چرا کودکان آینده خیلی راحت‌تر از ما دوچرخه‌سواری یاد می‌گیرند؟

8

845dd0ced9e20d42f1ba2bcad82034c2_large_1

در زمان ما برای اینکه بچه‌های کوچک دوچرخه‌سواری یاد بگیرند به چرخ عقب دوچرخه، دو چرخ اضافه متصل می‌کردند تا تعادل دوچرخه حفظ شود. با این کار دوچرخه به چهارچرخه تبدیل می‌شد و راهی مناسب برای یاددادن دوچرخه‌سواری به کودکان بود. اما با اختراع Jyrobike کودکان آینده برای یادگرفتن دوچرخه‌سواری به چرخ‌های اضافه نیاز نخواهند داشت.

ffd1fbc1fb71ef7809e02a9d50d47939_large

Jyrobike دوچرخه‌ای مخصوص کودکان است که در حین حرکت، تعادل خودش را حفظ می‌کند. درصورتی‌که فقط دوچرخ دارد و در ظاهر با دوچرخهٔ معمولی متفاوت نیست. Jyrobike برای حفظ تعادلش از یک اصل سادهٔ فیزیک بهره می‌برد. درون چرخ جلوی Jyrobike یک دیسک سنگین (فلایویل) قرار داده‌شده که با سرعت چندین هزار دور بر دقیقه می‌چرخد. نیروی ژیروسکوپ که در دیسک سنگین در حال چرخش تولید می‌شود مانع افتادن دوچرخه می‌شود و به کودک در حفظ تعادل دوچرخه کمک می‌کند.

a3713639823655f0728bbb4806d63069_large

برای دیدن فیلم طرز کار Jyrobike در آپارات اینجا کلیک کنید.

Jyrobike دارای درجات مختلف حفظ تعادل است. یعنی می‌توان با پیشرفت کودک، درجهٔ را کم کرد تا کمتر به حفظ تعادل کمک کند. در آخر وقتی کودک به‌اندازهٔ کافی حرفه‌ای شد، می‌توان حتی موتور آن را خاموش کرد و دیسک سنگین را از درون چرخ جلو درآورد تا دقیقاً مشابه یک دوچرخهٔ معمولی شود. بر روی چرخ جلو دکمه‌هایی وجود دارد که به‌وسیلهٔ آن‌ها می‌توانید درجهٔ حفظ تعادل را کم و یا زیاد کنید. بر روی چرخ چراغ‌های LED نیز وجود دارد که تنظیم دوچرخه و باقی‌ماندهٔ شارژ را نشان می‌دهند. بلندگویی بر روی چرخ وجود دارد که برای سرگرمی بیشتر کودک بوق می‌زند، آژیر می‌کشد و صدای دایناسور درمی‌آورد. پورت micro-USB بر روی چرخ جلو برای شارژ باتری و به‌روزرسانی نرم‌افزاری دوچرخه است. با هر بار شارژ چرخ می‌توانید حدوداً ۳ ساعت از آن استفاده کنید.

SONY DSC

کنترل از راه دور به والدین اجازه می‌دهد در حین حرکت دوچرخه تنظیمات آن را تغییر دهند و یا صدای آن را کم‌وزیاد کنند.

af07270e58dcdb7c9b0bd3240dcf7d6f_large

Jyrobike‌ تنها برای یاددادن دوچرخه‌سواری به کودکان نیست. با استفاده از Jyrobike افراد دارای معلولیت می‌توانند مثل انسان‌های سالم دوچرخه‌سواری کنند.

Jyrobike‌ چگونه تعادلش را حفظ می‌کند؟

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید موتورسیکلت و دوچرخه چگونه با دوچرخ تعادلشان را حفظ می‌کنند؟ آیا دیده‌اید افرادی را که حتی بدون نگه‌داشتن فرمان دوچرخه‌سواری می‌کنند و می‌پیچند بدون اینکه زمین بخورند؟ آیا در مسابقات موتورسواری MotoGP دیده‌اید که موتورسواران برای پیچیدن آن‌قدر موتورسیکلت را کج می‌کنند که انگار در حال زمین خوردن هستند ولی تعادلشان به هم نمی‌خورد؟

وقتی ما دوچرخه‌سواری می‌کنیم به‌صورت تجربی یاد گرفته‌ایم که وقتی دوچرخه به راست یا چپ کج می‌شود، با چرخاندن فرمان به آن‌طرف تعادلش را حفظ کنیم. این کار را بدون اینکه متوجه بشویم دائماً انجام می‌دهیم. اگر سرعت چرخش چرخ جلو به‌اندازهٔ کافی بالا باشد نیروی ژیروسکوپ این کار را برای ما انجام می‌دهد و تعادل دوچرخه را حفظ می‌کند. به همین خاطر هرچه دوچرخه سریع‌تر حرکت کند حفظ تعادلش راحت‌تر است. اگر سرعت دوچرخه کم نباشد حتی با رها کردن فرمان، تعادل دوچرخه به هم نمی‌خورد. به عبارتی اگر دوچرخه با سرعت کافی حرکت کند بدون راننده هم می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد و تعادلش را حفظ کند.

124bfd386b8d8ca54ecb0c174f007175_large_1

در Jyrobike با چرخاندن یک دیسک سنگین در چرخ جلو، خاصیت خودتعادلی دوچرخه بسیار افزایش می‌یابد. درنتیجه حفظ تعادل دوچرخه برای کودک حتی وقتی خیلی آرام حرکت می‌کند راحت خواهد بود.

5fbf8943225b40f52ddcc282eeac6fe6_large_1

Jyrobike هم‌اکنون در مرحلهٔ جمع‌آوری بودجه ۱۰۰ هزار دلاری برای تولید انبوه آن است. با مراجعه به وب‌سایت Kickstarter و پرداخت ۲۴۹ دلار می‌توانید یک Jyrobike 12” و با پرداخت ۲۹۹ دلار مدل ۱۶ اینچی را پیش‌خرید کنید. با توجه به اینکه تکنولوژی Jyrobike در دیسک چرخان قرار داده‌شده بر چرخ جلو است،‌ با پرداخت (۱۲۹ دلار برای مدل ۱۲ اینچی و ۱۴۹ دلار برای مدل ۱۶ اینچی) می‌توانید دیسک چرخان را به‌تنهایی خریداری کنید و بر روی دوچرخه نصب کنید.

65bc5840c6f6e463ab41096d43fad055_large

فعلاً Jyrobike مخصوص کودکان ساخته‌شده است ولی تیم توسعهٔ Jyrobike اقداماتی برای تولید Jyrobike بزرگ‌سالان انجام داده‌اند و احتمالاً بعدازاینکه Jyrobike کودکان به موفقیت موردنظر رسید مدل بزرگ‌سالان را نیز به تولید انبوه برسانند.

منبع

 
8 نظرات
 1. نيلوفر می گوید

  ممنون….من از سه چرخ شروع کردم و بعد رسید به دوچرخ و الان ۱۲ ساله که فراموش کردم دوچرخه سواری

 2. فرشاد می گوید

  چقدر جالب (:

 3. پدرام می گوید

  دکتر برای معادل flywheel از چرخ طیار استفاده میشه نه چرخ سنگین

  1. پدرام می گوید

   دو مورد اضافه کنم
   اول اینکه ببخشید متوجه نشدم نویسنده آقای صنایعی بوده
   دوم اینکه این اصلا fly wheel نیست. اول فکر کردم تو منبع اصلی هم اینجوری نوشته شده ولی ظاهرا خودتون اضافه کردید
   fly wheel کارش ذخیره انرژی و پس دادش به موقع نیازه ، مثل کاری که خازن تو مدار الترونیکی انجام میده
   به این gyro میگن که کارش حفظ تعادله . این دو تا ظاهرا شبیه به همند ولی کامل با هم فرق میکنند

   1. احسان صنایعی می گوید

    ما فقط به یک منبع رسانه‌ای اکتفا نمی‌کنیم. فلایویل‌ها اصولاً برای ذخیره‌ی انرژی حرکتی (برای مثال در موتورهای احتراق داخلی) بکار میرن ولی همونطور که می‌بینید در توضیحات خود سازنده به دیسک گردان داخل چرخ جلو می‌گه Flywheel
    In the process, we designed a Control Hub built into the front wheel. It is a battery-powered, rechargeable, motor-driven invention that intelligently drives a spinning flywheel at high RPMs. When turned on it acts like a gyroscope or gyro and provides a stabilising force, working just as gyros do to keep helicopters stable in the air, boats stable at sea and spaceships stable in orbit.
    منبع

 4. احسان می گوید

  این فلایویل چرخ جلو را می چرخونه یا فقط هم محور با اون هرز میگرده برای حفظ تعادل؟

  1. احسان صنایعی می گوید

   فقط هم محور با اون هرز میگرده برا تعادل

 5. جالبه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.