هزینه‌ای که برای اپ‌های رایگان می‌پردازیم

4

وقت طلاست و هیچ اپی برای همیشه دوام نخواهد آورد. زمانی را که صرف بازی انگری بردز یا زیر و رو کردن عکس‌های اینستاگرام کرده‌اید، هرگز دوباره به دست نخواهید آورد. هفته‌هایی که صرف درست کردن پلی‌لیست مورد علاقه‌تان در اسپاتیفای کرده‌اید، شما را به این سرویس وابسته می‌کند و جلوی مهاجرت شما به سایت‌های مشابهی مانند Rdio یا Rhapsody خواهد گرفت. اگر اپل بتواند فوراسکویر را برای در اختیار گرفتن نقشه‌هایش بخرد (که می‌تواند) ممکن است یک شبه صدها و هزاران چک-این شما را حذف کند.

1

به همین دلیل اپ‌های رایگان خطرناک هستند. اما هنوز هم «اپ رایگان» فراگیرترین مدل تجاری در میان برنامه‌های موبایل است. نقشه راه این مدل تجاری بسیار روشن است: با حداکثر سرعت ممکن رشد کنید، بعد تبلیغات را وارد قضیه کنید یا کسب‌وکارتان را به یک شرکت بزرگ‌تر بفروشید. این سیستم دو خطر احتمالی برای کاربران به همراه خواهد داشت: از دست دادن زمان‌هایی که صرف کار با اپ‌های رایگان کرده‌اند، یا فروخته شدن اطلاعات شخصی‌شان به بازاریاب‌ها و شرکت‌های طرف سوم. شما هم حتما شنیده‌اید که «زمانی که کالایی رایگان است، در واقع شما کالا هستید». پس چگونه است که ما ارزشمندترین دارایی‌مان یعنی زمان را صرف اپ‌های رایگانی می‌کنیم که می‌دانیم دوام چندانی ندارند؟ آیا اپ‌های پولی راه‌حل مشکل ما هستند یا برای مشغول نگه‌داشتن توسعه‌دهندگان به مدل‌های پیچیده‌تری نیاز داریم؟

چندی پیش سایت به اشتراک‌گذاری دستورالعمل‌های آشپزی Punchfork توسط پینترست (Pinterest) خریداری شد. این موضوع بسیاری از کاربران را آزرده کرد، چرا که پینترست اعلام کرده است که تا چندماه آینده این سرویس را به طور کامل متوقف خواهد کرد. بسیاری از کاربران حتی زمان کافی برای بیرون آوردن کردن لایک‌ها، مطالب به اشتراک‌گذاشته شده و اطلاعات‌شان از این سرویس را نخواهند داشت.

 از اپ‌های رایگان به نمونه‌های پولی

Pocket که پیش از این Read It Later نامیده می‌شد کارش را به عنوان یک اپلیکیشن پولی آغاز کرد. نیت واینر (Nate Weiner) مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «ما از طریق اپ‌های پولی درآمد کسب می‌کردیم، اما نه با سیستمی که بتواند بقای ما را تضمین کند.» بقا برای شرکت‌ها به معنی بزرگ و بزرگ‌تر شدن است و این‌جا به معنی رایگان شدن بود. هیچ مطلبی درباره Pocket در سایت The Verge وجود ندارد که بخش نظراتش مملو از نگرانی‌های کاربران نباشد! حتی مدیران Pocket نیز می‌دانستند که رایگان شدن یک محصول کاهش اعتماد کاربران را به دنبال خواهد داشت.

بیشتر افراد می‌توانند از دست رفتن لایک‌ها و مطالب به اشتراک‌گذاشته شده را تحمل کنند، اما در مورد زمان‌هایی که صرف اپی نظیر Path کرده‌اید، چه می‌گویید؟ این شرکت به دنبال خریدار نمی‌گردد، اما روبرو نشدن با اقبال عمومی و در اختیار داشتن تعداد زیادی از خلاق‌ترین و بهترین طراحان و مهندسان دره سیلیکون، آن را به هدف اصلی بسیاری از شرکت‌های بزرگ تبدیل کرده است. این شرکت در صورت انحلال یا خریده شدن به احتمال زیاد راه حلی برای خارج کردن (Export) داده‌های کاربران فراهم خواهد کرد، اما پلتفرم وبلاگ‌نویسی Posterous این گزینه را 9 ماه پس از خریداری شدن به کاربران عرضه کرد.

به نوعی ما با یک بازی موش و گربه روبرو هستیم. ایجاد حس امنیت و اعتماد به اپ‌های رایگان در کاربران بسیار دشوار است و به همین دلیل راضی کردن کاربران به صرف آن زمانی که باعث ارزشمند شدن اپ می‌شود، بسیار دشوار خواهد بود. اما تولید و انتشار اپ‌های پولی هم دردسرهای خاص خودش را دارد. به گزارش شرکت Canalys تقریبا نیمی از پولی که اپ استور اپل در ماه نوامبر کسب کرده است، تنها نصیب 25 توسعه‌دهنده شده است که بیشتر آن‌ها بازی‌های رایگانی نظیر Poker محصول Zynga را توسعه داده‌اند. استانداردهای توسعه اپ‌های پولی بسیار بالاست و تعداد کمی زیر چنین باری خواهند رفت. بازی، بازی مرگ و زندگی خواهد بود.

 

2

برنامه خاطرات روزانه Day One از ابتدا یک اپلیکیشن پولی بود، و در سال 2012 به بهترین اپ Mac تبدیل شد. پاول ماینی (Paul Mayne) بنیان‌گذار Day One می‌گوید که شرکتش رشدی طبیعی و ارگانیک و از همه مهم‌تر براساس شم تجاری داشته است. سیستمی که در استارت‌آپ‌ها چندان معمول نیست. او یک سال پول پس‌انداز کرد تا هزینه توسعه اولیه Day One را تامین کند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود Day One لزوما یک اپ پولی باشد این است که هیچ‌کس دوست ندارد خاطراتش به تبلیغات‌چی‌ها یا بازاریاب‌ها فروخته شود.اما این دقیقا مدل کار فیس‌بوک است! گرچه فیس‌بوک بنرهای تبلیغاتی ندارد، اما حتی از صفحه‌هایی که لایک کرده‌اید برای فروختن تبلیغات به شما استفاده می‌کند. الکسیس مادریگال (Alexis Madrigal) نویسنده The Atlantics درباره سیاست‌های حریم‌شخصی اینستاگرام می‌گوید: «تنها راه مبارزه با مشکل حریم شخصی که در همه شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر تبلیغات وجود دارد، این است که برای سرویس‌هایی که دوست داریم پول بپردازیم.» نکته مهم این است که کاربران باید بدانند که چه کسی واقعا مالک اطلاعاتی است که از طریق سرویس‌ها و اپ‌ها جمع‌آوری یا به اشتراک گذاشته می‌شود و همین‌طور بدانند که این اطلاعات چگونه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

3

محصولی حاشیه‌ای نظیر 1Password که می‌داند هیچ‌گاه به آن اقبال عمومی دست نخواهد یافت، راه دیگری برای حفظ کسب‌وکارش در پیش گرفته است: قیمتش را روی مک 49.99 دلار و روی iOS 17.99 تعیین کرده است. به عقیده شرکت توسعه‌دهنده 1Password اپ‌های پولی کار می‌کنند چرا که آن تجربه‌ای که کاربران لایق آن هستند را برایشان فراهم می‌کنند.

توسعه‌دهندگان Day One استراتژی دیگری برای جلب «اعتماد» کاربران و در نتیجه «زمان» آن‌ها در پیش گرفته‌اند. بن دلمن (Ben Dolman) از توسعه‌دهندگان Day One می‌گوید: «همیشه پیش از استفاده از یک سرویس به دو موضوع فکر می‌کنم. نخست اینکه آیا این سرویس راهی برای export کردن داده‌های من به فرمتی قابل خواندن توسط انسان دارد؟ دوم این‌که آیا راهی برای export آن به فرمتی قابل خواندن توسط ماشین هم دارد؟ Day One هر دوی این‌ها را دارد!»

 راه جدیدی برای پرداخت

اپ‌های پولی مدل تجاری دشواری دارند، چرا که باید به توسعه‌دهندگانشان حقوق پرداخت کنند، هزینه‌های سرور را بپردازند، در حالی‌که کاربران هزینه اندکی را برای «تمام عمر» می‌پردازند! راه مناسبی که برای زنده نگاه داشتن یک محصول وجود دارد، راضی کردن کاربر به پرداخت‌های متوالی به جای یک بار پرداخت است. دو شیوه برای این کار وجود دارد، نخست گرفتن حق اشتراک است و دوم خریدهای داخل اپ است. موفق‌ترین نمونه از شیوه دوم خرید قلم‌های مختلف در اپ Paper است که که توسط یک استارت‌آپ نیویورکی به نام FiftyThree طراحی شده و توانسته جایزه طراحی اپل را به خود اختصاص دهد.

4

اما دیوید بارنارد (David Barnard) از توسعه‌دهندگان App Cubby می‌گوید: «آینده طراحی و توسعه اپ‌های پایدار این است که گزینه‌های ارزشمند را تا حد ممکن به کاربر بدهید، و هر کاربری که محتوای ارزشمند بیشتری خواست، مجبور باشد پول بیشتری بپردازد.» ایده بارنارد به راه‌حل نهایی کسب درآمد مداوم یعنی دریافت حق‌اشتراک منجر خواهد شد. راه‌حلی که نشریات با قیمت 20 دلار در سال مدت‌هاست به کمک آن زنده مانده‌اند.

پرداخت 5 دلار برای یک اپ ایمیل شاید مسخره به نظر برسد، اما اگر صورت مساله را عوض کنیم چه؟ 5 دلار حق اشتراک ماهانه برای اپ ایمیلی که هر روز از صبح تا شب استفاده می‌کنیم، چندان هم بد نیست! اما حتی با چنین سیستمی هم یک اپ باید حجم عظیمی از کاربران را به خود جذب کند تا سودآور باشد. دام لکا (Dom Leca) یکی از بنیان‌گذاران اسپارو (همان اپ ایمیل مشهور iOS) می‌گوید: «مطمئنا حق اشتراک راه حل مشکل است، اما اپ استور سرویس‌های اشتراک خوبی ارایه نمی‌کند.» اپ‌استور از ابتدا برای سیستم خرید داخل اپ طراحی شده است و نه سیستم حق اشتراکی که شما بتوانید مدام مبلغ آن را تغییر دهید.

5

حرف آخر

همواره ممکن است که نسل جدیدی از اپ‌ها با مدل تجاری «آزمایش نشده‌ای» سر برآورند و باعث شوند که طول عمر اپ‌ها به جای یک سال به چندین دهه افزایش یابد. اما تا زمانی که هنوز در حال انتظار به سر می‌بریم، باید درباره نحوه مصرف وقت‌مان در اپ‌ها تجدید نظر کنیم. همانطور که ماینی از Day One می‌گوید: «فکر می‌کنم کاربران کم‌کم به هزینه انتخاب اپ‌های رایگان پی می‌برند. چه این نتیجه دیدن تبلیغات باشد، چه فروخته شدن داده‌های شخصی و یا از دست دادن کامل سرویس

منبع(+)

 


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

محصولات باورنکردنی که اپل در آینده عرضه خواهد کرد (شوخی با اپل – گالری عکس)

رونمایی از اپل ویژن پرو با قیمت و پیچیدگی‌های خاص خودش باعث شد که دست طنزپردازان در شوخی با اپل بازتر شود.به راستی اگر اپل سال‌های بعد بخواهد در زمینه‌های متفاوت فعالیت کند آنها را چطور رونمایی خواهد کرد. چه توصیف‌هایی برای آنها ردیف…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. نادر می گوید

  دکتر تو کشور ما که 90% مردم (از جمله خودم ) از اپلیکیشن کرک شده استفاده میکنیم ، بیشتر میزان کاربردی بودن یا سرگرمی و یا … مهمه !
  فرقی نمیکنه که این اپلیکیشن پولی و یا رایگانه !!
  ولی خوب بود مطلبتون از فردا دیگه دقت میکنیم این اپ رایگانه یا کرک شده !!! :دی
  دکتر خواهش میکنم یه مطلب هم در مورد اپلیکشن های کرک شده و نشده بنویسید ممنون

 2. سعید می گوید

  احمد جان مطلب خیلی خوبی بود. از این دست مطالب بیشتر کار کن. مرسی

 3. اسماعیل می گوید

  متلب بسیار مفیدی بود. دلیل اول اینکه ما را با مدلهای مختلف کسب بار از دید نحوه کسب درآمد آشنا می کند. اما دلیل دوم که به نظر من بسیار مهم تر است، این است که نشان دهنده واقعیات پشت رایگان بودن محصولات است. مثلاً من از تلویزیون کابلی آمریکا که ماهی 40 دلار هزینه دارد و بسیار هم تبلیغات نشان می دهد استفاده می کردم. بعد به سرعت به Netflix سویچ کردم که با ماهی 8 دلار در ماه، بدون تبلیغات می توانم بیشتر سریالها و فیلم ها را ببینم. یعنی تلویزیون کابلی با اینهمه نمایش شامپو و کرم پوست، از وقت تلف شده من به اندازه هشت دلار نیز نمی تواند درآمد کسب کند و هم برای خودش ضرر می زند و هم اسباب زحمت ما می شود.

  در داخل ایران نیز این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد. ما کاری در زمینه آموزش را در ایران شروع کردیم که مدام از ما گلایه کردند که چرا این آموزش هزینه دارد، در حالی که مدل خارجی اش، رایگان و آنها زکات علم را می پردازند و شما کفر می کارید. سخت بود، توضیح دادن اینکه رایگان بودن یک روش توسعه تجاری است و آنها لزوماً اهداف صراط مستقیمی هم پشت رایگان بودن ندارند. آنها مدل کسب درآمد و توسعه تجاری شان متفاوت بوده و بر رایگان بودن بنا نهاده شده است.

 4. اشکان می گوید

  سلام. با توجه به اینکه بازی کلش آف کلنز در ایران بی رویه استفاده میشود. و باعث شده جوانان و نوجوانان زیادی درگیر این بازی شوند ، لطفا در مورد این بازی و خطرات آن توضیح دهید.این بازی به این کاملی و جذابی چرارایگانه؟؟؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.