گیک‌ها! iOS برای ما ساخته نشده!

38

سایت iMore سایتی است که فقط در مورد محصولات اپل می‌نویسد و نگاه ژرفی به آی‌دوایس‌ها و اپلیکیشن‌ها دارد، به تازگی سردبیر این سایت مشهور –رنه ریچی Rene Ritchie – مقاله جالبی نوشته است که توجه شما را به آن جلب می‌کنم:

iphone 4

شاید شنیده باشید که به تازگی نسخه iOS مرورگر کروم وارد اپ‌استور شده است، اما ورود این اپلیکیشن باعث کلی حرف و حدیث شده است، اصلی‌ترین موضوع این است که چرا کاربران iOS، نباید این امکان را داشته باشند که کروم را به عنوان مرورگر پیش‌فرض خود انتخاب کنند. البته اگر آی‌دیوایس خودتان را جیل‌بریک کرده باشید، می‌توانید این کار را انجام بدهید. (راهنما)

iphone 4

همین مشکل هنگامی پیش آمد که اسپارو برای آی‌فون عرضه شد، هنوز هم ما نمی‌توانیم اسپارو را کلاینت ایمیل پیش‌فرض خود، معین کنیم.

از چند وقت بعد، وقتی نسخه ششم iOS بیاید، مجبور هستیم از نقشه‌ اپل استفاده کنیم و گرجه دسترسی به اپلیکیشن نقشه گوگل قطع نخواهد شد، اما کاربران نمی‌توانند نقشه گوگل را به عنوان، نقشه اصلی خود انتخاب کنند.

ما گیک‌ها نمی‌خواهیم صرفا از چیزها استفاده کنیم، ما می‌خواهیم که بر شیوه استفاده‌مان «کنترل» داشته باشیم. ما دوست داریم که روی لینک‌ها، آدرس‌های ایمیل و نشان‌های موقعیتی تپ کنیم و بعد آنها با اپلیکیشن دلخواه ما باز شوند. ما دوست داریم که وقتی از سیری استفاده می‌کنیم، پیامک‌ها و قرارها و تماس‌هایمان با چیزی جز سیستم پیش‌فرض آی‌فون اجرا شوند.

اما این چیزی نیست که تازگی داشته باشد، اصولا iOS از اولش هم برای گیک‌ها نبوده است و به عبارتی جامعه هدفی که اپل با توجه با آن سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایش را می‌نویسد، جامعه گیک‌ها نیست.

آی‌فون و بعد از آن، آی‌پد برای افراد زیر ساخته شده‌اند:
1- استیو جابز
2- آدم‌های عادی‌ای که مصرف‌کننده بازار اصلی محتوا و نرم‌افزارها هستند.
3- آدم‌های محتاطی که دسترسی به گجت‌های دیگر ندارند
4- آدم‌های تحصیل‌کرده یا سطح بالایی که بیشتر توده خریداران بازار را تشکیل می‌دهند.
5- گیک‌هایی که تأثیرگذاری‌شان روی جامعه برای اپل اهمیت داشته باشد.
6- …
7- ریچارد استالمن!

زمانی که نسخه اول iOS ، به عبارت صحیح‌‌تر iPhone OS 1.0، عرضه شد، ویژگی‌هایش برای جلب نظر گیک‌ها در حد صفر بود، نه مولتی‌تسک بود و نه اپلیکیشن‌های ثالث داشت، حتی کپی پیست هم نمی‌کرد و به صورت push پیام‌ها و هشدارها را نمایش نمی‌داد.

ما این را می‌دانستیم، اما با صفحه نمایش چندلمسی و رابط کاربری خوب آن اغوا شدیم، بنابراین با صرف‌نظر کردن از بعضی از کارهای سطح بالایی که با گوشی‌های خسته‌کننده قبلی می‌توانستیم انجام بدهیم، برای خریدش صف کشیدیم.

لپ تاپ

و حالا زبان به شکوه و شکایت گشوده‌ایم.

ما در واقع همسر دلفریبی اختیار کرده‌ایم که آشپزی بلد نبود، و حالا ماه عسلمان تمام شده و از اینکه شامی سر میز نیست، متعجب هستیم.

بی‌خیال این باشیم که دو سال طول کشید، کات، کپی و پیست وارد iOS شود، بی‌خیال آن باشیم که هنوز iOS‌ به معنی واقعی کلمه مولتی‌تسک نیست، در عوض اپ استور را داریم و اپلیکیشن‌های خوبی مثل پاندورا، TomTom یا اسکایپ را! ما گرچه نمی‌توانیم تنظیمات را سریع تغییر بدهیم، اما در عوض فیس‌تایم را داریم. گرچه حتی نمی‌توانیم راحت اسناد را پیوست ایمیل‌هایمان کنیم، در عوض آی‌کلاد را داریم. خبری از ویجت‌ها نیست، اما سیری را داریم. نوتیفیکیشن‌های تعاملی نداریم، اما نوتیفیکیشن سنتر داریم. حالت چند پنجره‌ای نداریم، در عوض حالت کیوسک را داریم. و گرچه NFC نداریم، اما خب، حالا Passbook  و کارت‌های استارباکس و سینما را داریم.

اپل در همایش توسعه‌دهندگان 2012، Passbook را معرفی کرد، ولی ای کاش چیزی به جای Passbook که با آن می‌شود به صورت سازمان‌یافته، کارت و بلیت خرید، اپلیکیشن کارایی برای دسترسی، ایجاد و ویرایش فایل‌های متنی، صفحات گسترده در هنگام اجرا و باز بودن اپلیکیشن‌های دیگر معرفی می‌کرد.

iphone 4

درست به همین خاطر است که همایش‌های معرفی iOS، سال به سال ملال‌انگیزتر می‌شوند و جیل‌بریک کاری است، محبوب.

ما جامعه هدف اپل نیستیم، بلکه سود جانبی اپل هستیم، iOS جامه‌ای نیست که اصولا به قامت ما دوخته شده باشد.

اما این به معنی نیست که نباید شکایت کنیم، اتفاقا باید هر ویژگی گیک‌ای که به نظمان می‌رسد را مطرح کنیم. ولی باید درک کنیم که اولویت اپل چیست و اپل برای چه کسانی، وسیله و نرم‌افزار درست می‌کند.

اپل برای عموم کاربران گجت می‌سازد، اما در عین حال گجت‌هایش را طوری می‌سازد که صدای گیک‌ها هم درنیاید و آنها همچنان خواهانش باشند، اما طبیعی است نتواند به همه خواسته‌های این دسته از کاربران ترتیب اثر بدهد.

شاید روزی فرا برسد که اپل به کاربرانش امکان بدهد که خودشان اپلیکیشن پیش‌فرض دستگاهشان را انتخاب کنند. در این صورت هم، میزان انتخاب کاربران محدود نگاه داشته خواهد شد و آنها نخواهند توانست در همه موارد، اپ مورد علاقه خود را پیش‌فرض کنند. حتی ممکن است اپل کامنت‌های منفی را در مورد اپلیکیشن‌های پیشفرض، مدیریت کند.

اپل در پی آن است که ببیند ما چه درخواست‌هایی داریم تا مهندسانی را مأمور گنجاندن این ویژگی‌ها در نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایش کند، البته اگر تضادی با اولویت‌هایش نداشته باشد.

و ما وقتی اپل را انتخاب کردیم، همه اینها را می‌دانستیم.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

عکس‌های جالبی از ساخت و سازها و اقدامات معماری نافرجام

مجموعه زیر به ظاهر مفرح یا حتی خنده‌دار است اما هر یک گویای نبود نقشه، مغز طراح یا ذهنی است که به صورت ساده کار را در ذهن شبیه‌‌سازی کند.مشابه این جمله مشهور را که عیب برنامه، در حین انجام آن بیرون می‌آید را در عمرمان زیاد شنیده‌ایم و…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

معماری‌هایی که واقعا شایسته تحسین هستند و ستایش هنری ما را برمی‌انگیزند

تناسب اجزا، انحناها، هماهنگی با فرهنگ و شرایط اقلیمی، عظمت، رنگ‌ها یا نشانه‌های قدمتی که ما را به خلسه‌های پر از تخیل می‌برند، هر کدام از اینها ممکن است یک عمارت را شاخص و برجسته کنند.در این پست بناهایی را با هم مرور می‌کنیم که هر یک از…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
38 نظرات
 1. hamed می گوید

  این جمله اش من را کشت !!!!

  ما در واقع همسر دلفریبی اختیار کرده‌ایم که آشپزی بلد نبود، و حالا ماه عسلمان تمام شده و از اینکه شامی سر میز نیست، متعجب هستیم.

 2. هنردوست می گوید

  ریچارد استالمن این وسط چیکار می‌کنه؟ :))

 3. alirezayu می گوید

  Apple ye dictator be tamam mani hast,

 4. محسن می گوید

  با ریچارد استالمنی که تو آخرین مورد آورده بودی واقعا حال کردم!!!

 5. Omid می گوید

  با همه محدودیت های گاه مسخره،با همه حساسیت صفحه پشت و جلو در مقابل ضربه،با همه قیمت بالای محصولاتش به خصوص تو این بازار آشفته،باز هم عاشق محصولاتشم.باز هم عاشق آیفون و آیپد و آیپاد نانوم هستم.

 6. بهنام می گوید

  مدت هاست که به دوستانم همین حرف ها رو میگم! اپل مال کاربران سطح پایین و یا بسیار بالاست! یا باید با امکانات بسته شده ش راضی بشی!!! یا دردسرهای فراوان جیلبریک رو به جون بخری و …! به هرحال نه اینکه خودم رو گیک بدونم، ولی هرگز خودم رو محدود به اپل نخوام کرد !!!

 7. Tox می گوید

  این از همون اول هم مشخص بوده که اپل واسه گیک ها نیست همون موقع که توی گاراژ نسخه ی دوم رو میدادن جابز با غرولند به وزنیاک میگه ببین دارن چه بلائی سر سیستم میارن؟ ما نباید اجازه بدیم توی ماشین تغییری ایجاد کنند این شد که حتی پیچهای ماشینشو چنان مخصوص ساخت که با یه پیچ گوشتی خاص باز میشدند!!!
  اپل همیشه همین بوده این بابا تازه فیلش یادش هندوستان کرده

 8. ناشناس می گوید

  بسیار پست جالبی بود. حرفی که من همیشه به اپل زامبی‌ها میزدم رو زدی اما بسیار تاثیر گذارتر!
  ممنون و موفق باشید 🙂

 9. Mohammad می گوید

  اولین باره که همچین مطلبی رو میبینم. البته درسته

 10. میلاد ریحانی می گوید

  از بی طرفیش خوشم اومد.

 11. farhad.d.73 می گوید

  kharazmi-followers.blogfa.com
  این وبلاگ مخصوص گیگ های ریاضی است لطفا معرفی اش کنید

 12. مجله اینترنتی بازتاب می گوید

  کلا” انگار اپل بر پایه انحصار طلبی بنا شده!

 13. امیرحسین می گوید

  من نمی فهمم !
  نه به لینوکسی که کرنلش رو هم میشه عوض کرد
  نه به آی او اسی که تمش عوض نمیشه و مکی که دوال بوتش دهنتو صاف میکنه

 14. مجتبی می گوید

  “و ما وقتی اپل را انتخاب کردیم، همه اینها را می‌دانستیم”

 15. Wahid می گوید

  اوّل اینکه استالمن این وسط چی کارست؟
  دوّم اینکه امیدوارم این آخرین امیدتون نا امید نشه 😉

 16. امین می گوید

  اپل = انحصار طلب مغرور

 17. مهدیار بهشتیان می گوید

  من نمی دونم این همه محدودیت چه لذتی داره که این همه هواخواه داره؟ هیچ وقت نمی تونم خودمو کاربر اپل فرض کنم؛ چون نمی تونم با این همه حصر کنار میام.

 18. علی می گوید

  کسایی که شما به عنوان گیک میشناسید متاسفانه از این گیک بودنشون هیچ کار مثبتی انجام نمیدن و فایده ای برای جامعه بشری ندارند. فقط تنها کاری که میتونن بکنن ساعتهای طولانی پشت کامپیوتر یا لپ تاپ لم بدن و مشغول اورکلاک کردن سیستم و هــک کردن و یا دستکاری تا مغز استخونش بشن!!! که چی بشه؟ با این کارشون چه دردی از جامعه بشری دوا میشه؟ اصلاْ مگه وقت آدم بیشتر از این ارزش نداره که به جای اینکه بیاد علم و استعدادشو در راه صحیح خرج کنه و یه کار مثبتی بکنه بیاد فقط صبح تا شب با گوشیش ور بره و تمشو عوض کنه یا اپلیکیشن های پیش فرضشو تغییر بده؟
  اگه این گیک بودن رو قبول دارید کلاْ‌ هیچ وقت دنبال آیفون نیاید. اپل برای آدمهایی که یک ارزن برای جامعه بشری سودی ندارند و فقط رکورد هـک های کهکشانی اونها عاید مردم میشه دستگاهی نخواهد ساخت.

  1. آناهید می گوید

   ارزش وقت؟ برای چی؟ رفیق انگار تو معنی گیک رو درست متوجه نشدی، برای این که بفهمی گیک یعنی چی، باید متوجه فلسفه‌ش باشی. هرکس بخواد گیک رو با فلسفه‌ی پول‌محور و بازارمحور معنی کنه، به همین نگاه تو می‌رسه.
   آدم‌هایی که مثل من و تو نگاه غالب‌شون با محوریتِ کار باشه، همیشه دنبال یه وقت آزادن که خبری از کار نیست، تا بتونن توی اون وقت آزاد به عشق‌شون برسن… هنر یه گیک و شجاعتش در همینه که از قدم اول دنبال عشقش می‌ره… و به نظرم خیلی انحصارطلبانه‌س که ور رفتن با گوشی رو کار عبثی بدونیم. چرا؟ چون ما این کار رو نمی‌کنیم؟ یا به این خاطر که پولی عایدت نمی‌کنه؟ یا با معیارهای ذهن اکثریت نمی‌خونه؟ می‌دونی شعار گیک‌ها چیه؟ «کی گفته حق با اکثریته؟»

   1. علی می گوید

    نه خیر. برای بعضی ها اهداف متعالی و بهتری از پول درآوردن و پول محور بودن توی زندگی هست. اپل هم شعارش همین بود. استیو گفت “هدف اصلی ما پول در آوردن نیست. هدف ما در درجه اول به وجود آوردن بهترین تجربه ممکن از کار با یک وسیله است.” الان هم میتونید ببینید که شرکتی که هدف اصلیش پول در آوردن نبود در این بحران اقتصادی در وضعیتی که همه دارن یکی یکی تقلیل نیرو میکنن در بهترین دوران خودش به سر میبره و نمیدونه با پولهایی که در آورده چیکار کنه!
    برای پرکردن وقتهای آزاد، “عشق” های بهتری از عشق موبایل و تبلتی هست که آدم باهاش “ور بره”! اینها فقط ابزار دیجیتال هستند. چیزهایی که ساخته شدند تا ما باهاش کارهامونو راحتتر انجام بدیم. نه این که تو اوقات بیکاریمون با جزئیاتشون ور بریم. تو اوقات بیکاری خیلی کارهای دیگه میشه کرد، پیاده روی، ورزش، صحبت کردن و هزار تا کار دیگه که هم از لحاظ پزشکی و هم روانپزشکی بیشتر به نفع آدمه تا ور رفتن با موبایل!!! ما نباید خودمون هم درگیرشون بشیم و یه مشغله به مشغله های قبلیمون اضافه بشه. این حرفیه که من میزنم. انجام کار مثبت فقط پول در آوردن نیست. نشوندن لبخند رضایت روی لبهای مادری که بچه ش اختلالات کلامی داره و با آیپد میتونه با والدینش رابطه برقرار کنه یه کار مثبته، کمک کردن به یه آدم نابینا که بتونه با آیفونش تو جنگل قدم بزنه یه کار مثبته، نگاه شما پول محوره نه من!
    در آخر هم این جمله رو میذارم که جواب تمام سؤالهای کسانی هست که به زعم خودشون به “انجصارطلبی” های اپل شکوه میکنند:
    We believe technology is at its very best when it’s invisible.
    When you’re​ conscious only of what you’re doing, not the device you’re doing it with
    باز هم اگر حرفهای منو قبول ندارید و فکر میکنید چیزی که شما “گیک” میدونید کار درستیه، برید سراغ پلتفرمهای دیگه. لینوکس، اندروید و … همه راست کار شما هستند. اپل برای شما ساخته نشده.

    1. احسان می گوید

     دوست عزیز و کاملا بی‌اطلاع!
     انگار شما تصور می‌کنید که در تمام دنیا فقط با محصولات اپل می‌شود ، بچه‌ای که اختلالات کلامی داره با والدینش رابطه برقرار کنه یا یه آدم نابینا بتونه تو جنگل قدم بزنه!! شما ظاهرا از آن گروهی هستید که فکر می‌کنند اپل معجزه می‌کنه و محصولاتش هیچ مشابهی نداره. بهتره اطلاعاتتون رو بیشتر کنید و همینطور به فکر و عقاید دیگران احترام بگذارید. فراموش نکنید از نظر گیک‌ها ( که تعدادشان کم هم نیست ) نیز احتمالا طرز فکر شما مسخره به نظر می‌رسد و احمقانه!

     1. علی می گوید

      دوست عزیز لفافه و زرورق لازم نیست. اگر فکر میکنید حرف من مسخره هست رُک بگید، با طعنه و کنایه گفتن قشنگ نیست.
      شما که میگید اون دستگاه های “گیک دوست” خیلی به کار آدما اومدن، خوب نمونه بیارید تا ببینیم چطور از این سیستم عامل پیچیده که سخت افزار و نرم افزارش رو دو نفر متفاوت تولید میکنن میشه همچین کارهایی در آورد. همون طور که بالا گفتم این چیزایی که شما دوست دارید به درد خود گیک ها میخوره و داریم میبینیم که قشر مصرف کننده ش فقط خود اونها هستند، نه عموم مردم. باز هم اگر نمونه ای دارید که یه آدم 60 ساله تونسته باشه از یه اسمارت فون در حد آیفون استفاده کرده باشه بگید. چرا 60 ساله، 15 ساله، 5 ساله، برای یه کدوم از این قشرها مثال بیارید. نمیتونید چون غیر از قشر گیکهای حالا جوون یا کسایی که تو جوونیشون گیک بودن کس دیگه ای خریدارشون نیست. اگر که اینجوریه و فکر میکنید موبایل و تبلت و… فقط مخصوص قشر خاصی از مردم هستند و بقیه یا باید گیک باشند یا برن بمیرن حرف شما درست هست.

  2. behnam می گوید

   اگه همین گیک ها نبودند من و تو الان هیچ کدوم از این وسیله های دیجیتال را نداشتیم. فکر میکنی توی اپل از این دست گیک ها پیدا نمیشه؟ چرا! و اتفاقا همین به اصطلاح بی ارزش ها هستند که ارزش ایجاد میکنند.

   1. علی می گوید

    بله اون گیک ها استعداد خودشونو در جهت صحیح به کار گرفتند و به جای اینکه صبح تا شب تم گوشیشونو عوض کنن یا اپلیکیشن های پیشفرض رو تغییر بدن، اومدن وسایل خارق العاده ای مثل آیفون و آیپد را به دست ما رساندند.

    1. احسان می گوید

     دوست محترم! کار گیک‌ها فقط عوض کردن تم گوشی یا تغییر برنامه‌های پیش‌فرض نیست! آیا اصلا مطمئن هستید که بدانید “گیک” دقیقا چه کسی هست؟!!

    2. همایون می گوید

     به نظرت چند بار لازم می‌شه اپلیکیشن پیشفرض رو تغییر بدی؟! هر روز؟!

    3. کیان می گوید

     من این حرفت رو خوندم دیگه بی خیال جواب دادن و بحث شدم:
     ” آدمهایی که یک ارزن برای جامعه بشری سودی ندارند…”
     فقط می تونم بگم متاسفم. امیدوارم روزی این تاسف رو درک کنی.

 19. fk می گوید

  بیا اینم نمونه ی یک اپل زامبی…

 20. میلاد می گوید

  انسانها موجوداتی تنوع طلبند اگه تغییراتی نباشه زود خسته میشن، اپل باید دست کاربراشو برای انتخاب بیشتر باز بزاره اجازه بده کاربر خودش تصمیم بگیره.

 21. arianat می گوید

  اپل بدون جیلبریک یه شاهی.
  اپل با جیلبریک سلطان بی رقیب

 22. behnam می گوید

  به شخصه اگر نمی شد آیفون را جیلبریک کرد هیچ وقت سراغش نمی رفتم:
  ۱. برنامه های پولی برای خیلی ها امکان خریدش نیست، به ۲ دلیل:
  ۱.۱ عدم دسترسی آسان به کارت های اعتباری بین المللی
  ۱.۲ هزینه زیاد این برنامه ها

  ۲. محدودیت ها گرچه گاهی باعث آسان تر شدن کار با دستگاه می شوند، عملا به آدم این احساس القا میشه که داخل یه زندانه! که یه گیک هیچ وقت نمی تونه اینو تحمل کنه.

  ۳. کانفیگ تنظیمات مختلف گوشی یکی از ابتدایی ترین نیازهای کاربران نیمه حرفه ایه. قبول دارم یه عده به اصطلاح اپل زامبی ها این گوشی را برای مصارف دیگه(که میدونیم چیه) میخرن، ولی من خودم شخصا دوست دارم از برنامه های رایگان سیدیا که بیشتر شامل tweak های مختلف میشه استفاده کنم.مثلا:
  تویکی وجود داره که باعث میشه سیری اطلاعاتی از زندگینامه استیو جابز براتون بخونه که در نوع خودش جالبه.
  یا برنامه فوق العاده 360mobilesafe که از هزارتا برنامه امنیتی دیگه برای مواقع گم شدن گوشی بهتر عمل میکنه.
  و…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   البته با خرید گیفت کارت خیلی راحت می‌تونید اپلیکیشن بخرید.

 23. Mahdi می گوید

  هر محصولی برای یک عده خاصی از افراد ساخته میشه بعضی افراد فکر میکنند همه محصولات باید باب میل اون ها ومطابق خواسته های اونها ساخته بشه
  برای بعضی ها امنیت یکپارچگی سادگی وزیبایی ارجحیت داره

 24. علی می گوید

  مطلب خوب و بی طرفی بود.
  من هم با قسمت‌های زیادیش موافقم. ولی با همه‌ی این حرفها از اپل لذت می‌برم و ۱٪ هم پشیمون نیستم که چرا چندتا از محصولاتش رو دارم (که اگر پشیمون بودم به یکیش اکتفا می‌کردم).
  از وقتی آی‌فون 3GS اومد و خریدمش آی‌فون شکل ظاهری سیستم‌عاملش کمترین تغییر رو کرده ولی هنوز برام خسته‌کننده نیست، چون شخصاً معیارهایی که برای انتخاب دارم هیچ ربطی به تم و کاستومایز کردن تا حد مرگ نداره.

  قرار هم نیست همه مثل هم باشن، یه سری اول از هر چیزی دوست دارم یه تم متفاوت روی گوشیشون نصب کنن بعد برن سراغ چیزهای دیگه.

  اما جمله‌ی آخر این نوشته رو بسیار دوست داشتم:
  “و ما وقتی اپل را انتخاب کردیم، همه اینها را می‌دانستیم.”

 25. alirezayu می گوید

  Chera dar morede in ke apple be irani ha mahsoolatesho nemifrooshe ye matlab neminvisi aghaye dr ?! Chera oona ma ro tahrim konan vali ma ba mahsoolashoon ro ba badbakhti bekharim ?!

 26. پویان می گوید

  من الان یه iphone 4s 16 jail brake شده دارم قیافش خوشگله دوسش دارم کیفت دوربینش عالیه بازی هارو هلو اجرا میکنه (اهل بازی تو گوشی نیستم:دی ) کیفیت صداش محشره ولی از نظر نرم افزاری منو …… بابا یه آهنگ بخوای بریزی باید با کامپیوترت سینک شه برای یه کار ساده انتخاب یه زنگ باید کلی تو اینترنت بگردی فرمت m4p پیدا کنی با با بدبختی بریزی تو گوشی و خیلی چیز های رو مغز دیگه به نظر من اگه رو iphone آندروید نصب بود می شد ابر گوشی….
  بابا اون موقع که اندروید داشتم این فیششو می کردی تو کامپیوتر هر چی می خواستی کپی پیست می کرد تموم این سوسول بازی ها هم نداشت سینک کنم .. سینک کنم روز اول که گرفته بودم داشت کل موزیکام مریخت تو گوشی حالا به این گوشی احمق بگه بابا من نمی خوام همه موزیکامو توش داشته باشم (از قل گوشی: نه بزار بریزم باست تو حالیت نیست لازمت می شه این جاستین بیبر آهنگش قشنگه باست میریزم قیافه گوشی 😀 قیافه من 😐

 27. بهروز حسن بیگی می گوید

  درود . زیبایی و یکپارچگی فدای چی اخه ؟؟ همه کار کردن با ایتونز و دردسر پردین اپلیکشیشن ها رو دیدیم صرف نظر از ریستور کردن که نسبت به دیگر دیوایس ها راحت تر هستش واقعا حس بدی رو به آدم میده و وقتی بد ترم میشه که کاربر لینوکس یا ویندوز باشید که فکر کنم درصد خیلی زیادی از کاربران از این دو سیستم عامل استفاده میکنند .

  باز هم باید تاکید کنم که کار با ایفون همون جور که تبلیغ میشه به هیچ وجه راحت نیست . مخصوصا برای کاربران ایرانی که نه دسترسی به اینترنت پر سرعت به معنای واقعی دارند و اینکه تحریم های پولی مالی که میشه واقعا اذیت کنندست . نمونه جدیدش نفروختن ایفون به شهروند امریکایی ایرانی تبار . برای مثال شما هیچوقت نمیتونید تجربه دانلود و پخش کردن انواع فرمت های صوتی و تصویری رو با ایفون جیلبریک نشده حس کنید حتی جیلبریک کردن گوشی هم باعث نمیشه یک سری ویژگی هایی که در دیگر

 28. zoroastrian می گوید

  من از اول باهاش بودم . تا اخر باهاش هستم .. واقعا یه چیزه دیگه ست ..!!!

  تا کور شود هر ان کس که نتواند ببیند …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.