آمار استفاده از مرورگرهای اینترنتی در جهان در نیمه‌ی اول ۲۰۱۳

21

358898_1321-645x250

دومین نیمه از جنگ مرورگرها در سال ۲۰۱۳ فرا رسیده است. در این زمان بهتر است نگاهی به نتیجه‌ی این جنگ در نیمه‌ی اول سال بیندازیم. اتفاقاتی که در نیمه‌ی اول سال افتادند به این شرح می‌باشند. جولای، چهارمین ماه حضور اینترنت اکسپلورر ۱۰ در ویندوز ۷ بود. فایرفاکس ۲۲ در این مدت یک ماهه شد. در این ماه گوگل کروم ۲۸ نیز عرضه شد. سرویس آمارگیری Net Applications نشان می‌دهد که گوگل کروم بزرگ‌ترین برنده‌ی جنگ مرورگرهای در این بازه بوده است.

بین ماه‌های ژوئن و جولای، ۰.۴۶٪ به میزان استفاده از اینترنت اکسپلورر افزوده شد و از ۵۶.۱۵ به ۵۶.۶۱ رسید. فایرفاکس ۰.۸۶٪ از دست داد و از ۱۹.۱۵٪ به ۱۸.۲۹٪ نزول کرد. گوگل کروم ۰.۵۹٪ دریافت کرد و از ۱۷.۱۷٪ به ۱۷.۷۶٪ رسید. سافاری با ۰.۱۳٪ کاهش به ۵.۴۲٪ رسید. اپرا هم با ۰.۰۹٪ کاهش به ۱.۴۹٪ رسید.

اینترنت اکسپلورر با ۵۶.۶۱٪ رکورد جدیدی در این سال ثبت کرده است. این مرورگر در ماه ژانویه از مرز ۵۵٪ گذشت و بر اساس روندی که در این چند ماه دیده شده است، احتمال عقب‌گردش خیلی کم است. البته تا ۶۰٪ هم راه طولانی در پیش دارد.

ie_july_2013-730x514

البته توجه داشته باشید که بزرگ بودن آمار اینترنت اکسپلورر بیشتر به خاطر نصب بودن آن به طور پیش‌فرض بر روی تمام نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز است و دلیل بر برتری این مرورگر نمی‌شود. اگر اینترنت اکسپلورر به طور پیش‌فرض بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز نصب نبود، مسلماً شاهد آمار متفاوتی بودیم.

رشد اینترنت اکسپلورر ۱۰ با ۱۵.۳۶٪ در جولای کمی کاهش داشته است ولی با این حال ۱.۸۴٪ رشد کرده است. اینترنت اکسپلورر ۹ با از دست دادن ۲.۰۲٪ به ۹.۶۹٪ رسیده است. با عرضه‌ی اینترنت اکسپلورر ۱۱ برای ویندوز ۷ و ویندوز ۸ انتظار می‌رود آمار نسخه‌های پیشین کمتر از این نیز بشود.

اینترنت اکسپلورر ۸ با به دست آوردن ۰.۸۵٪ به ۲۳.۵۲٪ رسید. با توجه به این آمار، اینترنت اکسپلورر ۸ پراستفاده‌ترین مرورگر جهان است. نکته‌ی جالب اینجا است که اینترنت اکسپلورر ۱۰ رشدش را به کم شدن آمار اینترنت اکسپلورر ۹ مدیون است نه اینترنت اکسپلورر ۸. زیرا کاربران ویندوز اکس پی نمی‌توانند نسخه‌های بعد از اینترنت اکسپلورر ۸ را بر روی رایانه‌های خود نصب کنند.

اینترنت اکسپلورر ۷ با ۰.۱۳٪ کاهش به ۱.۵۶٪ رسید و اینترنت اکسپلورر ۶ با تنها ۰.۰۳٪ کاهش به ۶.۱۰٪ رسیده است. آن طور که پیش‌بینی می‌شود علی‌رغم علاقه‌ی ما به افت اینترنت اکسپلورر ۶ به زیر ۵٪، این اتفاق به این زودی نخواهد افتاد. حداقل تا آخر امسال یا سال ۲۰۱۴ شاهد این اتفاق نخواهیم بود.

فایرفاکس با سهم ۱۸.۲۹٪ یک رکورد پایین دیگر ثبت کرده است. مسئله‌ی تأسف‌بار اینجا است که آخرین بار در سال ۲۰۰۸ بود که سهم فایرفاکس از بین مرورگر‌ها به ۱۸٪ رسید، و از آن موقع هیچ‌وقت انقدر کم نبوده است. فایرفاکس ۲۲ در ماه جولای عرضه شد و با بروز رسانی کاربران و کاهش شدید سهم دیگر نسخه‌ها، ۱۰.۲۱٪ سهم به دست آورد. در این زمان فایرفاکس ۲۱ دچار کاهش شدید ۱۰.۷۴٪ شد، در صورتی که فایرفاکس ۲۰ تنها ۰.۲۹٪ کاهش داشت. فایرفاکس ۱۹ به میزان ۰.۰۸٪ و فایرفاکس ۱۸ به میزان ۰.۰۶٪ کاهش در سهم کاربران داشتند. البته این مسئله طبیعی است چون کاربرانی که اهل بروز رسانی هستند، طبیعتاً همیشه آخرین نسخه‌ی برنامه را استفاده می‌کنند.

firefox_july_2013-730x516

گوگل کروم در ماه می با رسیدن به ۱۷.۷۶٪ از رکود ۲۱ ماهه‌ی خود درآمد. نسخه‌ی ۲۸ گوگل کروم با ۸.۹۸٪ کار خود را آغاز کرد. تمام دیگر نسخه‌های گوگل کروم دچار کاهش شدند تا این درصد برای نسخه‌ی ۲۸ فراهم شد. نسخه‌ی ۲۷ دچار کاهش ۷.۴۴٪ شد. نسخه‌ی ۲۶ به میزان ۰.۲۶٪ کاهش یافت و نسخه‌های ۲۴ و ۲۵ مجموعاً ۰.۰۵٪ کاهش یافتند. در ماه‌های جولای و ژوئن این شانس برای گوگل کروم فراهم شد که بار دیگر از فایرفاکس جلو بزند.

chrome_july_2013-730x502

این آمار از وب‌سایت Net Applications گرفته شده است. این وب‌سایت ۴۰ هزار وب‌سایت را زیر نظر گرفته و هر ماه از ۱۶۰ میلیون کاربر آمار می‌گیرد. StatCounter یکی دیگر از مراجع آمارگیری در این زمینه است. این وب‌سایت برای به دست آوردن آمار مرورگر‌ها ۱۵ میلیارد بازدید از صفحات مختلف را زیر نظر می‌گیرد.

این دو وب‌سایت آمار بسیار متفاوت و متناقضی ارائه می‌دهند. StatCounter گوگل کروم را با سهم ۴۳.۱۲٪ صدرنشین جدول مرورگرها می‌داند. طبق این آمار اینترنت اکسپلورر با ۲۳.۵۳٪ رتبه‌ی دوم، فایرفاکس با ۲۰.۰۹٪ رتبه‌ی سوم، سافاری با ۸.۵۹٪ رتبه‌ی چهارم و اپرا با ۱.۱۰٪ رتبه‌ی چهارم را دارد. تنها نکته‌ی مشترک بین این دو مرجع این است که نه اپرا و نه سافاری هیچ‌کدام در بین رتبه‌های اول تا سوم نیستند. ما ترجیح دادیم آمار Net Applications را به عنوان مرجع قرار دهیم چون آمارگیری از خود کاربران منطقی تر است تا آمارگیری از بازدید‌های صفحات و در عمل هم آمار این وب‌سایت به واقعیت نزدیک‌تر از StatCounter به نظر می‌رسد.

منبع

 
21 نظرات
 1. Vahid می گوید

  همونطور که اشاره کردید تقریبا همه اکسپلورر رو روی کامپیوترشون دارن اگه ملاک نصب بودن مرورگره که هیچ اگر نه آمار بازدید صفحات بهتره و نشون میده که اکثریت با چه مرورگری به وب گردی میپردازن

 2. مهدی می گوید

  به نظر من بهترین مرورگر، گوگل کروم هست. در عین سادگی خیلی سریعه و امکانات خوبی هم داره و تنظیمات زیادی هم برای سفارشی سازی داره که البته خیلی از این تنظیمات به صورت تنظیمات مخفی در این مرورگر قرار داده شده.

  1. وحید می گوید

   هیچی به سادگی فایرفاکس نمیرسه دانلود کن و با speedyfox تنظیمش کن و آزمایش بکن من آزمایش کردم لود کامل صفحه گوگل برای من ۳ ثانیه در فایرفاکس و در گوگل کروم ۱۴ ثانیه کشید توجه کن لود کامل صفحه و اینم ذکر کنم که این نرم افزار رو برای هر دو مرورگر فعال کرده بودم

 3. هنردوست می گوید

  نکته عجیب در اینه که مرورگر فایرفاکس ۲۲ سریع‌ترین مرورگر نام گذاری شد. طبیعتا هم استیبل‌هر و امنیت بالاتری داره!

 4. محمد جواد محبی می گوید

  البته به نظر من آمار استفاده از کروم و فایرفاکس بیشتر از اکسپلورر هست. شاید به قول دوستمون در آمار اولیه بحث نصب بودن و استفاده قاطی شده.
  در اطراف من که خیلی وبگردهای حرفه ای هم نیستند آمار استفاده از فایرفاکس و کروم بسیار بالاتر از اکسپلورر است.

 5. داش علی می گوید

  سلام
  در یک جا آمار جالبی دیدم مبنی بر اینکه بهترین آمار در ایران مال فایرفاکسه و در کشورهای عربی مال کروم!
  البته توی ایران هم کروم دومه!
  این نشون از آشنایی مردم فهیم ایران با این دو مرورگر ارزشمنده!

 6. محمد سعید می گوید

  این سایت اطلاعات خیلی خوبی میده
  http://gs.statcounter.com
  یه سر بزنین

 7. محمد می گوید

  توصیه می کنم دوستان منبع زیر رو هم ببینن تا متوجه بشن از دو آماری که ارایه شده کدوم واقعی تر هست :
  http://w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

 8. کیارش ایکس می گوید

  اگه امنیت میخواید، سرعت قابل قبول میخواید، لذت از وبگردی میخواید، افزونه زیاد میخواید، سازگاری کامل با عناصر وب میخواید، حتما مرورگر قدرتمند فایرفاکس رو انتخاب کنید.
  همچنین نسخه نهایی فایرفاکس ۲۳ در ۱۵ مرداد منتشر میشه که کاربران میتونن از سایت موزیلا دانلودش کنن

 9. کیارش ایکس می گوید

  واقعا یه چیزی برای من خیلی عجیبه، بعضیا فکر میکنن که چون مثلا آمار کروم از فایرفاکس بیشتره، پس کروم بهتر از فایرفاکسه! خب یه سوال دارم، آمار لینوکس بسیار بسیار بسیار پایین تر از ویندوزه، آیا این دلیل میشه که بگیم ویندوز بهتر از لینوکسه؟ آیا همیشه حق با اکثریته؟ کروم تنها مورد قابل توجهش، سرعت بالاشه. مگه همه چی سرعته؟ به غیر از سرعت در همه موارد از فایرفاکس پایین تره.

 10. yoosef می گوید

  دکتر جان خودت از چه مرورگر یا مرورگرهایی استفاده میکنی؟

 11. نیما می گوید

  با فایرفاکس و افزونه هاش خیلی راحتم و دوستش دارم

 12. بهار می گوید

  جدیدا از کروم بیشتر استفاده میکنم چون – شاید خنده دار باشه- با بوک مارکش راحت ترم ولی نمی دونم چرا به دفعات خوذ به خوذ بسته میشه و پیغام relunch میده. البته کار با فایرفاکس نسبت به کروم راحت تره از نظر من.

 13. درب اتوماتیک می گوید

  من قبل از این با IE کار میکردم.ولی از وقتی فایرفاکسو نصب کردم خیلی راحتترم.
  البته کروم هم خوبه ولی به نظر من به فایرفاکس نمیرسه

 14. تحصیل در ترکیه می گوید

  یکی از مهمترین دلایل کاهش سلطه اینترنت اکسپلورر بر بازار مرورگرها توسعه دستگاههای موبایل (تبلتها و تلفنهای همراه هوشمند) برپایه سیستم عاملهای آندروئید گوگل و iOS اپله که به ترتیب موجب افزایش استفاده از مرورگرهای گوگل کروم و سافاری شده.

 15. amnhak می گوید

  مایکروسافت متاسفانه علیرغم پیشرفت هاش در زمینه سیستم عامل و نرم افزار های آفیس نمیدونم چرا یه فکری به حال این مرورگرش نمیکنه. شرکت عظیمی مثل مایکروسافت با توجه نکردنش به تکنولوژی های روز سرنوشت اینترنت اکسپلوررش مثل گوشی های نوکیا میشه. در این شکی نیست!

 16. شهر گوشی می گوید

  تو این یک سال گذشته آنالیزر سایت هایی که داشتم نشون میده که ۸۰% کروم و فایرفاکس
  ۲۰% اینترنت اکسپلورر

 17. خرید کاغذ دیواری می گوید

  فقط از کروم استفاده میکنم

 18. معماری داخلی می گوید

  IE فقط بعد از نصب ویندوز برهی دانلود کروم یا فایرفاکس کاربرد داره

 19. وحید می گوید

  من نمیدونم دیگه چه انتظاری از فایر فاکس دارین
  سرعت ( البته با اختلاف ناچیزی سرعت کروم بیشتره )
  امنیت ( حرف کروم رو نیار که تو این زمینه حالم به هم میخوره بوی جاسوسی ازش میاد )
  افزونه ها (کروم تعداد بیشتری افزونه داره ولی افزونه های خطرناک! )
  رابط کاربری ( کروم مثه پیکان قرازه ولی فایر فاکس مثل لامبور گینی گالاردو میمونه )
  امتحان فایرفاکس ضرری نداره البته بستگی به کاربری شما داره اگه از افزونه های زیادی بهره میبری فایرفاکس و اگر کاربر معمولی هستی کروم ولی کروم تو اول اجراش گیر میکنه از من گفتن

 20. مینا می گوید

  سلام و خسته نباشید آقای صنایعی.مطلب بسیار خوب و جامعی بود. من مطلبی مشابه مطلب شما در سایت بازآران گذاشتم البته اون آمار مربوط به اکتبر ۲۰۱۳ تا اکتبر ۲۰۱۴ است. با اجازه لینک مطلب شما را در سایت بازآران قرار دادم. ممنون و سپاسگذارم از مطلب جامع و خوبتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.