کشفی تازه در دنیا زیست‌شناسی: عنکبوتی که مجسمه‌ای از خود را می‌سازد!

5

ما در طبیعت انواع شیوه‌های استتار و بقا را سراغ داریم، اما کشف جدید زیست‌شناسان واقعا بکر و جالب است.

آنها عنکبوتی را کشف کرده‌اند که یک عنکبوت تقلبی، تقریبا به صورت مجسمه‌ای از خود را می‌سازد و از تارعنکبوت‌اش آویزان می‌کند، این کشف در منطقه آمازونی کشور پرو انجام شده است.

12-20-2012 09-14-14 AM

گمان می‌رود که عنکبوت جدید گونه جدیدی از جنس موسوم به «سیکلوسا» باشد. این عنکبوت با استفاده از برگ گیاهان، خرده ریزهای محیط و حشرات مرده، عنکبوتی معمولا بزرگ‌تر از خود را می‌سازد.

دانشمندان گمان می‌کنند که این عنکبوت‌های تقلبی در حکم نوعی طعمه و مکانیسم دفاعی جاندار باشند تا شکارچی‌های عنکبوت گمراه شوند.

12-20-2012 09-14-40 AM

این کشف جایگاه و مرتبه تکاملی عنکبوت‌ها را که پیش از این هم با ساختن طراحی‌های هندسی تحسین‌برانگیز به تار عنکبوت مهارت خود را ثابت کرده بودند، بالاتر می‌برد.

دانشمندی که این کشف را انجام داد، فیل تورس نام دارد. شما می‌توانید در وبلاگ او، این خبر را از زبان خودش، بخوانید.

12-20-2012 09-15-34 AM

تورس بعد از کشف اولین مورد از این عنکبوت‌ها توانست در یک جستجوی اولیه در مساحتی حدود یک مایل مربع، ۲۵ مورد دیگر از این عنکبوت‌ها را پیدا کند. بعضی از عنکبوت‌های ساخته شده، از نظر ظاهر واقع‌گرا بودند ولی بقیه شبیه کارتون‌های از یک هشت‌پا بودند!

منبع

 
5 نظرات
 1. محمد می گوید

  در واقع داره یه نوع مترسک میسازه.
  به نظرم نمیشه گفت کاملا غریزی هست این کار. من فکر می‌کنم جانداران دیگه از کانالهایی با هم در ارتباط هستن که ما بهشون دسترسی نداریم. انگار که دنیای ما و اونها فقط از بعد فیزیکی نقطه مشترک داره…

 2. سامان می گوید

  اون‌وقت می‌گن خدا نیست! فتبارک الله احسن الخالقین!

  1. پدرام می گوید

   خوشبحال شما که مشاهده ی این عکس ها برایتان کافی ست تا خداباور شوید
   ای کاش من هم مثل شما خوشبخت بودم

   1. فریار می گوید

    مستند استیفن هاوکینگز رو بدانلود کمکت میکنه . حالا دیگه وجود خدا که خعلی تابلوعه .نیس ؟ ینی میگی آدم از زیر بوته برآمده؟

 3. امیر برهمند می گوید

  عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.