برنده جایزه نوبل: آی کیو را فراموش کنید؛ موفقیت فقط به ویژگی‌های شخصیتی شما بستگی دارد!

4

بسیاری از ما هوش انیشتن یا اعتماد به نفس موفق‌ترین مردان دنیا را نداریم و گاهی این سوال را از خودمان می‌پرسیم که آیا واقعا این‌قدر باهوش هستیم که به آرزوهایمان برسیم؟

حتی برخی از ما به خاطر ترس از کم هوشی، پیشنهادهای کاری بسیار خوبی را رد کردیم یا فرصت‌های شغلی و تحصیلی ناب زندگی را دنبال نکردیم. یک قدرت ذهنی موفق نداریم و دائما احساس می‌کنیم آی کیو پایینی داریم.

جیمز هکمن، برنده جایزه نوبل و همکارانش در تحقیقات جدیدی به صورت علمی نشان دادند این طرز تفکر کاملا اشتباه و شرم‌آور است. چون تقریبا ضریب هوشی یا IQ هیچ ارتباطی با موفقیت ندارد.

شخصیت بر هوش پیروز است

این محققان برای دستیابی به نتیجه‌ای درست، ابتدا ضریب هوشی هزاران نفر در انگلیس، هلند و امریکا را براساس داده‌هایی مربوط به نمرات و آزمون‌های IQ، نتیجه تست‌های استاندارد و ارزیابی شخصیت جمع‌آوری کردند.

بعد، محاسبه کردند هریک از این عوامل چقدر در پیش‌بینی آینده‌ای نزدیک موثر هستند.

در اینجا باید توضیح بدهیم منظورمان از موفقیت فقط پول و ثروت نیست. موفقیت یک پارامتر قابل اندازه‌گیری که دانشمندان برای نمایش آن از کلمه «موفقیت» استفاده می‌کنند.

نتایج این محاسبات و بررسی‌ها میزان وابستگی موفقیت به ضریب هوشی و شخصیت را مشخص کرده است.

به نظر شما چند درصد موفقیت به آی کیو بستگی دارد؟ مطالعه جدید جیمز هکمن و همکارانش نشان می‌دهد فقط ۱ یا ۲ درصد.

به عبارت دیگر، اینکه شما چقدر باهوش هستید؛ اصلا در موفقیت شما دخالتی ندارد و مهم نیست. پس، چه ویژگی اهمیت بیشتری دارد؟

ویژگی‌های شخصیتی مانند وظیفه‌شناسی، مسئولیت‌پذیری، سازگاری، باز بودن یا پذیرای تجربه‌های جدید بودن (Openness) خصوصیت‌هایی هستند که بیشتر از آی کیو شما را به موفقیت می‌رسانند.

جیمز هکمن می‌گوید این مطالعه نشان داد آزمون‌های موفقیت و نمراتی که براساس ارزیابی‌های شخصیتی به دست می‌آیند؛ نسبت به ضریب هوشی، به طور قابل توجهی پیش‌بینی‌کننده بهتری برای موفقیت افراد در آینده هستند.

چون نتایج این آزمون‌ها و نمرات حاصل از آن‌ها فقط بیان‌گر هوش افراد نیستند و «مهارت‌های ناشناختی» آن‌ها را مشخص می‌کنند. مانند پشتکار، عادت‌های خوبی مانند مطالعه، توانایی همکاری و کار گروهی، وظیفه‌شناسی و مهارت‌های دیگری که موفقیت‌ساز هستند. بخش اندکی از این نمرات و نتایج آزمون‌های موفقیتی به هوش افراد بستگی دارد.

در یک کلام باید گفت: «شخصیت افراد مهم است.»

شما می‌توانید شخصیت خود را تغییر دهید

اینکه موفقیت بیشتر حاصل شخصیت است تا ضریب هوشی؛ یک خبر خوش برای افرادی است که به خودسازی و پرورش شخصیت و ذهن علاقه دارند.

ضریب هوشی تا حد زیادی ثابت است ولی شخصیت کاملا انعطاف‌پذیر است. تحقیقات هاکمن نشان می‌دهد از کودکی می‌توان شخصیت افراد را برای موفقیت پرورش داد. والدین باید به کودکان کمک کنند تا شخصیتی درستی پیدا کنند و ویژگی‌های شخصیتی مناسبی برای موفقیت به دست بیاورند.

محققان سایر رشته‌ها هم تاکید کردند شخصیت کودکان همانند شن و ماسه است که می‌تواند به اشکال مختلفی دربیاید و این والدین، معلمان و مربیان کودک هستند که شکل آن را تعیین می‌کنند.

حتی در بزرگ‌سالی هم شخصیت افراد قابل تغییر و انعطاف‌پذیر است. علم نشان می‌دهد شخصیت و رفتا ما به شدت قابل تغییر است و عوامل محیطی، ذهنی و انگیزشی می‌تواند این وضعیت را به وجود بیاورد.

خلاصه این نتایج و مطالعات این است که دیگر نباید از خودمان بپرسیم «آیا به اندازه کافی باهوش هستیم که موفق شویم؟»

بهتر است از خودمان بپرسیم «آیا شخصیت مناسبی برای موفقیت دارم؟» اگر فکر می‌کنید شخصیت موفقی ندارید؛ وقت ناامیدی نیست و بهتر است شروع به تغییر آن کنید.

منبع

 
4 نظرات
 1. mahmud می گوید

  خخ تو ایران همه چی برعکسه تعریف از شخصیت تو ایران یه آدم ی که کت شلوار مرتب چاپلوس نون به نرخ روز خوردن فریب کار بهتری بودن به ظاهر آروم بودن وبی بخار بودن مد نظر ایرانی از تعریف شخصیت ه در صورتی پشتکار رو راستی صداقت شجاعت وپاکدستی و خلاقیت که باعت موفقیت میشه بهش می‌خندند و طعنه میزنن

  1. مبین می گوید

   قطعا اگر شما چنین برداشتی دارین ریشه در تفکرات شما داره کافی به جای متوقع بودن از دیگران فقط با دیدی باز تر نسبت به اطراف نگاه کنیم و تلاش خودمون رو افزایش بدیم . این نظر رو از روی شکم سیری نمیگم اما عادت کردیم که به جای قبول کردن تقصیرات و کوتاهی ها مون اون رو تقصیر فرهنگ و جامعه ای بندازیم که تشکیل شده از خود ماهاست.

 2. علی می گوید

  ممنون بسیار عالی و غنی بود

 3. امید می گوید

  هوش (یا هر اسم دیگه‌ای که روش بگذاریم) جنبه‌های مختلفی دارد… در کل ما با یه واحد پردازشی و تصمیم‌گیری درباره احساس‌های درونی و حس‌های برونی روبرو هستیم. مواردی چون وظیفه‌شناسی، مسئولیت‌پذیری، سازگاری، باز بودن یا پذیرای تجربه‌های جدید بودن (Openness) و … هم جنبه‌ای از هوش هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.