تحقیقات جدید دانشمندان برای نامرئی کردن اشیا: به دنیای مرد نامرئی اچ جی ولز نزدیک می‌شویم؟!

1

تحقیقات جدید دانشمندان در یک دانشگاه اسپانیایی در زمینه فناوری‌های پنهان‌سازی دارد به یک روش بالقوه برای ساختن اشیای نامرئی منجر می‌شود.

شاید در واقعیت، داستان رمان «مرد نامرئی» هربرین جورج ولز تحقق پیدا کند. در این داستان، مردی با استفاده از تزریق یک ماده خاص به خودش، شفاف می‌شد و نور از بدن او عبور می‌کرد.

تحقیق دانشگاه اکسترامادورا در اسپانیا زیر نظر دو دانشمند به نام‌های «آلبرتو سرنا» و « لوئیس مولینا» انجام شده و نتایج آن اخیرا در نشریه علمی نیچر با عنوان «چند لایه فیلتر همگن دی‌الکتریک برای نامرئی‌سازی الکترومغناطیسی» چاپ رسیده است.

این تحقیق نشان می‌دهد اشیا را می‌توان با افزودن موادی که در برابر نور واکنش‌پذیر هستند؛ نامرئی کرد. این ماده خاص به صورت لایه‌هایی داخل اشیا قرار گرفته و همانند فیلتری اجازه می‌دهد اشیا به طور کامل واکنش‌های الکتریکی نسبت به نور داشته باشند و هرگونه پرتوافکنی و انعکاس نور را به طور موثری خنثی کنند.

این تکنیک به نام «plasmonic cloaking» از امواج مایکروویو نامرئی استفاده می‌کند تا هر جسمی در برابر چشم نامسلح مرئی نباشد. در این وضعیت، دیگر نیازی به پوشش‌های مصنوعی برای نامرئی کردن اجسام نیست.

وقتی دو جسم نتوانند نورها یا امواج نوری ساطع شده از یکدیگر را انعکاس دهند و بازتابش داشته باشد؛ نامرئی به نظر می‌رسند. این اصل ساده نور می‌تواند دستاور بزرگی در آینده باشد.

فعلا دانشمندان اسپانیایی توانستند این فناوری و تکنیک را در مقیاس بسیار کوچکی پیاده‌سازی کنند و با چیزی که در ذهن از نامرئی شدن اجسام یا انسان‌ها داریم؛ بسیار متفاوت و دور است.

بعید است مانند هری پاتر نامرئی شویم

اما همین یافته‌ها می‌تواند نویدبخش شروع دوران تازه‌ای از تحقیق‌ها و تلاش‌ها برای نامرئی شدن اجسام باشد. در سال ۲۰۰۶، وقتی برای اولین بار یک جسم نامرئی شد؛ نظریه‌ها و فرضیات دیگری مطرح بود و علم در این حوزه هنوز پیشرفت چندانی نداشت.

اما در سال‌های اخیر، تیم‌های تحقیقاتی و دانشگاهی زیادی روی موضوع نامرئی شدن اجسام کار کردند و چندین نمونه اولیه نیز ارایه شده که مطرح‌ترین آن‌ها از «دیوید اسیمت» از دانشگاه Duke و «تای جون کوی» از دانشگاه Nanjing چین بود.

تا کنون چندین بار نظریه‌هایی برای نامرئی کردن اجسام مطرح شده و همه امیدوار شدند که مثلا تا چند سال دیگر قادر به نامرئی کردن اجسام هستیم ولی هیچ اتفاقی نیفتاده و این نظریه‌ها در همان مدل‌های اولیه باقی ماندند.

تیم تحقیقاتی اسپانیایی اگرچه روی روش‌های داخلی و توکار برای نامرئی کردن اجسام کار می‌کنند ولی نظریه‌های پوششی خارجی را رد نکرده و آن‌ها را هم رویکردهایی مناسب می‌دانند.

مثلا، اجسام با لایه خارجی پوشانده شده توسط ماده‌ای یا رنگی نامرئی شوند یا اینکه انسان‌ها با پوشیدن لباسی نامرئی به نظر برسند.

یکی از نتایج تحقیقات تیم دانشگاه اسپانیا این است که انسان نمی‌تواند با خوردن یک آب یا ماده دیگری به طور کامل نامرئی شود و حتی استخوان‌ها و ستون فقرات او دیده نشوند. یعنی بعید است در آینده انسان‌ها مانند هری پاتر نامریی شوند.

منبع

   
1 نظر
  1. امین عزیزی می گوید

    هری پاتر هم فقط با کمک شنل نامرئی کننده ، نامرئی می شد!
    http://harrypotter.wikia.com/wiki/Invisibility_cloak

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.