کشف تاریخی و تکان‌دهنده مریخ‌نورد کنجکاوی چه می‌تواند باشد؟

10

آزمایشگاه علوم مریخ MSL اعلام کرده است که خبر مهمی را به زودی اعلام خواهد کرد ولی آنها ترجیح می‌دهند که قبل از اعلام خبر، از درستی آن مطمئن شوند. نمونه‌برداری از خاک مریخ توسط مریخ‌نورد کنجکاوی، دانشمندان را متوجه این خبر مهم کرده است، چیزی که به گقته جان گروتزینگر -یکی از محققان ارشد MSL- وارد کتاب‌های تاریخ خواهد شد.

ابزار نمونه‌برداری و تحلیل خاک مریخ، می‌تواند ترکیبات شیمیایی و ایزوتوپ‌های جو و خاک مریخ را آزمایش کند. به صورت خاص این ابزار به دنبال مولکول‌های آلی است که وجود آنها احتمال حیات بر سطح مریخ را مطرح می‌کند.

حیات بدون مولکول‌های آلی نمی‌تواند وجود داشته باشد، ولی عکس این گزاره ممکن است،‌ یعنی احتمال دارد مولکول‌های آلی در سطح سیاره‌ای باشند، اما زندگی روی آن وجود نداشته باشد.

آیا خبر مهمی که انتظارش را می‌کشیم، کشف مولکول‌های آلی است؟ ممکن است! شاید علت تأخیر در اعلام خبر این باشد که دانشمندان دنبال منشأ و ماهیت این مولکول‌ها می‌گردند و تا آن زمان نمی‌خواهد خبر را اعلام کنند.

یک دلیل دیگر احتیاط دانشمندان، یک تجربه ناخوشایند قبلی است، در یک مورد هنگامی که مریخ‌نورد دنبال متان در جو مریخ می‌گشت، وجود متان را در جو مریخ اعلام کرد، اما به زودی مشخص شد که مقداری از هوای فلوریدا، از قبل در اسپکترومتر لیزری نشت پیدا کرده بود.

ما باید چند هفته منتظر اعلام خبرباشیم، در این مدت هیجان‌زده نشوید و بیش از حد تخیل خود را به کار نگیرید، چون گرچه ناسا اعلام کرده که خبر تازه، تاریخی است، اما ناسا پیش از این سابقه بزرگ‌نمایی رسانه‌ای اخبار را داشته است. مثلا در سال ۲۰۱۰ ناسا اعلام کرد که کشفی کرده است که جستجوی شواهد حیات را در خارج زمین متحول خواهد کرد، بعضی‌ها بعد از شنیدن این خبر، فکر کردند که ناسا شواهدی از فرازمینی‌ها را پیدا کرده است، اما چیزی که کشف شده بود، یک باکتری روی زمین بود که می‌توانست در محیط دارای آرسنیک زندگی کند! این کشف ارزشمند بود، اما خبری نبود که ذهن‌های تحریک‌شده را راضی کند.

سال ۲۰۰۸ هم ناسا اعلام کرد که شیئی را در کهکشان ما کشف کرده است که ۵۰ سال به دنبالش بوده است، در نهایت مشخص شد که آنها یک «اَبَر نو اَختر» یا سوپرنووای جوان کشف کرده‌اند.

منبع: + و +

 
10 نظرات
 1. علی احسان می گوید

  خسته نباشید ، بیشتر خبرهای که در متن ذکر کردید واقعا هم خبرهای بزرگی و هیجان انگیزی بوده اند ، اما این هیجان برای فردی که دارای دانشی در ان زمینه است با بنده که هیچ اطلاعی ندارم مطمعا فرق خواهد داشت…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   منظور جنبه رسانه‌ای و مهم تلقی شدن خبر از سوی عام بود.

 2. ناشناس می گوید

  “حیات بدون مولکول‌های آلی نمی‌تواند وجود داشته باشد”
  از اون حرفای خنده دار که آدما با قطعیت می زنن!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اظهار نظر بی‌تأمل در مورد تحقیقات هزاران بیولوژیست و زیست‌شیمی‌دان و اخترشناس شایسته نیست.

  2. آرین عیوضی می گوید

   http://wiki.answers.com/Q/Could_life_that_is_not_carbon_based_exist_somewhere_in_the_universe

   اینجا میگه که ممکنه که زندگی بدون وجود مواد بر پایه کربن وجود داشته باشه،
   البته نمی دونم که منبع معتبری هست یا نه و به تحقیقات بیشتر نیاز داره!

   1. علیرضا مجیدی می گوید

    بله، نظرهایی خامی بوده که حیات بر پایه غیرکربن را هم محتمل می‌دونن ولی کار زیادی روشون نشده. اونها را خوندم ، یک بار هم در یک پزشک در مقاله‌ای بهش اشاره کردم.

 3. منم می گوید

  چه جالب…

 4. sinuhe می گوید

  البته فیزیک امروز دیکه فیزیک نیوتونی نیست و جسم اون ماده ی ساکن بی جان نیست
  مرز زنده و غیر زنده کم رنگ تر شده
  در این زمینه کتاب لذات فلسفه اثر ویل دورانت رو از اینترنت میتونید دانلود کنید ، مطالب جالبی داره

  1. sinuhe می گوید

   کاش میشد تا یکی دو دقیقه بعد از ارسال دیدگاه ویرایشش کرد!
   خیلی اوقات بعد از ارسال کامنت می بینم که مثلا “جسم اون ماده ی ساکن بی جان نیست” مشکل داره! ولی خب ارسال شده

 5. نرگس می گوید

  متشکرم.بی شک دستیابی به دنیای فراتر از زمین برای افراد عادی جامعه هم جالبه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.