کار عجیب ولی قابل تأمل هلندی‌ها: گرم کردن مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری در زمستان

5

به تازگی یک پروژه آزمایشی در هلند شروع شده است که هدف آن استفاده از انرژی خورشید ذخیره شده در فصل تابستان برای گرم کردن جاده‌های مخصوص دوچرخه‌سواری در زمستان است.

برای ما اصولا شاید داشتن جاده‌هایی مخصوص دوچرخه‌سوارها، چیز لوکس به نظر می‌رسد، پس دیگر خودتان کلاهتان را قاضی کنید که چقدر به نظرمان عجیب است که بیایند و انرژی‌ای را که می‌شود صرف گرم کردن ادارات و مؤسسات کرد، برای گرم کردن جاده و یخ‌زدایی آن، تلف کنند!

یک شرکت فناوری به نام Tauw این پروژه را دنبال می‌کند و در اولین گام در حال بررسی انجام آن در استان اوترخت و نیز شهر Zutphen است. برای این کار باید لوله‌هایی در زیر مسیرها نصب شوند.

هزینه این کار بالاست، چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار یورو به ازای هر کیلومتر. اما مسئولان در حال برآورد این مطلب هستند که هزینه استفاده شما برای این طرح در طول زمان، با کاهش هزینه پاشیدن نمک بر سطح جاده‌های یخ زده یا کاهش هزینه ناشی از تلفات و جراحات، جبران می‌شود یا نه.

البته ممکن است در نهایت این طرح به خاطر اقتصادی نبودن، رد شود، اما این خبر حاوی درسی برای ماست، اینکه صرف کردن هزینه‌ای سرسام‌آور برای رفاه یا آموزش انسان‌ها، در بلندمدت می‌تواند چیزی کاملا اقتصادی باشد. مضاف بر اینکه خیلی چیزها را اصلا نمی‌شود با پول سنجید.

منبع

 
5 نظرات
 1. Aziz می گوید

  سلام دکتر جان. مطلب جالبی بود.. سپاس.

  من فکر میکنم هلند یکی از بهترین کشور ها برای دوچرخه سواری است! یک دلیل هموار بودن سطح زمین بدون پستی و بلندی است و نیز خط مخصوص دوچرخه در کنار خیابان… اما اگر در فصل باد و ر مخالف باد دوچرخه سواری کنید، امان امان!

  اما دکتر یک اشتباه در مطلب شماست، من اتفاقا‌در شهر اوترخت زندگی میکنم، چنین شهری که شما فرمودید در استان اوترخت نیست. بلکه در استان خلدرلاند یا Gelderland و نزدیک شهر آپلدورن است.

  این شهری که گفتید، بیشتر از صد کلیومتر شاید از استان اوتخرت فاصله داشته باشد. :))

  بهرحال.. اگر اصلاح کنید، بهتر است…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون از کامنت شما، شاید طوری نوشته بودم این طور القا می‌شد، کمی ادیت کردم متن رو تا این مشکل از بین بره.

 2. Parham می گوید

  پس با نتیجه گیری که کردید، اون جمله تلف کردن انرژِی برای این منظور نقض میشه!

 3. فرشاد می گوید

  افسوس که این مزرعه را آب گرفته!…

 4. Mehdi می گوید

  البته هیچ انرژی تلف نخواهد شد؛ چرا که از انرژی رایگان زمین گرمایی برای این کار بهره گرفته خواهد شد. فقط قرار هست هزینه اجرا برآورد بشه، وگرنه خود انرژی هزینه ای نخواهد داشت.ک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.