تاریخچه مختصر جیل‌بریک – جیل‌بریک آی‌فون 5

3

از نظر تکنیکی آی‌فون 5 خیلی وقت پیش، جیل‌بریک شده است، پس چرا عملا خبری از این جیل‌بریک نشده است؟!

چون باگی که برای این جیل‌بریک پیدا شده است، از نظر هکرها آنقدر خوب است که حیفشان می‌آید حالا با استفاده از آن برای جیل‌بریک آی‌فون 5، علنی‌اش کنند و در آینده شانس استفاده از آن را از دست بدهند. طبیعی است که بعد از این جیل‌بریک اپل دست به کار می‌شود و باگ را وصله می‌زند. به علاوه نسخه 6.1 سیستم عامل iOS هم در راه است و هکرها باید آماده باشند. پس آنها دنبال باگ دیگری می‌گردند تا با استفاده از آن، آی‌فون 5 را جیل‌بریک کنند.

این مطلب را -دیوید ونگ– یکی از پنج شش نفری که مشغول جیل‌بریک آی‌فون 5 است، در خبری در سایت «ردیت» اعلام کرد، او گفته است که شخصا آی‌فون 5 را به صورت untether جیل‌بریک کرده است و در اختیار دارد.

دیوید ونگ

او گفته است که این رخنه‌پذیری خیلی عالی است، چون به هکرها عملا اجازه می‌دهد که ببینند با کدهایشان در داخل سیستم عامل چه می‌کنند، بدون این رخنه‌ آنها مجبور بودند که به صورت کورکورانه عمل کنند.

پیدا کردن باگی برای بهره‌گیری یا شاید بهتر باشد بگوییم سوء استفاده از آن برای جیل بریک، مثل نوشتن یک اپلیکیشن یا راه‌اندازی یک وب‌سایت نیست، ‌در این کارها شما هر روز متناسب با تلاشتان، میزان معینی پیشرفت می‌کنید، اما پیدا کردن باگ، درست مانند جستجوی معدن طلا می‌ماند.

برای کسانی که با واژه جیل‌بریک آشنا نیستند باید بگویم که با این کار، کاربران می‌توانند ویژگی‌ها یا اپلیکیشن‌هایی به آی‌دیوایس خود بیفزایند که توسط سیستم عامل به صورت پیش‌فرض تأیید نمی‌شود. مثلا با این کار، می‌شود آی‌فون را به یک هات‌اسپات وای فای تبدیل کرد، پوسته‌های شخصی نصب کرد، دسترسی به قسمت تنظیمات آی‌فون را راحت‌تر کرد، از محدودیت‌های اپل گریخت و …

jailbreak

در گذشته، فرایند جیل‌بریک رقابتی‌تر بود، گروه‌هایی مثل iPhone Dev Team یا Chronic team یا حتی توسعه‌دهندگان سرکشی به صورت مستقل مشغول این کار می‌شدند. هکرها با هم رقابت می‌کردند و یکدیگر و کاربران را شگفت‌زده می‌کردند.

اما الان افراد درگیر در این فرایند، با هم کار می‌کنند و دانش‌ خود را با هم به اشتراک می‌گذارند و هر شخص قسمتی از کار را بر عهده می‌گیرد و در نهایت ابزار نهایی جیل‌بریک برای کاربران عادی ساخته می‌شود.

بله! عرضه جیل‌بیک آی‌فون 5 به تأخیر افتاده است، اما این تأخیر تنها به خاطر دشوار شدن جیل بریک iOS 6 نیست، بلکه به کمبود وقت جیل‌بریکرها هم برمی‌گردد، آنها کارهای دیگری هم جز جیل‌بریک کردن دارند، مثلا ممکن است مثل @Pod2G مشغول نوشتن اپلیکیشن خودشان باشند.

چیزهای دیگری هم هستند که جیل‌بریک را دشوار می‌کنند، مثلا اینکه باید تفاوت کدها را بین آی‌دیوایس‌های مختلف در نظر گرفت و خود فرایند آزمایش کارایی جیل‌بریک هم دشوار و وقت‌گیر است. واقعا دشوار است که این روزها بتوانید افرادی را پیدا کنید که حاضر به تست شیوه‌های جیل‌بریک در مراحل آزمایشی روی وسایل خود باشند.

در گذشته جیل‌بریکرها کارشان خیلی ساده بد، آنها می‌توانستند در bootrom به راحتی باگ‌ها را پیدا کنند و کنترل کاملی روی گوشی داشتند ولی حالا آنها این دسترسی را به bootrom ندارند. اپل از زمان جیل‌بریک آی‌فون 4 متوجه شد که کاری باید در این زمینه بکند و بنابراین bootrom را پنهان کرد.

جیل‌بریکرها حالا نیاز به باگ‌های تزریقی یعنی راهی برای داخل کردن کدهایشان در سیستم عامل دارند. آنها دنبال باگ تزریق کرنل هستند که اجازه دسترسی نامحدود به سیستم عامل را می‌دهد و به کرنل می‌گوید که چک کردن امضاهای کدها را متوقف کند. و اخیرا بعد از iOS 6 جیل‌بریکرها مجبور شده‌اند که به دنبال آدرس کرنل ASLR هم باشند، که باعث جابجایی کرنل پیرمون حافظه می‌شود. چیز دیگری که باید پیدا شود، باگ untether است تا جیل‌بریک بتواند همیشه و همه جا بعد از بوت آی‌فون اعمال شود.


تاریخچه مختصر جیل‌بریک
زمانی که آی‌فون 3G آمد، ابزار جیل بریکی به نام PwnageTool عرضه شد. این ابزار مبتنی بر bootrom بود. با این ابزار جیل‌بریکرها می‌توانستند نرم‌افزار آی‌فون را عوض می‌کنند. درست مثل این می‌ماند که شما یک ویندوز داشته باشید و بعد لینوکسی روی آن نصب کنید.

جی فریمن که اپ استور مشهور Cydia را پایه نهاد، در مورد ادامه تاریخ جیل‌بریک می‌گوید که بعد از آن نوبت آی‌فون 3GS شد، این بار باگ کلیدی همان bootrom بود. اپل در وسط دوران این نسخه آی‌فون تصمیم گرفت که این باگ را برطرف کند. اپل موفق به این کار شد، اما جیل‌بریکرها باگ دیگری در bootrom پیدا کردند که اجازه نصب «موقتی» نرم‌افزارهای مورد نظر را می‌داد. این بار اگر بخواهیم روند کار را تشبیه کنیم باید بگوییم، این بار درست مثل این می‌ماند که شما یک کامپیوتر ویندوزی داشته باشید و بعد به جای نصب کامل لینوکس روی هارد، بیایید و از روی یک سی‌دی یا فلش، ‌سیستم عامل لینوکس را فرابخوانید.

جی فریمن

حالا اگر بخواهیم همین قضیه را در آی‌فون توضیح بدهیم باید بگوییم که جیل‌بیک جدید، به صورت موقت آی‌فون را با یک کرنل جدید بالا می‌آورد، این کرنل نرم‌افزار گوشی را محافظت نمی‌کرد، پس می‌شد روی هارد آی‌فون نرم‌افزارها را تغییر داد و همه اپلیکیشن‌های جیل‌بریک که رفتار آی‌فون را تغییر می‌دادند، نصب کرد.

ولی خب، از آنجا که خود bootrom اصلاح نمی‌شد، کرنل حفاظت‌شده بود، که باعث می‌شد وقتی گوشی مجددا بوت می‌شود، جیل‌بریک از بین برود، همان چیزی که به جیل‌بریک tethered موسوم است. در این صورت حتما باید گوشی بعد از هر بار جیل‌بریک به کامپیوتر متصل می‌شد تا بتواند به صورت جیل‌شده بالا بیاید.

وقتی آی‌فون 4 آمد، جیل‌بریکرها مجبور شدند که باگ‌هایی در نرم‌افزارهایی گوشی پیدا کنند تا از طریق این باگ‌ها به باگ‌های کرنل دسترسی پیدا کنند. یک مثال در این زمینه می‌تواند باگی باشد که در مرورگر اینترنتی پیدا شد که باعث کرش مرورگر و استفاده از آن برای دسترسی به کرنل می‌شد. این کار را نیکولاس الگرا Allegra در سایت JailbreakMe انجام داد.

 نیکولاس الگرا Allegra

نیکولاس سپس توسط اپل استخدام شد، البته نه برای فرایند مبارزه با جیل‌بریک!

جیل‌بریک

با عرضه هر مدل آی‌فون تلاش برای پیدا کردن باگ‌های جدید هم شروع می‌شود. تاریخ 10.10.10 روزی به یادماندنی برای انجمن جیل‌بریکرها بود، در این روز SHAtter عرضه شد. اما پیش از آن هکر دیگری جیل tethered برای آی‌فون 4 و آی‌پد عرضه کرده بود که دیگر اعضا سعی می‌کردند untetherاش کنند.

این باگ مهم، باگ Limera1n بود، این باگ خیلی مهم بود، جون برخلاف صفحه JailbreakMe که نرم‌افزاری را در مرورگر گوشی اجرا می‌کرد، این باگ در bootrom  بود و در همه دوران حیات وسیله دوام می‌آورد.

از سوی دیگر اپل نمی توانست با آپگرید نرم‌افزاری این مشکل را حل کند، چون با آپگرید bootrom کل سخت‌افزار بی‌مصرف می‌شد و از کار می‌افتاد. بنابراین این باگ که در کلیه آی‌دیوایس‌های ساخته شده تا آن زمان وجود داشت، مورد بهره‌گیری قرار گرفت.

گجت های اپلی

بازی موش و گربه اپل و جیل‌بریکرها ادامه پیدا کرد،‌تا اینکه آی‌فون 4S آمد، این بار دیگر نمی‌شد از Limera1n استفاده کرد، این بار جیل‌بریکرها سراغ باگ‌هایی موسوم به userland رفتند، باگ‌هایی که در اپلیکیشن‌های دستگاه باید پیدا می‌شدند.

نخست جیل‌بریک Corona آمد،‌ اما با عرضه نسخه 5.1 سیستم عامل iOS دیگر نمی‌شد از این جیل‌بیک استفاده کرد. اینجا بود که ابزار جیل‌بریک absinthe آمد که با آن می‌شد آی‌فون با iOS 5.1 و 5.1.1 را جیل‌بریک کرد. اما با آمدن نسخه ششم iOS این ابزار هم بی‌استفاده شد.

 جیل‌بریک Corona

نسخه 6 و 6.1 سیستم عامل iOS بسیار محافظت‌شده هستند، در مورد آی‌فون 4 ، چون نقص Limera1n  وجودداشت، مهم نبود که چه نسخه‌ای از iOS رویش نصب باشد.

به دلایلی برای جیل‌بریکرها منطقی‌تر است که به دنبال باگ‌ها در جایی به غیرها از bootrom باشند، البته هنوز هم ممکن است باگ‌های bootrom مثلا در قسمتی که به کانکتور لایتنینگ مربوط است، پیدا شوند، اما هنوز کسی موفق به پیدا کردن چنین باگی نشده است.

حتما کسانی که منتظر جیل‌بریک آی‌فون 5 یا آی‌دیوایس‌هایی که iOS 6 را اجرا می‌کنند، هستند، دیده‌اند که در مواردی در توییتر یا یوتیوب کسانی ادعا می‌کنند که آی‌فون را جیل‌بیک کرده‌اند و مثلا Cydia را اجرا کرده‌اند. باید بگوییم که اجرای Cydia به معنی اثبات یک جیل‌بریک کامل نیست، بیشتر این جیل‌بریک‌ها ناقص هستند، گاهی هم این افراد از ابزارهای توسعه‌ای خود اپل استفاده می‌کنند. به کمک این ابزارها توسعه‌دهندگان با پرداخت پول می‌توانند کد شخصی خود را روی آی‌فون نصب کنند.

آی‌فون


اما سؤال اساسی این است که اصلا کسی این روزها از جیل‌بریک استفاده می‌کند؟!

بر اساس آمار دو ماه پیش، بیش از 22 میلیون و هفتصد هزار آی‌دیوایس از Cydia استفاده می‌کنند. این آمار شامل کل آی‌فون‌ها، آی‌پدها و آی‌پادها می‌شود.

آمار استفاده از جیل‌بریک

اپل توانسته است با افزودن ویژگی‌هایی مثل پنجره نویتیفیکشن لغزان پایین‌رو و اجازه دادن قرار دادن کاغذدیواری در لاک‌اسکرین یا امکان اجرای فیس‌تایم در شبکه 3G یا 4G ، تا حدی جذابیت جیل‌بریک را کم کند. اما جیل‌بریکرها عقیده دارند که کم شدن محبوبیت جیل‌بریک به خاطر مثبت اپل نیست، بلکه به خاطر این است که عملا جیل‌بریکی برای آی‌دیوایس‌های تازه با iOS 6 نتوانسته است عرضه شود.

notifications

به علاوه با بسته شدن، انجمن محبوب Hackulous که به کمک آن می‌شد اپلیکیشن‌های دزدی نصب کرد، یکی از انگیزه‌های اصلی جیل‌بریک از بین رفته است.

با این همه هنوز تلاش برای جیل‌بریک ادامه دارد، همین هفته خبرهای خوبی در این زمینه به گوش رسید:

  جیل‌بریک

 

 

منبع

 

 

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده.صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /
3 نظرات
 1. شایان می گوید

  جناب مجیدی، قالب جدید خیلی خوبه. فقط تصاویر در خبرمایه سایت دو بار نشون داده میشن. اونجا یکم بهم ریخته‌ست.

 2. ali می گوید

  اندورید نسبت به شکوندن محدودیتاش و ساخت اپلیکیشنا کاربرو ازاد گذاشته اما باعث چیزای بدی مثل ویروس شده ای فونم برعکس انجام داده امنیت و محدودیت ارائه داده دقیقا تنوع برای مصرف کننده

 3. کیان می گوید

  اینکار اپل به نظر من کشتن آزادی و جنایتی در حق بشره.
  بستن سخت افزار و نرم افزار برای استفاده انحصاری از سرویس های اپل و کسب درآمد.
  اما این درآمد چه هزینه ای برای کاربر داره؟ آزادی. شاید برای خیلی ها سرویس های اپل بسیار رضایت بخش باشه، اما مسئله کیفیت سرویس نیست؛ بلکه اجباری بودنش هست. فلسفه گرفتن این حق از انسان. این چیزیه که Free software foundation سالها داره براش تلاش میکنه.

  بعضی از افراد میگن مجبور نیستی، آیفون نخر. و من هم نمی خرم، به نظر من خرید چنین محصولاتی (نه فقط اپل) هر چند شیک و دلچسب هستن اما به بهای فراموشی آزادی هستن.

  به قول ریچارد استالمن، دزدی نرم افزارهای انحصاری کار اشتباهیه، اما جرم خریدن و پول دادن باعث گرفتن آزادی از شما جرم بسیار سنگین تری هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5