مریخ‌نورد کنجکاوی و خطر آلوده کردن سطح مریخ

امروز در لس آنجلس تایمز مطلب جالبی خواندم، این مطلب در مورد مریخ‌نورد کنجکاوی یا Curiosity بود و مطلبی بود که پیش از آن در جای دیگری به آن اشاره نشده بود.

مریخ‌نورد و به خصوص اجزایی از آن که در تماس مستقیم با سطح مریخ قرار می‌گیرند، مثل مته حفاری و چرخ‌ها، پیش از اعزام تحت شرایط کاملا استریلی نگاه داشته می‌شدند، ممکن است عجیب به نظر برسد، اما در مأموریت‌های خارج زمین، یکی از چیزهایی که باید از آن اطمینان کسب شود، آلوده نکردن  سطح سیارات دیگر با عناصر زیستی مثل باکتری‌ها است. این امر به خصوص در جاهایی که احتمال پیدا شدن آب در آنها بیشتر است، اهمیت بیشتری دارد.

بنابراین مریخ‌نورد هم تحت همین شرایط استریل حفظ می‌شد، اما پیش از مأموریت، مهندسین ناسا نگران شدند که مته بعد از فرود مریخ‌نورد دچار مشکل شود و تصمیم گرفتند مکانیسم جدیدی را در آن نصب کنند، بنابراین تحت شرایط کمتر کنترل‌شده‌ای، این مشکل را برطرف کردند.

در این مأموریت کاترین کُنلی که یک زیست‌شناس است، مسئولیت جلوگیری از آلودگی سطح مریخ را داشت، اما باز شدن محفظه مریخ‌نورد به او اطلاع داده نشد و او مدت کوتاهی قبل از پرتاب مریخ‌نورد از قضیه مطلع شد.

عکس مریخ,مریخ‌نورد کنجکاوی

همه این احتیاطات ممکن است به نظرتان غیرضروری به نظر برسد، اما جالب است بدانید که در سال ۲۰۰۵، آژانس فضایی اروپا کشف کرد که گلسنگ‌هایی روی سطح سایوزهای روس‌ها توانسته‌اند چند روز در شرایط خلأ و تحت تابش اشعه ماورای بنفش تاب بیاورند و به زندگی ادامه بدهند. همین امسال هم یک آسیب‌شناس گیاهی به نام اندرو شورگر یک گونه باکتریایی پیدا کرد که می‌تواند روی مریخ با آن فشار جو ناچیز، به زندگی ادامه بدهد!

تخمین زده می‌شود که رعایت ناکافی شرایط استریل باعث شده باشد که ۲۵۰ هزار اسپور باکتریایی از طریق مریخ‌نورد وارد مریخ شوند، البته اکثر آنها در همان ابتدا تحت آن هوای سرد و اشعه ماورای بنفش و جو نامناسب، می‌میرند. به علاوه باید در نظر داشت که احتمال وجود آب در جایی که مریخ‌نورد در آن فرود آمده است، فوق‌العاده کم است.

در واقع مهندسان ناسا، قبل از بر هم زدن شرایط استریل، مقایسه‌ای بین سود و خطر کارشان انجام دادند و برآورد کردند که سود ناشی از کارشان، بسیار بیشتر از خطر فوق‌العاده کم آلوده کردن سطح مریخ است.


خب، خبر جالب و تا حدی دور از ذهن بود، ما شنیده بودیم که فضانوردانی که عازم از سفرهای فضایی برمی‌گردند، در بازگشت تحت شرایط قرنطینه، قرار می‌گیرند، اما نشینده بودیم که به طور مشابهی باید شرایط استریل در هنگام مأموریت فضایی برای آلوده نکردن سیارات هم انجام شود.

نظرات

 1. مقاله بسیار مفیدی بود آقای دکتر. بسیار عالی و متشکر از شما.

 2. بهر حال هر تکنولوژی عواقب و اثرات جانبی خودش رو داره. امیدوارم اینجوری که خدمت زمین رسیدیم، فضا و دیگر سیارات را آلوده نکنیم.

 3. عالی بود ممنون

 4. سلام
  میشه بگین چرا قابلیت like و dislike نظرها رو برداشتین؟

 5. تشکر دکتر .
  دست از سر زمین برداشتن مریخ رو دارن الوده میکنن

 6. دکتر حتی اگه باکتریها بتونن زنده بمونن،و گاز تولید کنن،جو مریخ نمیتونه گازها رو نگه داره

 7. دقت یعنی تا این حد؟!؟
  همیشه با خودم میگفتم مهندسی تا چه حد از دقت را لازم دارد. الآن میفهمم که خیلی بیشتر از اونچه فکرش رو میکردم!

 8. اگه این سیاره قسمتش این بود که حیات داشته باشه تا حالا جکو جونورا داشتن توش شلنگ تخته می نداختن شرایط افراطی مر یخ هیچ نوع موجود زنده ای نمی تونه دوام بیاره بعضی ها مثال می زنن که نگاه کنید در یخچال هی زمین جلبک داره رشد میکنه یا تو ابفشان صد درجه باکتری زمدگی می کنه بابا این شرایط افراطی هست ولی نه در مقابل شرایط مریخ و فضا هیچه جاییکه در کس ی از ثانیه دما چند صد درجه تغیر می کنه به ناگاه با ذرات بار ار خورشید بمب باران میشه ابیهم اگه وجود داشته باشه حتی بصورت مایع بشدت باید شور باشه در این اب شور هم هیچ باکتریهی رشد نمی کنه تازه همه اینهها با هم هستند و نباید بعنوان یه عامل بهش نگاه کرد

 9. تشکر
  اگه عکس جدید هم بود ممنون میشیم بذارین

 10. با سلام بخاطر مطلب خوبتون ممنون. اصلا انتظار نداشتم که در این حد جوانب احتیاط رعایت بشه

 11. خوب پنی سیلین هم یه جورایی همینطوری کشف شد و زندگی ما رو دگرگون کرد.
  خدا رو چه دیدید؟

 12. اوه خیلی جالب بود . فوق العاده

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.