هنرمندی که با استفاده از آدامس‌ها و ته‌سیگارهای به جا مانده در معابر، چهره‌ها را بازسازی می‌کند

4

شبیه داستان‌های علمی-تخیلی می‌ماند، اما یک هنرمند آمریکایی به نام «هیثر دوی-هگبورگ» از آدامس‌ها و ته‌سیگارهایی را که مردم در خیابان‌ها دور می‌اندازند، برای کار عجیبی استفاده می‌کند، او با استفاده از آنها چهره مردم را بازسازی می‌کند.

این هنرمند برای این کار DNA را از آدامس‌ها و سیگارها استخراج می‌کند و به آزمایشگاه می‌فرستد، آزمایشگاه به صورت متنی اطلاعاتی در مورد بعضی مناطق DNA که باعث تمایز ظاهری افراد از هم می‌شوند به او ارائه می‌دهد و او سپس این اطلاعات را به خورد یک برنامه کامپیوتری که خودش نوشته می‌دهد.

این برنامه با استفاده از اطلاعاتی که دریافت کرده و در آن به جنس، نژاد، خال، رنگ روشن یا تیره پوست، اندازه بینی و فاصله چشم‌ها به هم اشاره شده، یک نمای سه‌بعدی احتمالی از چهره مردم تولید می‌کند.

05-08-2013 08-28-58 AM

05-08-2013 08-27-00 AM

05-08-2013 08-25-12 AM

تصویر ایجاد شده لزوما، چهره دقیق افراد نیست، اما تا حد زیادی به آنها شبیه است، خود این هنرمند می‌گوید که این تصاویر می‌توانند آنقدر به چهره اصلی شبیه باشند که عموزاده یک فرد به او شبیه است.

در اینجا شما چهره خود این هنرمند را در کنار یک پرتره سه‌بعدی که با استفاده از تحلیل DNA خود او ساخته شده می‌بینید و همان طور که می‌بینید پرتره تا حد زیادی به قیافه او شبیه است.

05-08-2013 08-30-08 AM

سالهاست که پلیس و دانشمندان در این آرزو هستند که با استفاده از DNA بتوانند قیافه افراد را حدس بزنند، در سپتامبر سال پیش، یک گروه از پژوهشگران به رهبری مانفرد کیزر از دانشگاه اراسموس در روتردام، توانستند پنج ژن PRDM16، PAX3، TP63، C5orf50 و COL17A1 را مشخص کنند که تا حد زیادی نوع قیافه افراد را مشخص می‌کنند و با بررسی آنها در DNA می‌شود احتمال طرح قیافه خاصی را در یک شخص مشخص کرد.

بر اساس مطالعات قبلی، با استفاده از DNA می‌توان رنگ مو و چشم را مشخص کرد و حتی می‌شود سن افراد را با استفاده از یک نمونه خون مشخص کرد!

باید توجه داشت که هنوز از نظر علمی راهی برای بازسازی چهره از روی به صورت دقیق وجود ندارد، کاری که هنرمند آمریکایی کرده است، همان طور که خودش اشاره کرده است، در حد یک حدس خام از چهره افراد است.

منابع: + و +

 
4 نظرات
 1. مشایخ می گوید

  خدا خیرش بده،
  هم علم و هم اجتماع و هم محیط زیست
  در واقع با یک تیر چند نشان می زند:
  به محیط زیست هم کمک می کند. دیدن منظره ته سیگار و آدامس هایی که توی خیابان ها ریخته اصلا جالب نیست.
  چند وقت پیش هم شنیدم در یک مرکز تفریحی در ایران، یک تخته بزرگ در قسمت ورودی قرار داده اند با این نوشته:
  “محل چسباندن آدامس”

 2. فرشاد می گوید

  تا حدی ترسناک بود! به نظرم این کارش یجور رخنه به حریم خصوصی افراده.
  آدامس تو خیابون ننداز تا برادر بزرگ آمارتو نگیره!
  اگه یک زمانی در شناسنامه یا کارت هویت هر فرد یک QRCode ثبت بشه که اون رو به DNA اش در یک دیتابیس مرتبط کنه اونوقت…. دیگه خودتون تصور کنید قدرت برادربزرگ رو!

 3. نادر می گوید

  این عکسا که همش شبیه همه!!

 4. ali می گوید

  به خوندن dna موجود و حدس زدن چهره اون افراد بیشتر علاقه مند شدم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.