۸ فناوری که جایگزین نیروهای ماورایی خواهند شد

6

ابرقهرمان‌ها بسیار جذابند. هویت‌های مخفی و نجات‌دهندگان همیشه پیروز با لباس‌هایی چسبان که تمام عضلات قدرتمند آن‌ها را در معرض دید همه قرار می‌دهد. البته در عین حال «ابرقهرمان بودن» سبکی از زندگی است که ما هم می‌توانیم آن را تجربه کنیم!

superhero-cover

خوشبختانه ۸ نیروی ماورایی هستند که برای بهره بردن از آن‌ها لازم نیست ژنی جهش یافته یا گواهی تولد از سیاره کریپتون داشته باشید. این ۸ نیرو را می‌توانید به کمک فناوری‌های نوین در اختیار بگیرید.

نامرئی شدن

تا همین اواخر تنها بچه جادوگران داستان‌های جی. کی. رولینگ به کمک شنل‌های جادویی‌شان توانایی نامرئی شدن داشتند. شنل‌هایی انعطاف‌پذیر که می‌توانستند هر چیزی بزرگ‌تر از یک نعلبکی را نامرئی کنند. اما داستان اکنون به کلی متفاوت است.

HarryPotter

محققین دانشگاه تگزاس در آستین با استفاده از metascreenهای بسیار نازک توانسته‌اند شنلی بسازند که نورهای بازتابش شده از یک شیی را جذب کرده و از عبورشان جلوگیری می‌کند. به جای خم کردن نور در اطراف یک شیی یا تاباندن تصویر پشت یک شیئ به جلوی آن، این شیوه جدید نه تنها می‌تواند خود شیئ بلکه سایه آن را هم نامرئی می‌کند. به همین دلیل شیی هیچ زاویه‌ای دیده نمی‌شود.

این فناوری فاصله زیادی تا تکمیل شدن دارد چرا که تنها امواج مایکروویو را بلوکه می‌کند. اما سازندگان این شنل امیدوارند محصول‌شان در نهایت در صنایع دفاعی و بهداشت مفید واقع شود. >>> این ویدیو را ببینید.

سلاح‌های لیزری

گرچه ما همواره سلاح‌های لیزری را کامل‌ترین سلاح‌ها می‌دانیم، چنین سلاح‌هایی هنوز به آینده تعلق دارند.

layser

نیروی دریایی اخیرا توانسته است به فناوری لیزر جدیدی دست یابد که آن را LaWS نامیده‌اند و گفته می‌شود توانسته است یک drone را با موفقیت ساقط کند. البته قضیه به همین جا ختم نمی‌شود. نیروی هوایی هم قصد دارد لیزرهایی که با مایع خنک می‌شوند را به هواپیماهای جنگنده خود متصل کند تا از آن‌ها در برابر راکت‌ها و موشک‌ها محافظت کند. گفته می‌شود شلیک‌های آزمایشی این سلاح در سال ۲۰۱۴ شروع خواهد شد. >>> این ویدیو را ببینید.

کنترل ذهن

دکتر X‌ (در سری X-Men) کنترل ذهن را برای غلبه بر معلولیت‌اش به کار می‌برد و جین گری (Jean Grey) کل این قضیه را به مرحله‌ای جدید ارتقا داد. شاید شما هنوز نتوانید ذهن رئیس‌تان یا سایر افراد را کنترل کنید اما مقدمات انجام این کارها در حال فراهم شدن است.

MindControl

محققان آژانس پروژه‌های پیشرفته تحقیقانی دفاعی (DARPA) توانسته‌اند به فناوری‌ای به نام Transcranial pulsed ultrasound دست یابند که می‌تواند با تاباندن امواج صوتی فرکانس بالا به بخش‌هایی از مغز که به دقت مشخص شده‌اند، امکان کنترل ذهن را فراهم کند. این فناوری که در یک کلاه تعبیه خواهد شد، کاربردهای نظامی پایان‌ناپذیری خواهد داشت. سربازان به کمک این فناوری می‌توانند درد را فراموش کرده، مدت بیشتری بیدار بمانند یا به آرامش کافی برای خوابیدن در شرایط سخت دسترسی پیدا کنند. اما چالش‌های اخلاقی بر سر این‌که چه کسی باید کنترل این ذهن‌ها را در اختیار بگیرد، به احتمال زیاد باعث خواهد شد که این فناوری در آینده نزدیک به همه‌گیری و استفاده معمول دست نیابد.

بالا رفتن از دیوار

شما هم لباس و ماسک مرد عنکبوتی را خریده‌اید؟ شلیک کننده تار خودتان را درست کرده‌اید؟ اما مهارت‌های عنکبوتی شما بدون قابلیت بالا رفتن از در و دیوار هنوز ناقص است!

PVAC

اما گروه مهندسین Ascending Aggies  از دانشگاه یوتا برای این موضوع هم یک فناوری جدید توسعه داده‌اند. این فناوری که PVAC (سرنام Personal Vacuum Assisted Climber یعنی بالاکشنده خلاء شخصی) نام دارد و رتبه اول را در میان ۳۳ تیم شرکت‌کننده در رقابت‌های برگزار شده توسط نیروی هوایی کسب کرده است. این فناوری می‌تواند پایه‌ای برای ابزارهای بعدی باشد که در اختیار نیروهای ویژه نظامی قرار خواهد گرفت.  >>> این ویدیو را ببینید.

شنوایی تقویت‌شده

اگر از خفاش‌ها و دلفین‌ها صرف‌نظر کنیم، موقعیت یابی براساس امواج صوتی توسط بتمن و Daredevil به اوج خود رسیده است! امروزه دانشمندان روی ایمپلنت‌هایی برای گوش میانی کار می‌کنند که به انسان نیز توانایی موقعیت‌یابی براساس امواج صوتی را بدهد. شاید به زودی اپی هم برای این کار منتشر شود!

Fraunhofer_piezoelectric_actuator

قسمتی از گوش که به نام Pinna شناخته می‌شود، به ما کمک می‌کند که بفهمیم صدا از کدام طرف می‌آید. به عبارت دیگر تعیین می‌کند منبع صدا جلوی ماست یا پشت سر ما. این قابلیتی است که ما انسان‌ها در آن به نسبت ضعیف هستیم. مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است بتوان به یک Pinnaی کامل دست یافت که به احتمال بتواند به انسان‌ها گوش‌هایی برای شنیدن صدای پشت سرشان بدهد.

اگرچه این قابلیت فایده چندانی برای همه مردم ندارد، شاید بتواند در هنگام دعوا مانع از غافل‌گیر شدن شما شود! >>> این ویدیو را ببینید.

دید تقویت‌شده

در دنیایی که بیش از ۱۵۰ میلیون آمریکایی از نوعی ابزارهای اصلاح دید (مثل عینک) استفاده می‌کنند، تقویت کردن دید چیز وسوسه‌کننده‌ای است. این دید تقویت‌شده ممکن است دید بهتری در شب یا امکان دیدن حرارت بدن یا حتی رنگ‌های جدیدی را برای ما فراهم کند.

SightEnhancement

مطالعات انجام شده در این زمینه بسیار متنوع و متفاوت هستند. برخی پزشکان از آینه‌های خاصی برای اصلاح کوچکترین عیوب چشم استفاده می‌کنند تا به افراد دید کامل ۲۰/۱۰ را ببخشند. برخی دیگر امیدوارند بتوانند با دستکاری‌های ژنتیک قدرت دید میمون‌ها را دستکاری کنند تا در آینده بتوانند مشکل کوررنگی را حل کرده یا حتی دید معمول را بهبود بخشند.

augmented-reality-glasses

به دنبال چیزی فناورانه‌تر می‌گردید؟ گزینه‌های بیونیکی فراوانی هم وجود دارند! برخی شامل یک دوربین می‌شوند و این یعنی چشم می‌تواند مادون قرمز را ببیند، زوم کند یا از لنزهای مختلف استفاده کند. قبل از این که به سراغ چشم‌پزشک بروید توجه داشته باشید که بسیاری از افرادی که از چشم‌های بیونیک استفاده می‌کنند، این کار ار به دلیل از دست دادن چشم طبیعی‌شان انجام می‌دهند. و البته هنوز زود است که قضاوت کنیم آیا مغز می‌تواند چنین تصاویری را ثبت کند یا خیر! >>> این ویدیو را ببینید.

نیروی فرابشری

اگر به ابرقهرمان‌های خودساخته نظیر بتمن و مردآهنی بیشتر علاقه دارید، اسکلت خارجی XOS 2 را در ویدیوی انتهای این مورد ببینید. این نسخه می‌تواند چند صد پاوند بار را جابه‌جا کند بدون این که کاربر ذره‌ای فشار را احساس کند. مشکلش چیست؟ هنوز در فاز طراحی قرار دارد و همیشه باید به یک منبع نیرو متصل باشد.

SuperPower

گزینه‌های دیگری هم وجود دارد. یکی از این گزینه‌ها چیزی شبیه یک تانک با یک صورت است که ساخت ژاپن است. ناسا هم ابزاری پوشیدنی برای فضانوردانی که در جاذبه صفر کار می‌کنند تولید کرده است. >>> این ویدیو را ببینید.

پرواز

و بالاخره پرواز! متاسفانه بارزترین نشانه توانایی‌های فوق‌بشری هنوز دور از دسترس به نظر می‌رسد. البته اگر به آسمان نگاه کنید، چندین گزینه وجود خواهد داشت.

اولین آن‌ها جت‌پک است. به لطف شرکتی به نام JetLev می‌توانید جت‌پک شخصی خودتان را به قیمت ۱۰۰هزار دلار بخرید یا یک دستگاه را در تعطیلات با قیمت ۲۳۷ دلار در روز کرایه کنید. این نمونه با آب کار می‌کند و به همین دلیل تنها می‌توانید تا ۳۰فوت (حدود ۹ متر) از منبع آب ارتفاع بگیرید.

JetPack

کمربند موشکی یا Rocket Belt محصول Tecnologia Aerospatial Mexicana که با قیمت ۱۲۵هزار دلار فروخته می‌شود ۲۰ ثانیه کار می‌کند و می‌تواند به سرعت ۶۰ مایل در ساعت برسد.

FlyingBike

گزینه بعدی نمونه اولیه ابزاری به نام دوچرخه پرنده یا Flying Bike است که توسط شرکت‌های Duratec، Techodat و Evektor از کشور چک ساخته شده است. این دوچرخه ۲۰۹ پاوند () وزن دارد و با ۴ موتور و یک ملخ کار می‌کند. هنوز نمی‌توانید نمونه‌ای از آن را بخرید، چرا که برای تجاری شده به باتری‌های بهتری نیاز دارد. >>> این ویدیو را ببینید.

منبع (+)


شما کدام‌یک از این نیروهای فوق‌بشری را بیشتر دوست دارید و برای داشتن کدام ابزار لحظه‌شماری می‌کنید؟

 
6 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  تقریباً اکثر شخصیت‌های داستان‌های ابر قهرمان‌ها نیروهای جادوییشون رو تو اهداف صلح‌آمیز بکار میبرن. امیدوارم تمام این تکنولوژی‌هایی که معرفی شدن –که همین الان در اختیار ارتش‌های اول دنیا هستند– هم شامل چنین چیزی باشه!

  1. ali می گوید

   شامل نمیشه تو دنیای واقعی همیشه چیزای خوب اول واسه جنگ و کشتن
   اینجا ابر قهرمان کسیه که واسه دفاع از کشورش(بخونین کشورگشایی) میتونه هزاران انسان دیگرو بکشه

 2. بیات می گوید

  سلام
  نیروها یا توانایی های فوق بشری، با “نیروهای ماورایی” فرق دارند. واژه ماورایی، ماورای طبیعت را به ذهن می آورد که هیچ یک از مصداق های ذکر شده در این نوشته به آن ربطی ندارند. ماورا، یعنی عالم ارواح و شیاطین و فرشتگان و نیروهای غیبی و جهان پس از مرگ و مواردی از این دست که دانش بشری در این حوزه ها پیشرفت خاصی نداشته.
  به نظرم بهتر است عنوان این مطلب را اصلاح کنید

 3. رسول چراغی می گوید

  دو مورد اول را خیلی وقت پیش خونده بودم. کلکسیون خوبی بود ولی با نظر آقای بیات هم تاحدودی موافقم.

 4. Mina می گوید

  سلام
  ممنون از مطلبتون
  اگه روزی برسه که همه این فناوری ها به راحتی در دسترس باشه اون روز دنیا رو چه جور می بینید ؟امیدوارم همچین روزی برسه و همه افراد اهل از اون بهره ببرند .

 5. ,هنرمند ناشناس می گوید

  اگه بخواهید یک سوپر من باشید البته با این دستگاه ها
  ۱_باید با جرثقیل جابه جا شوید
  ۲_اصلا آزاد نیستید و نمی تونید هیچ کدوم از این کار هارو انجام بدید.
  ۳ ۴ ۵ ۶ و۷……..خودتون کمی فکر کنید وجوابتونو پیدا کنید حداقل همه توانایی ها هم زمان نمی تونن اجرا شن
  فعلا باید توی خیالهامون سوپر من باشیم تا واقعیت
  هنوز بشر راه درازی داره…..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.