خبر فوری: گوگل رسما اعلام کرد که «گوگل ریدر» از دهم تیر سال 92 تعطیل خواهد شد! خزان پاک‌سازی

62

واقعا باورکردنی نیست، اما حقیقت دارد، وبلاگ رسمی گوگل در پستی با نام«بهار دوم پاک‌سازی» یا A second spring of cleaning اعلام کرده است که قصد دارد «گوگل ریدر» را تعطیل کند! این کار در اول جولای، معادل دهم تیر سال 92 صورت خواهد گرفت.

google reader

گوگل ظاهرا کاهش استفاده از این سرویس را دلیل این تصمیم اعلام کرده است و از حالا از کاربران خواسته است که از اطلاعات و فیدهایی که مشترکشان هستند، پشتیبان بگیرند.

در «یک پزشک» در شانزدهم مهر سال 1384، خبر خوب برپا شدن «گوگل ریدر» را برای اولین بار در وبلاگستان فارسی نوشتم، گوگل ریدر بین کاربران ایرانی و کاربران دنیا به سرعت محبوب شد.

گوگل ریدر بستری مناسبی برای انتشار سریع محتوا و افکار ما در وبلاگستان شد. گوگل به صورت آهسته اما پیوسته، مدتی گوگل ریدر را با افزودن ویژگی‌هایی تقویت می‌کرد. زمانی که امکان گذاشتن «لایک»، افزودن «نوت» و دنبال کردن دیگر کاربران به «گوگل ریدر» افزوده شد، این سرویس، یک سرویس بسیار کارا و تأثیرگذار شد.

اما با آمدن شبکه اجتماعی «گوگل پلاس»، متأسفانه گوگل در اقدامی بحث‌برانگیز، کلیه ویژگی‌های اجتماعی گوگل ریدر را حذف کرد. این کار ظاهرا برای وادار کردن کاربران برای استفاده بیشتر از گوگل پلاس، انجام شده بود. علیرغم اعتراض‌های دامنه‌دار کاربران، گوگل هیچ اعتنایی به اعتراض کاربران نکرد، در تصمیم خود مصمم و پایدار باقی ماند و کارش را عملی کرد.

با حذف ویژگی‌های اجتماعی گوگل ریدر، این سرویس دیگر مثل سابق، توسط کاربران مورد استفاده قرار نگرفت. بارها و بارها ما در صدد برآمدیم که جایگزین‌هایی برای «گوگل ریدر» کنیم، اما هیچ یک از جایگزین‌ها کامل، قابل اعتماد یا بدون نقص نبودند. بنابراین هیچ کدام نتوانستند کسر کوچکی از کاربران گوگل ریدر را به استفاده دائمی، متقاعد کنند.

من در این پست در مورد دشواری‌هایی که پیامد حذف ویژگی‌های اجتماعی «گوگل ریدر» بودند، نوشته بودم.

اما حالا با اعلام خبر بسته شدن «گوگل ریدر» در این ساعات آغازین روز، درمانده‌ام که باید چه چیز در مورد عملکرد و سیاست‌های گوگل بنویسم!

1- تعطیلی گوگل ریدر در تضاد با راهبرد کلان گوگل است

راهبرد کلان گوگل، تشویق کاربران به مصرف هر چه بیشتر دیتا است تا در حاشیه این وب‌گردی، با نمایش تبلیغات خود، به سود مالی دست پیدا کند. این راهبرد، یک راهبرد برد-برد برای این شرکت بزرگ و کاربران بوده است.

اما گوگل مدتی است که در انتخاب مسیر و اخذ سیاست‌های خود در حال انتخاب مسیرهای عجیب و اشتباه است. حذف ویژگی‌های اجتماعی گوگل ریدر و بعد اعلام بستن کامل این فیدخوان، را نمی‌توان به سادگی هضم کرد.

2- تفاوت شرایط و نیازهای کاربران جهانی با کاربران کشورهای کمتر توسعه یافته

اما بیایید زاویه دید خود را وسیع‌تر کنیم و تصمیم جدید گوگل را طور دیگری ارزیابی کنیم.

گرچه واقعا هیچ عدد و رقمی در مورد تعداد کاربران فعلی گوگل ریدر و میزان فعالیت روزانه آنها وجود ندارد، اما به احتمال زیاد، کاهش کاربری این سرویس، یک واقعیت است.

دلیلیش را می‌توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

الف- دنیای امروز، دنیای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و اپلیکیشن‌هاست، بیشتر کاربران دنیا به اینترنت سریع و ابزارهای هوشمند و اپلکیشن‌های متنوع خبرخوان مجهز شده‌اند و دیگر نیاز کمتری به مرور خبرهای با گوگل ریدر دارند.

در مورد دسته محدودی از کاربران ایرانی و کشورهای کمتر توسعه‌یافته دیگر هم این امر می‌تواند صادق باشد،‌اما مسلما عمومیت ندارد.

ب- خود حذف ویژگی‌های اجتماعی گوگل ریدر، باعث شد که میزان مراجهات به این سرویس خیلی کمتر شود.

ج- درصد زیادی از کاربران هم از توییتر و فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر برای آگاهی از خبرهای روز استفاده می‌کنند.

3- گوگل احترامی برای کاربران وفادار خود قائل نیست!

اما به گمان من، کاهش کاربری یک سرویس با ابعاد و پیشینه گوگل ریدر، نمی‌تواند بهانه‌ای برای تعطیلی آن باشد.

نگاهی به گوگل ریدر خود بیندازید، ببینید در طول زمان مشترک چه سایت‌ها و وبلاگ‌های شده‌اید و چه مجموعه‌ بزرگی را گردآوری کرده‌اید.

خیلی از این سایت‌ها و وبلاگ‌ها دیگر وجود خارجی ندارند، طوری که گاهی این فهرست فیدهای شما، برای شما جنبه نوستالژی هم پیدا می‌کنند!

علیرغم مدرن شدن دنیا و کم‌رنگ شدن محبوبیت فیدخوانی، هنوز هم کاربران بسیار زیادی برای اینکه مطلبی را از دست ندهند، به گوگل ریدر تکیه می‌کنند، شخصا من و شما اگر حس کنیم، مطالب وبلاگی ارزش خواندن و تعمق را دارند، به بازدید روتین از سایت، یا دنبال کردن اکانت توییتر، پلاس یا فیس‌بوک سایت (اگر موجود باشند) بسنده نمی‌کنیم و حتما فید سایت را وارد گوگل ریدر خود می‌کنیم.

اما گویا گوگل هیچ ارزشی برای این کاربران مشتاق قائل نیست!

4- گوگل دیگر دریچه‌ای برای دسترسی آزاد به اطلاعات نخواهد بود

با تعطیلی گوگل ریدر، یکی از آسان‌ترین شیوه‌های دسترسی آزاد به اطلاعات را از دست می‌دهیم.

گوگل بارها ادعا کرده است که دغدغه فراهم آوردن شرایط دسترسی آزاد و آسان به اطلاعات را دارد، اما در مقام عمل میلیون‌ها کاربر را در بسیاری از کشورها فراموش کرده است!

google reader

5- آسیب جبران‌ناپذیری که به وبلاگ‌ها و سایت‌های قدیمی وارد خواهد آمد

گوگل ریدر در طی سال‌های چنان اعتباری در میان وبلاگ‌نویس‌ها و سایت‌ها پیدا کرد که ما درجه محبوبیت وبلاگ‌های خود را از روی تعداد مشترکان فیدی خود متوجه می‌شدیم.

تلقی خود من این بوده است که عدد خام تعداد بازدید یا هیت، نمی‌تواند به درستی میزان تأثیرگذاری و محبوبیت یک وبلاگ را نشان بدهد، باور من این بوده است که گرد آوردن خوانندگان خاص، یعنی آنهایی که به صورت گذری به وبلاگی سر نمی‌زنند و وفادارانه همه مطالب یک سایت را می‌بینند و کلمه به کلمه و خط به خط می‌خوانند، اهمیت زیادی دارد. این دسته از خوانندگان، سرمایه‌های واقعی ما وبلاگ‌نویس‌ها هستند. ما این خوانندگان را آسان به دست نیاورده‌ایم!

بدیهی که معتبرترین بستر ارتباطی ما با این دسته از خوانندگان، گوگل ریدر بوده است! اما حالا با تعطیل شدن قریب‌الوقوع گوگل ریدر، نمی‌دانم چطور می‌شود، آب رفته را به جوی برگرداند.

بله! شاید بشود ده- بیست، جایگزین وبی یا اپلیکیشن برای گوگل ریدر ذکر کرد، اما هیچ کدام از آنها در حال حاضر، به گرد پای گوگل ریدر هم نمی‌رسند و هر یک محدودیت‌هایی دارند.

6- آیا در پشت پرده محدودیت و سپس تعطیلی گوگل ریدر تفکرات دیگری هم وجود داشته است؟!

ما ایرانی‌ها اصولا فطرتا طرفدار «تئوری توطئه» هستیم. گرچه بعد از خواندن خبر تعطیلی گوگل ریدر، خواستم با توجیهاتی مثل آنچه در بند دوم این پست برایتان نوشتم،‌ کار گوگل را توجیه کنم، اما باز هم موفق نشدم. چگونه است که شرکت بزرگی که دسترسی به میزان بسیار زیادی سرمایه دارد، ناگهان در صدد برمی‌آید، تعداد زیادی از کاربران خود را برنجاند؟ آیا رقابت گوگل برای جلب کاربر بیشتر در گوگل پلاس باعث شده است که گوگل تصمیم به قربانی کردن یک سرویس، برای افزودن بر تعداد کاربران پلاس بگیرد؟ زیاد با عقل جور درنمی‌آید!

به گمان من گوگل ریدر با تغییراتی می‌توانست کانال عمده و مدرنی برای اطلاع‌رسانی و تبادل دیتا شود و در عین حال برای گوگل درآمدزا هم باشد. اما به درستی مشخص نیست که چرا گوگل اصلا تلاشی در این جهت انجام نداد.

جنس مطالب به اشتراک‌گذاشته یا لایک‌زده شده و نوت‌های گوگل ریدر به کلی با جنس مطالب به اشتراک‌گذاشته در دیگر شبکه‌های اجتماعی تفاوت داشت. اگر گوگل ریدر را از این لحاظ به مجله‌ای معتبر با ماطلب فاخر تشبیه کنیم، بیراه نگفته‌اید.

گوگل ریدر در دوران اوج خود، یک شبکه اجتماعی «محتواساز» و «پردازشگر» بود، به این ترتیب که کاربران هر روز با خواندن انبوهی از مطالب، بهترین آنها را گلچین می‌کردند و با افزودن یادداشت‌های خود، ارزشی افزوده برای آنها فراهم می‌کردند.

اما چه شد که گوگل ظرفیت‌های این گوگل ریدر را درک نکرد و آنها را تقویت نکرد؟

آیا اختلافات درونی بین اعضا و توسعه‌دهندگان اولیه تیم گوگل ریدر با سران گوگل باعث این تصمیم شده شده است؟ آیا گوگل به دنبال عرضه سرویسی جدید یا افزودن بر ویژگی‌های گوگل پلاس است و می‌خواهد کاربران جدا شده از گوگل ریدر را جذب کند؟ آیا تصمیم‌گیران عمده گوگل، آنقدر به دنبال دستیابی به سود مالی کوتاه‌مدت بوده‌اند که نگاه به دوردست و افق‌ها را فراموش کرده‌اند؟ یا اینکه اصلا ذات «گوگل ریدر» به عنوان یک مجرای آسان و بی‌هزینه دسترسی به اطلاعات، دیگر «مقبول» گوگل نبوده است؟ یا اینکه اصلا «فشارها و مشوق‌ها»یی «پنهان» در کار بوده‌اند؟!

7- آینده شرکتی که به کاربران خود وفادار باقی نمی‌ماند، چگونه خواهد بود؟

وفاداری، امری دوجانبه است، اعتماد به تدریج شکل می‌گیرد و قوام می‌گیرد، مطابق چیزهایی که برایتان نوشتم تصمیم گوگل را از یک جهت می‌توان منطقی دانست:

زمانی که کاربران جهانی شما برای سرویسی که چندان درآمدزا نیست، افت کنند، باید سرویس را تعدیل یا تعطیل کنید. دنیای امروز بر پایه اقتصاد می‌چرخد، برخلاف ادعاها، این پول است که حرف و اول و آخر را می‌زند.

بیرحمانه است، اما شاید گوگل هیچ درکی از شرایط برخی از کاربران خود در گوشه و کنار دنیا ندارد، همان‌هایی که هنوز هم با اینترنت دیال آپ یا اتصال‌هایی که تنها نام پرسرعت را دارند، آنلاین می‌شوند، همان‌هایی که هیچگاه روی آگهی‌های متنی گوگل کلیک نمی‌کنند و خریدی انجام نمی‌دهند، همان‌هایی که زمانی برای گوگل احترام قائل بودند!

گوگل در وبلاگ رسمی خود، در پستی که خبر از تصمیم جدیدش داده است، عنوان«دومین بهار پاک‌سازی» را انتخاب کرده است، شاید بهتر بود که می‌نوشت: «خزان پاک‌سازی»

بی‌شک رنجش دسته‌ای محدود از کاربران، نمی‌تواند باعث سقوط سهام گوگل یا کاهش میزان استفاده از موتور جستجوی گوگل، تعداد کاربران اندروید در ابزارهای موبایل یا حتی وقفه‌ای کوچک در پروژه جاه‌طلبانه عینک گوگل شود، اما به گمانم گوگل، بدون«گوگل ریدر»، دیگر آن گوگل سابق نخواهد بود.

البته این دسته «محدود» کاربران واقعا محدود نیستند، کافی است برای مثال کامنت‌های سایت تک‌کرانچ را بخوانید تا متوجه شوید که مشتاقان گوگل ریدر یه طیف جغرافیایی خاصی، تعلق ندارند. از همین حالا صحبت از پتیشن‌های متنوع برای تغییر نظر گوگل شده است، اما به نظر نمی‌رسد، گوگل از تصمیم خود صرف‌نظر کند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند.اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

هوش مصنوعی میدجرنی Midjourney تصور می‌کند که اساتید رشته‌های مختلف باید چه ظاهری داشته باشند؟ گالری…

کودک و نوجوان که بودم برای خودم یک پا Midjourney  بودم. کتاب‌ها را که می‌خواندم از روی توصیف چهره‌ها و مکان‌ها و اشیا تصور می‌کردم که مثلا کاپیتان نمو یا ربات آر دانیل الیواو باید چطوری باشد، فضاها را تصور می‌کردم و آب و رنگ به آنها در ذهن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
62 نظرات
 1. امید می گوید

  ممنون از خبر جامع وکاملتون.می تونم از مطالب سایت شما در وبلاگم استفاده کنم با ذکر منبع

 2. al می گوید

  Sad sad news. I’m trying to get used Feedly

 3. علی می گوید

  این که گوگل میخواد ریدر رو تعطیل کنه که خیلی عجیبه. ولی ممکنه به خاطر این باشه که کاربرا رو به استفاده از سرویس جدیدش (گوگل کارنت) متمایل کنه.

  1. Marilyn می گوید

   دوست عزیز ما، متاسفه (یا خوشبختانه) در نقطه کور پیشرفت های تکنولوژی هستیم، چند سال پیش با دیدن هند به این نتیجه رسیدم که امکانات نیست که فراد را می سازد این افراند که امکانات را می سازند،
   اما گوگل شما اگر دقت کرده با شید به نظرات کابران سایر کشور ها (در سایت های (خبری و…))عکس عمل شدیدی در مقابل این خبر از خود نشان نداده اند. گوگل هم به فکر جیب خود است نه رضایت کاربران چون اگر غیر این بود به جای در آمد زایی از راه تبلیغات شیوه دیگری را در پیش میگرفت

 4. مرتضا می گوید

  متاسفم خیلی متاسفم… عمیقن ناراحتم و احساس استیصال می کنم… بخشی از ناراحتی هم به این بر می گرده که چرا اینقدر وابسته به ریدر شدم که حالا اینطور احساس خالی شدن بکنم… فکر می کنم به تغییر مدیریت گوگل مربوط باشد. دوره طلایی اریک اشمیت و دوره قهوه ای رنگ لری پیج. متاسفم… گرچه اونا حق دارن با چیزی که صاحبش هستن هر کاری خواستن بکنن… اما عمیقن ناراحتم…

 5. Mostafa می گوید

  نگارنده گرامی
  نمی توانم افسوس و خشم خود رو از این تصمیم عجیب پنهان کنم. گوگل راه مایکروسافت را به سوی نابودی می رود و تبدیل به یک شرکت پیر و حریص می شود…جالب اینکه سرویس Takeout که برای بک آپ در نظر گرفته شده به دلیل ایرانی بودن من فایل های بک آپ رو دانلود نمی کند و پیغام معروف در کشور شما مقدور نباشد می دهد. لینک گوگل پلاس را زدم؛ ای اس پی من از داخل فیلتر است! خربزه و عسل به هم ساخته اند تا پدر مرا در آورند! از گوگل متنفرم.

  1. احسان می گوید

   سلام

   بله گوگل حتی در زمان بستن سرویس‌اش اجازه به ما ایرانی‌ها نمی‌دهد که از بک‌آپ بگیریم و این پیغام را می‌دهد :

   This document had no style information.


   AccessDenied

   Access denied.

   We’re sorry, but this service is not available in your country

 6. سپهر می گوید

  متن امروز تون کمی احساساتی نوشته شده. همونطور که در متن گفتید، این سرویس پول ساز نیست. طبیعی هست که هیچ شرکتی در دنیا محصولی که ضرر بده رو ادامه نمیده. تنها در دنیای کامپیوتر هم چنین نیست. من خودم به شدت وابسته به این سرویس هستم، ولی عملکرد گوگل رو به خوبی درک میکنم. دنیای سرمایه داری، دنیای خیریه نیست. اگر محصولی ضرر میده، هر چه زودتر باید جمعش کرد. تعجب اینجاست که زودتر اینکار رو نکردند.
  به عنوان جایگزین، feedly رو پیشنهاد میکنم. بسیار خوشدست و کاراست.

 7. فرشاد می گوید

  اول صبحی عجب ضدحالی! واقعاً هیچ سرویس فیدی جای گودر رو نخواهد گرفت! 🙁
  کاش انقدر بهش وابسته نمیشدم. تعداد سابسکرایبشن‌های من توی گودر تقریباً 10 برابر بوکمارک‌هام هستند x_x

 8. فرشاد می گوید

  حداقل 20 پست استار شده از یک‌پزشک دارم که هنوز نخوندم!

 9. بهنام می گوید

  با این وضع احساس نا امنی میکنم نسبت به محصولات گوگل، جیمیل و پلاس تا کی در دسترس هستند؟

 10. سعید می گوید

  من خودم از گودر واسه فید سایت ها استفاده میکنم و الان نمی دونم باید چیکار کنم . یک پزشک لطفا یه پست هم بزن جایگزین هاش رو معرفی کن و بگو چطور فید هامون رو از اینجا انتقال بدیم

  1. هنردوست می گوید

   صادقانه بگم، واقعا نا امیدم از گوگل و می‌دونم به زودی به نابودی می‌ره اگر این مسیرش رو ادامه بده.
   از نویسندگان ارزنده یک پزشک خواهش‌مندم که آلترنیتیو‌های گودر رو معرفی کنند 🙂

 11. نيما می گوید

  دکتر
  امروز صبح که گودر رو باز کردم همچین پیغامی رو روی صفحه دیدم
  خیلی شوکه شدم
  من موندم و کلی اشتراک گودری که نمی دونم به کدوم سرویس منتقلش کنم
  میشه سرویس های مشابه گودر رو معرفی کنین
  با مطالبی که در گودر ستاره دارش کردیم تا در وقت نیاز به اونها سر بزنیم چه کنیم ؟
  میشه یه راهکار جامع بدی تا مقدمات این اسباب کشی رو محیا کنیم
  گوگل هم دیگه طعم شیرین خودش رو داره از دست میده
  راهی برای اعلام مخالفت داریم که مفید باشه یا نه ؟

 12. Mahyar می گوید

  واقعا اصلا نمیدونم چی بگم
  سرویس های بی خود دیگه ای هست که هنوز تعطیل نشده اونوقت سرویس ریدر رو ….
  http://bringgooglereaderback.com/

 13. amir می گوید

  از خواب پاشدم و طبق عادت اولین صفحه ای که باز کردم صفحه ریدر بود
  که با پیغام گوگل مواجه شدم … چند بار خوندمش …هنوزم باور نمیکنم … معنی این کار رو نمیفهمم … چه اون وقت که ریدر رو محدود کردن …چه العان که میخوان ببندنش … همیشه سعی کردم گوگل رو دوست داشته باشم و دارم ولی نمیفهمم العان فرق من با یه گاو چیه
  هر روز افسار منو بگیرن که بیا برو پلاس بیا برو کارنت و … واقعا یه جور توهین به حساب میاد …. البته باید این حقیقت رو باور کنیم که ما هیچ هویت و شخصیت و احترامی نباید برای خودمون چه در فضای نت جهانی و چه در جامعه بین الملل قائل بشیم … واقعا ناراحتم و درمانده … این که ما رو با یک سرویس مانوس کنن و بعد یهو هوس کنن ازمون بگیرنش و هیچ کاری ازدست ما برنیاد خیلی سخته … چون همه چیز برای اوناست. توی این هفته بعد از خبر vpn اینم از ریدر … خدا سومیشو به خیر بگذرونه

 14. امیر آقا گل باغا می گوید

  حال بهتره به فکر جایگزین باشیم، پیشنهاد میکنم چند جایگزین خوب معرفی کنید، متشکر

 15. همایون می گوید

  خودم از کاربرای پروپاقرص گوگل ریدر بودم
  صبح که دیدم پیام داد که داره بسته می‌شه یه لحظه هنگ کردم
  خوب شاید به قول دوستمون هدف گوگل از این کار کشوندن کاربرها به سمت Currents باشه

  هرچند دوست داشتم گوگل ریدر همچنان به کار خودش ادامه بده ولی الآن به نظرم اومد که شاید با گسترش نرم‌افزارهایی مثل Currents بشه تجربه‌ی بهتری از RSS رو داشت!

  به هر حال من که دارم بهترین سرویس گوگل رو از دست می‌دم!

 16. پویا می گوید

  خیلی وقت بود که گوگل اپ اندروید گوگل ریدر رو آپدیت نکرده بود. حدس میزدم یه خبرایی باشه، که مثلا یه سرویس جایگزین بخواد بیاره ولی نه اینکه کلا تعطیلش کنه. واقعا مسخره است.

 17. علی می گوید

  سلام جایگزینی برای این سرویس در وب سایتهای دیگه وجود داره؟ کسی میدونه چه جوری فیدها رو دانلود کرد چون همونطور که یکی از دوستان گقتند تو ایران اجازه دانلود نمیده…

 18. احمد نصیری می گوید

  من دیگه از گوگل خسته شدم.
  من دیگه از گوگل استفاده نمیکنم.

 19. lod386 می گوید

  سلام دوستان

  چاره چیه؟
  جایگزین معرفی کنید، لطفا

 20. mehdi می گوید

  از گوگل متنفر شدم

 21. علی می گوید

  به ویدیو زیر هم نگاهی بندازید. حرف دل ما از زبان هیتلر.
  http://www.youtube.com/watch?v=A25VgNZDQ08

 22. hh می گوید

  ای بابا
  صبح که رفتم تو ریدرم این نوشته گوگل رو دیدم اصلن خشکم زد!!!!
  اصلا باور کردنی نیست. چقدر بی رحمن نامردا. اصلن هیچ بویی از انسانیت و شرف نبردن.لعنت به گوگل حالا که دلش میخواد.دیگه نمیتونم به هیچ سرویس اینترنتی از جمله سرویسهای گوگل اعتماد کنم. هر دفعه باید یکی شون به ادم ضد حال بزنه…

 23. علی می گوید

  آخه چراااااااااا. حالا چی کار کنیم؟ بدترین خبری بود که شنیدم 🙁
  کسی جایگزین خوب برای گودر سراغ داره؟

 24. محمد خشنود می گوید

  خیلی بد شد دکتر جان.من خودم دوره ی سربازی رو به طبابت در یک منطقه ی محروم طی میکنم و به آپدیت روزانه ی فیدهای مورد علاقه ام گودر تو موبایل دلخوش بودم.یکی بگه چه کنم با آرشیو ارزشمندی که تو گودر دارم؟دوره ی طلایی گوگل به پایان رسیده و دیگه نمیشه به سرویس هاش اعتماد کرد

 25. کیمیا می گوید

  من تازگیا از feedly.com استفاده می کنم
  پیشنهاد می کنم یه سر بزنید

 26. امین می گوید

  من تا حالا به گوگل به عنوان یک شرکت خلاق که دوست داره ایده هاش رو برای استفاده مردم دنیا کاربردی کنه نگاه میکردم این تصمیم و بی اعتنایی به کاربران یک خط قرمز بزرگ روی این فکر کشید. حالا دارم به این فکر میکنم که حساب های کاربری مختلف ما در گوگل امن هست یا اگر منافع اقتصادی گوگل ایجاب کنه ممکنه به هر دولتی اطلاعات کاربران رو بفروشه؟

 27. امیر می گوید

  ممنون می‌شیم اگه تو یه پست جداگانه توضیح بدین بهترین محصولات جایگزین چی هستند و اگه پشتیبان xml گرفتیم تو ریدر می‌شه به اونجا منتقلش کرد یا نه.

 28. بابک می گوید

  مایکروسافت سرویسی مثل گوگل ریدر نداره بریم ازش استفاده کنیم؟؟؟چیکار کنم من با این همه سایت که ذخیره شده…کلی اطلاعات مهمه چند ساله رو استار کردم حالا چه خاکی بریزم رو سرم؟؟؟ :((((

 29. سینا می گوید

  دکتر جان من گشتم دنبال جایگزین feedly رو پیدا کردم امکاناتش خوبه طراحی اش زیباس اپ های کروم و ios و android هم داره هرچه سریعتر برید همه فید هاتون رو منتقل کنید
  برای در دسترس نبودن بک اپ گیری هم من با سی فون تونستم بک اپ بگیرم اما پسونده فایل هاش .josn هستش که من نمیدونم چطوری باید بازشون کرد لدفن راهنمایی کنین!
  اینم بگم من مدتیه از گوگل نا امید شدم وقتی گودر رو بست کم کم ازش دور شدم برای ایمیل از اوت لوک ماکروسافت که امکانات و طراحی بهتری داره استفاده میکنم و…. خیلی بده شرکتی فقط عده ایی از طرفدار هاشو میبینه!! بقیه مهم نیستن براش!

  1. عادل می گوید

   این نوع فایل معمولا نسخه پشتیبان بوکمارک هست که اصولا باید ایمپورت بشه ولی برای استفاده از JSON یه افزورنه واسه فایر فاکس هست سرچ کن

 30. حسن می گوید

  چی میشه گفت جز تاسف و البته افسوس چندین برابر برای ما ایرانی ها، به تموم دلایلی که دوستان متذکر شدن و همچنین احساس ناامیدی و اعصاب خوردی به علت عدم دسترسی راحت به اطلاعات.
  واقعا نمیدونم چطور باید از مطالبی که ستاره دار کردم بک آپ بگیرم، حالم دیگه از گوگل داره به هم میخوره، هیچ ارزشی برای کاربراش قائل نیست، دور از جناب شما و همچنین باقی دوستان اما واقعا باید تو حس “گاو بودن” که یکی از دوستان فرمودند خودمو شریک بدونم!! زمانی گوگل برام تصور به واقعیت تبدیل شده ی “خلاقیت و جسارت در پیگیری رویاها” بود اما حالا مثل یه پیر خرفتی شده که تنها به فکر پرکردن کیسه های خودش از پوله، پول و پول و باز هم پول ….

 31. یک برنامه نویس می گوید

  به نظر من هم گوگل حماقت کرده با این کارش.

  خب به هر حال فکر نمی‌کنم بشه منصرفش کرد. مثل یه پیر حریص شده که به واسطه کاربراش ثروتمند شد و حالا داره بهشون پشت می‌کنه. دنیای اونا که همه چیزشون همین دنیاست، همینه البته!

  خب مهم‌ترین دغدغه دوستان بحث جایگزین هست که 2 راه کلی هست:

  راه اول: اپلیکیشن‌های سیستم عامل (اندروید یا ویندوز مثلا)
  این گزینه خیلی بده! چرا؟
  1. وقتی من بالای 1000 تا فید در فیدخوانم دارم، چک کردن همه اونها برای فیدخوان عملا یک کار غیرمعقول و مستلزم مصرف پهنای باند و زمان انتظار بالا خواهد شد.
  2. بعضی فیدها برای ایرانیان در دسترس نیست و اشتباها مسدود شده لذا اپلیکیشن فیدخوان نمی‌تونه بهش دسترسی پیدا کنه.
  3. گاهی وقت‌ها در زمانی که اپلیکیشن ما به اون سایت می‌خواد وصل بشه که فیدشو بخونه، ممکنه اون سایت down باشه و … و خلاصه نتونه در اون لحظه فیدشو بخونه.

  راه دوم: استفاده از برنامه تحت وب
  این روش هیچ‌کدوم از عیوب بالا رو نداره چون همه بار روی سروره.

  در بین کل فیدخوان‌ها تحت وب هم گوگل ریدر به دلیل ثبات سرویس‌ش بیشترین استقبال رو داشت. حالا با تعطیل شدنش کاربرایی که باز هم می‌خوان تحت وب فیدهاشونو بخونن، 2 راه دارن:
  1. از سرویس‌های alternative استفاده کنن
  2. کاربرانی که هاست و دامنه شخصی دارند، فیدخوان شخصی در دامنه‌شون نصب کنن. rsslounge جزو بهترین گزینه‌ها در این زمینه است که اتفاقا محیطش هم خیلی شبیه گوگل‌ریدر هست و شما می‌تونین به سادگی دانلودش کنید و در بخشی از دامنه خودتون (مثلا یک زیردامنه) نصبش کنید…

  1. میرنجاتی می گوید

   بابت معرفی rsslounge ممنون.
   من نصبش کردم
   منتها مطالب سایت های فارسی رو نشون نمیده! یعنی فقط علامت سوال “؟؟؟؟؟؟؟” نشون میده
   راهی برای حل این مسئله وجود داره؟

   1. میرنجاتی می گوید

    ببخشید مشکل حل شد!
    کافیه صفحه رو رفرش کرد
    بازم مرسی

    برای کسایی که هاست دارن نصبشو توصیه می کنم، خصوصا که اطلاعات روی سرور خودتون ذخیره میشه و خیالتون راحته
    فقط باید دید در گذشت زمان حجم داده ها چقدر میشه
    راستی فک کنم با ایجاد سرور مجازی بشه داده هارو روی هارد خودمون ذخیره کرد تا دیگه مشکل ظرفیت هم حل بشه! 🙂

 32. شیما می گوید

  سلام، با تشکر از مطلب خوبتون. یه سوال داشتم. اهمیت گوگل ریدر بیشتر از متمرکز بودن همه وب سایت‌ها و وب لاگ‌های …شده رو هم بخونم. حالا شما جایگزینی واسه این میتونید معرفی‌ کنید. ممنون.

 33. امیرعلی می گوید

  من اینقدر عصبانی هستم که می خواهم همین الان تمام فیدهایم را روی سایت دیگری منتقل کنم وگوگل ریدر را از همین امروز ببندم.feedly را امتحان کردم ولی به دلم نشست.این کجا و گودر کجا !
  2 سرویس دیگر هم هست که بیشترین محبوبیت را دارند:
  http://www.netvibes.com/en
  http://www.newsblur.com/
  حالا باید امتحان کنیم ببینیم کدامشون بهتر است.

 34. کیناز می گوید

  وارد گودر که شدم و پیغام را دیدم از تعجب خشکم زد ، چند بار پیغام را خواندم ، بعد یه تقویم پیدا کردم ببینم تاریخ شمسی اش چی میشه …
  از یک نظر خوب شد نزدیک عید هستیم میشه انشاالله تا پایان عید یک کاریش کرد
  این سرویس پر استفاده ترین سرویس من (بای دیگه بگویم) بود . از صبح که گودر را باز می کردم صفحه اش تا شب باز بود و هرموقع وقت می کردم رفرش می کردم
  واقعا برای گوگل متاسفم

 35. داریوش می گوید

  آخه یعنی چـــــــــــی!!! مگه میشه این سرویس محبوب نباشه که گوگل داره به همین راحتی اونو میبنده؟؟!! من که هر کیو میشناسم از گودر استفاده میکنه اون هم هر روز…

 36. sh می گوید

  منم از سال 84 دارم ازش استفاده می کنم و الان خیلی خیلی ناراحتم..سرویسای دیگه رو قبلا تست کردم و هیچ کدوم مثل گودر نیستن:((

 37. Alinn می گوید

  سلام
  ممنون
  هر چند از سرویس های گوگل به خصوص ریدر استفاده می کنم اما هر چی جلوتر می رم تنفرم از گوگل بیشتر میشه.

 38. درخواست می گوید

  دوستان خواهشا یک گزینه بهتر معرفی کنند. این feedly هم به درد نمیخوره. یعنی مثل گوگل ریدر کارآمد نیست

 39. ناشناس می گوید

  ضد حال بود اساسی.
  از محدودیت و جبر متنفرم.
  گوگل با این اقدامش مارو محدود کرد.
  و به زور میخواد از گوگل+ استفاده کنیم.
  گوگل یواش یواش از اوج عزت به حضیض ذلت داره نزدیک میشه. حداقل از نظر ما ایرانیا!

 40. علی می گوید

  یکی دو جا دارند امضا جمع میکنند هر چند خیلی بعیده تاثیر داشته باشه ولی شما هم امضا کنید بد نیس
  https://www.change.org/petitions/google-keep-google-reader-running

 41. ابالفضل می گوید

  سلام آقای دکتر و دوستان
  لطفا یک جایگزین خوب معرفی کنید
  یک جایگزین که تحت وب باشه و …
  البته اگه بشه بک آپ همین ریدر رو هم ببریم توش خیلی خوبه

 42. احسان می گوید

  واقع امر این است که من به شخصه قدری از این اتفاق خوشحالم. حالا به وبلاگ‌ها بیشتر سر زده میشه و کامنت‌های بیشتری پای پست‌ها میشینه! هر چند دسترسی جامع به اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن هم از بین می‌ره!

 43. ds می گوید

  2 اتفاق ممکن هست رخ بده:
  1-گوگل کم کم به خریتی که کرده پی می بره و کوتاه میاد.
  2-یا واقعا گودر تعطیل میشه و اونوقت حتما این اتفاق می افته که یه عده جوون یه سرویس جدید راه میندازن که از یه طرف حال گوگل گرفته میشه و از یه طرف کابرای گودر اون روز می گن “گودر دیگه چی بود؟!”

 44. همی می گوید

  در این دنیای فانی، یه لنگه کفشی پیدا کرده بودیم اونم از دستمون رفت!
  خیلی باهاش حال می کردم اما چه میشه کرد؟؟!!

 45. عادل می گوید

  میترسم فردا خبر بدن Google Contacts قراره تعطیل بشه باید هر چی وابستگی به گوگل داریم رو کم کنیم.

  از چیزی که میترسیدیم به سرمون آمد من همه سرویس هارو تست کردم اصلا مثل گوگل ریدر نبودن مخصوصا اینکه …

 46. بهمن می گوید

  تو افزونه های گوگل کروم موارد خوبی پیدا میشه، NewsSquares رو امتحان کردم بد نبود:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/newssquares-stylish-readi/mkmehbmdeabanfnddlekelahkaclfdhl?utm_source=chrome-ntp-launcher

 47. آرش حمیدی می گوید

  واقعا تصمیم بیخودی گرفته
  حداقل این سرویس رو با گوگل پلاس ادقام می کرد
  من به راستی یک معتاد واقعی گودر بودم .

  خیلی سرویسهای دیگه رو هم امتحان کردم اما اصلا فایده نداشت .

  فکر کنم موفقیت بیش از حد اندروید و موفقیت نسبی پلاس کمی بزرگان گوگل رو تغییر داده و باعث شده از سرویسهای محبوبشون فاصله بگیرن .
  حتی خود سرچ گوگل به نسبت گذشته پیشرفت نکرده و رقیبانی در عرصه هایی مثل مپ و … دارن ورود می کنن که ارزش اولیه گوگل رو دارن پایین میارن.
  امیدوارم این رویه تغییر کنه

 48. مینا می گوید

  برای من یکی که از وقتی امکانات اجتماعی ریدر رو بستن گوگل دیگه محبوب نبود. پلاس به کارم نیومد استفاده م از سرویس های ایمیل دیگه غیر جی میل هم خیلی بیشتر شد.
  حالا با این کارشون محبوبیت که هیچی از گوگل متنفرم. سعی می کنم از این به بعد حتی از سرچ گوگل هم استفاده نکنم. اصلا جذابیت bing بیشتره

 49. هادي می گوید

  واقعا ناراحت شدم من روزی نیست که از گوگل ریدر استفاده نکنم اصولا به خیلی از سایتها و وبلاگهای ایرانی از طریق ریدر دسترسی دارم حالا موندم بعد تعطیلی چه کنم

 50. javad می گوید

  سلام
  یعنی کاربرانی که از feedburner من عضو شدند هم پاک میشن ؟ الان من 6000 عضو فید با ایمیل دارم
  لطفا جواب بدید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در مورد فیدبرنر هنوز خبر بدی منتشر نشده. ولی بعید نیست گوگل یک دفعه این کار رو هم بکنه.

 51. Hossein Zolfi می گوید

  سلام دوستان
  سایت Digg داره یه نرم افزار می سازه که جایگزین گوگل ریدر کنه، گفتن که سرعت کارشون رو بیشتر می کنند تا بتونند به زودی راهش بیندازند، مطمئنا تا قبل از این که گوگل ریدر بسته شه این نرم افزار قابل استفاده خواهد بود.
  اگر راه بیفته، احتمالا نرم افزار مناسبی باشه، می تونید تو خبرنامه اش ثبت نام کنید تا شما رو در جریان پیشرفت کارشون قرار بده
  گرچه من شدیدا امیدوارم که گوگل از این تصمیمش منصرف شه، چون واقعا داره تبدیل به یه هیولای وحشتناک می شه.

  شاد باشید

 52. رحیم پوررحیمی می گوید
 53. علی می گوید

  آقای مجیدی ، سایت هایی که از فید استفاده میکردند برای مشترک شدن اعضا ، الان باید چی کار کنند ؟

  مثلا خود یک پزشک چی کار خواهد کرد ؟

  ممنون

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   مشترک از دست می‌دهیم متأسفانه. فعلا هیچ آلترناتیو وبی خوبی وجود ندارد. شاید مدتها طول بکشد تا سرویس مشابهی راه بیفتد.

 54. shahram می گوید

  سلام دوست عزیز شما خیلی کلی توضیحات دادید که من حقیقتآ متوجه نشدم مشکل من که چندی برام پیش آمده و حساب گوگل و جییمل و… از طرف حود سایت مسدود گردیده به این بحث ربط دارد یا نه ؟ چون عنوان کردید از دهم تیر ماه 92 بهار پاکسازی اجرا گردیده و مطالب دوستان بتایخ گذشته است و حال نمیدونم حساب منم بخاطر این بسته شده یا علت دیکری دارد و جه باید کرد ؟
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.