دید مردها و زن‌ها واقعا متفاوت از هم است

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۲ فروردین ۱۳۹۲
 • ۹ دیدگاه

پیش از این هم در «یک پزشک» برایتان نوشته بودم که عمل دیدن، صرفا یک کار اپتیک نیست و با پردازشی که قشر مغز روی سیگنال‌ها انجام می‌دهد، آنچه ما می‌بینیم، با آنچه روی شبکیه‌ چشم‌های ما تشکیل می‌شود تفاوت دارد.

بر اساسا پژوهشی که نتایج آن سال میلادی پیش منتشر شد، مردان و زنان متفاوت می‌بینند. علت این امر هم نوع پردازش متفاوت قشر مغز آنها است.

در این تحقیق پژوهشگران کالج‌های بروکلین و هانتز شهر نیویورک بینایی مردان و زنان شانزده سال به بالا را با هم مقایسه کردند، همه این افراد دید طبیعی داشتند و نیاز به عینک و لنز نداشتند.

بررسی‌ها نشان داد که مرد‌ها در درک رنگ‌ها ضعیف‌تر هستند و در قسمت میانه طیف رنگ‌ها، توانایی کمتری برای تمایز رنگ‌ها دارند. درست به همین خاطر است که یک پرتقال از دید مردها قرمزتر می‌آید و رنگ چمن به چشم زن‌ها سبزتر از مردها است. مردها کلا طیف رنگ‌های آبی، سبز و زرد را کمتر از زن‌ها تمایز می‌دهند.

اما در مقابل مردها حساسیت بیشتری به جزئیات و همچینن حرکت اشیا دارند.

03-22-2013 07-06-35 PM

این یافته‌ها به خصوص اینکه مردها درک کمتری از رنگ‌ها دارند، ممکن است برای شما تازگی نداشته باشد و حتی به صورت تجربی در زندگی‌تان متوجه آن شده باشید، اما چرا این طور می‌شود و دید مردها و زن‌ها با هم متفاوت است؟

یکی از تئوری‌ها این است که هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن‌ها) در طی زندگی جنینی روی نحوه تکامل سلول‌های عصبی در قشر بینایی مغز اثر می‌گذارند. سلول‌های مغزی گیرنده‌هایی برای اتصال این هورمون‌ها دارند. نشان داده شده است که مردها ۲۵ درصد بیشتر از زن‌ها سلول عصبی بینایی دارند.

یک تئوری دیگر، هم تئوری تکاملی است، بر این اساس مردها بر اساس نقشی که در دوران بسیار قدیم ایفا می‌کردند، نیاز داشتند که حرکت و بافت اشیا را با دقت بیشتر متوجه شوند تا با سهولت بیشتری متوجه شکارها یا حیوانات درنده شوند، اما زن‌ها نیاز داشتند که روی اشیایی بدون حرکتی را که در دستشان قرار دارد، تمرکز بیشتری کنند.

حالا ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که این یافته چه کاربرد عملی می‌تواند داشته باشد. بر اساس این یافته تولیدکنندگان لباس‌ها مردانه یا محصولات دیگر یا حتی طراحان وبی که سایت‌های با مخاطب بیشتر مردها، طراحی می‌کنند، یا آنهایی که سیستم‌ها راهبری یا برچسب‌های هشدار می‌سازند، در انتخاب رنگ‌ها دقت بیشتری می‌کنند. مثلا وقتی یک لباس را با چند رنگ برای مردها تولید می‌کنند، فاصله بیشتری بین رنگ‌ها قائل می‌شوند.

همین یافته می‌تواند یکی از دلایل مهارت بیشتر مردها در بازی‌های ویدئویی هم باشد، چرا که درک سریع حرکت و بافت اشیا در این بازی‌ها اهمیت زیادی دارد. کاربرد عملی اینکه زن‌ها در درک حرکات و بافت و جزئیات اشیا شعیف‌تر هستند، می‌تواند این باشد که در کارزارهای تبلیغاتی و تبلیغات ویدئویی که می‌خواهند روی مخاطب زن تأثیر بگذارند، از عنصر حرکت کمتر استفاده شود.

منابع: + و + و +

نظرات

 1. خیلی جالب بود

 2. جالب توجه بود.
  این نوشته من رو یاد یکی دیگه از مطالب خیلی جالبی که مدتی پیش منتشر کردید انداخت.
  منظورم اینه:
  https://1pezeshk.com/archives/2012/07/how-colors-get-their-names.html

  با تشکر

 3. عکس مطلب به نظر من گمراه کننده و کمی هم نامناسبه. فکر میکنم عکس تزیینی باشه، اینطور نیست؟

  جناب مجیدی؛ قابلیت تمایز بین رنگ ها و تمایل برای نام گذاری جداگانه هر کدوم از اونها دو مقوله کاملا متفاوت هستند.
  همونطور که تو عکس داریم میبینیم، کاملا مشخص که چه مرد باشید و چه زن، دایره ها رو با رنگ های متفاوت میبینیم، من ۶ دایره ی بنفش رو یک رنگ نمی بینم، اونها رو ۶ سایه متفاوت از بنفش میبینیم با وجود اینکه شاید به جای ۶ رنگ متفاوت فقط از سه اسم داشته باشم.

  در یک سیستم رنگ بندی RGB هشت بیتی که ۲۵۶ رنگ داریم، یه فرد عادی به راحتی میتونه تمام ۲۵۶ رنگ رو از هم تمیز بده اما کمتر کسی بین ما برای هر ۲۵۶ رنگ نام های متفاوتی داریم.

  منظورم از این حرف این هست که میخوام بگم، مطلبی که به اشتراک گذاشتید بسیار جذاب و خوندنیه (برای شخص من که به نورولوژی علاقه مندم و مخصوصا که پای تکامل هم درمیون باشه) اما یک عکس ساده که به منظور جذابیت بیشتر متن برای تعداد بیشتری از خوانندگان اضافه شده، میتونه به راحتی کل محتوای متن رو خراب کننده چرا که خواننده با دیدن عکس (که برای خواننده عادی تاثیر گذارتره) ایده ی کاملا متفاوت (و غلط) از نتیجه واقعی تحقیقات و متن شما خواهد داشت. ممنون از مطلب جالب

 4. چه جالب
  تا حالا فک میکردم که مردا کمتر به جزییات توجه میکنن و کلی نگرن

 5. آره دقیقا منم متن بلاگ شما رو سلکت میکنم آبی رو قرمز میبینم!

 6. به نظرم در مورد کاربردهای این تحقیق، باید کمی محتاط تر بود. چون انسان دارای جنبه های بسیار زیاد و متنوعی یه. مثلا مطمئن نیستم که به خاطر حساسیت کمتر نسبت به حرکت و بافت در یک جنس، در تبلیغات تجاری مربوط به اونها، الزاما باید از عناصر متحرک کمتری استفاده کرد. البته فکر نمیکنم که منظور شما این بوده باشه.

 7. سلام از مطلب دید مردا و زنا واقعا متفاوت است فقط عکسشو دیدم ممنون .

 8. خیلی جالب بود تاحالا اینچنین مقاله ای نخوانده بودم. ممنون آقای مجیدی عزیز

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.