مردی که پوست سرش شبیه سطح مغز شده است

14

عکس سر این مرد برزیلی را ببینید، پوست سر او طور عجیبی چین خورده است، به صورتی که شبیه سطح مغز شده است، اما این ظاهر عجیب را او عمدا برای خوشمزگی ایجاد نکرده است.

پوست سر شبیه مغز

این ظاهر عجیب به خاطر بیماری‌ای به نام cutis verticis gyrata در او ایجاد شده است، در شماره این هفته NEJM، دو پزشک برزیلی این مورد را گزارش کرده‌اند.

وقتی این بیمار ۱۹ سالش بود، تغییرات پوست سرش شروع شد و شروع به ضخیم‌تر شد و چین خوردن کرد. حتی موی سرش هم هماهنگ با تغییرات، تغییر آرایش پیدا کرد، طوری که در محل چین‌های کم‌پشت‌تر شد.

تصور کنید که شستشوی موی سر این مرد یا مراجعه او به پیرایشگاه چه اندازه برای او دشوار است.

اما این بیمار، نمایلی برای پنهان کردن سرش از دید مردم ندارد، cutis verticis gyrata بیشتر در مردان و کمی بعد از بلوغ رخ می‌دهد، پزشکان دقیقا نمی‌دانند که چه چیز باعث ایچاد این حالت می‌شود.

در مورد این بیمار خاص، هیچ عضو دیگری از خاواده مبتلا نود و خودش علامت دیگری هماره این مشکل پوستی نداشت.

با جراحی می‌شود تا اندازه‌ای ظاهر این بیماران را تغییر داد ولی در بیمارانی که به شکل شدید بیماری مبتلا هستند، این کار توصیه نمی‌شود.

منبع

 
14 نظرات
 1. M.A می گوید

  امیدوارم خدا هیچکسی رو به این بلا دچار نکنه!

  1. صابر می گوید

   پدر من هم وقتی رفت حج حدود ده سال پیش، از این بیشتر شبیه مغز بود. خیلی صحنه ی عجیبی بود برام. اصلا به نظر من بیماری نیست به اون معنی که فکر کنی خیلی سخت باشه

 2. فرشاد می گوید

  دکتر منشاء چنین بیماری هایی که علتشون قابل کشف نیست میتونه DNA باشه؟

 3. حسین می گوید

  انگشت به دهان قدرت خدا میمونیم…

 4. بهزاد می گوید

  متون هر روز ضعیف تر از دیروز

  توجه کنید :

  هیچ عضو دیگری از خاواده مبتلا نود و خودش علامت دیگری هماره این مشکل پوستی نداشت.

  حداقل متون کوتاه رو یکبار ویرایش کنید .

 5. Alij می گوید

  آقای دکتر عزیز پس داستان این هفته چی شد؟D:

  1. فرانک مجیدی می گوید

   این هفته برادرم برای چند روزی پیش من آمده‌اند و از هفته‌ی آینده، پست‌های داستانی «یک پزشک» روی وبلاگ قرار می‌گیرد.پی‌گیری شما باعث شادمانی است.

 6. شهاب الدین می گوید

  سریالی از شبکه آموزش پخش شد که زندگی «سانتیاگو رامون کاخال» برنده جایزه نوبل ۱۹۰۶ در زمینه فیزیولوژی و پزشکی را به تصویر کشیده بود. به نظرم باتوجه به رنگ و بوی روانشناسانه برخی از پست‌هایتان و مطالب مربوط به روان‌پزشکی شما، شاید بد نباشد در مورد این شخصیت هم یک مطلب بگذارید و یا مطلبی علمی از چگونگی فعالیت او برایمان بنویسید. «کاخال» در ۱۸ اکتبر ۱۹۳۴ درگذشت. یعنی دو روز پیش سالگرد فوت این دانشمند اسپانیایی بود.

 7. elahe می گوید

  چقد سخته آدم این وضفیت رو تحمل کنه. چطور این اتفاق افتاده؟ میشه که جهش باعث این اتفاق شده باشه؟

 8. خريد شارژ می گوید

  من هم با بهزاد موافقم. غلط املایی زیاد دارین. زیاد حرفه ای نیست این مورد

 9. دوست خوب می گوید

  سلام به نظر من این اصلا بیماری نیست چون خودم حدودا چهار سالی هست که در سرم این چروک ها در امده اند دکتر پوست رفتم گفت چربی است و نه دردی دارد و نه مشکلی تنها چربی های زیر پوستی هستند بنابر این این آقا هم دردی ندارد اگه موهاش بلند باشند هیچ کسی متوجه نمی شود.

 10. عباس می گوید

  جزو بیماری های خود ایمنیه. علتش هم ریزش و رویش بیش از اندازه موی سر می باشه. استفاده از لوسیون های دارویی و گیاهان دارویی غیر تایید شده که بیش تز اندازه استفاده بشه.

 11. احمد می گوید

  سلام من ۳۰سالم وتقریبا ده سال هستش پوست سرم چنین حالتی دارد البته خیلی کم وهمجنین برادرم وبنظر خودم بخاطر چربی پوست سر هستش چون واقعا پوست سرم بسیار چرب هستش وازاونجایی که موهام پر هستش اصلا مشکلی باهاش ندارم

  1. صابر می گوید

   سلام من هم هم سن شما هستم و مثل شما ده ساله این طوری هست پوست سرم و موقع سربازی در ۲۴ سالگی متوجه شدم این قضیه را…بعد علت اش هم می گویند رشد بیشتر پوست سر هستش که بیماری ارثی می باشد…فقط مشگل اینجاست اگر موقع پیری موهایمان ریخت چکار کنیم؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.