شاید اگر جنگ جهانی اول رخ نمی‌داد، این ۱۰ اختراع و ابتکار خیلی دیرتر انجام می‌شدند

2

انسان موجود عجیبی است، موجودی است نیست که گویی بدون هر دو روی تیره و روشن‌اش نمی‌تواند تعریف شود. از یک سو ذاتش با مهربانی و هوشمندی و عشق عجین است و از سوی دیگر در اندک‌زمانی به سوی دیگر لغزش پیدا می‌کند و رقابت و حسد و جنگ و چپاول را دوست دارد.

به صورت متناقضی، گویی روشنایی‌های ما، بدون وجود تیرگی‌هایی ما اصلا معنی و نمود پیدا نمی‌کردند و در کمال تعجب جنگ‌های همیشگی انسان‌ها یا همنوعان خود، در عین همه خونریزی‌ها، منشأ پیشرفت‌هایی در تمدن و فناوری‌ها هم شده‌اند.

صد سال پیش آمریکا، درگیر جنگ جهانی اول شد. جنگ در عین اینکه باعث پیشرفت ساخت سلاح‌هایی مثل گازهای سمی، تانک‌های زره‌دار و هواپیماهای جنگنده شده، اما از سوی دیگر، باعث پیشبرد اختراع چیزهایی شد که اکنون همه ما از آنها استفاده می‌کنیم.

۱- زیپ

ما دنیای بدون زیپ را نمی‌توانیم تصور کنیم. اما زیپ چیز جدیدی در البسه ماست. در حقیقت چیزی که استفاده از زیپ را همه‌گیر کرد، نیاز شدید به لباس‌های جنگی بود.

۲- هواپیماهای بدون سرنشین

دو عضو هیئت مشاوره نیروی دریایی آمریکا، به نام المر اسپری و پیتر هویت، ۱۵ سال بعد از انجام نخستین پرواز توسط انسان، فناوری کنترل از راه دور هواپیما را ختراع کردند. آنها ۱۰۰ پرواز آزمایشی با منترل از راه دور انجام دادند. اما جنگ، زمانی که آنها هواپیماهای با توانایی انداختن بمب را تکمیل کرده بودند، به پایان رسیده بود.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۳- کود کشاورزی صنعتی

انسان‌های از عهد باستان از کود استفاده می‌کردند، اما زمانی که آلمانی‌های مجبور شدند که شیوه شیمایای و صنعتی برای تبدیل نیتروژن به آمونیاک پیدا کنند تا از این طریق مواد منفجره بسازند، یک سود جانبی این کشف، امکان تولید انبوه و صنعتی کود کشاورزی بود.

۴- نوار بهداشتی!

پیشرفت‌های پزشکی و فناوری پزشکی در زمان جنگ جهانی اول باعث شده بود که سربازان بیشتری از جراحت‌ها جان به در ببرند. یکی از فناوری‌ها هم گاز‌های پانسمان بود. در این میان پرستارهای صلیب سرخ، در زمن جنگ، شروع به استفاده از همین گازها، در زمان عادت ماهیانه خود کردند، سرانجام این کار منجر به تولید انبوه نوارهای بهداشتی یک بار مصرف شد.

۵- جلو کشیدن ساعت در آغاز بهار

ایده جلو کشیدن ساعت در آغاز بهار به خیلی مدت پیش برمی‌گردد. اما تا سال ۱۹۱۶، این ایده عملی نشده بود. در این زمان نخستین بار آلمانی‌ها این کار را آزمایش کردند و بعدها انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها هم از این ابتکار، تبعیت کردند.

۶- کنترل ترافیک هوایی

در سال‌های نخستین وقتی هواپیمایی پرواز می‌کرد، خلبان‌ها و سرنشین‌های آن، هیچ راه ارتباطی با زمین نداشتند. تا اینکه ارتش آمریکا به عنوان نخستین راه ارتباطی، رادیوتلگراف را ابداع کرد، تا از طرق آن خلبان‌ها بتوانند با مراکز کنترل زمینی ارتباط برقرار کنند.

۷- بسته‌های چای فوری

گرچه انگلیسی‌ها بیشتر از آلمان‌های، چای دوست داشتند، اما این آلمانی‌ها بودند که در زمان جنگ جهانی اول، به این فکر افتادند که بسته‌های کوچک چای تولید کنند که با انداختن آن در آب جوش، خیلی سریع، چای تولید شود. در واقع ایده این کار را شرکت‌های آمریکایی داشتند، اما آلمانی‌ها نخستین بار در حین جنگ جهانی اول، چای را در قالب بسته‌های کوچک به صورت انبوه تولید کردند.

۸- سیستم تریاژ، یا درجه‌بندی وخامت وضع بیماران

زمانی که پزشکان و پرستاران با حجم زیاد مجروحان روبرو می‌شوند، باید آنها را بر اساس وخامت وضع، به چند دسته تقسیم کنند و بدحال‌ترها زودتر خدمات بدهند. این کار اصلاحا تریاژ نامیده می‌شود.

نخستین بار در زمان جنگ جهانی اول، بخش پزشکی ارتش سلطنتی انگلیس، این سیستم را اعمال کرد و مجروحان را به دسته تقسیم کرد: آنها که به توجه فوری پزشکی نیاز دارند، آنهایی که مجروح هستند اما بدون مراقبت پزشکی، مدتی زنده می‌مانند و آنهایی که شدت جراحت آنها به حدی است که شانسی برای بقا ندارند.

۹- دستمال کاغذی

همان نیازی که در زمان جنگ منجر به ساخت گازهای پانسمان و نوار بهداشتی شد، ایده تولید دستمال کاغذی را هم داد که یک دهه بعد از پایان جنگ به مرحله تولید انبوه رسید.

۱۰- جراحی پلاستیک

اگر شرایط وخیمی که جنگ عملش بود، وجود نداشت، شاید جراحی پلاستیک کنونی، به پیشرفتگی الان نبود. جراحان در حین جنگ جهانی اول با تعداد زیاد سربازانی مواجه بودند که زخم‌های ناجور بدشکل‌کننده داشتند. در این میان یک جراج نیوزیلندی به نام هارولد گیلیس، با ابداع پیوندها یا گرفت‌های پوست، استخوان و ماهیچه، چهره شده بود و راه را برای جراحی پلاستیک مدرن باز کرد.

منبع

   

پستهای اخیر

چرا نباید کامپیوترهای رومیزی دارای یکی از پردازنده‌های نسل یازدهم اینتل را بخریم؟

یک دهه است هر ساله اینتل نسل جدیدی از پردازنده‌های سری Core خود را منتشر می‌کند و ما هر ساله به کاربران توصیه می‌کنیم جدیدترین نسخه را خریداری و استفاده کنند. اگر صدها یا هزاران دلار برای کامپیوتر پی‌سی می‌پردازید؛ باید مدلی را تهیه کنید…

اینها ۱۰ عادتی هستند که کمابیش بیشتر ما داریم، ولی باید سعی کنیم ترکشان کنیم!

وقتی به عادت‌های بد فکر می‌کنیم؛ فورا ذهن‌مان سراغ سیگار کشیدن یا خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین و منفی می‌رود. اما برخی از عادت‌های بد وجود دارند که با آن‌ها اصلا آشنا نیستیم و حتی خبر نداریم چقدر باعث آزار خودمان یا اطرافیان ما…

سریال The One – اگر واقعا امکان داشت که هر کسی بتواند نیمه گم‌شده خود را با میزان تطابق صد…

مینی سریال نسبتا سرگرم‌کننده و تامل‌برانگیزی که به تازگی پخش آن از نت‌فلیکس به پایان رسیده، سریال The One نام دارد. این سریال 8 قسمت دارد و هر قسمت آن حدود 40 دقیقه است. ایده داستان جالب و تا حدی یکتاست: چه می‌شد اگر با کمک فناوری‌های…

باورنکردنی: بیل گیتس و همسرش -ملیندا- بعد از ۲۷ سال زندگی مشترک، در حال جدایی از هم هستند!

روز گذشته بیل گیتس در توییتر خود اعلام کرد که در حال جدایی از همسرش -ملیندا فرنچ گیتس- است. این دو 27 سال زندگی مشترک داشتند. در عین حال اعلام شده که این دو همچنان تلاش‌های خیرخواهانه خود را در بنیادشان، در کنار هم ادامه خواهند داد و در…

معلومات سینمایی خود را بیازمایید: فقط کسانی که واقعا این ۲۷ فیلم‌ را دیده‌اند، می‌توانند با این…

حتی اگر خیلی آدم فیلم‌بینی باشیم، باز هم زیاد پیش می‌آید که فیلم‌های کلاسیک مشهوری را ندیده باشیم. بدی‌اش این است که چون دوستان ما می‌دانند که عاشق سینما هستیم، نمی‌توانند باور کنند که برخی فیلم‌های مشهور را ندیده باشیم. راستش اصلا…

چگونه از فرمت تصاویر جدید ProRaw آیفون ۱۲ پرو استفاده کنیم؟

هنگامی که اپل خانواده آیفون‌های ۱۲ را معرفی کرد؛ ضمن معرفی آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس در کنار نسخه آیفون ۱۲ مینی، یک فرمت تصاویر RAW جدید هم معرفی کرد. فرمت ProRaw یک نسخه سفارشی شده از فرمت خام فایل‌های RAW به همراه ترفندهای…
2 نظرات
 1. احسان می گوید

  همچنین پنی سیلین

 2. نیما میثاقی می گوید

  سلام

  ممنون از مطالب شما !

  در قسمت “دو عضو هیئت مشاوره نیروی دریایی آمریکا، به نام المر اسپری و پیتر هویت، ۱۵ سال بعد از انجام نخستین پرواز توسط انسان، فناوری کنترل از راه دور هواپیما را ختراع کردند. آنها ۱۰۰ پرواز آزمایشی با منترل از راه دور انجام دادند. اما جنگ، زمانی که آنها هواپیماهای با توانایی انداختن بمب را تکمیل کرده بودند، به پایان رسیده بود.”

  ختراع => اختراع
  منترل => کنترل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.