مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: از مائو در حال شنا تا تاچر سوار بر تانک

7

1- خشونت جنگ در آیووجیما: این عکس توسط عکاسی به نام دبلیو اوژن اسمیت در سال 1945 گرفته شد و در آوریل آن سال، روجلد مجله تایم شد، عکس در نوع خود شاهکاری است که خشونت جنگ را به خوبی نشان می‌دهد:

07-09-2013 11-11-37 PM

2- کندی روی دیوار برلین: 26 ژوئن سال 1963، این عکس توسط رابرت کنودسن گرفته شده است، در اینجا کندی -رئیس جمهور وقت آمریکا- روی یک نقطه گذر بدنام در طول دیوا ربرلین ایستاده و به آن سوی مرز می‌نگرد و مردمی را می‌بینید که به علت حضور پلیس آلمان شرقی، قادر به ابراز واکنشی نیستند.

07-09-2013 11-19-18 PM

در همان روز کندی سخنرانی معروفی ایراد کرد و گفت: «آزادی با دشواری‌های متعددی روبرو است و دموکراسی چیز کاملی نیست، اما ما هیچگاه دیواری دور مردم خود نمی‌کشیم.»

کندی در این سخنرانی دو جمله به آلمانی گفت که یکی از آنها این بود: Ich bin ein Berliner که معنی آن می‌شود: من یک برلینی هستم.

3- شنایی معروف مائو در رود یانگ‌تسه: در سال‌های آغازین دهه 1960، رویکردهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حزب کمونیست برای چینی‌ها فاجعه‌آمیز بود، به همین خاطر بر تعداد منتقدان او در حزب افزوده می‌شد، اما او در فرایندی که اسم آن را انقلاب بزرگ فرهنگی پرولتاریا نامید، این مخالفان را تصفیه کرد.

بعد از آن شایع شد که او سکته قلبی کرده است، اینجا بود که مائو در مقابل رسانه‌های حاضر شد تا بگوید که هنوز قادر به رهبری چین است. در 16 جولای سال 1966، مائوی 76 ساله در رود یانگ‌تسه شنا کرد، رسانه‌های چین این عکس را بخش کردند و ادعا کردند او که با انرژی زیاد در حالی که بادی با شدت 20 مایل در ساعت می‌وزید، شنا کرده است.

07-09-2013 11-34-08 PM

تماشاچی‌ها چاره‌ای جز لبخندهای تصنعی و گفتن این عبارت که رهبر عزیز و محترم ما در سلامتی کامل است، نداشتند!

اما رسانه‌های بین‌المللی در صحت این ادعاها شک و تردید داشتند، آخر 15 کیلومتر شنا ظرف 65 دقیقه اصلا کار ساده‌ای نیست.

16 جولای از آن زمان به بعد تبدیل به یک روز تاریخی در تقویم کمونیست‌ها شد. حتی دنگ ژیائوپینگ، رهبر بعدی چین هم زمانی در هشتاد شالگی برای اثبات استواری و ثابت‌قدمی خود به رود یانگ‌تسه پناه برد!

07-09-2013 11-34-21 PM

4- شهادت دادن جان کری: 22 آوریل سال 1971، در اینجا جای کری، یک از رهبران راهپیمایی یک هفته‌ای ضد جنگ ویتنام را می‌بینید. او در حال ادای توضیحات در مقابل رئیس هیئت روابط خارجی سنا -سناتور ویلیام فولبرایت- است.

07-09-2013 11-37-22 PM

5- فوریه سال 1988: پنج ماه قبل از رویداد معروف میدان تیانانمن، جورج بوش پدر را که در آن زمان روایط دوستانه‌ای با چین داشت، در حال بازدید از میدان می‌بینید.

07-09-2013 11-39-27 PM

6- ادای احترام پسر جان اف کندی به تابوت پدرش:

07-09-2013 11-41-27 PM

7- بانوی آهنین روی تانک: این عکس در 17 سپتامبر سال 1986 گرفته شده است، زمانی که تاچر مشغول کارزار تبلیغاتی برای انتخاب شدن مجدد بود.

این زمان مصادف با هنگامه‌ای بود که تاچر محبوبیتی را که بعد از جنگ فالکلند به دست آورده بود، از دست رفته می‌دید. بسیاری از سیاست‌های اقتصادی و روند خصوصی‌سازی او متنفر بودند و زوال برخی از صنایع انگلیس و عدم حمایت دولت انگلیس از آنها را برنمی‌تافتند.

در این عکس تاچر در یک اردوگاه تمرین نظامی در جنوب هامبورگ ظاهر شده است و یک عکس تاریخی با یک تانک چلنجر گرفته است، عکسی در آن که تاچر در حالی که روسری به سر دارد، روی یک از تانک‌های قدرتمند آن زمان نشسته است. این عکس شاید علت گرفتن لقب بانوی آهنین توسط او باشد.

07-09-2013 11-50-33 PM

چیزی که فراموش شده این است که در این مراسم، هلموت کهل -صدر اعظم وقت آلمان- هم روی تانک مشابهی نشسته بود، تاچر و کهل، یک گلوله تمرینی با استفاده از فناوری نشانه‌روی لیزر به سمت هدف شلیک کردند.

این عکس با تانک به انتخاب مجدد تاچر بسیار کمک کرد، بعد از انتخاب مجدد تاچر برای جبران و وفا به عهد خود، از صنایع تولید تانک انگلیس حمایت کرد.

8- چهار پادشاه هالییوود: این عکس در سال 1957 از چهار مرد مشهور هالیوود در آن زمان گرفته شده است. از چپ به راست:

کلارک گیبل، فن هفلین، گری کوپر و جیمز استیوارت.

07-09-2013 11-58-10 PM

آنها در جریان یک مهانی در بورلی هیلز در حال تعریف لطیفه و شوخی هستند.

در این زمان کوپر و هفلین بعد از دو فیلم موفق ورا کروز و «شین» در اوج اشتهار بودند، استیوارت در میانه همکاری با هیچکاک بود و یک سال بعدتر در فیلم کلاسیک سرگیجه نقشی بازی کرد، گیبل با اینکه سال‌های طلایی خود را سپری کرده بود، اما به واسطه اشتهار و پول‌سازی‌اش همچنان معتبر بود.

9- از مشهورها تا اینجا نوشتم و عکس گذاشتم، چرا از گمنام‌ها ننویسم.  این عکس در سال 1945 گرفته شده است، در زمانی که آمریکایی‌ها برلین را گرفته‌اند و در اردوگاهی گروهی از پناهجویان منتظر بازگشت به میهنشان هستند.

در اینجا می‌بینیم که یک جاسوس گشتاپو که خود را یک پناهنده جا زده بود لو رفته است:

07-10-2013 12-02-32 AM

عکس از نظر هنری و تاریخی اجزای قابل توجهی دارد، نگاه کنید به چهره تک تک پناهجویان و تضادش با چهره عضو اطلاعاتی گشتاپو.

10- به زیر کشیده شدن مجسمه استالین در بوداپست: به عنوان هدیه تولد هفتاد سالگی استالین در سال 1949 مجسمه‌ای از او ساخته شد و در بوداپست نصب شده بود، در سال 1956 متعاقب خیزش مردم مجارستان این مجسمه 23 متری پایین کشیده شد.

مردم این مجسمه برنزی را که در پای آن نوشته بود متعلق به «رهبر، معلم و بهترین دوست مردم» است، پایین کشیدند، صد هزار نفر این کار را با استفاده از طناب‌های فلزی، سیلندرهای اکسپژن و ابزارهای برش فلز انجام دادند. تظاهرکننده‌ها شعار می‌دادند: روسی، به خانه‌ات برگرد!

این خیزش البته خیلی زود توسط نیروهای نظامی روسیه سرکوب شد.

07-10-2013 12-12-03 AM

07-10-2013 12-11-46 AM

07-10-2013 12-11-36 AM

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود:1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو / دوچرخه تاشو /حرف آخر /قرص لاغری /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
7 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  همش عالی بود. به ویژه دو عکس آخر :)

 2. Dove می گوید

  ممنون از جمع اوریه این عکسهای ناب !

 3. مهدی یزدانپناه می گوید

  همه عکسها عالی و بی نظیر بودند. سپاس فراوان آقای دکتر.
  هیچ صدا و متنی کاری را که این عکسها انجام میدهند را نمی‌کند.

 4. پیامک و اس ام اس نوند می گوید

  اجازه بدین ازتون تشکر کنم، عکس های جالبی بودن

 5. علی می گوید

  یعنی میشه کلا سلاح و جنگ و … تو دنیا نباشه ؟؟؟

  این آرزوی منه که همه با هم دوست و برادر و خواهر باشن 🙂

 6. علی رضا می گوید

  عکس آخر من رو یاد رمان گزارش محرمانه انداخت که همین سایت باعث شد این سه گانه زیبا رو بخونم
  ممنون بابت عکس های خیلی خوبتون

 7. برگام می گوید

  مطالب بسیار آموزنده و جالب بود . دست مریزاد
  بخصوص قسمت تاریخ در مورد حمله رومیان به ایران و شکستشان از سردار ایرانی سورنا
  به امید بهروزی و سربلندی روز افزون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5