگی گزارش بگیرن.ممنون

 18. دکتر کتابفروش می گوید

  سلام دکتر عزیز!
  به خاطر این مطلب از شما و این دوست خوب تشکر یک دنیا ممنونم! مدت ها بود که به دنبال خوندن مطلبی رد این مورد بودم اما جز تکه نوشته‌ی ویکی پدیا چیزی نصیبم نمی‌شد تا اینکه امروز این مطلب رو اینجا دیدم!
  البته هنوز متن رو نخوندم فقط چند سر اول رو خوندم.

 19. دکتر کتابفروش می گوید

  بازم ممنون دکتر عزیز! جالب بود هرچند کوتاه بود!

 20. وحید می گوید

  با سلام ای کاش در مورد جمله
  ((در زمانی که اکثر کتابفروشی‌ها بر اثر رقابت با فروشگاه‌های اینترنتی ورشکست شدند ، بارنز اند نوبل کماکان با در پیش گرفتن سیاست متفاوت توانسته است به سود دهی مناسبی دست پیدا کند.))
  بیشتر توضیح می دادید که این سیاست متفاوت چی بود. باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.