چگونه ارتش اشباح و هنرمندان خلاق، باعث پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم شدند؟!

3

به هزار و صد نفر در جریان جنگ جهانی دوم در ارتش آمریکا، وظیفه عجیب و منحصر به فردی محول شده بود، آنها وظیفه داشتند که نظامیان آلمانی را فریب دهند.

چند هفته قبل از حمله متفقین به نورماندی، آنها در خاک فرانسه پیاده شدند و تا آخرین روزهای نبرد در میدان نبرد باقی ماندند.

جالب است که وظیفه‌ای که به آنها محول شده بود تا سال ۱۹۹۶ مخفی نگاه داشته بود و هنوز هم بعضی از قسمت‌های آن جزو اطلاعات طبقه‌بندی شده نظامی است.

وظیفه این گروه این بود که انواع تجهیزات کاذب مثل تانک‌های بادکنکی درست کنند و با استفاده از صداهای از پیش ضبط شده، وانمود کنند که نقل و انتقال سربازان و تجهیزات در جریان است، حتی یک واحد هم تماس‌های بی‌سیم کاذب را ترتیب می‌داد.

البته ایده انجام چنین کاری به صورت متمرکز و مدرن، متعلق به انگلیسی‌هاست، آنها در سال ۱۹۴۲ در جریان نبرد العلمین کار مشابهی کرده بودند.

آمریکایی‌ها با الهام از این کار، واحد ویژه‌ای را تربیت کردند که کار اصلی‌اش این بود که تمرکز نیروی‌های آلمانی را به هم بریزد، طوری که آنها تصور کنند که حمله نهایی از منطقه‌ای در هزار کیلومتری نورماندی صورت خواهد گرفت.

07-02-2013 03-41-23 AM

07-02-2013 03-41-11 AM

بسیاری از این نیروهای این واحد ویژه، فارغ‌التحصیل دانشکده‌های هنر و آژانس‌های تبلیغاتی بودند، آنها باید از هوش و ابتکار خود برای فریب دشمن استفاده می‌کردند.

البته این ۱۱۰ تن، یک نیروی پشتیبان و کارگر سی هزار نفره که داشتند که به آنها در طراحی و ساخت تانک‌های و هواپیماهای کاذب یا بلندگوهای عظیم کمک می‌کردند.

07-02-2013 03-41-59 AM

07-02-2013 03-41-40 AM

صداها با دقت با هم میکس می‌شدند و با بلندگوهایی که صدای آن تا ۲۴ کیلومتر دورتر هم قابل شنیدن بودند، پخش می‌شدند.

07-02-2013 03-42-55 AM

07-02-2013 03-42-38 AM

در سال ۲۰۱۳، شبکه PBS یک فیلم مستند به نام ارتش اشباح در این مورد ساخت.

منظره‌ای که از دور دیده می‌شد و باعث فریب آلمانی‌ها می‌شد:

07-02-2013 03-42-19 AM

منبع: + و +

 
3 نظرات
 1. Hossain می گوید

  اولین بار رو رومل فرمانده معروف آلمان ها، ملقب به روباه صحرا، این کارو تو شاخ آفریقا انجام داد

  1. ژنرال رومل می گوید

   دقیقا!! like داره

 2. افشین می گوید

  چه خوشون رو تحویل میگیرند…
  آقای دکتر، تیتر مطلب اشکال داره، متفقین پیروز نشدند، هیتلر بود که شکست خورد. همه میدونن که سه چهار تصمیم اشتباه هیتلر باعث شد نتونه اروپا رو فتح کنه وگرنه ارتش اروپا و آمریکا در برابر سلاح های پیشرفته هیتلر کاری نمیتونستن بکنن. نمونش همین فرانسه بود که ویران شد. فرانسه چند روز تونست دوام بیاره؟ هیتلر امید به مصالحه با انگلیس داشت وگرنه همون شش ماه اول تکلیف جنگ معلوم میشد.

  حالا یه مشت عکس از یه مشت بادکنک رو کردن که چی؟ ملت هم چه زود باور میکنن. نمونش اون سه تا عکس از نبرد نورماندی بود و چه فیلمها و بازی های تخیلی (!) که ازش نساختن… .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.