سال ۲۰۱۲، وقتی که مسواکی ایستگاه فضایی بین‌المللی را نجات داد

9

سال ۲۰۱۲ ایستگاه فضایی بین‌المللی میزبان شش فضانورد بود، در یک بازه زمانی در این سال این ایستگاه دچار مشکل نیروی الکتریسیته شد. مشکل در قسمتی بود بود که برق را از آینه‌های فضایی می‌گرفت و توزیع می‌کرد، ایستگاه ۴ عدد از این «باس‌»‌ها که به اختصار MBSU نامیده می‌شوند، دارد، مشکل در یکی از این دستگاه‌ها باعث شده بود که نیروی حاصل از دو آینه از هشت آینه ایستگاه هرز برود.

فضانوردان برای مقابله با چنین مشکلاتی آموزش دیده‌اند، پس برای رفع مشکل، سونیتا ویلیامز و یک فضانورد ژاپنی به نام آکیهیکو هوشید، پنج‌شنبه دو هفته پیش، لباس مخصوص به تن کردند و به یک راهپیمایی فضایی رفتند تا از خارج ایستگاه، دست به تعمیر واحد معیوب بزنند. آنها می‌خواستند یک MBSU نو نصب کنند. اما آنها به مشکلی برخوردند، خرده ریزهای فلز زیادی در اطراف قسمت اتصال جمع شده بود، طوری که این دو با ۸ ساعت و ۱۷ دقیقه کار مستمر در فضا، نتوانستند موفق بشوند. در طول تاریخ فضانوردی این مدت راهپیمایی فضایی، کم‌نظیر بود و تا به حال تنها ۲ راهپیمایی طولانی‌تر از این انجام شده است.

 ایستگاه فضایی

اوضاع برای ایستگاه فضایی بین‌المللی بدتر شد، چرا که روز شنبه هفته پیش، با بروز مشکل دیگر، سومین آینه خورشیدی هم از کار افتاد و کم‌کم فضانوردها کمی نگران شده بودند و به شوخی شرایط خود را به شرایط آپولو ۱۳، تشبیه می‌کردند.

بنابراین ویلیامز و هوشدی مجبور شدند که دوباره دست به کار شوند، اما این بار آنها دو ابزار جدید به همراه داشتند: یک مخزن نیتروژن مایع و مهم‌تر از آن یک مسواک!

 ایستگاه فضایی

با کمک نیتروژن مایع و مسواک، آنها موفق شدند که همه خرده ریزهای فلزات را از محل اتصال خارج کنند و MBSU نو را نصب کنند.

به این ترتیب ایستگاه فضایی ۱۰۰ میلیارد دلاری به کمک یک مسواک ۳ دلاری، نجات پیدا کرد. خوشبختانه مسواک به کار گرفته شده، مسواک یدک بود و هیچ کدام از فضانوردها مجبور نشد که بهداشت دهان و دندان خود را به خطر بیندازند!

منبع

 
9 نظرات
 1. شیما می گوید

  هر چیز که خار آید یک روز به کار آید

 2. خواب بزرگ می گوید

  چه معرکه چه سینمایی

 3. armin می گوید

  افرین بر خلاقیت این دو دانشمند گرامی ناسا

 4. بلاگ می گوید

  برایم سوال پیش اومده که اون دستگاه های پیشرفته تمیز کننده مگه چطور کار می کردند که نتونستند کار یک مسواک رو انجام بدهند.
  ولی این کار خلاقیت فضانوردان رو نشون میده.

 5. پاکدل می گوید

  اگر فلزات از نوع مغناطیسی بودند. به روشی خیلی ساده تر می توانستند از یک آهنربا استفاده کنند.

 6. اسماعیل می گوید

  ما ایرانی ها از این دست از کارها، زیاد انجام میدیم.

 7. مصطفی می گوید

  شاید جالب باشه که بدونید دولت آمریکا برای مشکل”نوشتن در خلا”چندین سال پیش دست به کار احمقانه ای زد و چندین میلیارد هزینه کرد تا خودکاری بسازه که در شرایط خلا هم بشه ازش استفاده کرد اما از اون طرف روس ها یک راه بهتر رو انتخاب کردن و اون استفاده از مداد به جای خودکار بود !

  1. sor می گوید

   یک شرکت هست که از اون خودکارها میفروشه زیر آب هم مینویسه ولی اونقدر گرون نیست فقط مخزن جوهرش فشردست تا بدون جاذبه جوهر پایین بیاد

 8. […] زیر در شهریور سال ۹۱ توسز دکتر علی‌رضا مجیدی در سایت یک پزشک منتشر شده است. با اینکه حدود دو سال از این ماوقع […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.